Knights Contract Tanıtım İnceleme Nasıl Oynanır, Karakterleri Oyuncuları Bölümleri Hakkında Bilgi

 Etiketler:  Knights Contract   Oyun İncelemesi,    Knights Contract Oyununun Tanıtımı Video, Knights Contract   Oyunu Nasıl Oynanıyor,  Knights Contract  Oyununun Karakterleri Hakkında Bilgi Detaylı Ayrıntılı,   Knights Contract Oyuncuların Özellikleri İle İlgili Kısa Bilgiler, 

Dreamcast, Playstation 1 veya Arcade salonlarında bölüm atlayarak ilerlediğimiz dövüş oyunlarını hatırlayacak yaştaysanız, bu oyunları oynamanın ne kadar eğlenceli olduğunu bilirsiniz. Bu oyunlar belki çok yüzeysel ve zaman geçirmeye yönelik yapımlardı, ama amaca uygun hizmet ettikleri kesindi. Arkadaşlarınızla veya tek başınıza el becerinizi kullanıp, çok yorulmadan sadece eğlenmek o zamanlar çok zevkliydi. Şimdi ise bu tür oyunlar çok fazla kabul görmüyor. Xbox Live veya PSN gibi servislerde bile bu tarz çok fazla oyun bulunmuyor. Zamanla değişen oyuncu zevkleri bu tür oyunların da kaybolmasına neden oldu. Arcade salonlarının yeterli ilgiyi görmemesinin de bu durumda payı çok büyük, çünkü artık herkesin evinde konsollar veya PC var. Her şeye rağmen arcade salonlarının havasını veren bazı oyunlarla nadiren de olsa karşılaşma şansımız var. Xbox 360 ve Playstation 3 için piyasaya çıkan Knights Contract da o günlerin havasını bize sunmayı başarıyor. Açıkçası hiç bir beklentim olmadan başladığım Knights Contract’ın bana nostalji yaşatıp o eski günlerdeki eğlenceyi bir nebze olsun sunması beni çok sevindirdi. Belki eski moda, ama size farklı duygular yaşatabilecek bu oyuna gelin daha yakından bakalım.

Heinrich ve Gretchen bu macerayı beraber yaşamak zorunda

Knights Contract, Orta Çağ Avrupa’sında geçiyor, fakat herhangi bir ülke ele alınmış değil.Tamamen kurgusal bir bölgede geçen oyun, karanlık fantezi karakterleri, büyücüler, sihir ve diğer dünyadan fırlamış yaratıkları ile adı Orta Çağ ile özdeşleşmiş bir çok düşsel öğeyi kullanıyor. Oyunun geçtiği dönemde insanların batıl inançları çok fazladır. Üstelik Kara Ölüm olarak adlandırılan Veba’nın da çok sayıda insanı öldürmesi batıl inançları daha da arttırmıştır. Veba’dan etkilenen insanlar bunun fareler nedeniyle yayıldığını değil de, cadıların büyü yapması nedeniyle Tanrı’nın kendilerini cezalandırdığını düşünmeleri cadı avının başlangıcı olur. Bir çok cadıyı yakalayan insanlar bunları halkın toplandığı bir meydanda infaz ederler. İşte tam bu noktada oyunumuzun hikayesi de başlamış oluyor. Bir cellat olan Heinrich Hofmann, Gretchen adlı cadıyı da infaz eder; ama Gretchen de onu bu nedenle ölümsüzlükle lanetler. Yaklaşık 1000 yıl boyunca bu lanetten kurtulmak isteyen Heinrich bir çok yeri dolaşır ve sonunda infaz ettiği cadının tekrar canlanmış olduğuna şahit olur. Hikayenin çok fazla ayrıntısına girip oyunun keyfini kaçırmak niyetinde değilim; o nedenle Heinrich’in Gretchen ile lanetin kaldırılması için anlaştığını söylemekle yetineceğim. Peki Gretchen’in istediği nedir? İnsanlardan öc almak için dünyaya dönen cadıları durdurmak. O iyi kalpli bir cadıdır.

Oyundaki karakterlerin çoğunun adının Alman kökenli oluşu dikkatinizi çekecektir. Bu size oyunun geçtiği yerlerle de ilgili ipucu sunuyor.

Bir anlaşma sonucunda birbirine bağlanan karakterlerimizden Gretchen bir büyücü, Heinrich ise bir şövalye. Oyunda doğrudan Heinrich’i yönetiyoruz, ama Gretchen’in büyülerini de kısa yoldan kullanma şansına sahibiz. Heinrich’in bir ölümsüz olduğunu söylemiştik, onu oyun boyunca parçalara ayrılmış bir şekilde bile görebiliriz, ama sonunda iyileşip eski haline dönüyor. Oyunumuzun bitmesinin tek yolu ise Gretchen’in ölmesi. İşte o zaman Heinrich ölümsüzlükten kurtulma şansını yitiriyor. Bazen Heinrich ile paramparça olsanız da siz birleşene kadar Gretchen savaşmaya devam ediyor, eğer ölmezse oyuna devam ediyoruz. İki kişilik bu macerada co-op desteği bulunmuyor. Aslında olsa fena olmazdı, yine de iki karakteri aynı anda yönetmek de zor değil, hatta eğlenceli bile.

 Ortaçağ’dan kalma kasabalar, vadiler, mağaralar gibi çeşitli mekanlar arasında yolculuk ettiğimiz oyunda zombiler, korkunç görünüme sahip ağaçlar, dev kurtlar, zırhlı şövalyeler, küçük boyuttaki cadılar gibi çeşitli düşmanlara karşı mücadele ediyoruz. Düşmanlarımız gruplar halinde saldırıyor. Bazen 2-3 tanesi ile mücadele etmemiz gerekirken bazen de 10’dan fazla düşmanla karşılaşabiliyoruz. Düşmanların sayısı çok da önemli değil aslında, çünkü Heinrich çoğunu rahatlıkla paramparça etmeyi başarıyor. Daha büyük boyutlardaki düşmanlarımızda Gretchen’in yardımına ihtiyaç duyuyoruz. Zaten Gretchen’i kullanmadan onlarla mücadele etmemiz hiç de koaly değil. Onun büyüleri düşmanları hapsediyor, bazen tek vuruşta yok ediyor, bazen de sersemletiyor. İlerleyen bölümlerde Gretchen’in güçlerini geliştirince çok daha etkili vuruşlar yapma şansınız var.

İki karakteri de gerekli zamanlarda kullanmak zorundasınız. Sadece bir tanesini yönetmek hayatta kalmanızı sağlamayacaktır.

      Gretchen ile aynı anda 4 büyüyü kullanma şansımız bulunuyor. Bunlar da joy pad’in sağındaki düğmelere atanmış. Bir büyüyü yaptıktan sonra yeniden yapabilmek için biraz beklememiz gerekiyor, o anda diğer büyülere de geçme şansınız var. Gretchen oyunda çok önemli bir rol oynuyor, ama ana karakterimiz tabi ki ölümsüz şövalyemiz Heinrich.Darksiders, Devil May Cry gibi oyunları oynayanlar onu yönetmekte zorlanmayacaklardır. Dev bir orak benzeri silahımızla klasik şekilde zayıf, ama hızlı; ağır, ama güçlü vuruşlar yapma şansımız var. Heinrich, belki Gretchen’in yardımına ihtiyaç duyuyor, ama kendisinin de çok güçlü bir karakter olduğunu söylemeliyim. Normal boyutlardaki düşmanlarda Gretchen’e hiç ihtiyacınız olmayacaktır. Gretchen’e sadece enerjinizi doldurmak istediğinizde gerek duyacaksınız. Evet, Gretchen’i kucağınıza alıp taşımaya başladığınızda enerjiniz çok hızlı bir biçimde doluyor. Cadımızın bize bu gücü vermesi çok yerinde bir karar. Zaten ölümsüz olan bir karakterin bir şeyler yemesi gibi bir görüntü çok saçma olurdu. Anlayacağınız iki karakterimiz birbirine ihtiyaç duyuyor ve onları iyi bir ekip yaptığınızda karşınızda kimseler duramayacaktır. Zaten Knights Contract sizi çok zorlayabilecek bir oyun değil.

paylaş:

Yorum Yap