Led TV Alacaklar İçin Tavsiyeler ve Öneriler

Led TV Alırken Nelere Dikkat edilmeli

Led TV Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Öncelikli olarak alacağınız TV’nin garanti şartları belgesini dikkatlice okumalısınız. TV alırken dikkat etmeniz gereken hususların başında kontrast oranı gelmektedir. LED TV ‘nin EDGE LED ya da – LED olması çok büyük farklılık yaratmasa da EDGE LED ‘ler daha ucuz – LED TV ‘ler biraz daha pahalı ancak daha yüksek kontrast oranlı ürünlerdir.Kontrast oranı ne kadar yüksek olursa, o kadar gerçek siyah ve gerçek beyaz tonlarına yakın görüntü elde edilebilir.

Harici medya bağlayacaksınız bunu destekleyen bir model seçin. Ayrıca HDMI sayısının da fazla olmasına dikkat edin.

Led tvlerde ekran yenileme hızı da bir başka dikkat etmeniz gereken özelliktir. Şu an piyasada ekran yenileme hızı 800 hz’e kadar ürünler bulunabiliyor. Ancak 100-200 hzlik cihazlar da muhtemelen ortalama bir tv izleyicisinin işini kaliteli bir şekilde görür.

Eğer 3D’yi destekleyen bir TV alacaksanız ve kırpışmasız, titreşimsiz bir 3D görüntü izlemek istiyorsanız tazeleme hızının tercihen ortalama 240 hz olması gerekir. Ancak çoğumuz için ortalama 120 hz de yeterli olacaktır.

Bir diğer özellik ise tepkime süresidir. Siyah-Beyaz geçişleri ele aldığımızda (olması gerektiği gibi ) Önerilen ölçüler 5-8ms arasında gerçekleşen cihazlardır ve bu değerler oldukça iyidir.

paylaş:

Yorum Yap