İstanbul’daki İçkisiz Lüks Lokantalar ve Alkolsüz Restorantlar

İstanbul’da yaşayan dinine bağlı müslüman kardeşlerimiz lüks ve güzel bir loktantaya gidip eşiyle ve ailesiyle yemek yiyip sohbet etmek istediğinde önüne hep alkol içeren içkiler engel olarak çıkıyor. Samimi dindar kardeşlerimiz doğal olarak içkili restoranlarda oturup yemek yemeyi istemezler. Peki istanbulda alkol kullanılmayan içkisiz ve lüks lokantalar yokmu! Tabiki var! İşte İstanbul’un en güzel içkisiz lokantaları ve kesinlikle alkolsüz lüks restoranları:

İstanbul’un her semti gizemli bir mutfağa açılıyor artık. Bazen küçük bir sokağın içine gizlenmiş, bazen yemyeşil bir parkın ortasına kurulmuş bu lokantalar muhteşem lezzetler sunuyor insana. Kimi adını bile duymadığımız yöresel mutfaklarından taşıdığı lezzetleri gün yüzüne çıkarıyor, kimi herkesin yaptığı bir yemeği kendine has yorumuyla önünüze servis ediyor.

Kebapçılar, pideciler, dönerciler, pilavcılar, lahmacuncular, köfteciler, balıkçılar,  kahvaltıcılar, pasta ve tatlıcılar, fasulyeciler…  Farklı farklı yöresel lezzetleriyle birbiriyle yarışan restaurantlar ve cafeler…

Hayykitap ve Zaman’ın ‘Sonradan Gurme’si Salih Zengin, İstanbul’daki en güzel içkisiz lezzet mekânlarını sizler için bir araya getirdi. Bu kitap, Asya’dan Avrupa’ya uzanan lezzet köprüsü İstanbul’da yepyeni lokantalar keşfetmeniz ve bu lokantalarda aileniz, dostlarınız ve iş arkadaşlarınızla en leziz yemekleri yiyerek hoş vakit geçirmeniz için hazırlandı. Her biri tek tek gezildi ve test edildi.

İstanbul’un En Güzel Alkolsüz Lokantaları Salih Zengin’in beş yıldır gezip dolaştığı İstanbul’un lezzet mekânlarından bir ‘best of” seçmesi aslında. ‘Sonradan Gurme’ isminin mucidi olan ve bu isimle Zaman Gazetesi Cuma ekinde mekân ve lezzet tanıtımları yazan Zengin yine bu isimle bir de televizyon programı sunuyor. Zengin’e göre bu kitapta yer alan bütün lokantalar gerçekten yaptığı işin hakkını verip size en güzel lezzetleri sunma gayretiyle yanıp tutuşan kültürümüzün damak elçileri…

İstanbul’un En Güzel Alkolsüz Lokantaları özellikle muhafazakâr kesim tarafından oldukça talep göreceğe benziyor. Çünkü insanların helal et, temizlik ve alkolsüz mekân konusunda hassasiyetlerine yanıt veriyor. İnsanların hem gönül rahatlığıyla yemek yiyebileceği, hem toplantı yapabilecekleri hem de telaşa girmeden ibadet edebilecekleri mekânları da özel semboller yardımıyla okurun dikkatine sunan kitap, alanında bir kılavuz işlevi görüyor. Lokantaların öne çıkan spesiyal yemekleri, fiyat aralıkları, otopark durumu gibi birçok bilgiye de ulaşabileceğiniz İstanbul’un En Güzel Alkolsüz Lokantaları kitabı her eve, her aileye lazım!

Salih Zengin kimdir?

1974 K. Maraş-Andırın doğumlu. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. 1996 yılında yayınlanan Mavikuş isimli çocuk edebiyatı dergisinin yazı işleri müdürlüğü görevini yürüttü. Türkiye Yazarlar Birliği’nin ‘2003 Yılı Yılın Yazar, Fikir Adamı ve Sanatçıları Ödülü’ değerlendirmesinde yıl içinde yayınlandığı çocuk kitapları ile Yılın Yazarı Ödülü’nü, 2010 yılında yine TYB’nin Yılın Basın Röportajı Ödülü’nü aldı. Salih Zengin, Zaman Gazetesi’nde Sonradan Gurme isimli köşesinde lezzetleri tanıtıyor ve aynı isimle SHaber TV’de haftalık yemek-mekân programı yapıyor.

Karaköy’ün eşsiz deniz manzarısında Kahvaltı Keyfi NAMPORT

Alkolsüz Kahvaltı Mekanları: NAMPORT

Namlı’nın kendine özgü lezzetlerini Karaköy’ün eşsiz deniz manzarısında, tarihi Topkapı Sarayı ve Galata Köprüsü eşliğinde tatmak isteyenler için alternatif bir mekan…

2007 yılında açılan ve Namlı Gurme‘nin şubesi olan NAMPORT, hizmet anlayışındaki kaliteyi özümsüyerek sizleri bahçesi ve farklı konseptlerdeki 2 katıyla kaliteli anlar yaşamaya bekliyor.

Her damak tadına uygun lezzetlerin bulunduğu mekan sabah 07:00′den akşam 22:00′ye kadar sıcak ve soğuk her çeşit yiyecek ve içecek çeşitleriyle sizleri dostlarınızla, ailenizle ve sevdiklerinizle hoş vakitler geçireceğiniz anları yaşatmaya çağırıyor.

Bir yanda tarihse İstanbul yarımadasının ucundaki Sarayburnu’nu, 600 yıllık Topkapı Sarayı’nın tüm haşmetini gözler önüne sererken, Karaköy rıhtımının sunduğu denizin rengarenk ışıltıları arasında lezzetlerini bize tattırıyor.

Namport kapıdan girerken sıcacık gülümseyen personeliyle eşsiz tabaklarında sundukları köfte,tavuk ızgaraları ile damaklarınızda unutamayacağınız şölenler yaratır.

Namlı Gurme’de Namlı Şarküteri kalitesiyle nefis bir kahvaltı sunuluyor…

Açık büfe brunch tercih edenlere Cumartesi ve Pazar günleri mekanın sadece 150m ilerisindeki şubesi NAMPORT hizmet veriyor.

Bin bir güzel çeşidin içinden seçtiğiniz nefis kahvaltılıklarla oluşturacağınız tabak hem gözünüze hem de karnınıza hitap edecektir. İki önemli tavsiye: Mutlaka bal kaymağını deneyin ve eğer pastırma seviyorsanız pastırmalı menemenlerini tadın… Mekanın eleştirilebilecek tek yönü adam başı biraz tuzluya geliyor olması olabilir ama ayda yılda bir felekten bir kahvaltı çalmak için değiyor.

NAMPORT
Adres: Rıhtım Cad. No:7 Karaköy İstanbul
Telefon: (212)251-1541
Telefon 2: (212)251-1545

Atpazarı Meydanında Yeni Bir Mekan “Beyrut Kafe”

Alkolsüz Kafeler: BEYRUT KAFE

İstanbul Fatih’teki Atpazarı meydanı gençler için bir cazibe merkezi haline geldi. Genelde ‘okumuş çocuklar’ın biraraya gelip kültürel muhabbetlerine mekanlık ediyor buradaki kafeler. Beyrut kafe Atpazarı’nda açılan en yeni mekan…

İstanbul Fatih’te, şair ve yazar Mevlana İdris’in Eski Kafa‘sı ile başlayan ‘okumuş çocuklar’ın dinamik etkileşimi hızla devam ediyor. Atpazarında nezih, temiz ve güzel kafelerin oluşturduğu görüntü, özellikle gençler için alternatif mekânlar hüviyetinde. Fatih Belediyesi’nin söz konusu alanı trafiğe kapatmasının da bu nezihlikte çok önemli bir etkisi var kuşkusuz. Meydan, gençleri için bir cazibe merkezi haline geldi adeta. Meydanda sohbet edilecek nezih yerler halkasına eklenen son mekân Beyrut Kafe.

Ramazan ayının ilk günü, yani 1 Ağustos’ta açılan kafe, adını dünyanın hemen hemen her rengini barındıran Beyrut’tan alıyor. İşletmenin sahibi Yunus Özak (27) kafeye neden bu ismi verdiklerini şöyle anlatıyor: “Beyrut’un dünyadaki yeri, sahip olduğu çok renklilik bize çok çekici geliyordu. İçinde Doğu’yu ve Batı’yı barındırması orayı özel kılan bir durum. Kafemizin de böyle bir yer olmasını istedik.” Bu arada Zaman Gazetesi foto muhabiri Kürşat Bayhan’ın 2006′da İsrail işgaline uğrayan Lübnan’da çektiği ‘mavi emzikli bebek’ fotoğrafı da işletme için isim konusunda mühim bir ayrıntı olmuş.

İşletmeci Özak’ın asıl mesleği avukatlık. Şimdilerde 5 arkadaşı ile beraber üniversite okurken hayallerini kurduğu mekâna kavuşmanın mutluluğunu yaşıyor. Özak, yerin hem kafe hem de kitabevi olmasının kendileri açısından çok anlamlı olduğunu belirtiyor. Atpazarı’nın entelektüel ve devamlı kendini yenileyen bir yer olduğuna dikkat çeken Özak, “Cihangir, Beyoğlu ya da Kadıköy’de de kafe açabilirdik. Fatih, o eski kültürel hayata etki eden gücüne kavuşuyor. Önümüzdeki 10 yılda kültür hayatını doğrudan etkileyecek bir aura var burada. Atpazarı’nın bu yanı bizi cezbetti açıkçası.” ifadelerini kullanıyor.

Beyrut Kafe, dört katlı ve taş tasarımı ile özellikli bir yer olarak dikkat çekiyor. Tabii bir dekorasyonun kullanıldığı mekânda taşın sessizliği insanı dinlendiriyor. Kafenin ikinci katı ise kütüphaneden oluşuyor. Özak’a göre kitaplığın olmasının nedeni, kültürel alışverişe katkı sağlamak.

Ekim ayı itibarıyla kütüphanede söyleyişi takvimi uygulayacaklarını belirten Özak; ilahiyat, sosyoloji, edebiyat, hukuk gibi alanlarda etkinlikler düzenleyeceklerini kaydediyor. “Yaptığımız çalışmayla buradaki sosyal ortamın besleneceği ve besleyeceği bir etkileşim olacak.” diyen Yunus Özak, her düşünceye hitap eden yayınlar bulundurduklarını dile getiriyor.

Bu Mekanlar Sanat Hayatını Etkileyecek…

Beyrut Kafe‘de 17 çeşit dünya kahvesi mevcut. Fiyatları ise 4′er lira. Özak, bu kadar çeşitliliğin kendilerine has olduğunu belirtiyor. Bunun dışında meyve, bitki çayları ile nefis ev yapımı limonata müşterileri bekliyor. Yine ev yapımı baklava ve tiramisu da tadılması gereken lezzetlerden. Kafenin bir başka özelliği ise nargile bulundurmamaları. Özak, bunun nedenini kendilerinin yemediği içmediği hiçbir şeyi müşterilere sunmamaları olarak açıklıyor. Yunus Özak, söz konusu mekânların kültür sanat hayatını doğrudan etkileyeceğini ifade ederek kendilerinin de bu dairede olmalarından ötürü memnun olduklarını dile getiriyor.

Beyrut Kafe

Adres: Hüsambey Mah. At Pazari Meydani No:11 Fatih-İstanbul

Kaynak: Zaman

Eşsiz Göl Manzarasıyla Love Garden…

Alkolsüz Cafe ve Restaurantlar: Love Garden

Küçükçekmece gölüne karşı lezzetin ve keyfin adresi…

Modern mimari yapısı ile 2008 Eylül ayında yola çıkan Love Garden, Çekmece Gölünün şahane manzarasıyla bütünleşerek hizmete açılmıştır…

İstanbul`da Çekmece gölüne karşı şehir hayatının gürültü ve stresinden uzaklaşmak isteyen, tabiat ile iç içe huzurlı bir ortam arayanlar için ideal bir adres. Açık-kapalı alanı, zengin menüsü ile özel organizasyonlara da ev sahipliği yapıyor.

Love Garden

Adres: Fatih Mahallesi Altın Sokak No:22 Küçükçekmece İstanbul
Telefon: 0212 599 02 50
Mutfak Türü: İtalyan Mutfağı
Park: Var

Lezzetseverlerin Mekanı “Namlı Gurme”

Alkolsüz Mekanlar: Namlı Gurme

Kahvaltı ile arası iyi olanların yolu mutlaka Namlı Gurme’den geçmiştir. Karaköy’de 2007 yılından beri tek şube olarak hizmet veren pastırmadan peynir ve et çeşitlerine, şarküteriden diğer gıda ürünlerine kadar oldukça zengin bir içerik sunan mekan, nihayet aynı kalitesini şubeleştirerek sürdürmeye başladı.

Türkiye’de ilk defa kafe, restoran ve şarküteri üçlüsünü bir araya getiren firma geçtiğimiz yıl Nisan ayında Ataköy Plus’ta, bu yılın Temmuz ayından itibaren de Caddebostan’da açtığı iki şube ile damaklarımızı adeta çatlatıyor. Zaten aynı konseptteki bu mekanlara adım atınca iştahınızın açılmaması imkansız. Tavandan sarkan kuru dolma biber ve patlıcanlar yanında bal, reçel, peynir, zeytinyağı reyonları arasında dolaşırken midenizin sabırsız guruldamalarını hissetmemeniz ihtimal dahilinde değil.

Mekanın Karaköy’deki şubesine sık sık giden biri olarak bu kez rotamı Ataköy şubesine çevireyim istedim. Doğrusu yeni açılan bu şubenin hizmet ve kalite açısından aynı standardı yakalamış olmasına sevindim. Çünkü şubeleşmek hele ki 1600 farklı ürünün satışını yapan bir firma için oldukça büyük riskler içerir. Ancak bütün ürünler en kalitelisinden ve merkezinden tüm şubelere alındığı için bu risk bertaraf edilmiş.

İşletmenin Ataköy Plus Alışveriş Merkezi’nin giriş katında ve bağımsız bir alanda, açık bir bahçede hizmet vermesi iyi bir seçim olmuş. Namlı Gurme Genel Müdürü Engin Karabacak, iki yıl içinde Ataşehir, Zincirlikuyu, Bebek ve Ankara’da da şube açacaklarını ve kaliteyi koruyacaklarını belirtiyor.

Mekanın iştah açıcı görselliğini bir kenara bırakarak tattığım lezzetlere geçelim. Bir kere zeytinyağlılar bölümü harika. Günlük olarak hazırlanan 60 çeşit zeytinyağlılar arasında enginar dolma, çalı fasulye, yaprak ve lahana sarma, yeşil biber dolma, şakşuka, kuru patlıcan ve biber dolma gibi birçok çeşidi bulmanız mümkün. Hepsinin lezzeti de gayet yerinde. Fix bir kahvaltı tabağından ziyade istediğinizi tezgahtan seçiyorsunuz ve seçtiğiniz tabak tartılıyor, parasını ona göre ödüyorsunuz. Şarküteri bölümünde de aynı mantık var. Seçtiğiniz ürünlere dilim fiyatına göre ödeme yapıyorsunuz. Engin Bey “Bizde menü uygulaması yok, herkes kendi istediğini tezgahta seçerek siparişini yapıyor.

Öğle yemeklerinde zeytinyağlı yemekler öne çıkıyor. Akşam saatlerinde ise ızgara ağırlıklı.” derken haklı. Zira hafta sonları kahvaltı yapmak için mekanın oldukça yoğun olduğunu ve sıra beklemek zorunda kalacağınızı belirteyim. Kahvaltı konusunda tutturduğu kaliteli standardı yeni şubelerinde de sürdüren Namlı Gurme’nin en çok pastırma, peynir ve zeytinlerini sevdim. Sadece en kaliteli peynirin yapıldığı mayıs ayının beyaz peynirlerini satın alarak tam bir yıl sonra peynir iyice olgunlaşınca müşterilerine sunan firmanın Siirt Pervari balını ve manda kaymağını da mutlaka tatmalısınız. Ezine, fıstıklı-cevizli ve deri tulum, keçi ve çedar peyniri yanında Antakya ve Bodrum kırma, kalamata, bademli-cevizli zeytinleri ihmal etmeyin.

Mekan her ne kadar kahvaltılarıyla öne çıksa da ızgara ve deniz ürünleri meraklılarının da buradan mutlu bir şekilde ayrılacağını belirteyim. Balıkesir yöresinin etlerinden ve işlenmemiş olarak sundukları antrikot, bonfile, kuzu şiş, tavuk pirzola ve tavuk şişin tadına bayıldım. Ayrıca evde yapılan köftenin lezzetini birebir yakalayan ve içinde hiçbir katkı baharatın yer almadığı ızgara köftede oldukça başarılılar. Deniz ürünleri sevenler için ise çiroz, karides, ahtapot, lakerda, kalamar dolması, tuzlu sardalya ve midye dolma alternatifleri bulunuyor. Pizza sevenler ise içeriğini kendileri oluşturabiliyorlar. Mekanın en sevdiğim yanı ise ekmekleri. Her şubesinde kendi fırınlarında ürettikleri bol çeşit ve taze ekmeklerin tadı harika. Yediğiniz yemeğin ya da kahvaltının üzerine ise İtalya’dan getirilen profiterol, tiramisu, frambuazlı ve orman meyveli tartlarını mutlaka yemelisiniz. Gurmelere ya da benim gibi sonradan gurmelere tavsiye olunur.

Hafta sonu kahvaltı yapmayı düşünenler erken davransın. Zira mekanda kuyrukta beklemek zorunda kalabilirsiniz.

Namlı Gurme’nin en güzel tarafı yediğiniz güzel lezzetlerin aynısını satın alarak eve götürebilmeniz.

Ne yiyorsan, onu öde!

Çorbalar: 5 TL
Zeytinyağlı tabağı (kilosu): 31 TL
Karışık ızgara (350 gr): 29 TL
Izgara köfte (200 gr): 16 TL
Sucuk (kilo): 35-50 TL dilimi: 1,5 TL
Pizzalar: 13-17 TL
Kuzu şiş (180 gr): 24 TL
Tavuk ızgara: 14,5 TL
Kahvaltı tabağı: 16 TL
Tatlılar: 6-9.5 TL
Menemen: 12 TL
Yumurta çeşitleri: 8-16 TL
Pastırma (kilo): 92.80 TL
Kavurma (kilo): 64.80 TL
Karakovan balı: 79 TL
Çay: 2,5 TL
Limonata: 6 TL

Lezzetseverlerin nokta atışı Namlı Gurme

Adres: Ataköy Plus Alışveriş Merkezi, Giriş Katı, ZK 17/1 Ataköy-İstanbul
Tel: 0212 560 93 00

Adres: Bağdat Caddesi, No: 272 Kadıköy-İstanbul
Tel:0216 411 50 50-51

Kaynak: Zaman

Surlar İçinde Yemek Zevki: Sur Restaurant & Cafe

Alkolsüz Mekanlar: Sur Restaurant & Cafe

Patlıcan yatağında köftesi, çıtır mantısı, spesiyal Sur kebabıyla müdavimleri bulunan Sur Restaurant, geniş bahçesiyle de oldukça cazip…

İstanbul’un merkezi yerlerinde yemek yiyecek yer çoktur. Fakat mekânların darlığı bazen keyfini çıkara çıkara yemek yemenize engel olabilir. Bu yüzden şehrin dışına çıkmadan geniş, ferah bahçelerde yemek yemeniz zordur. Fakat bu hafta ziyaret ettiğimiz Sur Restaurant Zeytinburnu’nda bile olsa geniş bahçeli ve yeşili bol bir mekânda yemek yeme fırsatı sunuyor. Mehmet Soylu ve Haluk Aydın’ın sahibi olduğu mekan 2003 yılında açılmış. Mekânda Türk ve dünya mutfağı bir arada. Tabi mekâna özgü spesiyaller de yok değil. Spesiyal Sur kebabı, abagannuş, çıtır mantı, patlıcan yatağında köfte bu yemeklerden bir kaçı. İsteyenler için dünya mutfağından noodle ve fajita gibi çeşitler de var. Mekânın mönüsü çok geniş. Bu yüzden yemek tercihini yaparken mekan spesiyalleri üzerinden giderseniz daha özel bir yemek tatma imkanı bulmuş olursunuz.

Afyon’dan getirilen kıvırcık kuzuların etlerini bir bir işleyen şef Ergun usta “Burada etlerin hepsini ben elden geçiririm ve kalitesiz malzeme kullanmam. Benim mutfağıma kalitesiz ürün girse, yemek çıkmaz. Ben mesleğime leke getirtmem” diyor. Anlayacağınız Ergun usta işine oldukça titizleniyor. Bu sözler de Sur Restaurant’ta lezzetli bir yemek yiyeceğinizin garantisi aslında. Ergun ustanın sırlarını sakladığı birçok sosu bulunuyor. Mesela patlıcan yatağında köfteye yaptığı domates sosun tarifini isteyen çok ama şef yemek isteyenleri mekâna davet ediyor. Mekânın favori yemeklerinden biri de abagannuş. Antakya yöresinin sevilen lezzetlerinden biri olan bu yemek Sur Restaurant’ta biraz farklı hazırlanıyor. Adana kebabı, kaşar peynir ve özel bir barbekü sosuyla servis edilen yemeğin lezzetine diyecek laf yok.

Sur Restaurant

Ne yenir? Abagannuş, gavur dağı salata, patlıcan yatağında köfte
Ne ödenir? Bir kişi için 40 TL
Ne zaman gidilir? 07.00–00.00
Nerede? Kazlıçeşme Mah. Belgrad Kapı yolu No: 7 Zeytinburnu/ İstanbul
Tel: (0212) 546 09 37

Avrupa Yakasının En Büyük Dönercisi “SAAFİ DÖNER”

Alkolsüz Mekanlar: Saafi Döner

Avrupa yakasının en büyük dönercisi lezzetin habercisi…

Döner neredeyse milli yemeğe dönüşmüş bir lezzet. Avrupa’da Türklerin açtığı döner büfelerden dolayı birçok yabancılar bu lezzetin müptelası.

Amma velakin Batı’da yapılan bu dönerlerin kalitesinin çok da iyi olmadığını bizzat test etmiş biri olarak bu yemeğe gereken önemi vermediğimizi söyleyebilirim. Benzer bir süreci ülkemizde de yaşayan dönerin kaliteyle tanışması son dönemlere rastlar. Anadolu’da birçok şehirde güzel döner yapan mekanlar mevcut iken İstanbul’da gerçekten güzel dönere rastlamak şansınızla ya da damak tadınızla alakalı bir durumdur. Ancak son yıllarda sadece döner mekanlarının artmasıyla hem rekabetin hem de lezzetin ivme kazandığı bir gerçek. İstanbul’un Anadolu Yakası bu konuda avrupa yakasına göre önde. Ancak iki ay önce Güneşli’de açılan Saafi Döner bu açığı giderecek gibi. Şık bir ambiyans ve dekorla dönere sınıf atlatan mekanı tebrik etmek lazım. Çünkü anayol ve semt merkezlerinden uzak bir yere mekan açmak bir cesaret işi. Üstelik sadece döner ile! Bu da yaptıkları işte kendilerine olan güveni gösteriyor. Sırf döner yemek isteyenlerin bu mekanı ıskalaması düşünülemez elbette.

Sadece döner yiyebileceğiniz bu sade mekanda ne mideniz ne kafanız karışıyor. Farklı olarak sadece İskender kebabı sipariş edebiliyorsunuz, o kadar. Dönerin en önemli unsuru et ve tabii ki sosu. Saafi Döner‘de kullanılan etin yüzde yüz dana eti olduğundan emin olabilirsiniz. Bu konuda mekanın sahipleri Ali Haydar Kaya ve Ahmet Tuzcu o kadar titiz ki, eti asla kasaptan almıyorlar. Afyonkarahisar’daki çiftliklerinde meradan toplanan hayvanın besiye alınıp uygun olanlarının kesimini yaptırarak buraya getiriyorlar. Dönerde hayvanın her yeri kullanılmıyor. Traç ve sokum bölgesini kullanmak lazım. Bunun yanında çok az miktarda Trakya bölgesinden kuzu eti de katılıyor ki döner tam kıvamına gelsin. Saafi Döner, doğal terbiyesine yedi farklı sos katarak, farklı bir döner lezzetini yakalamayı başarmış. Ali Haydar Kaya, “Etleri özel dondurucularda saklıyoruz. Dönerin şişe geçirildiği bölüm bile 14 derece. Bu da bakteri üretimini sıfıra indiriyor.” diyor. Mutfak ve döner hazırlanan mekanları gezdiğimde kalın giysileriyle çalışan ustaları görünce kendimi kutup bölgesinde hissettim. Önümüze sıcacık gelen döner buz gibi odalarda hazırlanıyor. Mekanın mutfak ve ardiye kısmı bile tertemiz.

Gelgelelim lezzetlere. Doğrusu avrupa yakasının en güzel dönerlerinden birini yapıyor Saafi Döner. Lezzet güzel ama tek eleştirim dönerin kalınlığı. Et kalınlaştıkça döner olmaktan biraz uzaklaşıyor ve et yoğunluğu ile karşılaşıyorsunuz. Biraz daha ince kesilip servis edilse hem lezzet olarak hem de görsel olarak daha doyurucu olacağını söyleyebilirim. Mekanda İskender arka planda ama onda da başarılılar. Tereyağında özel kızartılmış ekmekler ayrı bir tat katıyor İskender’e.

700 kişilik Saafi Döner‘in içindeki lavaş tandırını da çok sevdim. Tandırda pişen sıcak lavaşlar dönerin lezzetini ikiye katlıyor. Patates kızartması ve salatayla servis edilen dönerden önce mercimek, yayla, bamya ya da gerdan çorbası içmenizi tavsiye ederim. Ha bir de sıcak baklavası var ki tatmadan geçmeyin! Döner yemek için fazla dönmenize, dolaşmanıza gerek yok. Döneri bir de burada test edin!

Lezzeti ince görelim, döner yiyelim…

Saafi Döner gerçekten başarılı. Ancak döner daha ince kesilip servis edilse daha lezzetli olur. Kalın kesilen etin alt kısmının pişmeme ihtimali yüksek. Dönerde incelik her zaman iyidir.

50 kişiyle hizmet veren 700 kişilik mekanda otopark, mescit, çocuk oyun salonu ve 30′ar kişilik iki VİP salonu bulunuyor. Mekan düğün, nişan ve özel toplantılar için ideal. Burada rahatlıkla arkadaşlarınza döner partileri de düzenleyebilirsiniz.

Ayran ve meşrubat yanında üzüm şırası da veriliyor. Bu tarz şıra ve şerbetlerin daha da artırılması lazım.

Mekan Avrupa yakasının da en büyük dönercisi.

En güzel tarafı da sabah 11′den gece 24.00′e kadar açık olması…

Saafi Döner
Telefon: 0212 657 74 64- 74
Adres: Kiraz Mah. Mahmutbey Cad No:122 Güneşli İstanbul

Kaynak: Zaman

Alkolsüz Restoranlar: Çadır Köşkü

Alkolsüz Mekanlar: Çadır Köşkü

Çadır Köşkü, Yıldız Parkı içinde bulunan tarihi bir köşktür…

Çırağan Sarayı’na ait olan koruda,1871 yılında “Sedir Köşkü” olarak inşa edilmiştir. Köşk Abdülhamit’ in hallinden sonra uzun yıllar kapalı kalmış, 1940 yılında Maliye Bakanlığı’nca İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne devredilmesi ve korunun “Yıldız Parkı” olarak adlandırılmasından sonra Çadır Köşkü onarılmış, 1949 -1960 yıllarında Avadis Çakır isimli pastane sahibi tarafından işletilmiştir.

27 Mayıs 1960 İhtilali sonrasında Çadır Köşkün’de Tanzimat Müzesi kuruldu.1982 yılında diğer köşklerle beraber kullanım ve işletme hakkı Turing’e verildi. 1995 Haziran ayında İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından devir alınmasıyla restorasyon çalışmalarına hemen başlanmış ve köşk bütünüyle restorasyondan geçirilmiştir.

Lezzet Durağı Çadır Köşkü

Leziz yemekleri ve zengin mutfağıyla Çadır Köşkü, muhteşem Yıldız Parkı içinde vazgeçilmez lezzet durağınız olacak. Hafta sonları ailece gidebileceğiniz huzurlu bir mekan arıyorsanız Çadır Köşkü en uygun adres olacaktır.

Yıldız Parkı içerisinde uzun yürüyüşler yapmak, doğayla iç içe olmanın tadına varmak isteyen İstanbullular Yıldız Parkı’nı tercih ediyor.

İletişim Bilgileri

Adres: Yıldız Parkı Beşiktaş
Telefon: (0212) 258 90 20

paylaş:

Yorum Yap