Maden suyunun yüze ve cilde faydaları

Maden suyunun yüze ve cilde faydaları

Konu ile alakalı etiketler: maden suyunun cilde faydaları, maden sodasının cilde faydaları, soda cilt için, maden suyu cilt, maden suyu cilt bakımı, maden suyuyla cilt bakımı, maden suyu cilde, maden suyunun faydalari, maden suyu yararları, soda faydaları, maden sulu cilt bakımı, maden suyla cilt bakımı, sodanin cilde faydalari, cilt bakiminda madensuyu, madem suyu ve yüz bakımı, maden suyu cilde faydaları, cilt bakımında soda, yemeklerden sonra maden suyu zayıflatırmı, maden suyunun faydaları, sodanın faydaları, cilt bakımı maden suyu, maden suyu yemeklerden sonra içilebilirmi, maden suyu faydaları, soda nın yararları, maden suyunun yararları

Madensuyunun cilde faydası oldugunu biliyor musunuz?

Maden suyu o kadar çok mineral içeriyor ki, içildiği takdirde vücudumuza pek çok faydası var. Ama biz bu yazımızda, vücudumuzdan çok cildimize olan faydalarından bahsetmek istiyoruz. Son dönemlerde, pek çok kişiden duyduğum şey, maden sodası ile yüzünüzü yıkar veya sabah akşam cildinizi silerseniz, cildinizin canlanacağı ve sıkılaşacağı. Tabi bu da size oldukça genç bir görünüm kazandıracakatır bir çok kozmetik ürünün de maden suyu kullanılıyomuş

Maden suyu için, güzelleşin

Maden suyu için, güzelleşin

Özellikle yemeklerden sonra içilen maden sularının, milyonlarca YTL değerindeki güzellik ve cilt bakımı ürünlerine alternatif olmaya başladığı bildirildi.

Uluslararası Tıbbi Hidroklimatoloji Derneği (ISMH) Başkan Yardımcısı ve İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Ekoloji ve Hidroklimatoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Zeki Karagülle, yaptığı açıklamada, maden suyunun şifasını keşfederek, pürüzsüz ve güzel cilde kavuşan kadınların sayısının her geçen gün arttığını söyledi.

Maden Suyu ve Cilt Bakımı İle İlgili Önemli İpuçları İçin TIKLAYINIZ!!

Ülkemizde çıkarılan maden sularının içerdiği

mineraller açısından asırlardan beri şifa kaynağı olarak kullanıldığını belirten Prof. Dr Karagülle, bu suların insan sağlığı için de ‘doğal mucize’ olduğunu kaydetti.

Maden sularının içerdiği kalsiyumdan oranından dolayı özellikle kemik sağlığı ve menopoz sonrası kadın sağlığı için son derece önemli olduğunu aktaran Prof. Dr. Karagülle, şöyle konuştu: ”Maden suyu, vücudun ihtiyaç duyduğu mineralleri doğal olarak içerdiği için son derece faydalı içecektir. Her gün içilen maden suyu hem sağlıklı olmak hem de sağlığı korumak açısından önemli rol oynar.

Özellikle kadınların, osteoporozun önlenmesi ve tedavisi açısından bol miktarda kalsiyum içeren maden suyu içmesi gerekir. Mide, böbrek ve bağırsakların fonksiyonlarını sağlıklı yerine getirmesi bakımından yardımcı unsur olan maden suyu, son dönemlerde, milyonlarca YTL değerindeki güzellik ve cilt bakımı ürünlerine alternatif olmaya başladı.”

Dünyanın önde gelen kozmetik üreticilerinin bile maden suyu kullandığını hatırlatan Prof. Dr. Karagülle, içilen maden suyunun ciltteki pürüzleri yok ettiğini, yorgun ve solgun görünümü ortadan kaldırdığı, cildi yenileyerek yaşlanmayı geciktirdiğini kaydetti. Prof. Dr Karagülle, şöyle devam etti:

‘Birçok önemli tıp merkezinde gerçekleştirilen bilimsel araştırmalarda, maden sularının insan sağlığı için önemi ve yararı ortaya çıkmıştır. Ancak maalesef ülkemizdeki maden suyu tüketimi dünya ortalamasının çok altındadır. Türkiye’de kişi başına maden suyu tüketimi yılda 5 litre ile sınırlı kalırken, Avrupa’da bu oran günde yarım litredir. Avrupa’da düşük mineralli kaynak suları yerine yüksek mineral içerikli maden suyu içiliyor.”

”MADEN SUYU İLE SODANIN AYNI ÜRÜN OLDUĞUNA İNANILIYOR”

Avrupa ile Türkiye arasındaki maden suyu tüketimi oranlarına dikkati çeken Beypazarı Karakoca Doğal Maden Suyu İşletmesi Genel Müdürü Niyazi Ercan, ülkemizde, ‘maden suyu’ ile ‘soda’nın aynı ürün sanıldığını belirtti.

Ercan, maden suyunun, içerdiği mineraller ve karbondioksit gazı ile birlikte, yeraltındaki çatlaklardan yol bularak yeryüzüne çıktığını belirterek, tamamen ”doğal” olduğunu vurguladı. Sodanın ise üretim esnasında suya karbondioksit gazı basılmasıyla elde edildiğini ve tamamen ”yapay” içecek olduğunu kaydetti.

”Özellikle ABD’de yaygın olarak tüketilen soda ile maden suyunun aynı ürün olduğuna inananlar, (Maden suyu zararlı, midenizi deler) gibi yanlış inanış ile bu mucize suyu ‘zararlı’ ilan ediyor” diyen Ercan, maden sularının, insan sağlığına zararının olmadığını, aksine içerdiği mineraller dolayısıyla faydası bulunduğunu söyledi.

Türkiye’de, ‘soda’ tabir edilen içeceklerin artık üretilmediğini ifade eden Ercan, şu anda ülkemizde 24 mineralli su kaynağından, günlük 650 bin litre maden suyunun şişelendiğini bildirerek, şöyle devam etti:

”Biz yaptığımız yatırımlar ve verdiğimiz reklamlarla, maden suyuna ilgiyi artırmaya çalışıyoruz. Günlük 4 milyon 800 bin şişe olan üretim kapasitemizle, Hollanda, Belçika, Fransa, İngiltere, Suudi Arabistan ve KKTC’ye ihracat gerçekleştirmeye başladık.”

Ülke olarak artık milli ”su politikası” oluşturulması gerektiğini de dile getiren Ercan, su kaynaklarının işletilmesi ve değerlendirilmesi için yatırımcıların teşvik edilmesi gerektiğini vurguladı. Ercan, ilkokullarda süt tüketimini artırmak için düzenlenen ‘ücretsiz süt dağıtımı’ kampanyalarının benzerini, maden suyu tüketimini artırmak için düzenleyeceklerini sözlerine ekledi.

Maden Suyu ve Cilt Bakımı İle İlgili Önemli İpuçları İçin TIKLAYINIZ!! 

Güzelliğinizi maden suyuyla ve sodayla koruyun

Güzel cilt sağlıklı bir organ anlamına  gelir.

Cildimiz bir organdır ve vücudumuzdaki en büyük organdır. Güzel cilt de sağlıklı bir organ anlamına gelir. Yağlı ciltler, özellikle genç yaşlarda sivilce, akne, siyah ve beyaz noktalar gibi sorunlarla sık sık yüz yüze gelirler. Yeterli miktarda su içmek bunlara yönelik olarak yapılacak tedaviye destek olmakta çok önemlidir. Çünkü su böbreklerin sağlıklı çalışmasını ve bu türden bozukluklarda etkili olan toksinlerin vücuttan atılmasını sağlar.

Kuru ciltler ise, kırışmaya eğilimlidir. Peki bunu nasil engelleyeceğiz, işte öneriler:

Cilt kırışmasının birkaç temel sebebi vardır. Bunlardan biri güneş ışınları, öteki uyku sırasında yanlış yatma ve sonuncusu da cildin susuz kalmasıdır. Güneşin zararlı etkilerine karşı mutlaka korunmamız gerektiğine daha önce değinmiştik. Bu sadece cilt güzelliği açısından değil, kanser tehlikesine karşı önlem alma açısından da çok önemli. Cildin susuz kalmasına karşı su içmek ise çok kolay, çok ucuz bir önlem. Günde en az 1-1.5 litre, hatta mümkünse iki litre su içmek, bunu yaz aylarında arttırmak cildin erken kırışmasına karşı çok etkili.

Sağlıklı bir deri için bu önerilere uyun!

– Güneş ışınlarına uzun süre maruz kalmayın.

– Günde en az 8-10 bardak su için.

– Sigaradan ve içilen ortamlardan uzak durun.

– Alkol ve kafein tüketmekten kaçının.

– Çok makyaj malzemesi kullanmayın.

– Hayatınızdaki stres faktörleri ile mücadele edin ve rahatlamayı öğrenin.

– Düzenli olarak spor yapın.

– Florlu sulardan içmeyin.

– Saunaya girin.

– C ve E vitamini içeren kremler kullanın.

– Bulunduğunuz ortamdaki havanın nemli olmasını sağlayın.

– Demir yönünden zengin gıdalar tüketin. (Kabak, buğday, ciğer, yumurta, badem, kuru üzüm, yulaf ve mercimek)

– C vitamini içeren gıdalar tüketin. (Kırmızı biber, portakal, greyfurt, limon, kavun ve domates gibi…)

– Mineral içeren mantar, ciğer, somon arpa ve muz gibi besinler tüketin.

– Magnezyum içeriği zengin, badem, yulaf, arpa, peynir, tuna balığı, patates, mısır ve içeriğinde E vitamini zengin, çekirdek, brokoli, ıspanak tüketin.

– A vitamini açısından zengin, yumurta, süt, peynir, yoğurt, balık, karides, tavuk eti gibi besinler tüketin.

Su, diyette tüm besin ögelerinden daha fazla miktarlarda bulunmaktadır. Temel kaynakları içtiğimiz su ve diğer içeceklerdir. Yediğimiz sıvı besinlerdeki su da belki düşündüğünüzden daha fazla sıvı sağlar. Kereviz, salatalık, domates, kavun, karpuz gibi sulu sebze ve meyveler % 90’dan daha fazla su içerirler. Ekmek gibi kuru besinlerde de bir miktar su bulunmaktadır.

“Maden suyu” ile “soda” arasında ne fark vardır?

Maden Suyu, içerdiği tüm mineraller ve karbondioksit gazı ile birlikte yeraltındaki çatlaklardan yol bularak yeryüzüne çıkar ve tamamen “doğaldır”. Soda ise su ve sudan yapılan içeceklere üretim esnasında karbondioksit gazı basılmasıyla elde edilen ve tamamen “yapay” olan bir içecektir.

Maden suyu “asitli” midir?

Halk arasında “asitli” denilen içeceklerde aslında kastedilen, içeceğin içindeki “karbondioksit” gazıdır. Karbondioksit gazı dilimiz ile temas ettiğinde geçici olarak tat algılayıcılarını uyuşturduğu için içimi kolaylaştırmaktadır. Gazlı içecek üretiminde çok özel proseslerle üretilen ve % 99,99 saflıkta gıda üretimi için özel karbondioksit gazı kullanılır.

Günde ne kadar maden suyu tüketebiliriz?

Doğal suların içerdiği zengin mineraller vücudumuzda vitaminlerin fonksiyonlarına yardımcı olurlar. İçerdiği zengin kalsiyum ve florür gibi mineraller nedeniyle özellikle çocuklar, bayanlar ve yaşlıların daha fazla maden suyu içmeleri gerekir. Uzmanlar günde en az 2 litre civarında su ve maden suyu gibi “yararlı sıvı” tüketilmesini öneriyor.

Çocukların maden suyu içmesi zararlı mıdır?

Maden Suyu ve Cilt Bakımı İle İlgili Önemli İpuçları İçin TIKLAYINIZ!! 

Maden suyunun bilinen hiçbir zararı olmayıp, aksine vücudumuza sayısız yararları vardır. Büyüme çağındaki çocuklar kalsiyum, demir, çinko, florür gibi minerallere yetişkinlerden daha fazla ihtiyaç duyarlar. Bu ihtiyacı karşılamanın en iyi yolu bolca süt ve doğal suları tüketmeleridir. Maden suyunun içerdiği kalsiyum kemik yapısının, florür ise ağız ve diş sağlığının gelişmesi için son derece yararlıdır.

Hamilelikte maden suyu içilir mi?

Hamilelik, beslenmeye özellikle dikkat edilmesi gereken bir dönem. İnsan vücudu bebeği besleyebilmek ve gelişmesini sağlamak için normalden daha fazla gıda, sıvı, mineraller ve vitaminlere ihtiyaç duyar. Bu katkıyı doğal yoldan sağlayabilmek için, hamilelikte düzenli olarak maden suyu tüketimi tavsiye edilir.

Maden suyu cilde yararlı mıdır ?

Maden suyu içerdiği zengin mineraller vücudumuzun birçok bölgesine olduğu gibi cilt için de yararlıdır. Hatta piyasada sprey şişelerine doldurulmuş ve yüze püskürtülerek kullanılan maden suları satılır.

Maden suyu böbrek taşı yapar mı?

Böbrek taşlarının oluşumunda ana neden, yetersiz miktarda sıvı tüketimidir. Başka bir deyişle, yaşamı boyunca yeterli ve düzenli miktarlarda su ve maden suyu tüketmeyen insanlarda böbrek taşı oluşumu hızla meydana gelir. Bu duruma gelmiş ve böbreklerinde taş oluşmuş insanların maden suyu tüketmeleri tavsiye edilmez ancak esas olan, düzenli ve yeterli miktarlarda su ve maden suyu tüketerek vücudumuzu bu gibi etkenlerden korumaktır.

Hangi su ile cildimizi yıkalamalıyız?

Her gün belli bir miktarda su içmeniz gerektiğini artık biliyorsunuz, bu suyu da kaliteli su markalarının arasından seçiyorsunuz. Ama aslında yüzünüzü ve saçınızı yıkadığnıız suyun kalitesi de çok önemli. Ünlü Amerikalı dermatolojist Dennis Gross bunu tesadüfen keşfetmiş.

2001 yılında, moda dergilerinin editörleri, mankenler, sosyete mensupları ve tasarımcılardan oluşan müşterilerinin Milano’daki bir moda gösterisinden döndüklerinde ciltlerinin kuruduğunu ve bozulduğunu farkedince konunun üzerine eğilmeye karar vermiş.

Çünkü bu dönem boyunca bütün müşterileri aynı kozmetik ürünleri kullanıyorlarmış, değişen tek şey temizlikte kullandıkları suymuş! Dr. Gross bunun üzerine dünyanın çeşitli kentlerinde musluktan akan suları tahlil ediyor ve cilt için en iyi suyun New York, Los Angeles ve Gereenwich’te olduğunu görüyor.

Musluk suyunun içindeki demir, bakır, magnezyum, çinko ve kurşun gibi ağır metaller serbest radikallerle etkileşim içine girerek cildin kolajen dokusunu zayıflatıyor. Aynı zamanda cildin doğal yağını kalınlaştırarak gözenekleri tıkamasına ve böylece, akne, siyah nokta, genişlemiş gözenekler ve kırmızılığa yol açıyor. Bundan kaçınmak istiyorsanız yüzünüzü arı suyla ya da içme suyuyla yıkamanız gerekiyor.

Maden suyunun cilde faydaları var mıdır (Video)

MADEN SUYUNUN CİLDE FAYDALARI

Maden suyu o kadar çok mineral içeriyor ki, içildiği takdirde vücudumuza pek çok faydası var. Ama biz bu yazımızda, vücudumuzdan çok cildimize olan faydalarından bahsetmek istiyoruz. Son dönemlerde, pek çok kişiden duyduğum şey, maden sodası ile yüzünüzü yıkar veya sabah akşam cildinizi silerseniz, cildinizin canlanacağı ve sıkılaşacağı. Tabi bu da size oldukça genç bir görünüm kazandıracakatır. Yeri gelmişken, özellikle yağlı ciltler için uygun olan, maden sodasıyla yapılan bir cilt bakım tarifi de vermek istiyoruz.
GEREKLİ MELZEMLER :
* 1 fincan limon suyu,
* 1 tatlı kaşığı limon kolonyası,
* 1 çay kaşığı gliserin,
* 1 yemek kaşığı elma sirkesi ve
* 1 su bardağı maden sodası
HAZIRLANIŞI : Bütün malzemleri karıştırın. Her akşam cildinizi bu karışımla silebilirsiniz. Bu karışımı serin bir yerde saklayyın ve kullanmadan önce iyice çalkalayın.

Maden Suyu ve Cilt Bakımı İle İlgili Önemli İpuçları İçin TIKLAYINIZ!! 

Konu ile alakalı etiketler: sodanın cilde faydaları, maden suyunun cilde faydaları, sodanın cilde faydası, maden suyunun yüze faydaları, maden suyu cilde faydaları, maden sodasının faydaları, maden sodasının cilde yararı, doğal maden suyu cilde faydaları, yumurta böbrek taşı yaparmı, beypazarı maden suyunun cilde faydaları, maden suyunun faydaları, madensuyunun cilde faydaları, maden suyunun kuru ciltlere faydasi, maden suyunu faydaları, maden suyunun faydası, soda faydaları, su içmenin cilde faydaları, kursun suyunun cıltde faydası, maden suyunun faydalari, kuru cilde kavun suyu, içtiğimiz sudan dolayı böbrek taşı oluşurmu, maden suyunun cilde faydalari, soda nın cilde faydaları, soda ile limon suyu nun cilde faydalari, sodanın faydaları, 

paylaş:

Yorum Yap