Mıknatısın kutuplarını belirleme yöntemleri

Mıknatısın kutuplarını belirleme yöntemleri, bir mıknatısın kutupları nasıl belirlenir, mıknatısın hangi kutbunun s hangisinin n olduğu nasıl anlaşılır, belirlemenin yolları nelerdir:

Mıknatısın Kutuplarını Nasıl Belirlersiniz?

Ürünlerimizi satın alan müşterilerimizin genelde bizlere ilk sorduğu soru “mıknatısımın hangi kutbu kuzey hangi kutbu güney”dir.

Kutup Nedir?

Her mıknatısın kuzey ve güney olmak üzere iki kutbu vardır. Tek kutuplu mıknatıs bulunmamaktadır. Eksensel olarak kutuplandırılmış bir disk mıknatısı ele alalım. Diskin herhangi bir yüzeyine N (kuzey) diğer yüzeyine S (güney) yazabilirsiniz. Ama hangisinin hangisi olduğuna nasıl karar vereceksiniz?

Mıknatıslar manyetik terapilerde kullanılırken kutuplar daha çok artı ve eksi olarak adlandırılırlar. Güney kutbu genellikle + kuzey kutbu ise – olarak nitelendirilir. Biz bu yazıda daha çok Kuzey (N) ve Güney (S) kutbu terimlerini kullanacağız ve bunları nasıl bulacağınızı açıklamaya çalışacağız.

Kutup Belirleyiciler

kutup-bulucu

Online satış yapan çoğu yabancı elektronik sitelerinde elektronik kutup bulucusu (Electronic Pole Finder) satılmaktadır. Üzerinde küçük lambalar bulunan bu cihazı mıknatısın herhangi bir kutbuna yaklaştırdığınızda N veya S ışığı ile yaklaştırdığınız kutbu belirlemektedir. Kullanabileceğiniz en garantili yöntem budur.

Daha ucuz bir yöntem ise kutupları önceden belirlenmiş bir mıknatıs kullanmaktır. Örneğin kuzey kutbunu yaklaştırdığınızda mıknatıs uzaklaşıyorsa kuzey kutbunu belirlemiş olursunuz, bu durumda diğer kutbu da güney olarak işaretleyebilirsiniz.

Mıknatıs 1

Eğer halihazırda bir kutup belirleyiciniz yoksa, mıknatısların kuzey kutbunu belirlemek için bilimden faydalanabilirsiniz. Mıknatısınızın kuzey kutbu yeryüzünün kuzey kutbu tarafından çekilir. Eğer bir mıknatıs çubuğu dengede duracak şekilde bir ipe bağlarsanız mıknatıs serbestçe hareket edeceğinden bir süre sonra sabit hale gelecek ve bir süre sonra durduğunda kuzey ucu kuzey kutbunu diğeri ise güney kutbunu gösterecektir. Eğer kabaca kuzey yönünün neresi olduğunu biliyorsanız mıknatısınızın kuzey kutbunu buldunuz demektir.

Mıknatıs 2

pusula2

Kutupları bulmak için kullanabileceğiniz bir diğer fen projesi   bir strafor köpüğünün üzerinde mıknatısın süzülmesini sağlamak olabilir. Bir tas suyun içine üzerine küçük bir mıknatıs yerleştirilmiş strafor köpüğü koyarsanız, sürtünme azalacağından mıknatısın kuzey-güney kutuplara göre pozisyon alması daha da kolay hale gelecektir. Böylece kuzey kutbunu belirlemek çok daha kolay ve çabuk olacaktır. Ayrıca çocuklarınız içinde eğlenceli bir bilim deneyi olabilir.

Mıknatıs 3

Elinizde disk şeklinde bir mıknatıs varsa bir tekerlek gibi dik konuma getirip bıraktığınızda kurulu bir yay gibi hareket edip bir noktada sabitlendiğini görürsünüz. Eğer hangi tarafında kuzey yönü olduğunu biliyorsak, mıknatısın o tarafa bakan kısmının da Kuzey kutbu olduğunu tespit edebilir. Bu son örnek ile ilgili olarak aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

neohobi.com

paylaş:

Yorum Yap