Kısaca Şehzade Mustafa Dönemi Olayları Hakkında Bilgi Özet Konu Anlatımı

Şehzade Mustafa Osmanlı şehzadeleri içerisinde en şanssızlarından biridir. Babası Kanuni Sultan Süleyman, annesi ise Mahidevran Sultan’dır. Şehzade Mustafa, genç yaşta iken iktidar bile olamadan babasının cellatları tarafından iktidar hırsıyla boğdurulmuştur.

1515 yılında Manisa’da doğan Şehzade Mustafa yaşadığı dönemde; Saruhan, Amasya, Konya sancak beyliklerinde bulunmuştur.Şehzade Mustafa, 1533 -1541 arasında Saruhan Sancak Beyi olarak görev yaptı. Saruhan (Manisa), padişah adayının görev yaptığı yer kabul edilirdi. 1541’de Amasya Sancak beyliğine atandı; Saruhan Sancak Beyliğine ise kardeşi Şehzade Mehmet getirildi. Şehzade Mehmet’in beklenmedik şekilde 1543’te ölümünden sonra Saruhan Sancak Beyliğine Şehzade Selim getirilirken; Şehzade Mustafa ise Konya Sancak beyliğine atandı.

Şehzade Mustafa, şairdir (Mahlası Muhlisi, Ahdi Tezkire) ve hattattır. Manisa Bozdağ da, cami, saray, türbe, çeşmeler yaptırdı.. Irakeyn ve Korfu seferinde (1534, 1536, 1537) ve Boğdan seferinde Anadolu muhafızı, 9. seferde (1541) İstanbul muhafızı oldu.

paylaş:

Yorum Yap