Kanda gebelik ne zaman belli olur

Kanda gebelik ne zaman belli olur

Etiket:kanda gebelik ne zaman belli olur, kan testinde gebelik ne zaman belli olur, gebelik kanda ne zaman belli olur, kan testinde hamilelik ne zaman belli olur, hamilelik kanda ne zaman belli olur, kanda hamilelik ne zaman belli olur, gebelik kan testinde ne zaman belli olur, gebelik ne zaman belli olur, hamilelik ne zaman belli olur

Kan Testinde hamilelik ne zaman belli olur

Kan Testinde gebelik ne zaman belli olur?
Bir gebelik oluştuğunda herhangi bir testin bu gebeliği saptayabilmesi için hCG adı verilen hormonun varlığı temel şarttır. hCG yalnızca gebelikte salgılanan bir hormondur ve salgılanabilmesi için döllenmiş yumurtanın blastokist aşamasına ulaşıp rahim içine yerleşmesi gerekir.
Bu genelde yumurtlamayı takiben 6-10 gün içinde meydana gelen bir olaydır. Teorik olarak hCG döllenmeyi takip eden 9. gün civarında salgılanmaya başlar. Hormonun kanda yeterli düzeye ulaşıp idrarla da atılması için ek zamana gerek vardır.

Çok erken dönemlerde hormon kanda yükselmeye başlamasına rağmen idrarl atılması gecikebilir. Normalde gebe olmayan bir kadında kandaki hCG düzeyi mililitrede 10 milienternasyonel üniteden (mIU) daha düşüktür.

Kan testi hCG değerini tam olarak yansıtır.Bu nedenle kan testi daha adet gecikmesi ortaya çıkmadan sonuç verebilir.

Hamilelik Kaç Günde Belli Olur

Eveet bebiş bekleyen meleklerim bizler her türlü sorunlarınızı Gebelik bölümümüzden yazarken birşey atladığımızı farkettik. Hamileliğin kaç gün içinde başlayacağı ile ilgili gelen sorulardan dolayı bu konuyu açmaya karar verdik. Buradan sizlere doktor dili ile uzun uzadıya cümleler yazmayacağız arkadaşlarım. Eğer sizin regl tarihinizin üzerinden 10 ila 15 gün geçmişse, sizde göğüslerde hassasiyet, psikolojik durumda karışıklık, üzüntü hali, belde kopacakmış regl olacakmış gibi bir ağrı söz konusu ise, mide bulantısı başladı ise, karnınız batmaya başladıysa.

O zaman yaşadınız. Hemen bir eczaneden gidipidrardan bakmak için  hamilelik testi almayın 🙂 Önce bir sevinin meleklerim daha sonra kesin sonuç için eşinizi de yanınıza alarak gidip bir kan testi yaptırın. Çünkü en iyi ve en kesin sonucu sizler kan tahlili ile alıcaksınız.

Kanda Gebelik Ne Zaman Belli Olur

Kan tahlili ile gebelik ne zaman anlaşılır
Hamilelik kan tahlilinde kesin belli olur mu
Kan tahlili gebeliği nezaman gösterir

Embriyo, döllenmeden sonra endometrium adı verilen rahim içi tabakaya yerleştiği andan itibaren yani döllenmeden 5-6 gün sonra, HCG adı verilen hamilelik hormonu, embriyoyu çevreleyen hücrelerce salgılanmaya başlar. Gebelik testlerinde ana esas, bu HCG adı verilen hamilelik hormonunun saptanmasıdır.

Hamilelik ilerledikçe kanda giderek artan B HCG hormonu, belli bir düzeyini aştıktan sonra kadının idrarında da çıkmaya başlar ve idrarla yapılan hamilelik testi pozitif olur. Kandan yapılan testinde ise, kandaki B-HCG hormonunun miktarını saptar. Bu nedenlen kan ile yapılan gebelik testi, daha adet gecikmesi bile olmadan hamileliğin varlığı veya yokluğunu saptayabilir.

Gebelik için kan testi ne zaman yapılmalı?

 

Kanda Gebelik En Erken Ne Zaman Belli Olur

Kanda gebelik testi en erken ne zaman belli olur ?
Gebelik için kan testi ne zaman yapılmalı?
Kanda Hamilelik En Erken Ne Zaman Belli Olur

Kanda Gebelik En Erken Ne Zaman Belli Olur

Hamileliğin varlığının en kısa zamanda gösterilmesi, hamileliği isteyen ve istemeyen kadınlar için de çok büyük önem taşır. Hamileliğin anlaşılması, gebelik testi denilen testler ile saptanmaktadır. Genelde iki tip gebelik testi uygulanmaktadır. Bunlar, kandan yapılan ve idrardan yapılan testlerdir. Her iki testte de, döllenmiş yumurtanın çok miktarlarda salgıladığı HCG isimli hormonun seviyesi ölçülmektedir. Gebelikte bu hormon seviyesi hızla artış gösterir. Testlerin bu hormonu yakalayabilmeleri için belirli bir zamanın geçmesi gerekir. Kandan yapılan ölçümler daha hassas ve doğru sonuçlar verir. Evde uygulanabilen testler genelde gecikmiş bir adet döneminden 2 hafta sonra uygulanırlar. Bu testler 3-4 haftada %95 oranında doğru sonuçlar verirler. Doktorların uyguladığı idrar testleri daha hassastır ve 1-2 hafta gecikme de dahi doğru sonuçlar vermektedirler. Yine doktorlar tarafından kandan yapılan ölçümler ile yumurtanın döllenmesinden 6 gün sonra dahi gebelik anlaşılabilir.

Bu genel bilgilerin de ışığında, gebelik olasılığı düşünülen adetin gecikmelerinden iki hafta sonra bir ev testi denenebilir. Ya da direkt olarak doktorunuza baş vurarak durumun netleşmesi sağlanmalıdır.

paylaş:

1 Yorum

  1. benim 12 gün geçti ve hem kan hem idrar tahlillerinde bişey cıkmadı ama renklide olamıyorum ve renkli olmadan 1 hafta önceden belli ederdi oda olmadı napmalıyım sizce:(

Yorum Yap