ihbar hattı tedaş, kaçak elektrik ve arıza şikayet etme haber verme telefon numarası

Bu yazıda ihbar hattı tedaş, kaçak elektrik ve arıza şikayet etme haber verme telefon numarası ile ilgili bilgiler, websitesi adresi, eposta (email) adresi gibi yardımcı bilgiler yer almaktadır.

Tedaş ihbar hattı ve şikayet amacıyla email adresi için tıklayınız.

Kaçak Elektrik Kullananları şikayet etme

 GENEL MÜDÜRLÜK İLETİŞİM ADRESLERİMİZ

     

  T E D A Ş

 G E N E L   M Ü D Ü R L Ü Ğ Ü

     İnönü Bulvarı NO:27

    Bahçelievler / ANKARA

                                    

   +90.312.212 69 15                     +90.312.213 88 73

   +90.312 212 69 30                     +90.312.213 88 74

     

     HALKLA İLİŞKİLER BİRİMİ

     halkim@tedas.gov.tr

   BİLGİ EDİNME BİRİMİ

   bilgi@tedas.gov.tr

TEDAŞ 186 arıza ihbar hattı

Akdeniz Elektrik Dağıtım Anonim Şirketinin; Manavgat ilçe işletme başmühendisliğinin sorumluluk alanı içerisinde bulunan tüm elektrik şebekesine daha etkin ve hızlı hizmet verebilmek amacıyla, Arıza Bakım Onarım Servisini hizmet alımı yöntemiyle özel bir firmaya devretmesinin ardından, 186 Elektrik Arıza İhbar servisi oluşturuldu.

Konuyla ilgili olarak Akdeniz Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi Manavgat ilçe işletme başmühendisİ Ahmet Özmen tarafından yayınlanan yazılı açıklama şöyle ” İşletme başmühendisliğimizin sorumluluk alanı içerisinde bulunan tüm elektrik şebekesine daha etkin ve hızlı hizmet verebilmek maksadıyla Arıza Bakım Onarım Servisimizin hizmet alımı yöntemiyle ihale edilerek özel bir firmaya devredilmesini takiben daha önce 746 27 99 nolu telefon hattımızla cevapladığımız arıza ihbarları için pbx özellikli 3 ayrı telefon hattı tahsis edilerek 186 Elektrik Arıza İhbar hattı oluşturulmuştur. Vatandaşlarımız elektrik arıza ihbarlarını sadece 186 nolu telefonu tuşlayarak kurumumuza iletebilirler”


Kaçak elektrik bağlatanların, akla hayale gelmeyen yöntemleri, herkesi hayretler içerisinde bırakıyor. Yöntemler arasında duvardaki fayansa dokunulunca ve ev kapısı açık olduğunda kaçak bağlantı kesilip şebeke üzerinden bağlantısı devreye girenler de var.

Kaçak kullanımla mücadele kapsamında ortaya çıkarılan yöntemler, GAP Master Planı’nda Gazianteplilere atfen yer alan ”taklit ürün üretiminde başarılılar” tanımının, günümüzde yetersiz kaldığını gösteriyor.

TEDAŞ Müessese Müdürü Neşet Demirbağ, kaçak elektrik kullanımını önlemek amacıyla yapılan denetimler sırasında saptadıkları yöntemlerin, ”şapka çıkarılacak” nitelikte olduğunu söyledi.

”Kaçak kullanımı saptamakla görevli ve hemen hertürlü yöntemi bilen elemanlarımız bile, karşılaştıkları kaçak yöntemler karşısında adeta küçük dillerini yutuyorlar” diyen Demirbağ, şöyle devam etti:

”İhbar üzerine yaptığımız bir denetimde, Türkiye’de ilk kez rastlanan ‘duvar dokunmatik’ sistemini bulduk. Mutfak duvarına yerleştirilen ve üzeri fayansla kapatılan role ile çalışan sistem, kaçak bağlantı yapanların ülke ve faturasını ödeyen dürüst aboneler adına hiç de hayırlı olmayan yüzünü ortaya koydu.

Sistem, kaçak ekibi kontrole gittiğinde, evde bulunan kişinin, altında role bulunan fayansa dokunması ile devreye giriyor. Fayansa dokunulduğunda devreye giren ya da devreden çıkan sistem, kaçak bağlantı yapanların işi epey ilerlettiklerini gösteriyor. Ekip geldiğinde fayansa dokununca kaçak, ekip gittikten sonra dokunulunca ise yasal bağlantı devre dışı kalıyor.”

BU DA KAPIYA BAĞLI SİSTEM

Demirbağ, ortaya çıkardıkları ve mucitleri bile şaşkına çevirecek yöntemlerden birisinin de evin kapısına bağlı çalışan sistem olduğuna dikkati çekti.

Kaçak ekibi sayacı kontrol için içeriye girdiğinde, açılan kapının, anında kaçak bağlantıyı devre dışı bırakıp, şebeke bağlantısını çalıştırdığını anlatan Demirbağ, ”Ekip kontrolünü bitirip evden ayrılınca kapanan kapı, bu kez kaçak bağlantıyı devreye sokuyor. Kapıya yerleştirilen sistem, kaçak kullanıma yönelenlerin hırsızlıktaki azmini de gösteriyor” dedi.

Kaçak kullanımı önleme konusunda çok önemli başarılar elde ettiklerini kaydeden Demirbağ, ”Bulduğumuz her yeni yöntem, kaçak kullanımı önleme konusunda ufkumuzu açıyor. Kaçak elektrik kullanımı ile mücadeleyi, sonuna kadar sürdüreceğiz. Yeter ki, dürüst abonelerimiz hem kendileri hem de ülke için duyarlı olsun, kaçak kullananları bize ihbar etsinler” diye konuştu.

Demirbağ, fayansa dokunulması sonucu devreye giren kaçak kullanım yöntemini bulan görevli Kadir Selli’yi ödüllendireceğini, birlikte görev yaptığı arkadaşlarını ise kutladığını ifade etti.

DİĞER YÖNTEMLER

Demirbağ, bir kahvehanede, kaçak bağlantısı tavan vantilatöründen yapılan bir sistemin de dikkati çektiğini bildirdi.

Vantilatörün duvarda bulunan anahtarının, ilk anda şüphe çekmediğini, ancak incelemede anahtarın vantilatörü değil, sayacı kontrol ettiğinin ortaya çıkarıldığını vurgulayan Demirbağ, sözlerini şöyle tamamladı:

”Sistemde, sayaçtan alınan enerji miktarında düşüş olmamakla birlikte, sayacın diski kademeli olarak yavaşlatılıyor ve disk az dönünce, sarfiyat da az olmuş gibi sonuç ortaya çıkıyor.

Kullanılan diğer yöntemler arasında sayacın içine cam kenarından film itilerek, sayaç diskinin durdurulması ve görevlilerin geldiği anlaşılınca filmin çekilip, sayaçta normal çalışmanın sağlanması da bulunuyor.

Anahtar görevi üstlenen bir duya takılan lamba yöntemi ile de kaçak elektrik kullanıldığı saptandı. Ampul sıkıştırılıp yanınca sayaçtan geçen enerji, gevşetilince kaçak kullanım hattı devreye giriyor.

Kaçak kullanım yöntemleri arasında yer alan sayacın arkasından köprü bağlantı ya da eve doğrudan kaçak hat bağlama da karşılaşılan yöntemler arasında öne çıkıyor.”

işte şikayet edebileceginiz email-adresi BURAYA TIKLA

T E D A Ş G E N E L M Ü D Ü R L Ü Ğ Ü Telefon numaralari :BURAYA TIKLA

paylaş:

Yorum Yap