Kas yırtılmasının tedavisi nasıl yapılır? Kas yırtıkları nasıl tedavi edilir?

KAS YIRTILMALARINDA TEDAVİ NASIL YAPILIR?

Kas yırtılması kaslarının aşırı gerilmesi esnasında ortya çıkan bir durumdur. Daha çok sporcular arasında yaygın olup son derece acı vericidir. Küçük bir zorlanma kaslarda çekmeler meydana getirebiliyorken daha büyüklerinde aynı şeyi maalesef söyleyemiyoruz. En yaygın belirtileri şiddetli acı, ağrı, hassasiyet ve şişkinliktir.

Tedavide ana prensip kanamanın oradan uzaklaşmasını sağlamaktır. Bunun için 2-3 gün buz tedavisi ve koruyucu sargı uygulanır, yüksekte tutulur ve yükü hafifletilir. Buz tedavisi minimum günde 3 defa 20 dakikalık dilimlerde uygulanmalıdır.  Yanı sıra kanamayı azaltan antienflamatuar ilaçları(Ibuprofen, Naproksen)  da kullanılmalıdır. Ağrı bittiği zaman egzersiz programları ve fizik tedavi ile kasın eski gücünü kazanması da tedavinin ana prensipleri arasında yer alır.

Ağrı kesici ilaçlarla üç hafta içinde iyileşme sağlanır. Kas yırtığı çok büyükse, yırtık uçların cerrahi olarak birbirine dikilmesi daha uygundur. Bunun yanı sıra kepek ile sirke hamur haline getirerek ısıtılır. Bu hamuru yırtılan kasın üzerine koymak sureti ile de evde bakım yapabiliriz.

Tedaviden sonraki iyileşme süreci ise kas yırtılmasının dercesine göre değişir. Küçük kas lifi yırtılmaları 2 ile 3 hafta sonra iyileşir. Daha büyük bir kas yırtılması ise tam bir iyileşme için 6 haftaya kadar bir sürede iyileşebilir.

Bunların dışında kas yırtılması tedavisinde TENS adı verilen yöntem de kullanılabilmektedir. Bir transkütanöz elektriksel sinir stimülasyonu (TENS) birimi olan yöntem asslında elektiriksel bir alettir. Bu aracın elektrotları cilt altına yerleştirlir. TENS cihazı hasar sitesine bir elektrik sinyali gönderir ve alan iyileşmek için uyarılması sağlanır. Bu çerçevede vücudun kendi doğal uyuşturucu mekanizması devreye girerek böylece daha fazla ve hızlı iyileşme olanağı sağlanmış olur.

Kas Yırtılması Nedir Nasıl Tedavi Edilir

Kas Yırtılması Büyük ölçüde kas yırtılması ya da kasın tamamen ortadan yırtılması ya da kopması.Kas yırtılması kaslarının aşırı gerilmesi esnasında ortya çıkan bir durumdur.

Küçük bir zorlanma kaslarda çekmeler meydana getirebiliyorken daha büyüklerinde aynı şeyi maalesef söyleyemiyoruz. En yaygın belirtileri şiddetli acı, ağrı, hassasiyet ve şişkinliktir. Tedavide ana prensip kanamanın oradan uzaklaşmasını sağlamaktır.

Şiddetli, batıcı ağrı, kas krampı, şişlik ya da farklı miktarda kanama (Kas kılıfı içindeki kanamada ağrı artar, işlevin engellenmesi olur; yüklenme kapasitesi yoktur. Birbirinden ayrılan kas uçları arasında çoğu zaman elle hissedilebilir hafif bir çökme görülür.

Kas yırtılması nasıl tedavi edilir

Kas yırtılmasına tedavi sürecinde asıl amaç, kanamanın kas yırtılan bölgeden uzaklaşmasını sağlayabilmektir. Kanın kas yırtılan bölgeden uzaklaşmasını sağlamak için, lifin koptuğunu anladığınız andan itibaren, hemen buz torbası gibi bir şey ile soğuk pres yapılmalıdır ve bu süreç 48 ila 72 saat arasında devam etmelidir.

Kas yırtılması tedavisi için uygulanacak olan buz tedavisini gün içinde 3 defa 20 dakika boyunca kasın yırtıldığı bölgeye koymanız faydalı olacaktır. Buz tedavisini uygularken, cilde zarar vermemek için bir havluyu araya koymayı ihmal etmeyin. Bunun yanında fizik tedavi yöntemi ile kas yırtılmaları tedavi edilmelidir.

Kas yırtılması ufak bir kas alanında meydana gelmiş ise bu bölgeye alçı ya da atel uygulanır. Takviye olarak ağrıları dindirmek için ağrı kesici ilaçlar verilir.

Kas yırtığı çok büyükse eğer bu sefer kas yırtıklarının uçları cerrahi müdahale ile dikilir. Kas yırtılmasına evde bakım yapmak isterseniz bir miktar kepeğin üzerine bir miktar sirke döküp, bunu hamur haline getirip kas yırtılması olan bölgenin üzerine koyabilirsiniz.

Kas yırtılmasının ardından alacağınız tedavi ile kas yırtılmasının derecesine bağlı olarak, farklı iyileşme süreçleri görülür. Küçük kas yırtılmaları genelde 2 ila 3 hafta arasında iyileşme gösterirken, daha büyük kas yırtılmaları 6 haftaya kadar iyileşme süreci gösterebilir.

paylaş:

Yorum Yap