Mehmet Akif Ersoy’un Türk Eğitim Tarihindeki Yeri Nedir Kısaca Özet

Mehmet Akif Ersoy’un Türk Eğitim Tarihindeki Yeri Önemi ve Değeri Hakkında Bilgi Kısa Yazı Makale Kompozisyon

Mehmet Akif Ersoy Türk eğitim tarihinde Önemli adımlar atmış ve attığı adımı başarıyla sonuçlandırmış şair ve yazarımızdır.En önemli eseri ise ona Milli Şair ünvanını kazandıran İstiklal Marşı dır.

Mısır’da Üniversite Türk Edebiyatı okutmuştur.Kurtuluş Savaşı zamanında isyancıları doğru yola getirmek için kurulan nasihat heyetleri’nde ve daha genel olarak, halkı Milli Mücadelenin amaçları hakkında aydınlatmıştır.O, Büyük saygınlığı bulunan güçlü bir şair ve düşünür olduğu için, Kurtuluş Savaşı yıllarında giriştiği halkı aydınlatma çabalarında çok etkili olmuştur.

Tanzimat Döneminde açılan mekteplerin Tüketici adam yetiştirdiklerini Üreten anlayan ve anlatan bir nesil yetiştirmediklerini dile getirerek eleştirelerde bulunmuştur.

Çocukları kendi yetiştiğimiz biçimde değil, Hz. Ali’nin de dediği gibi gelecek için ciddi biçimde ve eğitim biliminin esaslarına göre yetiştirmemizi ister.

İyi bir öğretimde, öğretmenler kadar iyi ve uygun yazılmış ders kitaplarının da önemini savunmuştur.Halkın camilerde vaaz, hutbe ve nasihat yoluyla eğitilmesine de çok önem verir.

Sonuç olarak Mehmet Akif mektep ve medresenin ikisinden de mevcut halleriyle ülkeye gerçek bir yarar gelmeyeceğini söylemiş, eleştirileriyle dikkatlerin eğitim konusuna yönelmesinde etkili olmuştur. Nesillerin beşikten başlayarak, ülke geleceğine ilişkin karamsar değil iyimser yetiştirilmesi gerektiğini haykırmıştır ki bu onun eğitim düşüncemize en önemli katkısıdır.

paylaş:

Yorum Yap