Kekemelik neden olur, evde nasıl tedavi edilir, kekemeliğin tedavisi hakkında bilgi

Etiketler:Kekemelik, Kekemelik tedavisi, Kekemelikten kurtulma, Kekemeliğin nedenleri, Kekemeliğin sebepleri, Kekemelik nedir, Kekemelik ile ilgili bilgi.

Kekemelik
Konuşmadaki akıcılığın bozulması, bunlara verilen psikolojik (Konuşmaktan çekinme, konuşurken hata yapmaktan korkma) ve motor reaksiyonlarla (Vücudun çeşitli yerlerinde oluşan tikler), konuşmadaki uzatmalar, tekrarlar ve duraklamalarla kendini gösterir.

Kekemeliğin Sebepleri
Travmatik yaşantılar ve korkular
Yangın, deprem,sel gibi afetler
Hayvandan korkma ( genelde kedi ve köpek)
Tüp patlaması, bina çökmesi gibi olaylar
Trafik kazaları
Ateşli hastalık ve ameliyatlar
Bir kavgaya tanık olma
Sesle korkutulma
Kardeş kıskançlığı
Kekeme birini taklit etme

Aile içi sorunlar
Evdeki kavgalar ve huzursuzluklar
Çocuğa uygulanan şiddet
Anne-baba arasındaki şiddet

Kayıp ve ayrılık
Aile fertlerinden birinin ölümü
Boşanma nedeniyle anne-babadan ayrılma
Ani seyahatler nedeniyle ayrılık
Evcil hayvanın ölümü veya hayvandan ayrılma

Hatalı anne-baba tutumları
Baskıcı, aşırı disiplinli aile tutumları
Aşırı koruyucu aile tutumları
Alaycı, aşağılayıcı aile tutumları

Psikolojik kökenli kekemeliklerin bir kısmı geçicidir, bir kısmı ise ergenlik dönemine kadar devam eder, bir kısmı ise 20 yaşlarından sonra azalır Ancak dönem dönem yeniden ortaya çıkar. Çocukluk döneminden sonra devam eden kekemelikler stres, kaygı ve heyecan nedeniyle zaman zaman artabilir. Çocuklarda da, kekemelik sürekli olmayabilir; kaygı ve heyecanla zaman zaman artabilir, bazen kısa sürelerle de olsa tamamen ortadan kalkabilir.

Çocuklarda görülen psikolojik kökenli kekemelik, çocuğun çevresindeki kişilerin yanlış tutumlarıyla iyice kuvvetlenebilir ve pekişebilir. Anne-baba bu konuda dikkatli davransa bile, çocuğun etkileşimde olduğu diğer aile bireyleri, okul arkadaşları, öğretmenleri ve komşuların yaptığı hatalar nedeniyle çocuğun kekemeliği artabilir veya kekemelik nedeniyle başka sorunlar ortaya çıkabilir. Kekemelik nedeniyle ortaya çıkabilen diğer sorunlardan bir kaçını şöyle ifade edebiliriz;

Özgüven eksikliği
Başarısızlık kaygısı
Çeşitli korkular
Okul başarısızlığı
İçe dönük olma
Değersizlik hiss
Depresyon

Bu nedenle, ailelerin, kekemeliğin kendiliğinden geçmesini beklemeleri doğru değildir. Kekemelik kendisi bir sorun olmanın ötesinde, yeni sorunlara da sebep olabildiği için, anne-babaların en kısa zamanda bir uzmandan yardım almaları gerekir. Aileler gittikleri uzmandan, yalnız kekemeliğin tedavisi için değil, kekeme çocuğa karşı tutumlar ve kekemeliğe bağlı gelişebilecek yeni sorunların önlenmesi için yapılması gerekenlerle ilgili de yardım almalıdırlar.

KEKEMELİĞİN EN İYİ TEDAVİ YÖNTEMİ, KONUŞMA TERAPİLERİ
Kekemeliğin tedavisine başlamadan önce çocuğun bu durumuna neden olan fiziksel bir gelişim sıkıntısı olup olmadığının kontrol edilmesi gerekiyor. Düzgün ve akıcı konuşma için dil kasları yeterince gelişmiş ve dudak yapıları ise sağlıklı olmalı. Kekemelikte öncelikle bu fiziki durumlar göz önünde bulundurulmalı, ardından ise diğer tedavi yöntemlerine geçilmeli.

 

Günümüzde kekemelik için en yaygın ve ideal tedavi konuşma terapileridir. Özellikle küçük yaşlarda başlanan konuşma egzersizleri yüz güldürücü sonuçlar veriyor. Kekemeliği çocukluk çağında başlamış ve hiçbir tedavi almamış erişkinlerde tedavi çok daha zor gerçekleşiyor. Kekeme olmanın yarattığı psikolojik baskılar da tedavi sonuçlarına olumsuz yansıyor. Yine de erişkin çağda bu sorunu yaşayanların da konuşma terapileri ve bireysel destekleyici terapilerle tedavileri mümkün.

ÇOCUKLARI KEKEME OLAN AİLELERE ÖZEL ÖNERİLER
Sabırlı olun: Kekeleyen çocuğunuzun söylediklerini düzeltmeyin. Sonuna kadar dinleyin. Kelimeleri tamamlamayın ve düzeltmesi için uyarmayın. Stresi azaltın: Otoriter ve baskıcı tutumlar bu çocukların stresini artırıyor. Bu durumda da daha fazla kekelemeye başlıyorlar. Kekeme olan çocukların anne babalarına ya da aile ortamlarına bakıldığında genelde kontrolcü, biraz baskıcı ve otoriter oldukları gözleniyor. Esnek ortam yaratmak, çocuğun stresini ve kekelemesini azaltıyor.

Sakın dalga geçmeyin: Özellikle ebeveynlerin bu konuya çok dikkat etmesi gerekiyor. Okulda ya da çevrede bu tip eğilimleri olan arkadaşları varsa gerekli önlemler alınmalı.

Kekemeliği Azaltan Durumlar
Şarkı söyleme, küfür etme, dua okuma, koroyla ya da diğer bir kişiyle birlikte okuma, fısıltıyla konuşma, küçük çocuklarla konuşma, yüksek/ maskeleyici gürültünün etkisi altında konuşma, monoton konuşma, ritim tutarak konuşma. Bu gibi konuşma durumlarında en ağır kekemelerin bile oldukça akıcı konuşabildiklerini görebilirsiniz.
paylaş:

Yorum Yap