Kedi tırmalamasının zararları ve neden olduğu hastalıklar nelerdir

Küçükken bir çoğumuzu kedi tırmalamıştır. Genellikle hiç önemsemeyiz ve herhangi bir sakıncası veya tehlike riskinin olmadığını düşünürüz. Ama gerçek öyle değilmiş. Kedi tırmığının sağlığa zararı ve sebep olduğu hastalıklar hiç de küçümsenecek gibi değil.

Kedi tırmığı hastalığının sebebi “Bartonella henselae” isimli bir bakteridir. Bir kedi sizi tırmaladığında bakteriler size geçebilir. Enfeksiyon sağlığınızı ciddi bir şekilde tehdit eder.

Kediler Batronella henselae bakterini taşır ve hiç bir semptom göstermeden bu bakteri vücutlarında aşırı dozlarda bulunabilir. enfekte olmuş kediler 10-12 ay boyunca tırmaladıkları kişilere bu hastalığı bulaştırabilir. Hastalık kediler arasında ise pireler yardımıyla yayılır. bir ısırık veya tırmalama bakterinin insanlara geçmesini sağlar. Aynı hastalık kenelerde de bulunur.

Hastalığın belirtileri

Hastalığın bulaştığı kişilerde ısırık veya tırmalama izinin etrafında genelde minik topaklar meydana gelir. 2 hafta içinde büyüyen bu topaklar ağrımaya başlar.  Genelde hastalığın bulaştığı kişilerde ilk haftalarda şu belirtiler görülür:

Ateş
Baş ağrısı
Genel hastalık hali

Hastaların %2’sinde nöre-menenjal enfeksiyon meydana gelebilir. Dirençsiz kişiler hastalığı zor atlatmaktadır.

Kedinizin hasta olduğunu nasıl anlayabilirsiniz?

Bu bakterinin olup olmadığını kedinizin hareketlerinden anlamanız mümkün değildir. Ancak o da hastalanırsa şu belirtileri gösterecektir:

Kediniz günlerdir yemek yemiyorsa
Sürekli yorgun ise
Gözleri kırmızıysa
Sürekli kusuyorsa

mutlaka bir veterinere götürmenizi öneririz.

paylaş:

Yorum Yap