İspanya’nın Gelenekleri ve Görenekleri (Kısaca Özet Bilgi)

İspanya’nın İlginç Gelenekleri

İspanya Avrupa’nın güneybatısında, İber Yarımadası’nda yer alan bir Akdeniz ülkesidir. Güneyde ve doğuda Akdeniz’e, kuzeyde ise Atlantik Okyanusu’na kıyısı vardır. Batıda Portekiz, kuzeyde Fransa, Andorra ve güneyde Birleşik Krallık’a bağlı Cebelitarık ile komşudur. İspanya’nın geleneklerini öğrenmek için Fotogalerimizi ziyaret edin.

Büyük Perhiz Öncesinde Karnaval
Hıristiyanlık inancına göre Paskalya döneminde 40gün boyunca hayvansal gıdalar yememek amaçlı tutulan oruçtur.
Las Fallas Festivali
Semana Santa kutsal haftasında Valencia’da, kartonpattan yapılma figürler ateşe verilerek yakılır.
Feria (Bahar Panayırı)
Sevilla’da, geçit törenleri, Sevilllana müziği ve boğa güreşiyle ünlü Costa Blanca’daki Alcoi’de Mağribiler ile Hırıstiyanlar arasındaki savaşın canlandırıldığı tören.
Uluslararası At Fuarı
Cordoba’da Avlular Festivalive Jerez de la Frontereza’da yarış severler için açılan fuar.
Fiesta de San Isidro
Madrid’de boğa güreşleri, konserler ve lunaparkların yapıldığı festival.
Fiesta de San Fermin
Pamplna’da boğa koşuları, boğa güreşleri, ve kutlamalar yapılır. Balıkçıların koruyucu azizesi ‘Virgen del Carmen Festivali ve Santiago de Compestela Aziz Yakup Festivali havai fişek gösterileri ve şenlik ateşi sizi eğlencenin zirvesinde tutacaktır.
Meryem’in Göğe Yükselişi
15 Ağustos’da İspanya’da çok sayıda şehirde kutlanılan ulusal bayram.
Logrono Bağbozumu
Jerez la Frontera da şarap festivali, Barselona’da müzik ve folklor şenlikleri yapılan festival.
Domates Festivali
İspanya İspanya’da yaklaşık 70 yıldır devam eden ve La Tomatina olarak bilinen Domates Festivali, her yıl dünyanın çeşitli yerlerinden binlerce kişiyi Valencia bölgesindeki Bunol Köyü’nde buluşturuyor.
İSPANYA FESTİVALLERİ

İspanya’ya gitmişken yapacağınız seyahati hiç olmazsa her yıl düzenlenen düzinelerce fiestalardan birine denk getirmekte fayda var. Çünkü İspanya’da fiestalar, açıkçası dünyadaki hiçbir festivale benzemiyorlar. Üstelik yüzyıllardır özgünlüklerini ilk günkü gibi koruyorlar.

CASTELLERS

İnsan kaleleri inşa ediyorlar
Castellers, Kale demek. Ama bu kale öyle bildiğiniz kalelerden değil. Onları oluşturmak için ne taş, ne çimento, ne çelik ne de başka materyaller kullanılmış. Barselona’da 18. yüzyıldan beri süregelen bu kaleler bildiğimiz et ve kemikten oluşturuluyor. Yani insanlardan.
İnsan kaleleri yaşlıdan gence ve güçlüden, hafif kiloluya doğru yükseliyor. Çünkü genç ve hafif olanlar en tepelere daha rahat tırmanabiliyorlar. Her ne kadar dıştan bakıldığında insandan oluşturulan bu kaleler çok kolay inşa ediliyormuş gibi görünseler de, aslında epey zor ve tıpkı taştan bir binayı kurar gibi teknik bir takım kural ve kaideleri var. Kısacası en az içinde yaşadığımız binalar kadar birer mühendislik şaheserleri… Kuleye en son tırmanan ise genç bir kız veya oğlan . Onun görevi ise tepeye ulaştığında halkı selamlamak…Yani bir nevi kalenin bayrağı olmak… Geleneksel insan kalelerinin kuruluşunu izlemek isteyenler Barcelona’ya haziran ayında gitmeliler çünkü bu kalelerin en sık kurulduğu aylardan biri.

ROMERIA DEL ROCIO

Flamenco’nun aslı burada izlenir
Bir milyon kişinin toplandığı ve 1280’den beri izinden gidilen Azize Rocio için yapılan geleneksel hac yürüyüşü, İspanya’nın tarihindeki gelenek ve göreneklerine yapılan bir yolculuk adetaÖ Hacılar, atlar tarafından çekilen ve eskinin tarzını andıran, inanılmaz renkli bir şekilde dekore edilmiş at arabaları ile Azize’yi temsil eden heykelciği taşıyor. El Rocio’nun kadınları ise rengârenk kostumleri ve flamenco dansları ile bu festivali renklendiriyor. Flamenco’yu başkent Madrid’deki turistik pahalı kulüpler yerine, orijinal haliyle yerinde izlemek istemeyenler için El Rocio kaçırılmaması gereken bir etkinlik.

VIJANERA FESTİVALİ

Gizlice tek bir köyde yapılıyor
Geçmişi 1. yüzyıla dayanan bu geleneksel festival, her yeni yılın ilk pazar günü kutlanıyor. Festivalin tarihi de oldukça ilginç. Çobanların kurtlara olan hayranlığının da ifade edildiği ve iyi ile kötünün savaşının canlandırıldığı dansın en temel unsur olduğu bu festival, Katolik kilisesi tarafından pagan olduğu nedeniyle yasaklanmış. Tek bir köy gizli bir şekilde yıllarca kutlamaya devam etmiş. Ardından 80’li yıllarda bu gelenek tekrar yaşatılmaya başlanmış. Bugünlerde Silio’ya yapılacak ziyaret köyün kendisi için de gerçekleştirilmeli, çünkü medeniyetin ruhsuz yüzünden korunmuş köy, onu çevreleyen yeşil geniş bağlar sayesinde adeta bir huzur abidesi.

KUTSAL HAÇ FESTİVALİ

Atlarla birlikte koşu yapıyorlar
Caravaca De La Cruz’un insanları, her yıl düzenlenen Kutsal Haç festivalini, mayısta kutluyorlar. İspanyolların Araplarla çatışmalarının da konu edildiği bu festivalde, süslenmiş olan bir at, tepedeki Kale’ye kadar çıkarılıyor. İlginç olan ise atın her iki yanında da ona adım uydurabilecek iki koşucunun yer alıyor olması… Bu kutlamanın tarihi 1250’lere dayanıyor. At ile birlikte yapılan koşu, İspanyol şövalyelerinin, Arap kontrolündeki topraklarda Kutsal Haç’ı koruyanlara şarap götürdüğü günleri temsil ediyor. Kutsal Haç yıkandıktan sonra bir evden diğerine, çok hasta olanların evine götürülüyor, böylece bu hastaların şifa bulacaklarına da inanılıyor.

 İspanyanın Yemek Kültürü

İspanya’nın genelinde bölgelerde yetişen ürünlere bağlı olarak değişiklik gösteren yöresel yemek çeşitlerine rastlanir.Bu çeşitlilik tabi ki İspanyol mutfağını dünya mutfakları arasında en zenginler ve en lezizler arasına sokmaya yetiyor.

Ekmek ve Pirinç :

Ekmek ve pirinç gibi hububat ürünleri Türkiye’de olduğu gibi İspanya’da da uzun yıllar boyunca yenen yiyeceklerdir.Ekmek genelde biz Türklerde olduğu gibi yemeğin yanında lezzete eşlik eder ve özellikle zeytin yağına biraz olsun tabiri caizse banmak için kullanılır.Ekmekle yenen diğer yemeklere örnek olarak da yahni ve çorbalar verilebilir.Ekmekle yenen peynir ise vazgeçilmez bir atıştırma öğünüdür…

Valencia bölgesi İspanya’nın en tanınmış yemeğine ev sahipliği yapar,Paella’ya…Paella aslında bir tür deniz ürünleri yemeği olup paellara isimli kaplarda genelde odun ateşinde pişirilir.Sebzeler ve pirince deniz ürünleri eklenerek tavada hazırlanır.İçerdiği deniz ürünleriyle ( havyar,midye ve hatta salyangoz ) enfes bir görüntüye de sahiptir.Değişik yörelerde değişik türlerde yapılır.

Valencia yakınlarındaki sebze ve meyve yönünden zengin bir yer olan Buñol yakınlarında doğan bu yemek tarihten günümüze hala hayranlarına mucizevi tatların imkanını sunmakta.

Sebze ve Meyveler :

Yemek için kullanılan sebzelerin çoğu 1400 lü yıllarda Christopher Columbus tarafından Amerika’dan getirilmiştir.Domates,Biber,Patlıcan ve Patates diğer bütün Akdeniz ülkelerinde olduğu kadar İspanyada da çok kullanılagelmektedir.

Sebzelere değinmişken bir nevi domates çorbası olan gazpacho dan da bahsetmek gerekir.

Özellikle domates ve biberle yapılan bu çorbaların lezzeti ve doyuruculuğunun yanı sıra hazırlanışı da pratiktir.Hemen herkes yaklaşık 20 dakika içerisinde bu soğuk çorbayı yapabilir,tabi ki gazpacho da da zeytin yağı önemli bir unsur.

Zeytin ve Zeytinyağı :

Isı,sıcak iklim hemen her Akdeniz ülkesi gibi İspanya’yı da zeytin yetiştiricisi bir ülke yapıyor.Ve tabi ki bu zeytinlerin çoğu yağ yapımı için çekiliyor ve sofralara tat katıyor.Zeytin ise tıpkı ülkemizdeki gibi salamura olarak kahvaltılarda tüketiliyor ve salatalara konuyor.

Smoked paprika :

Smoked paprika,capsicum adlı bir biberden çekilmiş bir tür baharat..Paprika paellanın vazgeçilmezi olup,yemeklerde ve hatta bazı tatlılarda bile kullanılıyor…

Tortilla de patatas :

Buna Ispanyol omleti desek hata yapmış olmayız.Patatesler dilimlenir sonra soğan ve yumurta karıştırılarak yapılır.

Champiñones al Ajillo:

Kaynayan suya sarmısak ve mantar eklenerek yapılan bir yemek.

Sangria :

Sangria meyve suyunun içine çeşitli meyvelerin doğranmasıyla yapılır.Ayrıca lezzetli bir sangria için bu meyve suyunun içine şarap ve şeker eklenip karıştırılır.

paylaş:

Yorum Yap