Lilyum çiçeğinin bakımı nasıl yapılır, özellikleri hakkında bilgi

Lilyum zambakgiller familyasındandır. Soğanlı bir bitkidir.

Zambakgiller familyasında genellikle kırmızı, sarı gibi renklere rastlanırken lilyum beyaz renkli bir çiçektir.

Bununla birlikte güzelliğin değişmez bir özellik olduğu zambakgiller ailesinde çiçekleri en çok tanınan bazı armalarda amblem olarak kullanılan ve saflığın simgesi olan lilyuma beyaz zambakta denmektedir.

Günümüzde çoğunlukla yetiştirilip üretimi yapılan ve lilyum regale olarak adlandırılan bir başka lilyum çeşidi de Asya kökenlidir.

Lilyum regalenin çiçeği daha uzun ömürlüdür ve mavimsi beyaz renklidir.

Türk dilinde Lilyum; Güven anlamına gelmektedir.

LİLYUM ÇİÇEĞİ ZAMBAKGİLLER GURUBUNA GİRER

Trampet şekilli zambak(lilyum) çiçekleri, 15 cm çapa erişene kadar büyür. Zambak (lilyum) gövdeleri 90 cm uzunluğa kadar büyür ve 6-8 tane tomurcuk taşır. Seyrek yaprakları koyu yeşil tondadır. Zambaklar (lilyum) çeşitli dönemlerde çiçek açtıklarından, çoğu zambak (lilyum) bir ile iki hafta arası yaşar. Beyaz, sarı, pembe, kırmızı ve turuncu renkleri bulunur. Çoğu zambak çiçeğinin taç yaprağının iç kısmında çiçeğin renginin koyu tonlarında benekler taşırlar.

Özel bakım: Polenlerin taç yaprağa veya elbiselerinize bulaşmasını önlemek için erkekorganı (stamen) kopartınız.

Amerikan Ulusal Hayvan Zehir Denetim Merkezi tarafından; kimi zambak türlerinin herhangi bir kısmı kediler tarafından yenildiğinde hayvanda böbrek yetmezliğine sebep olabileceği belirtilmiştir. Amerikan Çiçekçiler Topluluğu, zambakların kedilerin ulaşamayacağı yerlere konulmasını tavsiye etmektedir.

Önemli Not: Zambakların insanlar ve öteki evcil hayvanlar için bir tehlikesi bulunmamaktadır.

LİLYUM ÇİÇEĞİNİN BAKIMI

Çiçekler için hazır toprak alın,

Saksının yarıdan fazlasını bu toprakla doldurduktan sonra çiçek soğanını toprağın içinde, açmaya başlamış ucu dışarda kalacak şekilde yerleştirin, Soğanın üzerini toprakla örttün. Toprak gevşek kalması gerektiği için elinizle hiç bastırıp sıkıştırmayın.

Diktikten sonra dışarı koyun (Bahar Aylarında) güneş görebilecek biryere, sulamayı toprağın ihtiyacına göre yapın. Havalar ısınınca hergün sulayın.

Önce dalı uzar, sonra uzun ince yaprakları çıkmaya başlar. Belli bir uzunluğa geldikten sonra baş kısmında minik minik bir sürü tomurcuk oluşur.

Bu aşamadan sonra kendisi değil tomurcuklar büyümeye devam eder.

Belli büyüklüğe gelen tomurcuklar kızarmaya başlar. Ve kızaran tomurcuklar çiçek açar

paylaş:

Yorum Yap