Modem’in Router’den Ne Farkı Var?

Router ve modemler bilgisayarınız ve internetiniz için farklı görevler görür. Eğer servis sağlayıcınızın sunduğunu kullanmayacaksanız, büyük ihtimalle her ikisini de ev veya ofisiniz için satın almanız gerekecek. Gelin öncelikle bir router’in ne olduğuna bakalım.

Bir Router Ne Yapar, Ne İşe Yarar?

Router sizin internet bağlantınızı çeşitli cihazlarla paylaşan evinizdeki veya ofisinizdeki bir cihazdır. Router cihazı kablosuz sinyaller göndererek bir Wi-Fi ağı oluşturur ve kablosuz özelliğe sahip diğer cihazlar bu ağa bağlanarak interneti kullanabilir. Bir router cihazında çeşitli Ethernet portları da bulunur ve çeşitli cihazları bu portlara bağlayarak router cihazına bağlayabilirsiniz.

Bir router bir modeme bağlanarak modemden tek bir ip adresi alabilir. Diğer tüm cihazlar ise router cihazına bağlanarak bu interneti kullanabilir. Fakat bir modem olmadan internete bağlanamazsınız. Bir router cihazı Ethernet kablosu aracılığıyla modeme bağlanır.

Modemin Rolü

Modemler ISP denilen internet servis sağlayıcıyla iletişimi sağlayan cihazlardır.İki tür modem vardır. Kablo operatörü tarafından sağlanan altyapıya bağlanan kablolu modem ve telefon hattına bağlanan DSL modem. İnternet servis sağlayıcınızla iletişim kurmak için doğru modeme sahip olmanız gerekiyor.

Modemi ayarlayıp internete erişim sağladıktan sonra, router cihazını Ethernet kablosuyla modeme bağlayabilirsiniz. Böylece ev veya ofisteki tüm cihazlar kablosuz internet (wifi) üzerinden internete bağlanabilir.

Kısacası bir modem ve bir router aslında farklı ihtiyaçları karşılayan farklı cihazlardır. Bir router cihazının çalışması için mutlaka bir modeme ihtiyaç duyulur. Eğer internete bağlanmak için çok sayıda farklı cihazınız yoksa, router almanıza da gerek yok.

Bir modem ve bir router’ı tek bir cihaza bağlayabilir miyim?

Birçok internet servis sağlayıcısı hem bir modem hem de router içeren tek bir cihaz sunar. Bu cihazlar aynı rolü oynayacak şekilde dizayn edilmiştir ve birlikte bir kablosuz internet ağı oluşturup ortaya çıkan sorunları birlikte çözebilirler. Çünkü benzer donanıma sahiptirler.

paylaş:

Yorum Yap