Hz. Ali Resimleri Gerçekmi Caizmi, Hz. Ali’nin Tasvir Fotoğrafı

Hz. Ali Resimleri Gerçekmi Caizmi, Hz. Ali’nin Tasvir Fotoğrafı

Hz.Alinin resimleri gerçek mi


Hz.Alinin resimleri gerçek mi ile islamvehayat

Hz.Alinin Gerçek Resimi 

Ali’nin gerçek resmi yoktur. Hz. Ali’nin elde bulunan resmi ise Iranli bir ressam tarafindan rüyasında görüp çizdiği yönündedir fakat emin bir kanak yoktur.

Bilinen tek emin gerçek ise Peygamberimizin veya herhangi bir sahabesinin resmi yapılmamıştır.

Hz.Ali’nin resimleri caiz mi?

İnternette Hz.Ali’ye atfedilen ona ait olduğu söylenen resimler görüyorum. Bu resimler gerçekten de Hz.Ali’ye mi ait? Gerçekten Hz.Ali’ye ait ise Hz.Ali’nin resimlerinin çizilmesi günah mı?

Bu resimler kitaplardaki verilen tariflere göre çizilmiş olabilir.Çizilen bu resimler hayalidir. Hz. Alinin resminin çizilmesi hüküm olarak diğer insanların resminin çizilmesi gibidir. Ama hürmeten bilhassa dört halifenin resimlerinin çizilmemesi tavsiye edilir ama günah değildir.

Yarın ahirette, ALLAH’ın huzurunda Hz. Ali’nin bu resimlerden rahatsız olmayacağını bilemeyiz.

Gerçeği Yansıtıyor Mu?  Hazreti Ali’yi Tasvir Tartışması

Son zamanlarda bazı cemevlerinde ve Alevi internetforumlarında hararetli bir tartışma var: Hz. Ali’nin resimleri hangi kaynağa dayanılarak çiziliyor? Tartışılan ikincikonusuysa bu resimlerin bir bölümünün İran’dan gelmesine ilişkin. Hatta bu yüzden Türkiye’deki Aleviler’in Şiileştirilmek istendiğini savunan bile var. İşte Hz. Ali’nin resimlerinin kimler tarafından, nasıl çizildiği ve “resimle Şiileştirme” tartışmasındaki gerekçeler!

Bugün birçok yerde görülen Hz. Ali’nin resimleri “gerçek Hz. Ali”yi yansıtmıyor. Bunun cemaat tarafından bilinmesine karşın bazı cemevlerinde bulunması tartışmalara neden oluyor.
Alevi cemaatinin bazı kesimlerine göre bu resimler gerçeği yansıtmadığı için bugün bu kadar çok bulunmasına da ihtiyaç yok! Bunun bir nedeni de Aleviler’in artık cemevlerine ve kendi medyalarına sahip olması. Yine de Hz. Ali portresi bir tartışma konusu; kim, neye dayanarak çiziyor?
Hz. Ali’nin resimlerini çizenlerden Gerenimo, gerçek adıyla Abdullah İşbilir halen Alevi televizyon kanalı Cem TV’deki haftalık “Köklerin Dili” programını sunuyor. Alevi inancındasanatın önemli bir yeri olduğunu belirten İşbilir bunun tarihsel anlamını şu sözlerle açıklıyor:
“Aleviler’in alt yapısını oluşturan zaten akademik olmaktır. Aleviliği ifade etmenin yolları budur. Yani dedeler bu zamana kadar Aleviliği taşıyabildiyse geçmişteki Aleviliğin ifade biçimi olan o akademik yönleri dile getirebilmelerinden.
“Altıncı yüzyılda yaşamış olan
Hz. Ali’nin portrelerinin bugüne kadar taşınması Alevilik inancını güçlendirmek ve yürütmek için. Tanrı’ya en yakın kullar olarak onlar görülmüştür.
“Gelecek nesillere bir ifade biçimi oluşturması ve yanlış saplantılara düşülmemesi için bu görsel değerler her zaman başımızın üstünde. Hz. Ali’nin resminin bu kadar çok yapılmasının nedeni Aleviler’in bu portrelerden etkilenip, karşısında yanlış yapılmaması ve içerdikleri değerleri kaybetmemek için.”

“Rüyalarımda onları çok görürüm”
İşbilir, Hz. Ali’nin resmini çizdiğinde hangi duygu dünyasında olduğunu da “Hz. Ali’yi rüyalarımda çok görürüm” diyerek dile getiriyor: “Onu ne kadar çok seviyorsam, yüzünü de o kadar güzel görüyorum. Bir kahve falına bakar, kime ait olduğunu görürsünüz ya da bir ağacın bir köşesine bakın; bir resmi, bir yansımayı, bir ifade biçimini görürsünüz. Yani insanın, Davut’un, Süleyman’ın resmi varsa, bunlar insanların beynine bir fotoğraf makinesi gibi kaydediliyorsa; bu kültürü buraya kadar taşıyanlar ve ona şekil verenler bu kültürü topraklara, taşlara, ağaçlara, boynuzlara, metallere işlemişler. Bugün de insanlar tarafından bir yere işleniyor. Onun için neye bakarsanız bakın birinin resmini görürsünüz”. İşbilir kendi inancındaki figürleri yaptığı resimlere yansıtma süreci hakkında şunları da söylüyor: “Bir anneyi, babayı seversiniz ya da bir yoldaşınızı seversiniz. Onu çizerken öyle şeyler yaratırsınız kiO duygular da onu besler. Dünyada ondan güzeli yokmuş gibi bir anlayışı el refleksiyle iletirsiniz. Onun ürettiği değerler de başkasını sevindirir.”
İşbilir’e göre Hz. Ali’nin hiçbir resmi için çirkin denemez. Çünkü o resim, onun içindeki ruhun yansıması.

“Hz. Muhammet’in de resmi var”
Alevilik konusunu birçok kez kaleme alan yazar Cemal Şener ise “Alevilik güzel sanatlara önem gösterir; şiir, müzik, dans, önemli parçalardır. Yasak olmadığından dolayı Hz. Ali’nin de resmi var, Hz. Muhammet’in de” diyor Cemal Şener. Bu yüzden bu resimlerin cemevlerinde ve evlerde bulunması geleneksel: “Bunlar sembolik, temsili resimler. Onu görenlerin anlattıkları, sözlü tarih aracılığıyla sonraki kuşaklara ulaştırıldı. Halkın kafasında hayal ettiği Hz. Ali mesela yakışıklı biri.”
Aslında bu resimlerin önemli bir kaynağı İran’da, Şiiler tarafından çizilen resimler ve farklı sahnelerde, farklı profillerde, hatta üç boyutlu! Tartışılan noktalardan biri de Hz. Ali’nin İran’da çizilen resimlerinin Anadolu’ya yayılmasının Türkiye’deki Aleviler’in Şiileşmesine yol açıp açmayacağı! Hz. Ali’nin iki inançta da kutsal olmasına rağmen, bazı Alevi kesimler bu resimlerin “farklılıkların” silinmesi sürecini başlatabileceğini düşünüyor. Ama Alevi İslam Din Hizmetleri Başkan Yardımcısı Ali Yüce’ye (dede) göre bu imkânsız. “İnanç değerlerimiz, yol yasa, erkân belirlidir. Bir resimle Şiileşmeyiz. Aleviler Sünnileşiyor mu ya da Şiileşiyor mu tartışmalarına katılmıyorum. Aleviler’in yolu, cemi, cemaati belli. Hz. Ali’de bizim için en önemli olan bize göstermiş olduğu ahlâki yol ve ilkedir. O suretin üzerinde ve ahlâkımızda varlığın ve sevgimizin tecellisidir. Bunlar saç örtüsüne cüppeye takılmak gibi tartışmalar. Bizim için simgesi önemli.” Pir Sultan Abdal Kültür Derneği İstanbul Alibeyköy Şubesi Başkanı Hüseyin Güzelgül ise aksi kanıda. “1977’de, Kumkent’te yapılan İslam Konferansı’nda Ayetullah Medari’nin dönemin Diyanet İşleri Başkanı Süleyman Ateş’e söylediği ‘sizdeki Aleviler’i ya bize teslim edin Şiileştirelim ya da siz Sünnileştirin’ sözündeki anlayış devam ediyor.” Şiiler tarafından yapılan resimlerin gerçek Hz. Ali’yi yansıtmadığını savunan Güzelgül, “Onu şekilden şekile sokup bize getiriyorlar. Bu tür resimleri artık görmek istemiyorum” diyor.

yeniaktuel.com

paylaş:

Yorum Yap