Karın şişliği nasıl iner karın şişkinliği nasıl iner, karındaki gaza ne iyi gelir

Göbek Şişliği Neden Olur Şişlik Nasıl Geçer ?

Karın şişliği nasıl geçer?

Göbek şişikliği, göbekte gaz, mide gazı, midede şişkinlik nasıl geçer, karın şişmesine ne neden olur, karın şişliğinin geçmesi için nelere ihtiyaç vardır, şişlik yapan ve şişliği geçiren nedenler neler ?

Midede gaz neden birikir, gazlardan nasıl kurtulunur ?

Bağırsak hareketlerinin farklılaşması nedeniyle oluşan şişkinlik kişiden kişiye değişir mi? Yani bağırsak hareketleri genetik midir?
Herkesin farklı bir bağırsak ritmi vardır.Tuvalete çıkma sıklığı, zamanlaması her bireyde farklıdır, kişiye özel düzen yapısal özelliklerle ilişkilidir. Bağırsak vücudumuzdaki en uzun organdır. Ortalama 7.5- 9 metrelik kolonda binlerce girinti ve düğüm vardır. Sindirimi zor, toksinlerden zengin beslenme tarzı bu ceplerin tıkanmasına ve faaliyetlerin yavaşlamasına sebep olur. Amacımız daralmaları önleyip, bağırsağın daha iyi çalışmasına yardım etmek; bu sayede hem kilo kontrolü hemde sindirim sistemi fonksiyonlarına yardımcı olunur ve hazımsızlık, şişkinlik şikayetleri gelişmez.

Şişkinliğin tedavisi var mı?
Tabii ki var ama tedaviye başlamadan önce şişkinliğin sebepleri araştırılmalı. Ne zaman, ne sıklıkta, neden, ne süreli şişkinlikler yaşadığınızın kaydını tutmalı ve şikayetlerinizi doktor diyetisyeninizle paylaşmalısınız. Stres faktörlerine maruz kaldığınızda, çevresel kirletici ajanlar vücudunuzu istila ettiğinde, kendinizi güvende hissetmediğinizde sindirim sisteminde sıkıntılar başlar. Sahte açlık nöbetlerine tutulursunuz ve kilo alabilirsiniz. Ayrıca vücut beslenemediği için enerji kayıpları, hazım güçlükleri başlar. Akabinde sindirilmemiş öğeler toksik etki yaratabilir, bu da temizlik kanalları olan bağırsakları zorlar, sağlığınızı tehdit etmeye başlar. Bağırsak hareketlerinin hızını artırarak ya da metabolizmayı doğru beslenme ilkelerine uyarak hızlandırmak karın şişkinliğine karşı en önemli çözümlerdendir.

Gaz nedeniyle oluşan şişkinliğe karşı ne yapmalı?
Her yutkunmada bir miktar hava yutulur. Bu, hızlı yediğinizde, heyecanlı olduğunuzda, sakız çiğnerken, kamışla bir şeyler içerken artabilir. Bu hava bağırsaklara gidip gaz oluşturabilir. Zaten bağırsaktaki gaz nedeniyle oluşan şişkinliklerin çoğu zaman sebebi sindirilemeyen besinlerdir, bu nedenle bağırsak florasının sağlığı çok önemlidir. Sebze, meyveler, tam tahıllar, baklagiller sağlıklı liflerden zengindir. Buna rağmen gaz şikayetlerinde bu besinleri tüketirken dikkatli olunmalı. Özellikle çiğ tüketilmemelerine hassasiyet gösterilmeli. Bazı durumlarda bağırsak hareketlerini artırmak adına alınan lif takviyeleri de ani ve fazla kullanımlarında gaz oluşturabilir. Yine bira gibi gazlı içecekler de gaz üreticilerdendir. Sürekli devam eden gaz şişkinliği durumlarında doktor kontrolüne geçilmelidir ve kronik rahatsızlıklar araştırılmalı, önlemler alınmalıdır. Bağırsak florasını bozan antibiyotikler de uzun süreli kullanımlarda şişkinliğe neden olabilir.

Beslenme sisteminde ne gibi değişiklikler önerirsiniz?
Klinik seyrinizde herhangi sorun olmadığı takdirde beslenmede yapılacak değişiklikler, yaşam tarzı iyileştirmeleri ve bazı destek ürün kullanımları semptomların azaltılmasına destek verir. Diyetinizden uzaklaştırmanız gereken en temel besinler kişisel farklılıklar göstermekle birlikte baklagiller, soğan, brokoli, brüksel lahanası, karnabahar, enginar, kuşkonmaz, armut, elma, şeftali, kırmızı erik, şekersiz şekerlemeler, sakız, tam tahıl ekmek, mısır gevrekleri, tam tahıl kekler, bira, gazlı içecekler, süt, krema ve dondurmadır. Mide boşalma süresini uzatan, doygunluk hissi yaratan yüksek kalori kaynağı yağlı besinler azaltılmalıdır. Bir süre için yüksek lif içeriğine sahip besinler diyetten çıkarılmalı sonra kademeli olarak eklenmelidir.

Probiyotik ürünler, süt, mısır gevrekleri, yoğurt günlük beslenmenize ekleyebileceğiniz temel besinlerdir. Süt ürünlerine karşı hassasiyetiniz olup olmadığını test etmek adına belli sürelerde diyetinizden çıkarıp bir süre sonra tekrar kullanmaya başlayabilirsiniz. Nane çayı içmeyi denemelisiniz; spazm giderici özelliği ile semptomları azaltabilir. Yapay tatlandırıcıları diyetinizden çıkarmalısınız. Bazı bünyeler; şekersiz ürünler, sakız ve şekerlemelerde kullanılan sorbitol, mannitol gibi tatlandırıcılara karşı hassasiyet gösterebilir.

Küçük porsiyonlar tüketmeye gayret etmeli ve beslenmenizde üç ana, üç ara öğün ilkesini benimsemelisiniz. Yemekleri küçük lokmalar halinde, iyice çiğneyerek tüketmeli, aceleniz varken, heyecanlı veya üzgünken yemek yememeye gayret etmelisiniz. Diş sağlığınıza önem vermelisiniz. Çünkü çürük ve ağrılı dişler yemekleri iyi çiğnemeden yutmanıza neden olabilir. Sigara içmemelisiniz, bu, hava yutmanızı artırarak gaz yapabilir.

Bu sorunla ilgili size gelen hastalarda bir artış var mı?
‘Patlayacak gibi hissediyorum, karnım hamile gibi oldu’ şikayetleri ile gelen o kadar çok danışanım var ki… Bu da beni karın şişkinliği konusuyla ilgili çözüm aramaya, araştırmaya fazlasıyla yönlendiriyor. Danışanlarımızın çoğu kilo kaybı isteği ile başvursalar da temelinde sağlıklı ve iyi hissetme isteği ön plana çıkıyor. Kişi istediği kadar çok kilo verse de, sabah uyandığında gözleri şiş, karnı gerginse ve kendini balon gibi hissediyorsa çalışmalar boşa gidebilir. Bu nedenle tahlil sonuçlarında ödeme neden olabilecek durumlar yoksa beslenme ve yaşam tarzı değişiklikleri ile sonuca gidilebilir. Ama bu konuda da sabırlı olmak şart.

Öneriler
-Yiyecekleri Daha Çok Çiğneyin
Sindirim ağızda başlar. Ağzınıza attığınız her lokmayı en az 15 kere çiğnemek, şişkinlik yaşamanıza engel olacaktır.

-Her Gün Multivitamin Alın
Vücudunuzdaki besleyici seviyelerini yükseltmek için önemlidir. Ayrıca stresle başa çıkmanız konusunda faydalıdır.

-Her Sabah Aloe Vera Suyu İçin
Aloe vera zarar görmüş iç dokuları onarmasıyla (bağırsak düzenlemesi de dahil) bilinir.

Berrin Yiğit kimdir?
Karın şişkinliği nasıl önlenir? Berrin Yiğit kimdir? Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü mezunu. Gıda sanayinin önde gelen kuruluşlarında iki yıl süreyle beslenme danışmanı ve ürün müdürü olarak çalıştıktan sonra Amerika’da UCLA Üniversitesi’nde pazarlama ağırlıklı genel işletme programını tamamladı. Ardından California State University’de “alternatif beslenme” alanında hızlandırılmış bir program bitirdi. Yurtdışındaki eğitimi süresince Cedars Sinai Medical Center’da gönüllü olarak çalıştı, American Heart Association, American Diabetic Association gibi vakıfların etkinliklerinde yer aldı. Yurtdışında pek çok noktada yer alan bir zayıflama merkezinde diyetisyenlik pozisyonunda yer aldı. Taylight ve Taylife Spa’da görev alan Yiğit, yeterli ve dengeli beslenme ve sağlıklı kilo kontrolü konularında çalışmalarına devam ediyor.

Mini test
Şişkinliğe Karşı Savaş Açın
Aşağıdaki 30 soruda sizin için uygun olduğunu düşündüklerinizi işaretleyin. Hangi harfi kaç kere seçtiğinizi sayın ve sizin için uygun olan eylem planını hemen uygulamaya başlayın.

1. Karnınız şiş olduğunda burnunuz akıyor, karnınız, başınız ağrıyor, yorgun hissediyor, ruhsal durumunuz değişiyor, bahar alerjisi yaşıyor, egzamadan veya başka sağlık sorunlarından şikayet ediyor musunuz? (A)
2. Dilinizin ortasında veya yanlarında aşağıya doğru çizgiler var mı? (D)
3. Yaşınız ilerledikçe şikayetleriniz arttı mı? Özellikle 40 yaşından sonra? (D)
4. Bir süre boyunca ayakta durduğunuz ve sıcakta kaldığınız zaman parmaklarınız, bilekleriniz, dizleriniz veya yüzünüz şişiyor mu? (C)

5. Canınız sık sık pizza, makarna, peynir veya süt istiyor mu? (A)
6. Hayatınızı çok yoğun, hareketli, heyecanlı veya kontrolden çıkmış olarak tanımlayabilir misiniz? (B)
7. Kilo aldığınız zaman, bütün kilolar vücudunuzun orta bölgelerinde mi birikiyor? (B)
8. Spesifik bir yemeği yediğinizde vücudunuzda daha çok şişme yaşıyor musunuz? (A)
9. Neredeyse her öğünde mutlaka unlu besinler yiyor musunuz? (A)
10. Yorgun olmadığınız halde gözlerinizin altında mor halkalar var mı? (A)
11. Yataktan dümdüz bir karınla uyanıyor ve güç içerisinde mi şişiyorsunuz? (A)(B)(D)
12. Şikayetleriniz adet döneminizden birkaç gün önce mi başlıyor? (C)
13. Yemeğinizi on dakikadan daha az bir sürede mi bitiriyorsunuz? (B)(D)
14. Geceleri sekiz saatten az mı uyuyorsunuz? (B)
15. 48 saatten daha fazla tuvalete çıkamadığınız oluyor mu? (D)
16. Genellikle sağ tarafa dönük mü uyuyorsunuz?(D)
17. Çok susuyor musunuz?(C)
18. Olması gerekenden daha çok gaz çıkarıyor musunuz? (A)(D)
19. 18. soruya evet’ olarak cevap verdiyseniz, bunu belirli gıdalarla ilişkilendirebiliyor musunuz? (A)
20. Parmağınızla ayak bileğinize 30 saniye bastırın. Deri beş saniye boyuca aynı şekilde kalıyor mu, yoksa daha mı fazla sürüyor? (A)(C)
21. Yorgun olduğunuzda, kendinizi baskı altında hissettiğinizde fazla şişkinlik hissediyor musunuz? (B)
22. Öğün atlıyor veya iki öğün arasına düzenli olarak dört saatten fazla mı koyuyorsunuz? (B)(D)
23. Midenize kramplar giriyor veya bağırsaklarınız bozuluyor mu? (A)(B)
24. 23. soruya evet olarak cevap verdiyseniz, bunları belirli gıdalarla ilişkilendirebiliyor musunuz?(A)
25. 23. soruya evet olarak cevap verdiyseniz, şişkinlik belirtileri stres altında olduğunuz zamanlarda mı ortaya çıkıyor?(B)
26. İdrarınız genelde koyu sarı renkte mi çıkıyor? (C)
27. Salam, sosis gibi işlenmiş etler, hazır çorbalar ve mısır gevreği gibi gıdaları çok sık şekilde tüketiyor musunuz? (C)
28. Yemekleri tuzlu pişiriyor, tuzlu atıştırmalıklar tüketiyor veya yemeklerin üzerine tuz ekiyor musunuz?(C)
29. Tatile çıktığınız zaman şişkinliğiniz azalıyor mu? (B)
30. Genellikle bir gün içinde 250 ml’lik bardaklarda sekiz bardaktan az mı su içiyorsunuz? (C)

Değerlendirme
EN ÇOK “A” İŞARETLEDİYSENİZ
Sorunlarınızın kaynağında bazı gıdalara karşı hassasiyet yatıyor olabilir. Şişkinliği en çok tetikleyen, unlu ve sütlü gıdalardır. Rahatsızlıklarınızı gidermek için bu gıdaları içermeyen özel bir diyet uygulamanız gerekli.

EN ÇOK “B” İŞARETLEDİYSENİZ
Şişkin olmanızın kaynağında büyük ihtimalle, stres yatıyor olabilir. Rahatlamanıza yardımcı olacak şekilde beslenmeyi tercih etmelisiniz. Bu konuda uzmanlardan yardım alabilirsiniz.

EN ÇOK “C” İŞARETLEDİYSENİZ
Sorununuz, vücudunuzun su tutuyor olmasından kaynaklanıyor olduğu için, vücudunuzdaki suyu atmanıza yardımcı olacak bir diyet planı yapmanız gerekiyor.

EN ÇOK “D” İŞARETLEDİYSENİZ
Şişme sorununuzun altında, büyük ihtimalle, sindirimle ilgili problemler yatıyor. Sindirime yardımcı olan enzimleri ve iyi huylu bakterileri çoğaltmak için detoks yapmanız gerekiyor.

Karın şişliği nasıl geçer?

Karın şişliğini gidermek için öncelikle yemek alışkanlarınızda doğru değişiklikler yapmanız gerekir.Yemek yerken her lokmayı yutkunurken bir miktar hava yutarız. Bu normal bir durumdur. Hızlı yemek yerken daha fazla hava yutabilir ve şişkinliğe neden olacak etkenler yaratabilirsiniz.

Günde 3 ana 3 ara öğün yemek yemeye özen gösterin. Az ve sık yemek hem rahat sindirimi hem de formda kalmanızı sağlar. Lokmalarınızı iyice çiğneyerek yutmak da karın şişliğinin oluşmasını engeller.Sebze, meyve, tahıl, kuru baklagiller lif açısından zengin gıdalardır. Lifler bağırsak hareketlerinin düzenli çalışmasına ve sindirim sistemi sağlığının korunmasına yardımcı olur. Keten tohumu, barbunya, çilek, brokoli gibi lif açısından zengin yiyecekleri gün içerisinde tüketmeye özen gösterin.

Soğan, Brüksel lahanası, karnabahar, süt, kuşkonmaz, sakız, alkollü içecekler bağırsaklarınızda gaz birikimine ve karın şişliğine yol açar. Sorun yaşadığınız dönemlerde bu yiyeceklerden uzak durmanızda fayda vardır.

Karın şişliğini gidermek için doğanın mucize meyvelerinden faydalanabilirsiniz. Yapmanız gereken işlem oldukça basit ve karın şişliğin için etkili bir yöntemdir.

Yarım bardak ılık suyun içine bir limonun suyunu sıkıp karıştırın. Bu karışımı sabah uyandığınızda ve öğleden sonra aç karna için. Ardından bulduğunuzda ortamda 5 dakika hafif hareketlerle yürüyün.

Hassas bir mideniz varsa limon suyu zarar verebilir. Limon suyu kürü yerine melisa otu kürünü uygulayabilirsiniz. 1 su bardağı kaynar suyunun içine 1 tutam melisa otu ekleyin. Demlenmesi için 5 dakika bekleyin. Süzdükten sonra içip, 5 dakika hafif hareketlerle yürüyün. Melisa otu aynı zamanda sinir sistemini rahatlatan şifalı bir bitkidir.

Uzun zamandır karın şişliği sorunu yaşıyorsanız mutlaka bir uzmana danışın. Karın şişliği arkasında ciddi bağırsak ve sindirim sistemi hastalıkları saklanıyor olabilir.

Karın Şişliği Neden Olur – Karın Şişliğine Ne İyi Gelir

 

Pek çok insanın başına gelen ve hayat kalitesini düşüren rahatsızlıklardan biri de karın şişliği veya diğer adıyla karın şişkinliğidir. Kanser, anatomik bozukluklar, enzim eksikliği, hormonal düzensizlikler ve iltihaplanma gibi pek  nedeni olabilen bu rahatsızlığın şiddetlenmesi veya kronik bir hal akması durumunda mutlaka doktora gidilmesi gerekmektedir. Bu yazımızda karın şişmesi veya şişliği nedenlerine ve tedavisine yer verecek, karın şişliği neden olur, karın şişliği nasıl iner ve karın şişkinliğine ne iyi gelir sorularına cevap vermeye çalışacağız.

Karın Şişliği Nedenleri

  • Karın şişliğinin en sık görülen sebebi İrritabl Bağırsak Sendromuna bağlı olarak görülen bağırsakların çalışmasında bozuklular ve düzensizliklerdir. Bu bozukluğa bağlı olarak gaz sıkışması meydana gelir ve bu sebeple o bölge ağrı, kas spazmı ve şişkinlik görülür.
  • Yağlı gıda yenmesi de karın şişkinliğine neden olur. Bunun sebebi tüketilen yağ neticesinde mide boşalmasının gecikmesidir.

Mideye iyi gelen bitkisel ürünler

 • Yiyeceklerin hızlı yenmesi veya yeterince çiğnenmemesi, alokollü (özellikle bira) ve asitli içecekler de karın şişliği nedenlerindendir.
 • Çeşitli barsak hastalıkları (divertikülit, iltihaplanma, kron hastalığı) ve barsak kanseri rahatsızlığın en bilinen nedenlerindendir.
 • Önceden karın veya bağırsak bölgelerinden ameliyat olmuş olanların bu tür bir rahatsızlık geçirme ihtimalleri daha yüksektir.
 • Sindirim siteminde meydana gelen çeşitli enfeksiyonlar ve özellikle sindirim enzimlerinde görülen bir eksiklik veya düzensizlik (çölyak hastalığı, laktoz intoleransı vb.) karın şişmesine yol açabilir.
 • Baklagiller ve lahanagiller familyasından çeşitli besinler, soğan, brokoli, armut, elma, şeftali, erik gibi meyveler ve süt, krema, dondurma karında şişliğe yol açabilir.
 • Bağırsak florasını bozan antibiyotikler bağırsak şişliğine enden olabilir.
 • Aşırı stres, fazla heyecan ve endişeli ruh hali gibi psikolojik durumların karın şişkinliğine neden olduğu görülmüştür.

karın şişliği nedenleri, karın şişmesi neden olıur

Elma, armut ve erik gibi bazı meyveler karın şişliğine neden olur

Karın Şişliği Nasıl İner

Karın şişliğine neden olan faktörlere göre, karın şişmesi tedavisi metotları da değişiklik göstermektedir. Karın şişliğine iyi gelen yöntemler aşağıdaki gibi sıralanabilir;

 • Yutulan havayı azaltmak amacıyla yemekleri küçük lokmalar halinde ve yavaş yemek,
 • Sık ve küçük porsiyonlar halinde yemek yemek,
 • Dışkı hacmini artıracak posa bakımından zengin antiasit özellik gösteren gıdalar almak,
 • Karbon preperatları, sindirim enzimleri ve barsak çalıştırıcı ilaçlar kullanmak,
 • Metabolizmayı doğru beslenme ilkelerine uyarak bağırsak hareketlerinin hızlandırmak,
 • Mide boşalma süresini uzatan ve yüksek kalori kaynağı yağlı besinleri azaltmak,
 • Lifli besinleri (özellikle tahıllar) diyetten çıkarıp sonra kademeli olarak eklemek,
 • Düzenli bir biçimde probiyotik ürünler, süt, mısır gevrekleri, yoğurt tüketmek,
 • Nane çayı gibi bitkisel çayları içmek,
 • Yapay tatlandırıcıları kullanmamak,
 • Diş sağlığına dikkat etmek (çürük ve ağrılı dişler yemekleri yeterince çiğnemenize engel olabilir),
 • Hava yutmanızı neden olarak gaz yapan sigaradan kaçınmak,

Karın Şişliğine İyi Gelen Egzersiz Hareketleri

Yemek yeme alışkanlığındaki hatalar, sindirim sistemindeki düzensizlikler, bağırsakların düzensiz çalışması ve stresli bir yaşam karın bölgesinde şişkinliklere yol açar.

Bu durum estetik ve sağlık açısında kişilere rahatsızlık verir. Mümkün olduğunca, hava yutucu unsurlardan ve gaz yapıcı yiyeceklerden uzak durulmalıdır.

Bunun yanı sıra, yeni doğan çocuklar gibi karnınızla nefes almayı öğrenin. Bunun için halı veya düz bir zemin üzerine sırtüstü yatarak, ellerinizi kalçanıza dayayın, önce karnınızı sonra göğüs kafesinizi dışarı iterek, burnunuzla yavaş yavaş nefes almaya başlayın nefesinizi az tutarak birden verin.

Sizi rahatsız eden bu durumdan egzersiz yaparak da kurtulabilirsiniz.

Ayrıca, karın şişliğini giderecek egzersizleri de deneyebilirsiniz.

Karın Şişliğine İyi Gelen Egzersizler :

* Önce sırtüstü yere uzanıp, kollarınızı yana doğru açın ve bacaklarınızı dizlerinizden karnınıza doğru bükün, önce sağ sonra da sol dizinizi kendinize doğru çekin bu egzersizi ilk gün 15 defa tekrarlayın.

* Sırtüstü yere uzanıp, ellerinizi başınızın altına koyarak gövdenizi yerden 30 cm kadar kaldırın. Bu pozisyonda 10 saniye kalıp gevşeyin.

* Yine sırtüstü yere uzanın, kollarınızı kalçalarınıza dayayın, dizlerinizi göğsünüze doğru çekin 10 saniye tutup bacaklarınızı yere düz olarak bırakın, önce sağ, sonra sol ayağınızı dik olarak karnınıza doğru getirin.

* Ayaklarınızı uzatarak, yere düz olarak oturun ve gövdenizi öne doğru eğerken, ayaklarınızı karnınıza doğru çekin (kayık duruşu).

* Ayaklarınızı uzattığınız pozisyona gelerek sağ dirseğinizi sol dirseğinize, sol dirseğinizi sağ dirseğinize belinizi kıvırarak değdirin. Sırtüstü uzanın, gövdenizi kaldırarak, kollarınızı düz olarak ayaklarınıza değdirin.

Yemekten hemen sonra egzersiz hareketleri yapmayın. Egzersizlere önce kısa seanslarla başlayıp sonra süreyi uzatabilirsiniz. Bu egzersizler şişkinlik ile birlikte, karın yağlarını eritecek, karın kaslarını güçlendirecek.

paylaş:

Yorum Yap