Kısaca Osmanoğulları Beyliği Hakkında Bilgi Kısa Özet Konu Anlatımı

 
Bu yazıda Osmanoğulları Beyliği   konusuyla ilgili bilgiler yer almaktadır. Burada   Osmanoğulları Beyliği hakkındaki bilgileri kısa özet şeklinde sunmaya çalıştık. Daha detaylı ve ayrıntılı bilgiler zaten ders kitaplarında yer almaktadır.

Kısa Konu Anlatımı:  Osmanoğulları Beyliği   Özet

Osmanoğulları yeterince güçlendikten sonra Anadolu’daki beyliklere yöneldiler ve bunlara teker teker son vererek topraklarını kendi ülkelerine katmağa başladılar. 15. yüzyıl başlarında beyliklerin Osmanlı mülkü içinde eritilmesi işlemi tamamlanmış gibiydi.

Ancak, bir olay 1402’de bu gelişmeyi durdurdu. O yıl Yıldırım Bayezit ile Timur arasında Ankara’da yapılan savaşı Bayezit kaybetmiş, bu da devletin bütünlüğünü sarsmıştı. Nitekim savaş sonunda Bayezit’in oğullarından Çelebi Sultan Mehmet Amasya’ya çekilerek hükümdarlığını ilân edince ilk bölünme gerçekleşmiş oldu. Ankara da yeni beyliğe eklenmişti. Bu XV. yy.ın ikinci yarısında Fatih’in, Karaman Beyliği’ni sona erdirmesiyle de Anadolu’da beylikler dönemi sona ermiş oldu.

paylaş:

1 Yorum

  1. Merhabalar.soyumu araştırmaya çalışıyorum yardım ederseniz sevinirim.soyadımız daha önce söğüt imiş daha sonra mahkeme yoluyla selvi ye çevrilmiş.dikkatimi çeken ise şu.dedemin kabir taşında dedeosmanoğlu yazıyo.osmanlının ilk bileciksöğüt te kurulduğunu biliyorum.biraz yardım ederseniz sevinirim

Yorum Yap