Milyonda bir görülen en ilginç hastalıklar

Binde bir çıkan en nadir hastalık türleri!

Bilim ve tıp oldukça ilerledi ve bilim insanları dünyayı kasıp kavuran hastalıkların bir çoğuna tedavi buldu. Fakat bilim insanlarının henüz çaresini bulamadığı hastalıklar da mevcut. Hayır aklınızdaki şey değil. Bazı kanser türleri veya AIDS hastalığından söz etmiyorum. Tam aksine çok daha ender rastlanan sağlık problemlerinden bahsediyorum.

Haliyle milyonda bir insanda ortaya çıkan bir hastalık için de bilim insanlarının kırmızı alarm vererek geceli gündüzlü bir tedavi aramasını beklemek biraz güç. Çünkü önceliği daha çok görülen ve daha ölümcül sonuçları olan hastalıklara veriyorlar. Fakat tabiki tıp ilerlerken hiçbir insanı arkasında bırakarak ilerlememelidir. Zaten bilim insanlarının az bir kısmı da olsa bu gibi binde bir rastlanan hastalıkların nedenlerini ve tedavi yollarını araştırıyorlar.

Nadir görülen birbirinden tuhaf hastalıklar

Vücutta büyüyen lifler, yabancı el sendromu gibi garip hastalıkların da var olduğunu biliyor muydunuz?

Tıp dünyasının çare bulmaya çalıştığı yaygın hastalıklarla birçok insan mücadele ederken, nadir rastlansa da; korku hissi taşımama, vücutta büyüyen lifler, yabancı el sendromu gibi garip hastalıkların da var olduğunu biliyor muydunuz?

Bazılarının nedeni bilinmeyen ve tedavileri henüz olmayan bu hastalıklar bakın neler:

Morgellons hastalığı

Deride acı, kaşıntı, deri altında ise böcekler dolaşıyor hissi uyandıran ve çok rahatsız edici olan bu hastalığın ne tam sebebi biliniyor ne de ne de tedavisi var. Bu hastalıkta ayrıca ciltteki yaralarda yine nedeni bilinmeyen ince iplikçikler oluşuyor.

Yabancı el sendromu

Alien el sendromu da denen bu hastalık ellerden birinin kontrol dışı hareketler yapması şeklinde kendisini gösteriyor. Bunlar kasılma gibi değil isteyerek yapılıyor izlenimi veren anlamlı, ancak maalesef hastanın istemediği halde yaptığı hareketlerdir. Henüz tedavisi yoktur.

Yürüyen ceset sendromu

Hastalığı keşfeden Cotard’ın adıyla da anılan bu rahatsızlığı olanlar kendilerinin ölü olduğuna ya da vücutlarının bir bölümünün çürüdüğüne inanırlar. Genellikle şizofreni ve bipolar bozukluğu olan kişilerde görülebilen bu hastalığa migren, tümör veya travmadan muzdarip olanlarda da rastlanabiliyor.

Ehlers-Danlos sendromu

Bu nadir görülen kalıtsal hastalıkta, eklemler ve deri normalden çok fazla esnektir, morartı kolaylıkla oluşur yaralar ise zor iyileşir. Kesin bir tedavisi olmayan bu hastalığın görülme nedeni bağ dokusunda kollajen eksikliğidir.

Korku duymama hastalığı

Urbach-Wiethe denen hastalığı olan bir kadın, beyninde duyguların denetiminden sorumlu amigdala bölgesinin hasar görmesi sonucu başta korku olmak üzere bazı yetilerini kaybediyor. Hiç bir şeye karşı korku duymayınca da insanlar tehlikelere karşı ciddi şekilde korunmasız kalıyorlar.

Haemolacria

Bu hastalık kan ağlamak, yani gözünden kanlı yaş galmesi şeklinde beliriyor. Uzmanlar bu rahatsızlığın bazen kendiliğinden oluşabildiği gibi, kadınlarda adet dönemlerinde veya herkeste göz yaralanmalarında ortaya çıkabildiğini söylüyorlar.

paylaş:

Yorum Yap