İlk dokunmatik telefon hangisi, Apple ın ürettiği ilk telefon hangisi

Apple’ın 1983 yılında dokunmatik ekranlı sabit bir telefon ürettiği, ancak bunu piyasaya sürmediği ortaya çıktı. Tüketicinin yaklaşık 10 yıl önce tanıştığı dokunmatik ekranlı telefonlar, Apple’ın 2007 yılında iPhone modelini piyasaya sunmasıyla telefon tercihinde ilk sıralarda yer almaya başladı. Bir çok kişiye dokunmatik telefonları sevdiren iPhone’dan sonra iPad ve iPod gibi cihazları piyasaya süren Apple, teknolojide bir çok yeniliğe imza attı.

Apple iPhone’u 2007 yılında piyasaya sundu ancak şirketin 80′li yıllarda dokunmatik ekranlı telefon fikri olduğu, ortaya çıkan bir fotoğrafla gözler önüne serildi. Tasarımcı Hartmurt Esslinger tarafından oluşturulan prototip, sabit telefon ve dokunmatik ekran teknolojisini bir araya getiriyor.

Stylus kalem kullanılarak kontrol edilebilen ekranda belge, fatura ve buna benzer bilgilerin görüntülendiği, cihaza bağlanan bir modem sayesinde çek ödemeleri yapılabildiği düşünülüyor. Cihazın arayüzünün ise Newton işletim sisteminin ilk versiyonlarından olduğu tahmin ediliyor. Apple’ın neden bu ürünü piyasaya sürmekten vazgeçip arşive kaldırdığı ise gizemini koruyor.

paylaş:

Yorum Yap