Horlamanın Bitkisel Tedavisi Mümkün

Horlamanın Bitkisel Tedavisi Mümkün

Horlama İçin Bitkisel Önerileri

Horlamalar ciddi rahatsızlıkların göstergesi olabildiği gibi çevremizde bulunan insanlarıda son derece kötü etkileyen rahatsızlıklardan biridir.Çeşitli sebepleri olabilir.Yatarken yemek yenmesi,yorgunluk,hazımsızlık gibi nedenleri horlamayı sağlayan etmenlerden sadece bir kaçıdır.Horlama sesinden rahatsız olan çevrenizde ki insanların yaşam kalitesini negatif yönde etkilediğinin yanında hemde sizin psikolojinizi etkileyebilir.

Bu rahatsızlığı önlemek yine bizim elimizdedir.Yatmadan önce yemek yenmemesine dikakt etmeliyiz.Bağırsak sorunları da horlamaya neden olduğundan bir an önce uzman hekim tarafınca çözüm bulmamızda fayda var.

Bağırsak kaynaklı sorun yoksa küçük dilde ki şişlik ya da kalp rahatsızlığı horlamaya etki eden faktörlerden olabilir.

Küçük dilde ki şişlikten kaynaklı horlamalar için;

Göz kararı aldığımız sirkenin içine şap eritildikten sonra karıştırılarak günde 2-3 kere gargara yapılabilir.Ayrıca sirke,nar kabuğu ile karıştırılarak bu karışımda aynı şekilde gargara yapılabilir.

Kalp rahatsızlıklarına bağlı sebeplerden dolayı horlama oluyorsa kalbe faydalı bitkilerden yararlanılmalıdır.

Horlamanızın çaresi uyku pozisyonunuzu sırt üstünden yan yatmaya değiştirmek kadar basit olabilir. Çünkü pek çok kişi, sadece sırt üstü yatarken horlamaktadır. Bu, pijamanızın arkasına bir golf ya da tenis topu iliştirmek suretiyle sağla­nabilir. Bu şekilde, o pozisyonda yatmak rahatsız edici olur.

Başınızı ikinci bir yastıkla yükseltmek ya da yatağın baş kısmının seviyesini yükseltmek, diğer çareler olabilir. Fazla kilolu olanların, kilo vermesi de faydalı olabilir.

Sigarayı bırakmak, alkol, uyku haplan ve trankilizanlardan kaçınmak da faydalı tedbirler olabilir çünkü bunlar solunumu yavaşlatır.

HORLAMA İÇİN ŞİFALI BİTKİLER

HORLAMA

Uyku esnasında horlamaya karşı aşağıdaki terkip uygulanır:

Terkip 1:

«Tuzlanarak kurutulmuş bir at dili yatarken başın altına konulmalı»”.

Bitkisel Horlama Tedavisi – Bitkisel İlaçlar


Horlama tedavisinde bitkisel yollar en çok tercih edilen yöntemlerdendir. İşte sizlere horlama tedavisinde etkili bitkisel karışımlar…

  • Herbirinden birer tutam sinirli yaprakmazımersin yaprağıkekik 1 bardak sirke ile kaynatılır ve gün içerisinde bir kaç kez gargara yapılabilir.
  • Ham mazı, 5 gram nişadır ve 5 gram şap toz haline getirilip küçük dile pamuklu çubuk yardımı ile sürülebilir.

Horlamaya bitkisel çözüm ve bitkilerle horlama tedavisi

horlama

Horlama, uyku sırasında fiziksel, alerjik veya diğer nedenlerle vücudun yabancı maddelere verdiği bir tür tepkidir. Özellikle geniz ve burun bölgesini rahatsız eden gıdıklayan bir yabancı madde olduğunda beyine sinyaller gitmekte ve boğaz bölgesinde bulunan kaslar bu irritasyona horlama ile cevap vermektedir.

Horlamaya neden olan kaslar, karın, göğüs, diyafram veya gırtlak yutak bölgesindeki kaslar olabilmektedir. Ayrıca göz kasları da hormalaya neden olabilirler.

Horlamanın Nedenleri

Nefes borusunun sağlıklı çalışmasına engel olan her türlü nesne hormalaya neden olabilir, büyük bademcikler, yutak, soğuk hava, tozlar ve alerji yapan polenler,  acı baharatlar, ve toz biber gibi nesneler gece horlamasının nedenleri arasında önde gelir. Ayrıca fazla kilolar ile obezite de horlamanın sebepleri arasında gösterilmektedir. Soğuk algınlığı esnasında virüsler de burun epitellerine girdiğinde vücutta tepki oluşur ve uykuda horlama olayı gelişir.

Alerjiler de bir çok insanın horlamasına neden olabilmektedir. Polenler, akar adını verdiğimiz küçük böceklerin doku parçaları ve hatta güneş ışığı bile bazı kişilerde alerji ve beraberinde gece horlaması oluşturabilmektedir.

Horlama hakkında bilinen yanlışlar

Halk arasında horlama esnasında kalbin durduğu ve çalışmadığı gibi yanlış bir inanış vardır. Ancak horlama sırasında nefes alıp verme güçleştiği için nabız değişebilmektedir.Horlamaya engel olmak için ne yapmalı

Özellikle polen alerjisi olan kişilerde polenlerle irtibat kesilmeli ve evde ofiste camlar açılmamalıdır. Klima kullanımı da polenlerle irtibatı kesmek için faydalı bir yöntemdir.  Polen alerjisi olanlar, uyumadan önce mutlaka banyo yapmalılardır.

Horlamaya iyi gelen bitkiler ve bitkisel çözümler ile evde doğal tedavi yolları

Soğuk algınlığı nedeniyle horlama sorunu yaşıyorsanız buna çay ve bal karışımı ile tedavi yolu bulabilirsiniz. Çay yerine limon su karışımı da kullanılabilir.  Günde 2-3 kez balgam çıkatmalı ve balgam söktürücü bitkiler den kullanmalısınız. Bol çorba içerek boğazı yumuşatmak ta horlamaya iyi gelen bir beslenme yöntemidir. Et, balık gibi yiyeceklerden uzak durmalısınız. Horlamayı yok etmek için alçak yastık kullanmalı ve kafanızı vücut seviyesine getirerek uyumalısınız.

Isırganotu da horlamayı bitkisel tedavi eden bir şifalı ottur. Isırgan otu çayı veya ısırganotu bitkisel takviye ürünleri kullanarak horlama tedavisi mümkündür.

C vitamini içeren turunçgiller vücudun histamin düzeyini düşürdükleri için horlamayı azaltan etkiye sahiptir. Yatmadan 1 saat önce bir bardak taze sıkılmış portakal suyu içmeniz horlama nasıl geçer sorusuna bitkisel bir yanıt olarak aklınızda kalmalıdır.

Yemeklerinizde sebzelere daha fazla yer ayırın Meyve ve sebzeler bioflavonoid adı verilen ve horlamayı tedavi eden önemli bir maddeye ev sahipliği yaparlar. Ayrıca C vitamini açısından zengin sebzeler ve meyveler de, histamin salgılamasına engel olan için doğal kimyasallar barındırırlar.

paylaş:

Yorum Yap