Kolay çerçeve yapılışı, kartondan çerçeve yapımı nasıl yapılır resimli

Basit, Güzel ve Kolay Dekoratif Çerçeve Yapımı

Gereken malzemeler sadece karton. Çerçevenizi boya, kurdele ve farklı süslerle zenginleştirebilirisiniz.

Çerçevinizi istediğiniz şekillerde kesip süsleyerek ya da süslemeden kolaylıkla yapıp kullanabilirsiniz.

KARTONDAN YUMURTA KABUKLARINDAN MOZAİKLİ RESİM ÇERÇEVESİ YAPILIŞI

Okulda öğretmenlerimizin çocuklara evde ödev olarak verdiği proje ödevi evde resim çerçevesiyapmak için güzel bir proje. İsterseniz kendiniz içinde sevdiklerinizin resimlerini,fotoğraflarını koyabileceğiniz resim çerçevesi yapabilirsiniz. Resimdeki örnekte mavi ve beyaz renk Akrilik boya kullanılmış siz istediğiniz renkte veya evinizin dekorasyonuna uygun renkleri terciğ edebilirsiniz. Kullanılan malzemelere gelince koli kartonu (karton bir kutudan kesebilirsiniz) Yumurta kabukları,3 değişik renkte akrilik boya, falçata,makas,cetvel. Lütfen çerçeveyi yaparken kartondaki kesilecek boyutlarına, resimlerin üzerinde yazan ölçülere sadık kalın . Aksi taktirde uyumsuzluk olur zorluk yaşarsınız.Resimlerin altına nasıl yapıldıklarını yazıyorum dikkat edin.

EVDE KARTONDAN KOLAY RESİM ÇERÇEVESİ YAPILIŞI

Değişik Resim Çerçeveleri Yapmak İstermisiniz.Okullarda Ödev Olarakta Verilen Resim Çerçevesi Yapımı Düşündüğünüz Kadar Zor Değil.İhtiyacınız Biraz Zaman Ve Bir Kaç Kolay Bulunabilir Malzeme.Sizde Yaratıcılığınızı Kullanarak Üzerine Birşeyler Katabilirsiniz.Kartondan Resim Çerçevesi Yapılışı.

Malzemeler
Karton kutudan kesilmiş iki parça (İki parçanın ölçüleri aynı olmalıdır. Bu ölçülere çerçeveye koyacağınız resmin ölçüsünden (hem ene, hem de boya) 5cm ekleyin.
Akrilik boya (Renk seçimi size kalmış)
Yapıştırıcı
Küçük, renkli kağıt parçaları (Parçaları dergilerden, kap kağıtlarından, kartpostallardan, şeker ve çikolata ambalajlarından kesebilirsiniz)
Kullanılacak aletler;
Maket bıçağı
Boya fırçası
Cetvel
Kalem

kartondan-suslu-cerceve-yapilisi-3.jpg (580×578)

kartondan-suslu-cerceve-yapilisi.jpg (580×345)

İlk yapmanız gereken şey iki karton parçasını da ölçerek ortalarından dikdörtgen kesmek. Ancak açacağınız pencereler aynı büyüklükte olmayacak. Bir parçanın dikdörtgenin, çerçeveye girecek resimden daha küçük olmasına özen gösterin. Diğer kartonun dikdörtgeni ise resimden 2cm daha geniş olsun. Büyük kartonun ortasından çıkan parçayı ayırın, küçük olanı atın.

Bu üç parçayı dilediğiniz renge boyayın. Arkalarını boyamanız gerekmez, çünkü arka kısımlar duvara bakacak. Yine de boyamak isterseniz boyayın ve kurumaya bırakın.
Diğer bir seçenek: Eğer kartonunuzun görünümünden memnunsanız boyamayabilirsiniz. Başka bir seçenek ise boya yerine kartonunuzu başka bir malzemeyle (kumaş, renkli kağıt, vb) kaplamak. Tercih sizin.

Eğlenceli kısım şimdi başlıyor işte. Küçük, renkli kağıt parçalar bulun. Bunları dergilerden, kap kağıtlarından, kartpostallardan, şeker ve çikolata ambalajlarından kesebilirsiniz. Şimdi bu resimlere mozik efekti vereceğiz.
Resimleri küçük kareler halinde kesin. Kenar parçaların büyük olmasına özen gösterin.

Çerçevemiz Hazır, Siz İstediğiniz Gibi Üst Süslemeyi Yapabilirsiniz.

paylaş:

Yorum

Yorum Yap