Kışın C Vitamini İçin Neler Yemeliyiz, C vitamini en çok hangi meyvelerde bulunur

Kışların sert geçen hava şartlarında soğuktan hasta olmamak için güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olmamız gerekir. Kış hastalıklarına karşı en etkili çözüm yeterli düzeyde c vitamini alabilmekten geçer. Peki kışın c vitamini için neler yemeliyiz. C vitaminini en çok içeren yiyecekler nelerdir, hangi besinlerde c vitamini çok fazla bulunur. İşte C vitamini açısından zengin meyve, sebze ve diğer besin maddeleri:

Bilim adamları, sonbahar ve kış mevsiminde gribe ve soğuk algınlığına karşı, gerçek bir C vitamini deposu olan maydanoz ve semizotunun bol tüketilmesini istediler

C vitamini hangi yiyeceklerde bulunur?

Solunum, yemek borusu ve mide kanserlerinin önlenmesinde C vitamini önemli rol oynuyor. Kanserojenlerle doğrudan teması olanlar, günlük C vitamini gereksiniminin üzerine çıkabilirler.

Bu durum kanser riskini azaltır. C vitamini, yiyecek ve içeceklerle alınan nitrit ve nitratların kanser yapıcı nitrosaminlere dönüşmesini önler. Kısacası C vitamini, kansere yakalanma riskini azaltır.
Her gün birkaç kez taze meyve ve sebze tüketen kadınlarda meme kanseri riski bu besinleri tüketmeyen kadınlara göre 10 kat azdır.

C vitamini alımı artarken meme kanseri riski azalır. Bazı araştırmacılar C vitamini zengin beslenmenin meme kanseri vakalarının yüzde 25 oranında azalabileceğini iddia etmektedirler.

C vitamini, düşük yağ ve yüksek lif içeren diyetlerle tüketildiğinde etkinliği en üst seviyeye çıkar. C vitamini, çeşitli yollarla vücuda giren birçok kimyasal kanserojeni etkisiz duruma getirir.

C vitamini yönünden en zengin besinler şunlardır;

Turunçgiller (Portakal, mandalina, greyfurt, limon )
Kuşburnu
Maydanoz
Tere
Roka
Kırmızılahana
Çilek
Karnabahar
Ispanak
Yeşil sivri biber

C Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur ve Faydaları Nelerdir?

C Vitamini Nelerde Bulunur, C Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur?

Yeşil biber, brokoli, karnabahar, domates, lahana, kereviz, marul, brüksel lahanası, maydanoz, kuşkonmaz, tatlı ve beyaz patates, pazı, şalgam, kivi, limon, portakal, greyfurt, çilek, papaya, mango, ananas, kızılcık, ahududu ve kavun  C vitamini olan sebze ve meyveler arasındadır.

Bir meyve ve sebzenin C vitamini değeri türüne, iklime, yetişmiş olduğu toprağa ve olgunluk derecesine göre farklılık gösterir. Genel olarak ham meyve ve sebze tamamen olgunlaşmış olanlardan daha fazla C vitamini değerine sahiptir. Bunun dışında besinlerin aşırı işleme tabi tutulması ve rafine edilmesi, bazı depolama ve pişirme yöntemleri gibi durumlar da besin değerlerinde önemli azalmaya neden olabilirler.

C Vitamini Ne İşe Yarar?

Askorbik asit olarak da bilinen C vitamini suda eriyen vitaminlerdendir. Kolajen oluşumunda görev alır. Güçlü bir antioksidandır. Serbest radikal hasarına karşı hücreleri korur. Demir mineralinin emilimini kolaylaştırır. Sağlıklı diş etleri için gereklidir. Vücudumuz C vitaminini üretemediği için bunun günlük beslenme yoluyla alınması gerekir.

Sık sık soğuk algınlığı ya da enfeksiyonlara yakalananlar ve yara iyileşmesinda sorun olan kişilerin C vitamini ihtiyacı artar. Bu vitaminin eksikliğinde kalp rahatsızlığı, kanser ve bazı enfeksiyon hastalıklarının gelişmesi olasıdır.

C Vitamini Eksikliği Belirtileri Nelerdir? İştahsızlık,  yorgunluk, kansızlık, yaraların geç iyileşmesi, diş eti kanamaları, soğuk algınlığı ve diğer enfeksiyonlara yatkınlık C vitamini eksikliğinin belirtileri olabilir.

C Vitamini Günlük Doz

Erkeklerde 9-13 yaş: 45 miligram
Erkeklerde 14-18 yaş : 75 miligram
Erkeklerde 19 yaş ve üzeri : 90 miligram

Kadın 9-13 yaş: 45 miligram
Kadın 14-18 yaş : 65 miligram
Kadın 19 yaş ve üzeri : 75 miligram
Hamile kadın 19 yaş ve üzeri : 85 miligram
Emziren kadınlarda 19 yaş ve üzeri : 120 miligram

paylaş:

Yorum Yap