Hz Aişe’nin Peygamber Efendimize Davranışları Nasıldı?

Hz Aişe, Hz.Muhammed (SAS) e karşı nasıl davranırdı?

Hz Aişe’nin Peygamberimize Davranışı Hakkında Bilgi

Peygamberimize (s.a.v.) en çok kimi seviyorsun sorusunun cevabında “Aişe” dedirten, o büyük gönül dünyasında sevgi gülleri açtıracak kadar hoş olan Aişe, eşine kendini sevdirecek davranış ve tarzlarda bulunmuştur.

Hz. Aişe’yi evliliğinde mutlu eden iki temel nokta vardır: Kendisiyle barışık olması ve özgüveni. Hz. Aişe kendisindeki bu iki vasıf ile eşiyle çok rahat iletişim kurabilmiştir. Evliliğindeki mutluluğunun temelini oluşturan bu iki noktayı, babasından gördüğü sevgi ve şefkat sağlamıştır.

Hz. Aişe, babasıyla sorun yaşamayan bir kızdır. Çünkü babasıyla sorun yaşayan kız, eşiyle de sorun yaşar. Babasından sevgi ve şefkat konusunda emin olmayan kız, evlendiğinde eşine karşı da hep bir kuşku içerisinde olur.

Hz. Aişe’nin evliliğinde mutluluğunu sağlayan yanlarından birisi de zekâsıdır. Son derece zarif ve nazik bir kadın olan Hz. Aişe, kıvrak bir zekâya sahiptir. Eşine espriler yapar, fakat nerede durması gerektiğini bilir. Eşinin kızgın olup olmadığı anları iyi tespit eder. Onu evliliğinde mutlu eden özelliklerinden birisi de eşini anlaması ve anlamaya çalışmasıdır.

Hz. Aişe hakkında “genç ve güzel olduğu için eşi tarafından şımartılmış, eşine istediği gibi davranmış” gibi bir yaklaşım yanlıştır. Hz. Aişe, Hz. Hafsa ile yaptığı bir planın bedeli olarak tüm eşlerle birlikte bir ay uzak kalma gibi bir cezaya da uğratılmıştır. Hasret dolu bir bekleyiş ile bu ayrılık günlerini bir bir saymıştır.

Hz. Aişe’nin eşine karşı önemli hususiyetlerinden birisi de duruş noktasıdır. Cesur ve nazlı duruşlarının arka tarafında korkuyla çekilebilen bir Aişe vardır. “Eşinden korkan” ve “saygıda kusur etmeyen” bir Aişe vardır. O nazlı tavırlarının altında eşine karşı gizemini artıran, korku ve saygı karışımı bir adım geri duran halidir.

Hz. Aişe kuşkusuz ki kıskançtır. Ondaki kıskançlık evliliği çekilmez hale getiren bir kaprise dönüşmez. Bu kıskançlık eşi ile arasında gizli bir sevgi akımını ve iletişimi oluşturur. Onun kıskançlıklarından Peygamberimiz (s.a.v.) de zevk alır.

Hz. Aişe “romantik ruhlu” bir hanımdır. Geniş bir edebiyat kültürüne sahiptir. Peygamberimize şiirler okur. Peygamberimiz (s.a.v.) bu romantik eşin şiirlerinden her defasında memnun olur ve ona iltifat eder. Aişe bazı zamanlar soramadığı konuları şiirle eşine duyurur.

Hz.Aişe, peygamberimizle yeni evlenmişti. Eşinin kendisini sevip sevmedigini merak etmekteydi. Aişe bu düşüncesini peygamber efendimizle konusmadan edemedi.

-“ey allah’in resulü,ben seviyor musun?”

-“evet,ya aişe tabi seviyorum!”.

Aişe dahasini da merak ediyordu.acaba nasil seviyordu? Hemen sordu.

-”beni nasil seviyorsun?”

peygamberimiz sevgi şeklini tanimladi eşine;

-“kördüğüm gibi.”

bu cevap hz. Aişe’yi cok sevindirdi.çünkü kördügüm acilamazdi.açilmayan, bitmeyen sirli bir sevgi demekti. Alacagi cevap onu çok mutlu ettigi için, Hz. Aişe kadinca br ihtiyaçla Sık Sık sorardi:

-“ey allah’in resulü, kördüğüm ne alemde?”

peygamberimiz, aişe’yi memnun eden cevabi verdi her defasinda:

-“ilk günkü gibi…”

paylaş:

Yorum Yap