Klavye tuşlarını değiştirme programı, klavye tuş görevlerini değiştirmek ve özel karakterlerin yerini değiştirmek

Klavyenizdeki tuşların dizilimini değiştirin.

Klavyenizdeki tuşları yeniş işlevler atamak için kullanabilirsiniz.

Download: MSKLC.EXE (10.1 MB)

 

indir.jpg (225×40)

Alternatif Link

indir.jpg (225×40)

 

 

AutoHotkey Otomatik Kısayol Oluşturma Programı

 

Açık kaynak olarak geliştirilen bu program ile bilgisayarınız üzerinde istediğiniz her şeyi klavye ya da fare tuşlanız ile otomatiğe bağlayabilirsiniz. AutoHotkey klavyemousejoystickveya tuşa sahip herhangi bir bilgisayar kumandası ile uyumlu olarak çalışabiliyor.

AutoHotkey ile sanal olarak herhangi bir tuş, düğme veya kombinasyon “hotkey” (kısayol) olarak ayarlanabilir. Benzer olarak tuşladığınız zaman genişleyen kısayollar da bu program aracılığı ile tanımlanabiliyor.

Örnek olarak, “tbr” tuşlaması yaptığınızda otomatik olarak “tüm bunlara rağmen” yazabilirsiniz.

Aynı zamanda isterseniz kişisel olarak data giriş formları yaratabilir, kullanıcı arayüzleri ve menü çubuklarıhazırlayabilirsiniz.

Diğer Özellikler:

  • Tuşları yeniden yönlendirme
  • Seskartı ayarları değiştirme
  • Joyistick veya klavyeyi fare olarak kullanma
  • Herhangi bir pencereyi transparan yapma
  • Her zaman üstte seçeneği veya şekil değiştirme
  • Pano işleme
  • Sistem menüsü ikonlarını ve menü öğelerini kişiselleştirme
  • Varolan AutoIt v2 scriptlerini çalıştırma
  • Herhangi bir scripti EXE dosyası olarak çevirebilme

indir.png (426×83)

 Klavyedeki tuş fonksiyonlarını değiştiren program

klavyemdeki scroll lock tuşunun caps lockta olmasını istiyorum. Caps lock ın ise scroll lockta

üstteki “restore all defaults” seçeneğiyle herşeyi eski haline getirebilirsin.

indir.
http://webpages.charter.net/krumsick/KeyTweak_install.exe

Klavye tuşlarını devre dışı bırakma ve Tuşları görevlerini değiştirme. 

Klavyemizde yer alan tuşlardan herhangi birini Disable konumuna getirebilmek ya da istediğimiz tuşu istediğimiz tuş ile değiştirebilmek için KeyTweak adında küçük ücretsiz bir yazılım kullanabiliriz.

Bu yazılım klavye üzerinde yer alan tüm tuşlara müdahale etmemize olanak vermektedir. Test ettiğim kadarı ile Windows XP, Windows 7 ve Windows Server 2008 R2 üzerinde çalışmaktadır.

Programı indirmek için şu linki kullanabilirsiniz. Link içinde kullanım dokümanı da mevcut :

Programın kullanımından kısaca bahsedelim.

Verdiğimiz adresten KeyTweak_install.exe dosyasını ilgili makine üzerine kuruyoruz. Kurulum bittikten sonra başlat programlardan KeyTweak klasöründen KeyTweak’i çalıştırıyoruz. Aşağıda ki ekran karşımıza çıkıyor.

İstediğimiz bir tuşu Disable yapmak:

Aşağıda ki resimde yer alan bölüm 1 üzerinden istediğimiz bir tuşu seçiyoruz. Bunun için o tuş üzerine gelip tıklamanız yeterli. Ben örnek olması açısından 17 numaralı yani klavye üzerinde Q harfine denk gelen tuşu işaretliyorum.

Bu tuşu işaretlediğimizde hemen aşağısında yer alan Keyboard Controls kısmına yani Bölüm 2 ye bu işaretlememizin düştüğünü göreceksiniz. Görüldüğü gibi Key Selected kısmında 17, is cuttently mapped to kısmında da Q yazmaktadır. Biz Q tuşunu Disable yapacağımız için Disable Key butonuna tıklıyoruz.

Görüldüğü gibi Disable Key butonuna tıkladıktan sonra Keyboard Controls kısmı pasif hale gelip Pending Changes kısmı aktif hale geliyor. Bu kısımda yapmış olduğumuz işlemi göstermektedir. Biz bu işlemi geçerli hale getireceksek Apply diyoruz ve işletim sistemi yeniden başlamak koşuluyla bu işlem aktif hale geliyor. Yada Clear All diyerek bu yaptığımızı iptal edebiliyoruz.

İstediğimiz bir tuşu başka bir tuş ile değiştirmek :

Aşağıda ki resimde yer alan Bölüm 1 üzerinden istediğimiz bir tuşu seçiyoruz. Bunun için o tuş üzerine gelip tıklamanız yeterli. Ben örnek olması açısından 17 numaralı yani klavye üzerinde Q harfine denk gelen tuşu işaretliyorum.

Bu tuşu işaretlediğimizde hemen aşağısında yer alan Keyboard Controls kısmına yani Bölüm 2 ye bu işaretlememizin düştüğünü göreceksiniz. Görüldüğü gibi Key Selected kısmında 17, is cuttently mapped to kısmında da Q yazmaktadır. Biz Q tuşuna tıklandığında ekrana 2 yazmasını sağlamak için Choose New Remapping kısmından 2 yi seçtim. Siz oradan istediğiniz harf rakam yada sunduğu işlevlerden birini seçebilirsiniz. Seçimden sonra hemen yanında yer alan Remap Key butonuna tıklıyorum ve işlemi Pending Changes kısmına gönderiyorum.

Görüldüğü gibi Remap Key butonuna tıkladıktan sonra Keyboard Controls kısmı pasif hale gelip Pending Changes kısmı aktif hale geliyor. Bu kısımda yapmış olduğumuz işlemi göstermektedir. Biz bu işlemi geçerli hale getireceksek Apply diyoruz ve işletim sistemi yeniden başlamak koşuluyla bu işlem aktif hale geliyor. Yada Clear All diyerek bu yaptığımızı iptal edebiliyoruz.

Bu değişiklikleri geri almak istersek Tümünü geri almak için Restore all Defaults butonunu yada teker teker seçerek istediğimizi eski haline çevirebiliyoruz.

uyari.gif (510×53)

paylaş:

Yorum

  1. Characters assigned to the SPACE KEY in any shift state must be spacing characters.BiCÖsüm bulursanıs sevinirim

Yorum Yap