İnternet hızını arttırmak ADSL hızı nasıl artırılır

İnternet hızını arttırmak ADSL hızı nasıl artırılır resimli anlatım, adsl bağlantı hızını arttırma, adsl hızını yükseltme, adsl hızı nasıl yükseltilir

ADSL bağlantınızın hızını daha da üst seviyelere çıkartmak, verimliliği artırmak mı istiyorsunuz? Başka hiçbir yerde bulamayacağınız yöntemleri açıklıyorum.

ADSL, SAHİP OLDUĞU ÖZELLİKLER sayesinde kullanıcıların gönlünü kolayca fethetmeyi başarıyor. Bu bağlantı tipinin hız avantajları dışında, 7 gün 24 saat bağlı olma özelliği de çoğu kullanıcıyı oldukça tatmin ediyor. Bu sayede, ne kadar fatura gelecek derdi olmadan sınırsız bir biçimde web sitelerinde gezinebiliyor ve dosya aktarımı yapabiliyorsunuz. Buna rağmen, çoğu kullanıcı ADSL’in sınırlarını daha da zorlayabileceğinin farkında değil. Neden daha azıyla yetinesiniz ki? ADSL bağlantınız uygun programlar, sürücüler ve yöntemler sayesinde size her zaman daha fazlasını sunmaya hazır olarak bekliyor.

Windows ayarlarını optimize ederek bağlantı hızını artırmak

Windows işletim sistemleri, internet bağlantısı için çeşitli ayarları standart olarak sunar. Windows kayıt defteri (registry) içerisinden değiştirilebilen bu ayar, çoğu durumda sizin için en uygun ayarlar değildir. Özellikle söz konusu ADSL bağlantısı olduğunda, Windows’un standart ayarları çok yetersiz kalıyor. Bu yazıda çok teknik konulara girmek yerine pratik bir şekilde uygulanabilecek püf noktalarına değinmeyi hedeflesem de, bu ayarların bağlantı hızını nasıl etkilediğine basitçe değinmek istiyorum: Windows, internet üzerinden gelen her türlü veriyi (ve aslında dışarıya gönderdiği verileri de) paketler halinde alır (ve gönderir). Bu paketlerin boyutu, web sayfalarındaki gezinme veya dosya indirme hızını doğrudan etkileyebilmektedir. Sizde kendi bağlantı hızınıza ve ihtiyacınıza en uygun paket boyutunu tercih ederek, internet bağlantınızdan aldığınız verimi gözle görülür bir biçimde artırabilirsiniz. Yoksa, bu yöntemler sayesinde örneğin 256 Kbps hızındaki bir bağlantıyı kullanarak 300 Kbps hız elde etmeniz mümkün değildir. Buna rağmen, mevcut bağlantının sınırlarını sonuna kadar zorlamak için bu ayarlamaya ihtiyacınız var.

Windows’un internet ayarlarını bağlantı hızınıza, bağlantı tipinize ve kullanımınıza göre değiştirebilecek çok sayıda program mevcut. Bu programların en başarılı örneklerinden bir tanesi olan BeFaster’ın (http://www.download.com/BeFaster/30…eFaster&subj=dl)incelemesini ise yazının devamında bulabilirsiniz. Eğer sizin tercihiniz ücretsiz bir çözümden yanaysa, bu sefer de (www.speedguide.net/download.php) adresini ziyaret etmenizi şiddetle öneririm. Bu adreste, değişik bağlantı hızları ve değişik kullanım tipleri için çok sayıda ayar dosyası bulunuyor. Doğrudan kayıt defterinde değişiklik yapmanız için tek tıklamalık yamalar sunan bu site, ücretsiz bir çözüm arayanların gözdesi olabilir.

Kayıt defterinde yapacağımız iki değişiklik

Başlat’a tıklayıp Çalıştır…’a tıkladıktan sonra Regedit yazıp Enter tuşuna basıyoruz. Karşımıza gelen Kayıt Defteri penceresinde;

1) Schedule Task Kapatın

I.E 6 sunucuya her bağlandığında “schedule task” çalıştırmak ister, bu da kullanıcıya Internet’te yavaş surf olarak geri dönmektedir, zaten yavaş olan internet bağlantısını daha da yavaşlatmamak için bu özelliği kapatmakta fayda var. Bunun için; “HKEY_LOCAL_MACHINE/Software/Microsoft/Windows/CurrentVersion/Explorer/RemoteComputer/NameSpace” anahtarında ki “{D6277990-4C6A-11CF-8D87-OOAA0060 F5BF}” alt anahtarını silin.

2) Bağlantılarını Hızlandırmak

Windows XP, normalde yeni hizmeti “Ouality ofService”i (QoS) otomatik olarak yükler. Bu, hiçbir şey kazandırmamasına rağmen, DSL bağlantılar da dahil olmak üzere online bant genişliğinizin yüzde 20’sinin kaybolmasına neden olur.

İPUCU: QoS servisini kapatmalısınız. Bunun için Başlat/Çalıştır komutunu kullanarak “gpedit.msc” dosyasını açıp, Grup ilkesi penceresini görüntüleyin ve Bilgisayar Yapılandırması/Yönetim Şablonları/Ağ altında bulunan “QoS Paket Zamanlayıcısı” klasörünü aktif hale getirin. Burada bulunan “Ayrılabilir bant genişliğini sınırla özellikleri” öğesine iki kere tıklayın ve ekrana gelen penceredeki Etkin seçeneğini işaretleyin. Bunun sonucunda aktif hale geçen “Bant genişliği sınırı” kutusuna da “0” değerini girmelisiniz. Artık Internet bağlantınız öncekine kıyasla daha hızlı olacaktır.

BeFaster 3.5: Bir Türk programcının başarı eseri

Windows’un ayarlarında çeşitli değişiklikler yaparak internet bağlantınızı daha verimli bir biçimde kullanmanıza yardımcı olan BeFaster’ın başarılı bir Türk programcı olan Ekrem Deniz tarafından hazırlandığını önemle belirtmeliyim. ADSL bağlantılarını da başarıyla destekleyen bu program, çevirmeli bağlantıdan uydu bağlantısına kadar var olan tüm bağlantı çeşitlerini sorunsuz bir biçimde tanıyor. ADSL bağlantılar için pek gerekli olmasada, çevirmeli bağlantı kullanıcılar için BeFaster’ın sunduğu güzel bir özellik ise durgun modemleri uyandırıp, bağlantınızın kopmasını engelleyebilmesi.

Programı kullanabilmek için, öncelikli olarak Standart User basamağından istediğiniz hızlandırma seçeneğini tercih etmelisiniz. Bu başlık altında, değişik bağlantı tipleri için değişik seçenekler sunuluyor. ADSL bağlantısı kullanıyorsanız, en üstteki seçenek olan Lan, Cable, xDSL, ISDN, T1 or faster tuşuna tıklamalısınız. Eğer ADSL bağlantısını PPPoE sürücüleriyle kullanıyorsanız bu sefer de üstten ikinci seçenek olan Cable/DSL, Broadband running PPPoE tuşuna tıklamanız ve karşınıza çıkacak olan iki farklı seçenekten Normal settings’i seçmeniz gerekiyor. Eğer ileride herhangi bir sebeple Windows’un standart ayarlarına dönmek isterseniz, bu sefer de en alttaki seçenek olan Windows Default tuşuna tıklamanız gerektiğini hatırlatmalıyız. BeFaster tarafından standart olarak sunulan bu ayarlardan size uygun olanını tercih ettikten sonra Optimize settings tuşuna tıklayarak bu ayarları etkin hale getirebilirsiniz.

BeFaster’ın sunduğu standart ayarlar size yeterli gelmiyorsa ve bu ayarları kendiniz elle değiştirmek istiyorsanız, bu sefer de programın Advanced Users sekmesine geçmeniz gerekiyor. Windows’un sunduğu ayarları bu sekme içerisinden kendi tercihlerinize göre değiştirebilirsiniz. Tabii ki bu ayarları elle değiştirmeyi tercih edenlerin, ne yapıyor olduklarını bilmeleri çok önemli, aksi taktirde internet bağlantınızın hızını arttırmak yerine düşürebilirsiniz de.

Deneme sürümü 15 gün boyunca kullanılabilen BeFaster’ın lisans ücreti kişisel kullanımlar için 20 dolar, ticari kullanımlar içinse 50 dolar olarak belirlenmiş.

Upload ve download hızları arasındaki dengeyi sağlamak

ADSL bağlantıların hızları (standart çevirmeli bağlantılardan farklı olarak) download ve upload olmak üzere ikiye ayrılır. Bu sayede, bir yandan internetten dosya indirirken bir yandan da arkadaşınıza MSN Messenger üzerinden dosya döndermenizde hiçbir mahsur yoktur. Buna rağmen, ADSL kullanıcılar özellikle paylaşım programlarını kullanırken hep aynı problemle karşılaşırlar: Upload hızı arttıkça, download hızında yaşanan belirgin düşüş. Teorik olarak, ADSL bağlantısının upload ve download hızları sabittir ve bunlar birbirinden etkilenmezler. Ancak gerçek hayatta, işler her zaman böyle yürümez.

ADSL de dahil tüm internet bağlantılarında, dosya indirme işlemi (download) aynı zamanda içerisinde dosya gönderme işlemini de (upload) barındırır. Bu durumu şöyle açıklamak mümkün: İnternet üzerinden veri indirirken, başarıyla ulaşan veri paketlerinin karşı tarafa bildirilmesi gerekir. Eğer bu onay işlemi sırasında bir gecikme yaşanırsa, karşı taraf tekrar aynı veri paketini göndermeye başlar. Dolayısıyla, dosya indirirken aynı zamanda da dışarıya dosya gönderiyorsanız bu onay mesajının karşı tarafa ulaşması gecikir. Bu durumda da karşı taraf size aynı veri paketini tekrar tekrar göndermeyi dener ve sonuçta dosya indirme hızınız düşer. Paylaşım programlarını veya FTP araçlarını kullanarak upload yaparken, download kapasitenizin büyük kısmı boş olmasına rağmen web sitelerinin yavaş açılması veya tam hızda dosya indirememe vs. gibi sorunların tüm nedeni budur.

Bu sorunu ortadan kaldırarak, bağlantınızı en yüksek verimle kullanabilmek için özel programlara ihtiyacınız var. Henüz çok az sayıda bulunan bu programların en başarılı örneği şüphesiz (http://www.cfos.de/download/download_e.htm) adresinde yer alan cFosSpeed 1.08 programı. Özel ağ sürücüleri ile birlikte gelen cFosSpeed, sahip olduğu “Traffic Shaping” teknolojisi sayesinde gönderilecek olan veri paketlerini inceliyor ve onay paketlerine öncelik tanıyarak normal veri paketlerini bekleme sırasına koyuyor. Bu sayede, bant genişliğiniz en verimli bir biçimde kullanılmış oluyor. Sadece Windows 2000 / XP / 2003 sistemleri destekleyen cFosSpeed, kullanmaya başladıktan sonra, bu programın sağladığı avantajı gözle görülür bir biçimde hissedeceksiniz. Özellikle ADSL bağlantılarını en üst seviyelerde kullananlar, bu programı şimdiye kadar kullanmadıklarına pişman olabilirler. Deneme sürümü tüm özellikleriyle 45 gün boyunca ücretsiz olarak kullanılabilen cFosSpeed’in lisans ücreti ise 29 Euro olarak belirlenmiş.

ADSL hızını artırmak için en basit yöntem(sınırsız kullanıcılar)

Windows ayarlarını optimize ederek bağlantı hızını artırmak 

Kayıt defterinde yapacağımız iki değişiklik agalar 

Başlat’a tıklayıp Çalıştır…’a tıkladıktan sonra Regedit yazıp Enter tuşuna basıyoruz. Karşımıza gelen Kayıt Defteri penceresinde;

1) Schedule Task Kapatın

I.E 6 sunucuya her bağlandığında “schedule task” çalıştırmak ister, bu da kullanıcıya Internet’te yavaş surf olarak geri dönmektedir, zaten yavaş olan internet bağlantısını daha da yavaşlatmamak için bu özelliği kapatmakta fayda var. Bunun için; “HKEY_LOCAL_MACHINE/Software/Microsoft/Windows/CurrentVersion/Explorer/RemoteComputer/NameSpace” anahtarında ki “{D6277990-4C6A-11CF-8D87-OOAA0060 F5BF}” alt anahtarını silin.

2) Bağlantılarını Hızlandırmak

Windows XP, normalde yeni hizmeti “Ouality ofService”i (QoS) otomatik olarak yükler. Bu, hiçbir şey kazandırmamasına rağmen, DSL bağlantılar da dahil olmak üzere online bant genişliğinizin yüzde 20’sinin kaybolmasına neden olur.

İPUCU: QoS servisini kapatmalısınız. Bunun için Başlat/Çalıştır komutunu kullanarak “gpedit.msc” dosyasını açıp, Grup ilkesi penceresini görüntüleyin ve Bilgisayar Yapılandırması/Yönetim Şablonları/Ağ altında bulunan “QoS Paket Zamanlayıcısı” klasörünü aktif hale getirin. Burada bulunan “Ayrılabilir bant genişliğini sınırla özellikleri” öğesine iki kere tıklayın ve ekrana gelen penceredeki Etkin seçeneğini işaretleyin. Bunun sonucunda aktif hale geçen “Bant genişliği sınırı” kutusuna da “0” değerini girmelisiniz. Artık Internet bağlantınız öncekine kıyasla gözle görülür bir fark ile daha hızlı olacak arkadaşlar

İnternet Hızını Artırmak Mümkün mü?

ADSL bağlantı hızınızı yazılımlar yoluyla artırabilmek mümkün mü? İnternet üzerinde bunu yaptığını iddia eden onlarca farklı yazılım yer alıyor. Bazıları ücretli olan bu yazılımlar sisteminize neler yapıyor? Hız artışı sağlayabiliyorlar mı? Sizler için araştırdık…

İnternet kullanıcısı olan herkes bağlantı hızının daha yüksek olmasını ister. Daha hızlı bir bağlantı için daha üst seviye bir pakete üye olmak gerekiyor. Bu da fiyat bakımından herkese uygun değil.

Mevcut ADSL bağlantı hızını etkileyen birçok faktör bulunuyor. Bu sebeple bağlantı hızı her an farklı olabiliyor. Servis sağlayıcının sunduğu en üst hıza ulaşmak her zaman mümkün değil.

Mevcut hızdan memnun kalmayan kullanıcılar bunu artırmanın yollarını arıyorlar. İnternet üzerinde ufak bir araştırma yaptığınız zaman ADSL hızını artırdığını iddia eden birçok yazılım olduğunu görebilirsiniz.

Bağlantı hızını artırdığını iddia eden bu yazılımların en önde gelenlerini sizler için denedik. Bu yazılımlar ne gibi ayarlar yapıyor, güvenilir mi ve en önemlisi gerçekten de hızı artıyor mu?

SG TCP Optimizer

Epey karışık gibi görünen bir ana menüye sahip olan bu yazılım birçok farklı ayar yapabilmeyisağlıyor. Standart bir kullanıcının bu ayarların içinden çıkabilmesi mümkün değil. Bu yüzden alt tarafta bulunan Optimal seçeneğini tıklayıp Apply Changes’a bastığınızda yazılımın belirlediği en uygun ayarlar yapılıyor. Bu yazılımı denediğimizde herhangi bir sorun yaşamadık ancak sonuçta bağlantı hızımızda da bir değişiklik olmadı. (SG TCP Optimizer’ı denemek için tıklayın)

SpeedConnect

Tam sürümü ücretli olan SpeedConnect adlı yazılımın deneme sürümü ile de ayarları optimize etmek mümkün. Yazılımın deneme sürümünde, ayar yapmadan önce sistemin varsayılan özelliklerinin sadece bir kısmı kaydediliyor. Kendi bünyesinde bir hız testi de bulunan yazılımın hız artırma konusunda ise başarılı olduğu söylenemez. Otomatik ayarlar yapıldıktan sonra, SpeedConnect kendi hız testinde daha düşük bir sonuç verdi. (Speed Connect’i denemek için buraya tıklayın)

DSL Speed

Çok sade bir görünüme sahip olan bu yazılımda hız artırma ayarlarını yapmak için alt kısımda bulunanProcess tuşuna basmak yeterli. Bundan sonra sistemi yeniden başlatmak gerekiyor. Yazılımın içinde detaylı ayar yapma ve hız testi seçenekleri de bulunuyor. DSL Speed’i kullandığımızda internet bağlantı hızında gözle görülür bir değişiklik fark etmedik. (DSL Speed’i denemek için tıklayın)

Internet Speed Booster

Diğerlerine göre daha derli toplu ve detaylı bir yazılım gibi gözüken Internet Speed Booster,kullanıcıya çok fazla ayar yapabilme imkanı sunuyor. Otomatik ayar yaparken bile belli bazı şeyleri bilmek gerekiyor. Bu açıdan bakıldığında kullanımı biraz zor. Ayarların neler olduğu çözüp, değiştirdiğinizde internet hızında ise pek bir değişiklik olduğunu söyleyemeyiz. Yazılımla ayrıca bilgisayarın başka bileşenleri üzerinde de ayar yapmak mümkün. (Internet Speed Booster’ı denemek için tıklayın)

Bu Yazılımlar Ne Yapıyor?

Tüm bu bahsettiğimiz yazılımlar aslında temelde belli birkaç küçük düzeltme yapıyor. Bunların  en başta geleni ise TCP üzerinden gönderilen veri paketlerinin boyutları ile oynamak. Bu ayarlar Windows Kayıt Defteri Düzenleyicisi üzerinde bazı değişiklikler yapıyor.

Bu durum zaman zaman sıkıntı yaratabaileceğinden, genel olarak bu yazılımları kullanmanızı pektavsiye etmiyoruz. Yazılım sayesinde, internet servis sağlayıcısının size sunduğu hızı aşabilmek imkansız. Yapılan ayarlar ancak belli şartlar altında çok ufak değişiklikler yaratabiliyor. Bu yüzden riske girmeyip bu yazılımlara pek itibar etmemenizi tavsiye ediyoruz.

İnternet Hızını %500 Artırmak mı İstiyorsun

denendi 100% 100% calisiyor

link burda==>> http://www.filehog.com/robustws/rwsb.exe

ADSL Hızınızı Yükseltmek İçin:

internet hızını yükseltme, internet hızı yükseltme, indirme hızını yükseltme, aktarım hızını yükseltme, aktarma hızını yükseltme, internet aktarım hızı yükseltme, adsl hız yükseltme, internet hız yükseltme, aktarım hızı yükseltme, internet indirme hızını yükseltme, internet hızını yükseltmek, internet hızını yükseltme programı, download hızını yükseltme, adsl hızını artırmak, indirme hızı yükseltme, internet indirme hızını arttırma, internet download hızını arttırma, net hızını yükseltme, download kurulumu hız yükseltme, indirme hızını artırmak
paylaş:

Yorum Yap