Hint kınası yapılışı, hazırlanışı, nasıl yapılır, resimli tarifi

hint kınası nasıl hazırlanır,
hint kınasının hazırlanışı


Hint kınası geçici dövme için malzemeler ve yapılışı

oksijenli su
hint kınası
kürdan
stabilo veya HB kalem
aydınger kağıdı
roll-on (koltuk altı kremi diye de bilinir. Yoksa su da olur)
traş bıçağı
ve dövme deseni

Önce malzememizi hazırlıyoruz. bunun için hint kınası ile oksijenli suyu karıştırıyoruz. Küçük bir kaba 2 çay kaşığı hint kınası koyup, üzerine oksijenli suyu dökerek kahve telvesi kıvamına gelene kadar karıştırıyoruz. Kınanın kaliteli olması burada önem kazanıyor. Oksijenli su kınanın rengini siyaha dönüştürür ve kalıcılığını arttırır. Şimdi Karışımın kıvamı için bazı şartların oluşmuş olması lazım :

Kürdanla kolayca çizilebilir kıvamda olmalı.
Tortu olmamalı
kuruduktan sonra oluşan tortunun altında canlı bir renk oluşmalı

Şimdi dövme uygulayacağınız yere hazırladığımız karışımla kürdan vasıtasıyla bir kaç şekil çiziyor ve 2-3 saat kurumaya bırakıyoruz. Hiç bir şekilde buranın nemlenmesine veya ıslanmasına izin vermiyoruz. 2-3 saat sonra çizginin üzerinde oluşan tortuyu temizlediğimizde istediğimiz sonuç oluşmuşsa yapılış aşamasına geçebiliriz. Yok olmamışsa kına – oksijenli su kıvamındaki oranları değiştirerek istediğimiz sonuca ulaşana dek denemeler yaparak en az 1 hafta boyunca kurtulamayacağı çizikler içerisinde bırakıyoruz .

Yapılışı 

İstediğimiz motifin üzerine aydınger kağıdını yerleştirerek stabilo veya resim kalemiyle bir kopyasını çıkartıyoruz (eğer içi renkli ise sadece kenarları çizmeniz yeterli) daha sonra döğmenin yapılacağı bölgedeki tüm kılları ve ince tüyleri traş bıçağı ile temizliyoruz. Daha sonra buraya roll-on sürerek motimizin bu bölgeye iyice çıkmasını sağlıyoruz. Bundan sonrası tamamen sizin yeteneklerinize kalmış. Hazırladığınız kıvamı motifi belirginleştirecek şekilde bu bölgeye uyguluyoruz. Hiç bir şekilde en az 4 saat su ve nem ile temasının olmamasını sağlıyor ve işlem bitmiş oluyor.

Hint kınası nasıl yapılır, hint kınası yapılışı

Hint kınası yapmak isteyenler için resimli anlatım

Hint kınası yapılışı..
Geçen yaz elime aşağıdaki desende hint kınası yaptırmıştım.Çok şık bir görüntüsü vardı geçici olduğu için fazla dayanıklı değil.Hatta düşünmüştüm kendim neden yapmayayım.İşte sizlerde hint kınası yapmak isterseniz yazının devamında malzeme ve açıklaması var.

Önce deseninizi seçin.( nakış desenlerinden yararlanabilirsiniz.) Karbon kağıdını desenin üzerine koyun ve ince kağıdı da onun üzerine koyarak deseni kağıda geçirin.
Elinize veya uygulamak istediginiz yere koltuk altı rollonlarından sürün ve kağıdı bastırın. Birinci resimde gördüğünüz mavi desen elinize geçecek.Bu arada hint kınasını hazırlayın. Bir kürdanı hint kınasına batırarak desenin üzerinden geçin. 1 saat sonra yıkayın.

Dipnot
Taşta yapıştırabilirsiniz çok daha şık durur.
paylaş:

1 Yorum

Yorum Yap