Kemanı kim icat etti – kim bulmuştur, ilk kemanı kim yaptı, kemanın icadı, tarihte ilk kez nerede ne zaman nasıl yapıldı

Kemanı kim icat etti – kim bulmuştur, ilk kemanı kim yaptı, kemanın icadı, tarihte ilk kez nerede ne zaman nasıl yapıldı

Kemanı kim buldu

Keman, viyolonsel ve viyola gibi çalgılar yaylı çalgılar olarak adlandırılan bir aileye aittir. Bu enstruman içerisinde, en yüksek perdeden sesleri çalan ve en küçük olanı  kemandır.  Daha da önemlisi, rock and roll, pop, punk müziklerinin yanı sıra, halk müziği de dahil olmak üzere değişik müzik türlerinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Aynı şekilde, aynı zamanda caz, klasik ve Barok müziğinin önemli bir parçasıdır. Kemanın icadı ile ilgili geçmişine bir göz atmak faydalı olacaktır.Keman kim icat etti?

Ünlü keman yapım ustası Andrea Amati, 1555 yılında ilk kemanı yapmıştır. Bundan önce , Violetta adında, üç telli keman benzeri bir alet vardı. Çıkan güzel ve hoş bir sesi nedeniyle, Fransa Kralı IX Charles’ın emri ile 24 adet violetta üretilmiştir.

Ek Bilgiler ve Diğer İlginç Detaylar

18. yüzyıla gelindiğinde, kemanın özgün tasarımında bir dizi önemli değişiklikler yapıldı.

3.544.000 $ ile Stradivari kemanı, şimdiye kadar satılan en pahalı keman oldu.

Keman kendine has ve hoş sesi ile, farklı müzikal stillerde yaygın olarak kullanılmaktadır. Barok döneminde yaygın olarak kullanılmıştır. 20. yüzyılda, caz müziğin bir parçası haline geldi.

Bazı popüler keman sanatçıları arasında Jean-Luc Ponty, John Blake ve Regina Carter ve diğer ünlü caz keman sanatçıları Mark O’Conner, Darol Ager ve Stephane Grappelly sayılabilir.

Ayrıca, bu enstrüman, Hint klasik müziğinde çok büyük bir rol oynamaktadır

paylaş:

Yorum Yap