Monitör nasıl çalışır ( LCD ve CRT monitörü çalışma sistemi ve mekanizması)

Monitör nasıl çalışır ( LCD ve CRT monitörü çalışma sistemi ve mekanizması)

LCD Monitörler Nasıl Çalışır Arıza Tespit ve Tamir İşlemleri

CRT monitörlerden koltuğu devralan LCD teknolojisi hergün gelişmektedir.Bizde bu videolarımızda LCD monitörlerin nasıl çalıştığından başlayarak arıza durumlarında neler yapılması gerektiğine kadar hepsini inceleyeceğiz.

Image

 

Likit kristal 1888 yılında Avusturyalı bitkibilimci Fredreich Rheinizer tarafından keşfedildi. Sabunlu suya benzeyen bu yarı katı yarı likit madde 1960’lı yılların ortalarında farklı bir özelliği ile ön plana çıktı.

Dışardan verilen bir elektrik akımımile uyarıldığında likit kristaller, üzerinden geçen ışığın özelliğini değiştirebiliyordu.

TFT LCD iki cam tabaka arasında likit kristal ile doldurulmuş sandviç benzeri bir yapıya sahiptir.

Bir tarafta rengi oluşturan renk filtreleme camı, diğer tarafta ise TFT camı mevcuttur. Renk filtreleme camı arasındaki voltaj farkına göre likit kristaller hareket ederler. Bu hareket şekline göre arkadan verilen ışığın şiddeti ve kutuplaşma yönü değişir. Bunun sonucunda farklı oranda ve parlaklıkta renkler gözümüze ulaşır.

Videolarımızda ilk olarak LCD ve CRT monitörlerde kullanılan teknolojileri ve çalışma mantığını ayrıntılı olarak göreceksiniz, bu anlatımlarda görüntünün LCD ekran kartımızdan çıkıp LCD monitörde oluşmasına kadar bütün aşamaları izleyeceksiniz sonrasında LCD ve CRT monitörleri karşılaştırarak aralarındaki farkları artıları eksileri değerlendireceğiz. Tanıtım ve karşılaştırma işlemlerini bitirdikten sonra LCD monitörler içindeki parçaları tek tek inceleyerek hangi işlere yaradığını ve arıza durumunlarında ne gibi hatalarla karşılaşacağımızı bunların çözümlerini öğreneceksiniz.

LCD ve CRT Monitörlerin Çalışma Teknolojileri

CRT Monitörler Nedir Nasıl Çalışır Arıza Durumlarında Test ve Tamir
Artık günümüzde yerini LCD monitörlere bırakmış olan fakat kullanılmaya devam eden CRT monitörler hakkında detaylı inceleme videosu.
Bir monitörün en önemli parçası çeşitli elektronik devrelerle birlikte CRT (Chatode Ray Tube – Katot Işınlı Tüp) denilen havası boşaltılmış ve ön yüzeyi binlerce fosfor noktacığından (dot) oluşan koni şeklindeki tüptür.

Bu tüpün geniş tarafı dikdörtgen şeklindedir. Diğer dar tarafında ise elektron tabancası bulunur.

Bu videomuzda CRT monitörlerin içindeki tüm devre elemanlarını ve parçaları tek tek anlatıyoruz. Bu parçaların arızalanması durumlarında neler olur nasıl test edilir, tamir süreçleri nedir gibi birçok konuya değineceğiz.

Bildiğiniz gibi LCD ve CRT monitorlerin çalışma mantığı birbirlerinde faklıdır burada ekran kartımızda oluşan görüntü data kablosundan geçerek monitöre ulaşması ve burada hangi aşamalardan geçtiğini ve ekranımıza yansıtıldığını göreceksiniz.

CRT monitorümüzün içinde bulunan parçalar bozulduğunda ekranımızda ne tür hatalar çıkar hangi hata hangi entegre devrenin arızalanması ile oluşur bunları göstereceğiz.

Monitörümüzün içindeki parçalar arızalanması durumunda bunların değiştirilmesini göreceksiniz fakat bunları evde sağlam monitörünüzde denemeyin arıza durumlarında teknik servislere götürmeniz sizin için daha faydalı olacaktır, tamir etmeye çalışırken başka hasarlar verebilirsiniz.
CRT Monitörler Hakkında Bilgiler Kart, Devre Elemanları ve Çalışma Bilgisi

paylaş:

Yorum Yap