KAÇ PEYGAMBER GELMİŞTİR

Dünya yaratıldığından beri, Hz. Adem’den bu yana dünyaya kaç peygamber gelmiştir. Bugüne kadar dünyaya kaç tane peygamber gönderildi:

Peygamberler, Kur’an-ı Kerim’de ismi zikredilen yirmi beş zattan ibaret değildir. Bir hadisin işaretine göre 124.000 peygamber gelmiştir. (bk. Ahmed b. Hanbel, el-Müsned 5/265-266; İbn Hibbân, es-Sahîh, 2/77)

Bunların bir kısmına müstakil kitap verildiği gibi, bir evvelkinin kitabıyla amel edenler de olmuştur. Nitekim Musa (as)’ın kitabıyla Harun (as) da amel etmiştir. İsa (as)’ın kitabıyla Yahya ve Zekeriya aleyhimüsselamların da amel ettikleri gibi.

Bizim bilmemiz ve inanmamız gereken şudur: İlk peygamber Adem (as), son peygamber de Hazret-i Muhammed (avs)’dır. Bu iki peygamber arasında sayısını bilemeyeceğimiz kadar çok peygamber gelip geçmiştir. Biz, Allah tarafından tavzif edilen peygamberlerin hepsine de inanıp, iman ediyoruz. İsimlerini bilmesek, muhitlerini tanımasak da onlar Allah’ın tavzif ettiği peygamberlerdir…

paylaş:

1 Yorum

  1. Eyvallah abi ya bi de Hz.peygamberlerin hepsinin adlarını da söylesen nolcak ya hadi bekliyoruz.bi ödev yaptırmadılar şu arkadaşlarım bi de siz üzmeyin bizi saygılar benden:]

Yorum Yap