Michael jackson öne eğilme hareketi nasıl yapılır

Michael jackson öne eğilme hareketi nasıl yapılır

Ölümüyle hayranlarını yasa boğan ünlü sanatçı Michael Jackson’un, yıllar önce bir klibinde dansçılarıyla birlikte gerçekleştirdiği hareketin sırrı ortaya çıktı.

Dizlerini kırmadan, normalinden fazla bir şekilde öne eğilerek yaptığı dans gösterisi için özel dizayn edilmiş bir ayakkabı kullanan sanatçı, yıllar önce bu özel ayakkabının patenti için bizzat başvurmuş.

Patent uzmanlarına göre; Michael Jackson’ın 45 derecelik özel dans gösterisi aslında bir illüzyondan ibaret. Bu gösteriye dair 1992 yılında Amerikan Patent Ofisi’ne yapılan patent müracaatının detayları incelendiğinde, temel unsurun aslında özel tasarımlı ayakkabı olduğu net biçimde görülebiliyor. Patent Müracaatını gerçekleştiren şirket Triumph International Inc. olsa bile ayakkabının resmi buluş sahiplerinden birisinin de popun kralı Michael Jackson olduğu ortaya çıktı. Michael Jackson, söz konusu ayakkabılarını, US 5, 255,452 numaralı patentle koruma altına almış.

Buluş sahne tabanındaki bir çiviye ayakkabılardaki bir topuk deliğini iliştirerek ayakkabıyı giyenin ağırlık merkezini geriye doğru kaydırmasına olanak veriyor. Temel olarak bu ayakkabılar, ayakkabı giyenin ayağını öne doğru basitçe kaydırılmasına olanak sağlayan, özel olarak dizayn edilmiş bir topuk yuvasını içeriyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Michael Jackson’ın sırrı ortaya çıktı! İşte o Dünyaca ünlü hareketin nasıl yapıldığı! VİDEO-FOTO

Michael Jackson’ın ölümünün yankıları henüz bitmemişken ve hayranlarının acısı tazeyken şarkıcının gizli kalmış yönleri de bir bir ortaya çıkıyor. Bunlardan biri de şarkıcının öne eğilerek yaptığı ve “imkansız” olarak nitelendirilen hareketin nasıl mümkün olduğu. 1988 yılında “Smooth Criminal” adlı parçanın video klibinde Michael Jackson öyle bir hareket yaptı ki yıllarca konuşuldu. Film hilesi olduğu herkes tarafından kabul edilen ve fizik kanunlarını hiçe sayan bu hareket elbette iplerle yapılmıştı ve hayranları da bunu kabul ediyordu, ta ki 1992 yılına kadar…

1992 yılında Michael Jackson bir konserinde o hareketi canlı olarak yaptı ve hayranlarını çığlıklara boğdu. Böylelikle Jackson bunun film hilesi olmadığını herkese gösterdi. Oysa bugün, tam 17 yıl sonra ortaya çıkan patent başvurusu her şeyi aydınlattı.

Patentte topuk kısmındaki bölmesi ile sabit bir yere geçebilen, kayak ayakkabısı mantığında bir ayakkabı resmediliyor. Jackson sahnedeyken kapanan ışıklar sayesinde yerden bir parça yükseliyor ve dansçıları yere sabitliyordu.

sabitliyordu.

Durumu daha iyi anlayabilmek için aşağıdaki videonun 3:53 ve 4:00 dakikları arasındaki bölümü iyi izleyin. İlk olarak Jackson’la birlikte dansçılar yavaşça geri çekilerek ayakkabılarını çentikten yavaşça çıkarıyor ve bu sırada çentikler hemen kapanıyor; ancak sağdaki dansçıya dikkat ederseniz biri yavaş kalıyor ve ayağı çentiğe takılıyor. Dansçı son anda düşmekten kurtularak hiçbir şey olmamış gibi dansına devam ediyor.

 

paylaş:

Yorum Yap