Laptopa Nasıl Format Atılır Resimli Anlatım CDli ve CDsiz

Laptopa Nasıl Format Atılır Resimli Anlatım CDli ve CDsiz, laptopa format atmak 

Dizüstü Bilgisayara Format Atmak – Dizüstü Bilgisayarı Formatlamak (Webhatti.com’dan alıntıdır)

Laptopa Format Atmak – Laptopu Formatlamak

Dizüstü bilgisayarlarda problemler çoğalmaya başladığında hemen herkes masaüstünde olduğu gibi dizüstü bilgisayarı da formayıp kurtulayım diye düşünür. Eğer sizinde bir laptopunuz var ise ve zaman içersinde bu laptopun formatlanması gerektiğini düşünüyorsanız aman ha format atmaya kalkmadan önce iyice düşünün. Çünkü eğer gerçekten bu işi iyi bilmiyorsanız ve masaüstü bilgisayarları gibi olacağını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz çünkü dizüstü bilgisayara yada laptopa format atmak daha karmaşıktır.
Peki ne yapacaksınız hemen anlatmaya başlayayım. Dizüstü yada laptopunuza format atmak yerine hemen hemen bütün dizüstü bilgisayarlarda bulunan RECOVERY özelliğini kullanın. Peki Nedir bu dizüstü bilgisayarlardaki yada laptoplardaki RECOVERY özelliği? Bu şu demektir dizüstü bilgisayarınızın yada loptopunuzun satın alındığı ilk haline geri döndürülmesi demektir. Yani RECOVERY işleminden sonra laptopunuz yada dizüstü bilgisayarınız yeni alınmış gibi olur.
Eyer dizüstü bilgisayarınızın bu özelliğini bilmiyorsanız yada biliyor fakat nasıl yapılacağını bilmiyorsanız işte anlatmaya başlıyorum.


Dizüstü bilgisayarımızın güç düğmesine bastığımızda karşımıza gelecek bu ekranda F2 tuşuna basarak bios ayarlarına geçiş yapıyoruz.Çünkübilgisayarınızd a recovery özelliği kapalı ise ilk işlem bu özelliği bios ayarlarından yapmak olacaktır.Küçük bir not acerlerde bu tuş F2 dir fakat değişik dizüstü bilgisayarlarda farklı olabilir. Buna dikkat edin.

Dizüstü Bilgisayara Format Atma Resimli Anlatım Çok Kolay Yöntem İçin Tıklayınız.


F2 ye bastığımızda karşımıza bios ekranı gelecektir. Burada resimde de gördüğünüz gibi D2D Recovery özelliği enable olmalıdır. Resmin hemen sağ tarafında recovery işleminin başlaması için yapmanız gerekenleri anlatmış. Buradaki bu işlemi bitirdikten sonra (yani recovery özelliğini açtıktan sonra) F10 tuşuna basarak bilgisayarımızı yeniden başlatıyoruz.


Bilgisayarımız açılırken ALT tuşuna basılı tutup F10 tuşuna basıyoruz. Tekrar söylüyorum bu acer marka dizüstü bilgisayarlar için geçerlidi. bazı dizüstü bilgisayarlarda farklı olabilir. Karşımıza gelen ekranda password işlemleri var normalde bu şifre 6 tane sıfırdır(000000). Fakat siz burada bilgisayarınızın güvenliği için isterseniz bu şifreyi değiştirebilirsiniz. neyse şifreyi girdikten sonra Next tuşuna dokunuverin bi zahmet.


Şifremizi girip ileri dedikten sonra karşımıza gelecek bu ekranda System Recovery yazısını işaretleyip next diyoruz.

Dizüstü Bilgisayara Format Atma Resimli Anlatım Çok Kolay Yöntem İçin Tıklayınız.


Recovery nin bu aşamasında sisteminizin fabrika ayarlarına dönmesini istiyorsanız ilk kısmı işaretleyin yada recovery dvd niz varsa onu kullanarak ikinci kısmı işaretleyip ileri diyoruz.


İşlemimizin son kısmında yapacağımız bu işlemi onaylamamızı istenecek buna da yes deyip sistemin kendisini başa almasını seyrediyoruz.
İnşallah işinize yarar. Hadi iyi Recoveryler

Dizüstü Bilgisayara Format Atma Resimli Anlatım Çok Kolay Yöntem İçin Tıklayınız.

 Önemli Not:

alt+f10`u calismayanlara cevap

XP kurduktan sonra recovery kullanıp (Alt+F10) tekrar vistayı yüklemek istersek, bilgisayarda bazı işlemler yapmamız gerekiyor, yoksa (Alt+F10) aynı anda bastığımızda recoverey yi başlatmıyor.

“c: yi formatlamis olanlara ve Alt + F10 u kaybetmis arkadaslara hitaben.

Ilk hamle olarak bios a giriyoruz ve d2d recovery enable yi disable yapiyoruz kapatiyoruz.

Partition magic, gpedit gibi parttition programlariyla gizli partition olan pqservice isimli partitionu gorunur yapiyoruz ki buda partition numarasini 07 yaparak oluyor. Icinden mbrwrwin.exe ve rtmbr.bin isimli dosyalari bulup bunlari c: nin icine kopyaliyoruz.

Ve bu islem bittikten sonra yapacaklarimiz cok basit.

Baslattan + calistir+ ve cmd yazdiktan sonra entere bas sebebi win98 deki gibi dos komut sayfasinin gelmesi.

Ilk basta (C oldugunda yazacaginiz sey sudur.

mbrwrwin install rtmbr.bin yani C:\>mbrwrwin install rtmbr.bin evet bu komuttan sonra entere basiyorsunuz.

Evet islem tamam bilgisayarini yaniden baslatiyorsunuz biosa girip disable yaptigimiz d2d recoveri yi enable yapiyoruz ve Alt + F10 recoveri komutumuz yani kurtarma konsolumuz geri geldi güle güle kullanin arkadaslar.”

  Laptop’a cdsiz format nasıl atılır?

Arkadaslar xp+vista [recovery olanlar] niz hasar mı gördü zor mu açılmaya başladı format mı gerekıyo cd niz yoksa
işte size
cdsiz format atma bilgisayarınızı yeniden başlatın yeniden başlatılıyor yazısı geldiğinde
ctrl+f11 e basın recovery yazısı gelene kadar sonra bırakın kendi kendine format atsın
onarsın pc nızı 2 bölüme
ayırdığınz hdd nin 2 bölümünüde siliyo ve işlem bittikten sonra makinanız ilk günkü gibi
oluyor

buraya dikkat [recovery olanlar] olmayan denemesin

Dizüstü Bilgisayara Format Atma Resimli Anlatım Çok Kolay Yöntem İçin Tıklayınız.

laptop’a format nasıl atılır?

 arkadaşımın Asus marka laptop’una vürüs bulaşmış. ben temizlemeye çalıştım ama yeteneksizliğiminde etkisiyle beceremedim heralde   kav 6.0 ile tarttım durmadan virüs buluyor ve winlogon.exe dosyasını buluyor. silsem bir türlü skip seçsem bu sefer gene buluyor. Nod32 2.5 aynı şekilde. bende çözümü kökten halletme yoluna gidelim dedim. kabul etti. ancak format atmak laptop’a farklı heralde. servis’i aramış recovery CD’si ile atabilirsiniz demiş. deneyeceğiz. yalnız format nedeniyle dosyaları DVD’ye yazacak. sonra yeniden yükleyecek. e gene virüs bulaşacak di mi?
Recovery CD’sine muhtaç değilsiniz… Sonuçta dizüstü de olsa, bilgisayar bilgisayardır ve bildiğiniz yollardan sisteminizi kurabilirsiniz… Recovery CD’sinin özelliği; uzun uzun sürücü (driver) yüklemeleriyle uğraşmaktan kurtulursunuz… O bilgisayara aittir o CD (başka bilgisayara yükleyemezsiniz yani) ve tüm sürücüler vs. sistemle birlikte sorunsuzca kurulur… Zaten bir imaj dosyasıdır o recovery dedikleri olay da… İmajı yapıştırır harddiske, hepsi bu…Açıkçası ben hiç recovery CD’si kullanmadım şimdiye dek… Sistemimi hep klasik yollarla kendim kurdum… Zaten dizüstü ile beraber başka CD’ler de gelmiştir kesin ve onların içlerinde de gerekli sürücüler hazır ve nazırdır… Tabii ki yükleme daha uzun zaman alır bu şekilde, sizin de bileceğiniz üzere…Seçim sizin…

Virüs problemine gelince; sadece gerekli kişisel dosyalarını yedekleyip, sistem kurulumundan sonra yedekleri geri yüklemeden, DVD’nin içindeyken dosyaları tarama yapabilir… Eğer kendi kişisel dosyalarında bir enfeksiyon varsa (ki hiç sanmam), duruma göre davranılabilir… Kişisel dosyalarımızın (resim, video, müzik, doküman vs…) içinde varsa sadece ofis belgelerinde macro virüsleri olabilir (ki sizin durumunuz için buna pek ihtimal vermiyorum), zaten macro virüsleri de kolayca temizlenebilen türdendirler…

Kişisel tavsiyem; temiz bir kurulum (recovery CD’siz) sonunda, ilk olarak güvenilir bir antivirüs yüklemeniz, yedek verilerinizi de harddiskinize geri yüklemeden taratmanızdır… Temizlenmesi gereken bir enfeksiyon varsa da harddiske kopyaladıktan sonra (mümkünse) temizlemektir (disinfection)…

O dosya türlerinin kopyalanması aşamasında herhangi bir enfeksiyon olmaz, rahat olabilirsin… Zaten sadece bir iki yerde okumuştum yanlış hatırlamıyorsam, müzik ve video dosyalarında da virüs olabileceğini… Bana tuhaf gelmişti… Ama olduğunu varsaysak bile (ki çok çok düşük ihtimal), herhangi bir exe vs. çalıştırmadığın için kopyalanma aşamasında sorun çıkartmazlar… Yeter ki enfeksiyonlu bir dosyayı çalıştırma…
paylaş:

Yorum

  1. selam arkadaslar hp prooboklara cd siz otomatik nasil format atilir yardimci olursaniz sevinirim

  2. KARDesım benım bilgisayar acer ıslemcısı wındows 7 format atmasını bılmıorum pc alırken yanında drıver cdsı wermedıler hanqı programla atılıor bılen bırısı warsa yardım etsın lutfen sımdıden tşk ederım …

  3. Kardeşim benim pc açılıyo ama masa üstü gelmiyo kalıyo öle dediklerini yaptım bu sefer de acer eRecovery Management başlığında lütfen bekleyin yazıyo bi saattir bekliyoruz nasıl yapcaz

  4. Hocam leptopa normal masa üstü cd ile Windows 7 ultimate yüklenmiş ve c ve d silinmiş içerisinde bulunan pqservice dahil. Yani leptop tertemiz ne yapmam lazım yardımcı olursanız sevinirim

  5. Bilgisayarın özelikleri Acer ASPIRE 5748g i3-370m processor 3gb DDR^memory 320 gb HDD

  6. Bilginiz için teşekkürler sayenizde çok işime yarıycak bişey öğrendim. Acer Notbook um işletim sistemi çökmüştü cd de yoktu. Bilgisarcıları dolaşıyodum sabahtandır. Bir kaç saat sürdü ama süper oldu.

  7. syn arkadaşlar ben diz üstü bilgisayarımı yere düşürdüm ve bir kaç gün kullandıktan sonra kendini kapattı ve bir daha açılmadı ve servise gönderdim ama yapamadılar eğer bana bu konuda yardımcı olursanız sevinirim.RUMUZ PİYANİST:)

  8. öncelikle bu faydalı bilgi için teşekkür ederim. benim leptopta acer marka ilk aldığımda vista kuruluydu daha sonra format atarak windows 7 yaptık şimdi geriye nasıl dönebilirim.bana yardımcı olursanız sevinirim

Yorum Yap