Kelebeğin Oluşumu (Slayt ve Video Resimlerle)

fecc6890b419575b1a906319d9e45774_1273052333.jpg (345×417)

Kelebeğin Oluşumu | Tirtil Kelebek Oluyor


Kelebeğin Tırtıldan Kelebeğe Dönüşümü

Tırtıldan kelebeğe geçiş

Tırtıldan kelebeğe geçiş

 

Çok merak etmişimdir tırtılın macerasını. Kelebek oluşumuna geçişe kadar yaşadığı evrimsel serüveni araştırarak sizler ile paylaşmak istedim.

Kelebekler dünyaya gelebilmek için, inanılması güç bir yolculuk katederler. Yumurtadan çıkışları KURTÇUK olmak ile başlar ve de bu dahiyane öyküleri bin bir renkli göz alıcı bakıldığında izleyeni kendisine hayran bırakan muhteşem bir K*E*L*E*B*E*Ğ*E dönüşüverirler.

KELEBEKLERİN BU EVRİMSEL YOLCULUKLARINDAKİ dünyaya geliş masalları diğer bütün böcek nesli gibi başlar. Nasıl? Erkeği tarafından döllenen dişi yumurtalarını bırakır. Mememelilerden faklı olarak böcekler DIŞ HAMİLELEİK denilen yavrunun yumurta içinde büyümesi yöntemi ile üremelerini sürdürürler.

2.EVRE

Yumurtadan bir kelebek değil de bakıldığında hiç de iç açıcı ve de cazip görünmeyen, AMMMMMMMMMMMA İÇİNDE MAHİR BİR GENETİĞİN TÜM SIRLARINI SAKLAYAN, muhteşem bir doku taşıyan bu mahluk duruşu ile güzel & çirkinin sarmaş dolaş halini sergiler hep bana.

Ayrıca dikkat ettiğim de şudur ki tırtılın o sürüngen halindeki dokusunun üzerinde sakladığı renkler acaba gelecekte KELEBEK OLDUĞUNDA kanatlarına işlenecek nakışların renkli simlerini mi saklar gizemli bir şekilde?

Bu yaratılan en şiddetli mucizevi en şahane en SINIRA YAKIN MUHTEŞEMLİĞE saygı ile eğilmişimdir hep, bu yaradılanın mimarına o yüceler yücesi makama inancın doruğunda olmuşumdur her tırtıl ve kelebeğe baktığımda.

3. EVRE

Kelebek yumurtasından bir tırtıl çıkar. Tırtıl baharın o tatlı esintileri arasında yaprakları kemirerek beslenir. TERCİHEN DUT! Her nedense? Bir bildiği vardır onu tasarlayan gücün ki o ilhamı ona sunan da odur mutlaka!

Gün gelir, tırtıl, tırtıl halinin son dönemlerine erişerek genetiklerine yazılı olan o kayıtlanmış biyolojik saatte, kendi etrafına bir KOZA ÖRER. Bir pupaya dönüşerek; yumurtadan doğan tırtıl şemalinden sıyrılmaya yol almış ve kendisini adeta MUMYALAMIŞTIR.

Bu gerçek bir ölüm değil bilakis, yeniden doğuş için mucizevi bir son uykudur yalnızca.

4. EVRE

Günler geçer ve bu pupa içerisinde muhteşem bir B A Ş K A L A Ş I M YAŞANMAYA BAŞLAR. O rengarenk tırtılı çevreleyen mat koza, şeffaf bir hale gelmeye başlar. Bu kozanın içinde, İLAHİ DÖNÜŞÜM OLUŞMAYA BAŞLAMIŞTIR ARTIK.

Tırtılın kelebek olmaya giden serüveni fiilen başlamıştır artık.

5. EVRE

Sonunda dönüşüm gerçekleşir ve TIRTIL BİR KELEBEK OLARAK YENİDEN DOĞAR SANKİ…

İki kelebeğin eşleşmesi, dişi kelebeğin yumurta bırakması ile başlayan VAR OLMA MACERASI…

Yavru kelebeğin kozasından çıkarak hayata M E R H A B A demesi ile ikinci bir evreden sonra yeniden başlar.

Yavru kelebek anne ve babasının özelliklerini alarak şahane bir yaratık olarak, semanın renkli inci taneleri gibi muhteşem bir mimar ve yaradılışındaki efsunlu gaye ile yaşamına başlamıştır.

Çiçekten çiçeğe uçarak uçmayı başaracak, olgun bir kelebek olmayı başaracak, kendisine uygun bir eş bulacak ve neslini sürdürecek yeni yavrular için

YENİ YUMURTALAR BIRAKACAK! Doğanın disiplinli akışına hizmet edecek o da ana babası gibi…
İşte dostlarım her baktığımda narin, yaradıcının gücünün timsali, bir eşsiz duruşu ile GIPTA ETTİĞİM KELEBEKLERİN SERÜVENİNİ ALATMAYA ÇALIŞTIM SİZLERE.

Bizler yeryüzünde var olan varlığını sürdüren hiç bir canlının TESADÜFEN oluşmadığını bilmeliyiz. Huzurlu bir cumartesi dileklerimle…

NİLGÜN ÇAKICI / BURSA

Not=Teşekkürler GEO DERGİSİ. Ek olarak verdiğin cd.dolayısı ile bana bu imkanı verdiğin için.

Kelebek -kelebeğin oluşumu -tırtil nasıl kelebek olur -tırtılve kelebek

Kelebeğin asla bir şey yemediğini belki duymuşsunuzdur.Bu söz,sadece bazı kelebekler için geçerlidir. Bir tırtılın nasıl kelebek olduğunun hikayesi, sonradan kelebeğin hiç bir şey yemeyişinin nedenini yeterince açıklayabilir sanıyoruz.

Dişi kelebek hayatı süresinde, 100 ile birkaç bin arasında yumurta yumurtlar. Yumurtalarım yakınında bıraktığı bitki konusunda son derece titizdir. Bu bitki, onun soyunun devamı bakımından yararlı olacaktır. Belirli bir çevrede böyle bir bitkiden sadece bir tek olması bile dişi kelebeğe yeter.Yumurtalarını oraya, o bitkinin yakınına bırakır.

Yumurtalar açıldığı zaman, küçük, solucana benzeyen ,”tırtıl larvası” diye tanımlanan hayvancıklar çıkar. Başlangıçta, bunlar beslenerek büyürler. Birkaç kez deri (kılıf-gömlek) değiştirirler. Bu arada hiç durmaksızın yerler. Çünkü aldıkları besin sadece büyümelerini sağlamakla kalmayacak ,kelebek oldukları zaman varlıklarını sürdürebilmeleri için depo da edilecektir. Zamanla, alınan besin sayesinde kanatlar, bacaklar, emme boruları oluşur. Tırtıl,kelebek haline gelir.

Belirli bir zaman gelip çattığında, tırtıl değişme anının da geldiğini sezinler. Bu sezinleme,bir nevi içgüdüyle olur. Asılıp sarkacağı bir koza örer. Baş aşağı asılır ve tırtıl derisinden sıyrılıp bir “krizalid” halini alır.Krizalid,ipekten bir düğme izlenimi veren kozaya, vücudunun nihayetindeki keskin bir uçla asılıdır.

Krizalid haftalarca veya aylarca uykuda kalabilir. Bu süre, içten bir değişim geçirmektedir. Zamanı gelince,artık tam anlamıyla yetişkin bir böcek olup çıkmıştır. Krizalid kabuğundan çıkınca bir kelebek görünüşündedir ama, başlangıçta hemen uçamaz. Kanatlarının kuruyup yayılması, güçlenmesi için oturup saatlerce bekler. Uçuşa hazır olup olmadığını anlamak amacıyla ,kanatlarını hafif hafif öne arkaya hareket ettirir. Başka türlü söylemek gerekirse,uçuş kontrolü yapan bir uçak durumundadır. Sonra ilk uçuş için kanatlarını açarak havalanır.

Yünlü giyeceklerimizin baş düşmanı güvenin hayat hikayesi de, hemen hemen kelebeğinkinin eşidir. Kelebeklerin çok çeşitli olduğunu herkes bilir ama, türlerinin çeşitliliği bakımından güveler onları da geçerler. Aradaki temel fark,kelebeğin süslü, zararsız, göz okşayıcı olmasına karşılık ,güvenin ancak naftalin ve benzeri maddeler sayesinde baş edilebilen zararlı bir yaratık olmasıdır.

paylaş:

Yorum Yap