Mide şişkinliğine ne iyi gelir

Konunun anahtar kelimeleri:mide şişkinliğine ne iyi gelir,şişkinliğe ne iyi gelir, karın şişkinliğine ne iyi gelir, mide gazına ne iyi gelir, gaza ne iyi gelir, mide şişkinliği, bağırsak gazına ne iyi gelir, mide siskinligine ne iyi gelir, karın şişkinliği, karındaki gaza ne iyi gelir

Karın Şişkinliği ve Gaz Problemine Ne İyi Gelir? Karın Şişkinliği ve Gaz Problemine İyi Gelen Yiyecekler 

Estetik ve psikolojik açıdan rahatsızlık veren karın şişliği, düzensiz beslenme, yanlış yemek yeme alışkanlıkları, sindirim sistemindeki bozukluk, stres, regl dönemi gibi sebeplerden dolayı karın şişkinliği oluşur.

Karın şişliği, mide bağırsaklarda gaz birikmesidir.

Bu rahatsızlığı önlemek için öncelikle, doğru yemek yeme alışkanlığı edinmek gerekir. Hava yutmamak için hızlı yemek yemekten ve sakız çiğnemekten kaçınmalı. Sindirim sistemini sıkıntıya düşürmemek için, az ve sık yemeli, lokmaları iyice çiğnemeli, hazmı zor ağır yemeklerden uzak durulmalı. Bağırsakların düzenli çalışması için, lif açısından zengin sebze, meyve, tahıl gibi gıdalara ağırlık verilmeli.

Sorun yaşanılan dönemlerde :

* Yemeklerden önce oda sıcaklığında bir bardak suyu azar azar için. Soğuk su içmeyin, gaz yapar.

* Biraz kereviz çiğneyin. Kereviz, vücudun su dengesi için gerekli olan, sodyum ve potasyum içerir.

* Hindiba şişkinliği hafifletir. Hindiba, yararlı bakteriler için olumlu prebiyotikler içerir.

* Lahana turşusu, hazma yardımcı enzimler ve yararlı bakteriler içerir.

* Bir kâse kahverengi pirinç ya da darı yemek oldukça faydalı. Her ikisi de bağırsak fonksiyonlarına iyi gelmesinin yanında yararlı bakterileri harekete geçiren lif içerir.

* Kahvaltınıza biraz keten tohumu ekleyin. Keten tohumu da bağırsakları yağlayan ve onlara iyi gelen lifler içerir. Şişkinlikle baş etmek için, rafine karbonhidratlardan, alkolden, süt ürünlerinden, tuzdan, baharatlardan, kafein ve işlenmiş, paketlenmiş gıdalardan uzak durun.

* Bir büyük muz yaklaşık 602 mg potasyum içerir. Potasyum da vücudun sodyum seviyesini düzenleyerek şişkinlikle baş etmeye yardımcı olur..

* Zencefil yemek ya da zencefil çayı içmek hazmı kolaylaştırarak şişkinliğe iyi gelir. Zencefil aynı zamanda karın şişkinliğine iyi gelen bileşikler içerir.

* Maydanoz doğal bir idrar söktürücüdür.

* Nane çayı içmeyi deneyin. Spazm giderici özelliği ile semptomları azaltabilir.

* Ananas, atlı ve sulu olmasının yanında, hazmı kolaylaştıran ve şişkinliğe yardımcı olan bromelain (ananasın sap kısmı ezilerek çıkartılan bir madde) içerir..

* Lif açısından zengin, keten tohumu, barbunya, brokoli, çilek gibi yiyecekler tüketin.

* Soğan, brüksel lahanası, karnabahar, süt, kuşkonmaz, sakız, alkollü içeceklerder uzak durun. Bu gıdalar bağırsaklarda gaz birikimine ve karın şişkinliğine yol açar.

 

Mide şişkinliğine son

Mide şişkinliğine son

Midenizin şişkinlik hissi sizi rahatsız ediyorsa eğer bu önerileri uygulayabilir siniz.

Karnınızda şişkinlik hissettiğinizde kemerinizi gevşetmeniz gerekebilir ve daha rahat bir pantolon giyme ihtiyacını hissedebilirsiniz. Bunun nedeni çok fazla yemek yemeniz olmayabilir.

Midenizdeki sebebi gastrointestinal (mide ve bağırsak) sisteminizdeki bir eksiklikten kaynaklanır

Kendinizi neredeyse patlayacakmış gibi hissettiğinizde rahatlamak için birçok şey yapabilirsiniz. Gaz ve şişkinliğe neden olan etkenlerin ne olduğunu öğrenerek daha kolay önlem alabilirsiniz.

Eğer midenizdeki şişkinliğin sebebinin gaz olduğunu düşünüyorsanız, bu güzel bir tahmin diyebiliriz. Fazla gazınız olması, karnınızı sizi rahatsız edecek derecede dolu hissetmenize neden olabilir.

Midede gaz oluşmasının nedenleri şunlardır:

Hava yutmak: Yemek yerken, özellikle karbonatlı içecekler içerken, sakız çiğnerken, şeker emerken ve dental tedavide kullanılan aparatları kullanırken hava yutmak.

Sindirilmemiş yemekler: Bu besinler faydalı bakteriler tarafından parçalanırken gaz dışa çıkar. En fazla gaza neden olan gıdalar; sindirilmemiş karbonhidratlar, çözülür lifler, yapay tatlandırıcılar ve meyvelerde bulunan şekerler sebzeler, baklagiller ve süt ürünleridir.

İnsanların günde 10 ila 25 kez arası gaz çıkarmaları normal kabul edilir. Birçok kişi karnında şişkinlik olmasını midelerindeki fazla gaza bağlar. Aslında gaz, karın şişkinliğinin tek sebebi değildir. Normal miktarda gaz üretirken de midenizde şişkinlik hissedebilirsiniz.

Midede şişkinlik oluşmasının asıl nedenleri

Fazla gaz, midede şişkinlik oluşmasının sebeplerinden sadece birisidir. En fazla görülen Sebeplerden biri de gastrointestinal (Gİ) fonksiyon bozukluklarıdır. Gİ sistemin çalışmasını bozan bu bozukluklarının çoğunun nedeni bilinmemektedir. Eğer karın şişkinliği gibi Gİ semptomlarınız varsa doktorunuz, Crohn hastalığı veya kanser ihtimaline karşı sizden laboratuvar testleri yaptırmanızı isteyebilir. Eğer testinizin sonuçları normal çıkarsa semptomlarınızın sebebi bir gastrointestinal fonksiyon bozukluğu olabilir ve bu semptomlar için görünür bir sebep bulunmayabilir.

Bağırsaklarında fazla gazı olmadığı halde kronik karın şişkinliği problemi yaşayan birisi yine de kendisini rahatsız hissedebilir. Bu tip bir şişkinliği sebebini belirlemek üzere test yapıldığında sorun yaratan bir etkenin ortaya çıkmayabilir.

Gastrointestinal fonksiyon bozuklukları:

İrritabl bağırsak sendromu (Spastik kolon)

Dislepsi

Kronik kabızlık

Kronik ishal

Kronik mide şişkinliği

Doktorlara göre, Gİ fonksiyon bozuklukları olan bazı kişiler, mide ağrısı ve normal gaza karşı hassas olabilir. Gİ sistemdeki kas büzülmelerinin koordineli olmaması nedeniyle de rahatsız edici semptomlar oluşabilir.

Yeni yapılan bir çalışamaya göre bazı insanlarda serotonin ndirim sisteminde bulunan nörontransmitter madde)seviyesinin anormal seviyelerde olması bazı Gİ fonksiyonel bozuklukların başlıca nedenidir.

Mide şişkinliği, Gİ fonksiyon bozuklukların en çok görülen semptomlarıdır. Gİ fonksiyon bozukluğu olan insanların %96’sında mide şişkinliği olur.

İrritabıl bağırsak sendromu

İBS yani spastik kolon, en yaygın görülen Gİ bozukluğuna denir. Mide şişkinliğine, ağrıya ve rahatsızlığa neden olur. İBS ‘si olanlar kabızlık, ishal ya da farklı zamanlarda her iki problemi de yaşarlar.

Tedavi

Eğer tıbbi bir rahatsızlığa bağlı olmayan bir mide şişmesi problemiz varsa, uyguladığınız diyeti değiştirmeniz ilk adım olarak düşünülebilir. Yediğiniz yemekleri ve yeme sıklığınızı değiştirin. Aşağıdaki aşamaları takip edebilirsiniz:

1.Gün boyunca küçük porsiyonlarla sık yemek yiyin.

2.Yemekleri daha iyi sindirebilmek için yiyecekleri iyi çiğneyin.

3.Yemek yerken dik oturun.

4.Karbonhidratlı içeceklerden uzak durun.

5.Sindirimi yavaşlatan fazla yağlı yiyeceklerden uzak durun. Bunun sonucunda yiyecekler kolonda daha uzun süre kalır ve daha fazla gaz üretir.

6.Her gün egzersiz yaparak bağırsak fonksiyonlarınızın daha iyi çalışmasını sağlayın.

7. Gazı arttırıcı yiyeceklerden uzak durun.

Gaz oluşumunu tetikleyen gıdalar

Karbonhidratlar:arpa, mısır, yulaf, patates, buğday, tam tahıllar,

Süt ürünleri (Laktoz): süt, peynir, yoğurt,

Meyve: Elma, şeftali, armut, kuru erik, kuru meyve,

Baklagiller: Bezelye, mercimek, kabuklu yemişler, bezelye,

Sebzeler: Enginar, kuşkonmaz, brokoli, Brüksel lahanası, kabak, karnabahar, soğan olarak sayılabilir.

Tatlandırıcılar: Meyve suyu, alkolsüz içkiler, şekerleme, ve şekerli atıştırmalıkların içinde bulunan fruktoz, maltitol, manitol, ve diyet içeceklerin ve atıştırmalıkların içinde bulunan sorbitol.

Mide Şişkinliğine En Doğal Çözüm

Midedeki salgı bezlerinin yeterli şekilde çalışmaması, hızlı yeme alışkanlığı, yenilen yiyeceklerin iyice çiğnenilmeden yutulması, gazlı ve asitli içecekler, sakız, lifli gıdaları tüketirken beraberinde su içilmesi, yemek yedikten sonra istirahat, stres gibi nedenlerden midede şişkinlik oluşur.

Midedeki bu şişkinlik ise, kişiyi gerçekten rahatsız eder, nefes alamaz, aç bile olsa bir şey yiyemez, ne yapacağını, nasıl hareket edeceğini bilemez.Ancak, mide şişkinliğini, doğadaki bitkiler ile tedavi etmeniz mümkün. Nasıl mı? Mide şişkinliğini geçirecek bitki tedavilerini sizler için araştırdık.

İşte, Mide Şişkinliğine İyi Gelen Bikisel Tedaviler :

. Bir çay fincanı kaynar suyun içine bir çay kaşığı papatya katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra günde iki kez, sabah ve akşam olmak üzere birer çay fincanı içilir.

. Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmış bir çay kaşığı enginar yaprağı katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra günde iki kez, sabah ve akşam olmak üzere birer çay fincanı içilir.

. Bir çay fincanı kaynar suyun içine bir çay kaşığı nane katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra günde iki kez, sabah ve akşam olmak üzere birer çay fincanı içilir.

. Bir çay fincanı kaynar suyun içine bir çay kaşığı kişniş katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra günde iki kez, sabah ve akşam olmak üzere birer çay fincanı içilir.

. Bir çay fincanı kaynar suyun içine bir çay kaşığı anason katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra günde iki kez, sabah ve akşam olmak üzere birer çay fincanı içilir.

. Bir çorba kaşığı limon suyu ile bir çay kaşığı lavanta yağı iyice karıştırıldıktan sonra içilir.

. Bir çay fincanı kaynar suyun içine bir çay kaşığı nane katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra günde iki kez, sabah ve akşam olmak üzere birer çay fincanı içilir.

 

paylaş:

Yorum Yap