Her PC için mutlaka olması gereken programlar, olmazsa olmaz gerekli programlar 2012

Her PC için mutlaka olması gereken programlar, olmazsa olmaz gerekli programlar 2012 2011

Bilgisayarınız için gerekli temel araçlar :

Mozilla Firefox & OpenOffice
ZoneAlarm & Antivir
FlashGet & Windows Live Messenger
Irfanview & Winamp & Adobe Acrobat Reader
Adobe Flash Player & Nero
WinRar & Spybot Search&Destroy
Registry Mechanic & LimeWire
YouTube Downloader & TVC & VLC
SnagIt & QuickTime & Paint Shop Pro

Her PC için Gerekli Programlar

Bilgisayarınız için gerekli temel araçlar

Yeni bir bilgisayar satın aldınız veya uzun süredir kullanıyorsunuz. İsterseniz donanımlarınız en son teknoloji desteğine sahip olsun, bir avuç dolusu para harcamış olun, bunların hiçbiri belli başlı yazılımlar bilgisayarınıza kurulmadan bir işe yaramaz.
Her bilgisayarda olması gereken, kullanıcıların pek çok ihtiyacına cevap veren sayısız yazılım var. Browser‘dan (tarayıcı) müzik player’a, video player’dan resim görüntülemeye, resim işlemeden anti-virüs araçlarına kadar birçok kulvarda uygulamalar bulunuyor.

Siz de kendi bilgisayarınız için gerekli uygulamaları yükleyerek bilgisayarınızdan sonuna kadar faydalanabilirsiniz. Üstelik bu araçların birçoğunu da ücretsiz olarak edinebiliyorsunuz.

____________________________
Mozilla Firefox & OpenOffice

Mozilla Firefox
Açık kaynak kodlu olan Firefox, ilk yayınlandığı günden bu yana çok yol kat etti. Öyle ki, Firefox yüzünden Microsoft‘un Internet Explorer‘ı bile ciddi şekilde kullanıcı kaybına uğramaya başladı. Hatta geçtiğimiz günlerde Mozilla Firefox 3’ün yayınlanmasıyla beraber söz konusu browser, çok kısa bir sürede dünya genelinde milyonlarca kez indirildi.
Firefox’un başarısının arkasında elbette birçok faktör var, ancak özellikle Firefox’un mevcut eklentileri, Firefox’u tamamiyle değiştirerek yeni bir görünüme ve sayısız özelliğe kavuşturabiliyor.
Mozilla Firefox 3’ü indirmek için tıklayın.

OpenOffice
Microsoft Office Word, Excel, Power Point ve Access gibi yazılımlar varken Open Office belki göz ardı edilebilir. Ancak Microsoft’un Ofis uygulamalarının ücreti düşünüldüğünde, kullanıcılardan hiç ücret talep etmeyen Open Office, bir alternatif olmayı başarıyor. Açık kaynak kodlu olan Open Office’de, Word, Excel gibi popüler olan uygulamalara ücret ödemeksizin ulaşabilirsiniz.
OpenOffice’i indirmek için tıklayın.

____________________________
ZoneAlarm & Antivir

ZoneAlarm
ZoneAlarm, bilgisayarınızın güvenliğini sağlamakla yükümlü başarılı bir güvenlik duvarı yazılımıdır. Her bilgisayarda bir ateş duvarının mutlak suretle olması gerekir. Windows’un kendi ateş duvarı kesinlikle güvenlik için yeterli değildir. Alanında gayet başarılı olan ZoneAlarm’ın ücretsiz sürümü temel güvenlik ihtiyacınıza cevap verebilecek niteliktedir.
ZoneAlarm’ı indirmek için tıklayın.

AntiVir
Bilgisayarınızı kurduktan sonra ya da internete henüz bağlanmaya başladığınızda mutlaka bir anti-virüs yazılımı edinmeniz gerekir. Piyasada birçok anti-virüs uygulaması bulunurken, AntiVir’i ücret ödemeden kullanabilirsiniz.
AntiVir’i indirmek için tıklayın.

____________________________
FlashGet & Windows Live Messenger

Flashget
Flashget, internetten indirilen dosyaların çok daha kısa sürede sistemlere depolanmasını sağlayan araçlardan biridir. Alanında gayet başarılı olan Flashget ile aynı anda birden fazla dosya indirebilir, dosya indirme hızını katlayabilirsiniz. Flashget de bir ücret talep etmemektedir.
Flashget’i indirmek için tıklayın.

Windows Live Messenger
Bilgisayarınızda bulunması gereken bir diğer önemli yazılım da Microsoft‘un servisi Windows Live Messenger uygulamasıdır. Bugün dünya genelinde milyonlarca kullanıcı, internette Windows Live Messenger ile iletişimde bulunuyorlar. Arkadaşlarınızla ve sevdiklerinizle iletişimde kalmak için Windows Live Messenger veya benzeri uygulamaları kullanabilirsiniz. Windows Live Messenger, herhangi bir ücrete tabi değildir.
Windows Live Messenger’ı indirmek için tıklayın.

____________________________
Irfanview & Winamp & Adobe Acrobat Reader

Irfanview
Resim görüntüleme yazılımları bir bilgisayarın olmazsa olmaz yazılımlarının başında gelmektedir. Resimlerinizi görüntülemek, üzerlerinde basitçe değişiklikler yapabilmek için bu gibi araçlar kullanıcılar için yeterlidir. Irfanview’ın ACD See gibi başarılı resim görüntüleme yazılımlarından en önemli farkı şüphesiz ücretsiz olması.
Irfanview’ı indirmek için tıklayın.

Winamp
MP3 ve benzeri müzik formatlarını çalmanıza yarayan Winamp, sunduğu geniş opsiyonlarla kullanıcıların ilk tercihi olmayı halen sürdürmektedir. Video player olarak da kullanılabilen Winamp‘a internet üzerinden ücretsiz olarak ulaşmanız mümkün.
Winamp’ı indirmek için tıklayın.

Adobe Acrobat Reader
Günümüzde yaygın olarak kullanılan PDF dosyalarını okuyabilmeniz için Adobe Acrobat Reader uygulamasının sisteminizde kurulu olması gerekiyor.
Adobe Acrobat Reader’i indirmek için tıklayın.

____________________________
Adobe Flash Player & Nero

Adobe Flash Player
Bilgisayarınızda flash uygulamalarının sorunsuz olarak çalışabilmesi için Adobe Flash Player’ın mutlaka sistemde kurulu olması gerekir.
Adobe Flash Player’ı indirmek için tıklayın.

Nero
Dosyaları CD/DVD ve yeni medya Blu-ray‘e yazma konusunda dünya çapında haklı bir üne sahip olan Nero ile bu medyalara verilerinizi güvenle yedekleyebilirsiniz. Türkçe dil desteğine de sahip olan Nero, alınan yeni yazıcılarla birlikte genelde ücretsiz olarak gelmektedir. Bunun dışında Nero ücrete tabidir.
Nero’yu indirmek için tıklayın.

____________________________
WinRar & Spybot Search&Destroy

WinRar
Dosya sıkıştırma, bir kullanıcının sıkça başvuracağı işlemlerden birisidir. Bir zamanların dosya sıkıştırma konusunda rakip tanımayan aracı WinZip‘in yerine ücretsiz olarak kendini kullandırabilen WinRar öne çıkmıştır. WinRar ile dosyalarınızı olabildiğince sıkıştırabilir, şifreleyebilir ve bölümler haline getirebilirsiniz.
WinRar’ı indirmek için tıklayın.

Spybot Search & Destroy
Virüs tehditleri bir yana, günümüzde Spyware tehlikesi de had safhaya ulaşmış durumda. Spybot Search / Destroy uygulaması, Türkçe arabirime sahip olmasının yanında spyware’leri sistemden kolayca silebilir. Söz konusu araç, internetten ücretsiz olarak indirilebiliyor.
Spybot Search & Destroy’u indirmek için tıklayın.

____________________________
Registry Mechanic & LimeWire

Registry Mechanic
Registry Mechanic, Windows kayıt defterinizi opitimize etmenize olanak tanıyan başarılı bir araç. Tek bir tıklamayla registry’nizi temizleyebilir ya da onarabilirsiniz. Windows‘da yaşanan hata mesajlarının büyük bir bölümü registry‘den kaynaklanmakla birlikte Registry Mechanic gibi araçların önemi de böylelikle daha iyi anlaşılabilir.
Regisrty Mechanic’i indirmek için tıklayın.

LimeWire
Başarılı bir dosya paylaşım programı olan LimeWire ile aranılan hemen her şeyi internet üzerinden bulabilmeniz mümkün.
LimeWire’yi indirmek için tıklayın.

____________________________
YouTube Downloader & TVC & VLC

YouTube Downloader
Ülkemizde YouTube’a olan erişim şimdilik mümkün olmasa da, farklı yollarla YouTube’a giren pek çok kullanıcının olduğunu biliyoruz. YouTube Downloader, YouTube‘daki videoları kolayca bilgisayarınıza indirmenize yarayan başarılı bir araç.
YouTube Downloader’i indirmek için tıklayın.

Total Video Converter
Bu uygulama ile pek çok video formatındaki dosyayı birbirine çevirebilmeniz mümkün.
Total Video Converter’ı indirmek için tıklayın.

VLC Media Player
Hemen her formattaki dosyayı çalabilmesiyle rakiplerinin arasından sıyrılmayı başaran VLC Media Player, MPEG-1, MPEG-2, MPEG-4, DivX, mp3, ogg ve bunun gibi pek çok formatı sorunsuz olarak çalıştırabiliyor. Ayrıca VLC Media Player, Linux, Windows ve Mac OS X işletim sistemleri altında da çalışabiliyor.
VLC Media Player’ı indirmek için tıklayın.

____________________________
SnagIt & QuickTime & Paint Shop Pro

SnagIt
SnagIt, ekrandan resim yakalamanıza imkan veren bir uygulama. Ancak Windows Paint‘ten elbette çok daha fazla ve geniş opisyonları içerisinde barındırıyor. Çektiğiniz resmin birebir ölçüsünü ayarlayabildiğiniz gibi, resim formatlarını da birbirine çevirebiliyorsunuz.
SnagIt’i indirmek için tıklayın.

QuickTime
Mov ve 3gp gibi dosya uzantılarını çalabilen QuickTime, her sistemde bulunması gereken yazılımların arasında yer alıyor.
QuickTime’ı indirmek için tıklayın.

Paint Shop Pro
Resim görüntüleme size yeterli gelmiyorsa ve profosyonel olarak resimler üzerinde değişiklik yapmak, ya da kendi resimlerinizi ortaya çıkarmak istiyorsanız Paint Shop Pro bu konuda size yardımcı olacaktır. Orta seviye kullanıcıların tercih edebileceği Paint Shop Pro’nun yanında çok daha fazla uzmanlık gerektiren ve alanında bir numara olan Photoshop da tercih edilebilir.
Paint Shop Pro’yu indirmek için tıklayın.

Bilgisayarda olması gereken programların listesi

Bir bilgisayarda olması gerekn programları listeledik. i

Tabi birde http://www.download.com sitesini önerebilirim. Programlar konularına göre ayrılmıştır…

DOSYA SIKIŞTIRMA PROGRAMLARI
Winzip Pro 10.0 Build 6667
Winrar 3.51 Final Türkçe
WinAce 2.6
Zip Genius Standart Edition 6.02.1056
PowerArchiver 2006 9.50.28
Powerzip 7.06 Build 3895
7-Zip 4.29 Beta Türkçe
Acubix Picozip 4.01

DVD ARAÇLARI
InterVideo WinDVD Creator Platinum 2.0 Build 014.494C00
InterVideo DVD Copy Platinum 4.0 Build 018.56C00
Kingdia DVD Ripper Professional 2.4.9
1Click DVD Copy 4.2.9.0
CloneDVD 3.6.1.0 TÜRKÇE
Ahead DVD Ripper 1.3.5 Professional Edition
#1 DVD Ripper 2.0.0

ANTİ-VİRUS PROGRAMLARI
Anti-Vir Personal Edition Premium 6.32.00.50
Anti-Vir Personal Edition Classic 6.32.00.50
Dr.WEB 4.33.1.10270
mks_vir 2005 for Windows 98/Me/2000/XP
CA eTrust EZ Antivirus 2005 7.0.7.7
Kaspersky Anti-Virus Personal 5.0.388
Kaspersky Anti-Virus Personal Pro 5.0.388
AVG Anti-Virus 7.1.362 Build 651 Free Edition
AVG Anti-Virus 7.1.362 Build 651 Professional Single Edition
BitDefender 9 Standart
McAfee Virus-Scan Enterprise 8.0i
McAfee VirusScan Professional Edition 9.0
McAfee VirusScan 10.0.25 for Windows
Avast! 4 Home Edition 4.6.691 (Türkçe)
Avast! 4 Professional Edition 4.6.691 (Türkçe)
Avast! 4 Professional Edition 4.6.691 (English)
NOD32 for Windows 2000/2003/XP/x64 2.51.8
Zone Alarm with Anti-Virus 6.0.667.000
Sophos Anti-Virus 3.99
Sophos Anti-Virus Güncelleme Dosyası
Panda Antivirus Titanium 2005
Panda Antivirus Platinum 7.04.01

ANTİ-SPYWARE PROGRAMLARI
Ad-Aware SE Personal 1.6
Spybot Search & Destroy 1.4
Webroot SpySweeper 4.5.1 Build 519
Spyware Doctor 3.2.1.359(Güncellenmiş Sürüm)
Microsoft AntiSpyware 1.0.615 Beta
Hijack This 1.99.1
Ewido Security Suite 3.5
BPS Spyware/Adware Remover 9.2.0.9
The Cleaner Professional 4.1 Build 4252
Scan Spyware 3.8.0.4
XoftSpy 4.15.117
Spy Emergency 2005 Build 2.0.305
Acronis Privacy Expert Corporate 8.0 Build 934
Trend Micro Anti-Spyware 3.11

ANTİ-TROJAN PROGRAMLARI
Anti Trojan Elite 3.2.1
Trojan Remover 6.4.2
Anti-Trojan 5.5.421
Trojan Hunter 4.2 Build 908
Trojan Guarder Gold 6.83
a-squared Personal 1.6
PC Door Guard 4.1
Tauscan Anti-Trojan 1.7

FİREWALL PROGRAMLARI
Zone Alarm Free 6.0.667.000
Zone Alarm Pro 6.0.667.000
Armor2net Personal Firewall 3.12
Tiny Personal Firewall Pro 2005 6.5.126
Kerio Personal Firewall 4.2.1 Build 896
Kerio WinRoute Firewall 6.1.2 Build 603
Agnitum Outpost Firewall Pro 3.0.543.5722 Final
Kaspersky Anti-Hacker 1.8 Build 180
Sygate Personal Firewall Pro 5.5.2710
Jetico Personal Firewall 1.0.1.61
ISS BlackICE PC Protection 3.6
eTrust Personal Firewall 5.5.114.000

SECURİTY SUİTE PROGRAMLAR
Panda Platinum Internet Security 2006 10.01.00
Zone Alarm Security Suite 6.0.667.000
Trend Micro PC-cillin Internet Security 2005 12.0
PC Security Suite 4.02.8.30
BitDefender 9 Professional Plus
F-Secure Internet Security 2006

GRAFİK-TASARIM-FOTO DÜZENLEME PROGRAMLARI
Macromedia Dreamweaver 8 Final
Macromedia Fireworks 8 Final
Macromedia Flash Professional 8 Final
ACDSee Photo Manager 8.0 Build 39
Corel Paint Shop Pro X
Saint Paint Studio 10.9

POP-UP ENGELLEYİCİLER
Pop-Up Stopper Free Edition 3.1.10.14
Pop-Up Stopper Professional 1.8.1000
SafeGuard Pop-up Blocker Pro Free Edition 8.0e
Ultimate Popup Killer 1.0
Pop Up Blocker 6.0.3z
Stop Zilla 4.1.0.0
Super Ad Blocker2.0.2400

BROWSERLAR VE YARDIMCILARI
Firefox 1.07 Türkçe
Mozilla Suite 1.7.12
Opera 8.5 Build 7700
Opera 8.5 Build 7700 Türkçe Eklentisi(Ters Tıklayıp “Hedefi Farklı Kaydet” deyin
Opera 8.5 Build 7700 Torrent Desteği
Firefox 1.5 Beta 2
Netscape Browser 8.0.3.3
Avant Browser 10.1 Build 28
Avant Browser for Robo Form
Avant Browser Skins Maker
Maxthon 1.5.0 Build 95
Maxthon 1.5.0 Combo/Standart Türkçe Eklentisi (Burak Yavuz)
Internet Explorer 7 Beta
Macromedia Flash Player 8.0.22.0
Macromedia Shockwave Player 10.1.0.11

DOWNLOAD YÖNETİCİLERİ
ReGet Deluxe 4.2 Build 263 RC
Mass Downloader 3.1.607 SR1
Internet Download Accelerator 4.3.2.909
LeechGet 2005 1.5
Free Download Manager 1.9 Build 335
FlashGet 1.71
Download Accelerator Manager Free Edition 1.0.0.0
Download Accelerator Plus 7.4
Download Accelerator Plus 7.506 Beta
Internet Download Manager 4.07
Getright (Türkçe) 6 Beta 3
Getright 5.2d
FlashDownloader 1.02
Fresh Download 7.36
WinBITS 0.9
TrueDownloader 0.82
NetPumper 1.2.4
NCT Xpress Download 2.0.2
HiDownload 6.84
Star Downloader Pro 1.52
Star Downloader free 1.44
Download Mage 1.85c
Download Resumer 1.1
Download Express 1.8.331
Flasgot 0.5.9.91
WellGet 1.25 Build 0118 Beta

GÖRÜNTÜ FORMATI DÖNÜŞTÜRME PROGRAMLARI
Cucusoft Video Converter Pro 6.31
Power Video Converter 1.4.13
#1 Video Converter 3.8.15
DivX Create Bundle 6.02
WinAVI Video Converter 7.1 Final
Alive Video Converter 2.2.0.8
VideoCharge 3.2.2.35
Smart Video Converter 1.5.42
– Video Converter 6.1
Witcobber Super Video Converter 2.0
Ashampoo Movie Shrink and Burn 2.11
1st Video Converter 5.9.2
ImTOO 3GP Video Converter 2.1
Hero Video Converter 2.7.6
MainConcept MPEG Encoder 1.4.2

SES FORMATI DÖNÜŞTÜRME PROGRAMLARI
Easy CD-DA Extractor 8.2.2
GX::Transcoder 2.22.2781
Audio Grabber 1.83
CDex 1.51
dBpowerAMP Music Converter 11.0
Coffee Cup Rip and Burn 3.0
ImTOO WMA MP3 Converter 2.0.36.713
Advanced WMA Workshop 2.1
Ashampoo MP3 AudioCenter 1.64

SES OYNATICILAR
Winamp Lite 5.1
Winamp – 5.1
Winamp Bundle 5.1
Winamp 5.1 Pro
Winamp Türkçe Dil Eklentisi
DFX Audio Enhancer 7.5 for Winamp 2/5
Jet Audio Basic 6.2.2
Musicmatch Jukebox 10
Ashampoo Media Player 2.03
Windows Media Player 10.00.00.3923
Ahead Nero Media Player 1.4.0.35
Ahead Nero Media Player 1.4.0.35 Türkçe Eklentisi

GÖRÜNTÜ OYNATICILAR
WinDVD Platinum 7.0 Build 27.115
CyberLink PowerDVD 6.0.0.2023
RealPlayer 10.5 Build 6.0.12.1348
QuickTime Pro 7.0.2.120
QuickTime Alternative 1.62
DivX Play Bundle 6.02
Zoom Player Standart 4.51
Zoom Player Pro 4.51
Zoom Player WMV Pro 4.51
BSPlayer 1.36 Build 825
Video Lan Client 0.8.2

SİSTEM ARAÇLARI
System Mechanic Professional 5.5a
Ashampoo Winoptimizer Platinum Suite 2.1
Crap Cleaner 1.23.160
WinXP Manager 4.93.2
SiSoftware Sandra Professional 2005
SiSoftware Sandra 2005 Lite
TweakNow PowerPack 2006 Professional 1.0.2
Ace Optimizer Utilities 2.6.0.4026
WINner Tweak SE2 3.2.1
Acronis Disk Director Suite 9.0 Build 554
Webroot Window Washer 6.0.2.466
Executive Diskeeper 9.0 Build 532 Professional Edition
Unlocker 1.7.2(Dosya Silici)
Magic Utilities 2005 3.60

REGISTRY DÜZENLEME VE TEMİZLEME PROGRAMLARI
Registry Mechanic 5.0.0.144
RegDoctor 1.40
Glarysoft Registry Repair 1.45
AMUST Registry Cleaner 1.0
PC Bug Doctor 3.0.2.9
jv16 PowerTools 2005 1.5.1.310

DOSYA KURTARMA PROGRAMLARI
Recover My Files 3.76
File Recovery Angel 1.13
Magic Recovery 3.2
Get Data Back 2.31(ntfs)
File ArchiveRescue Pro 3.0 Build 115

DOSYA PAYLAŞIM PROGRAMLARI
BitTorrent 4.04
Azureus 2.3.0.4
BitComet 0.60
BitTornado 0.3.12
****pia 1.85C
G3 Torrent 1.01
eMule 0.46c
Shareaza 2.2.0.0
DC Plus Plus 0.674
BitSpirit 3.1.0.077
Kazaa Media Desktop 3.0
LimeWire 4.9.28
eDonkey 1.4.3
Ares Lite Edition 2.0

CD-DVD KOPYALAMA YAZMA PROGRAMLARI
Ahead Nero Burning Room 6.6.0.16
Ahead Nero Burning Room 6.6.0.16 Türkçe Eklentisi
CloneDVD.NET’s CloneDVD 3.6.1.0
Ashampoo Burning Studio 5.2
Alcohol 120% 1.9.5.3105
AnyDVD 5.4.1.1
Elaborate Bytes CloneDVD 2.8.5.1
SlySoft CloneCD 5.2.6.1
BlindWrite 5.2.16
CyberLink Power 2 Go 4.00.0806

GÖRÜNTÜ KAYIT PROGRAMLARI
Hyper Snap-DX 5.63
SnagIt Screen Capture 7.2.4
Screen Hunter Free 4.0.85
Quick Screen Capture 2.2
Gadwin Print Screen 3.0

Internet TV Programları
BvT Live TV 1.0
Online TV Player 2.8
Alıntı ile Cevapla

pc de mutlaka olması gereken programlar

Messenger > Arkadaşlarınızla konuşmayı sağlr
Mozilla Firefox > İnternet explorer gibi bir web tarayıcısı
Cleanner  >  Kullanmadığınız ve 1 dosyanın kopyaları vrsa onları silip yer açn program 
Nod32 > Anti-Virüs Programı virüsleri siler  
Microsoft Office  > Sunu hazırlamada ödev yapmada işe yarıcak programlar 
Winrar : Sıkıştırma programı .zip .rar dosyalarını açmaya yarar .
Jdownloader :  Modeme otomatik res atan linkleri sıralayınca otomatik indiren ve daha bir çok özelliği oln indirme yöneticisi
msn: anlık mesajlaşma yazılımı
ccleaner: işe yaramayan boşa yer kaplayan dosyaları silmek için
kaspersky: antivirüs
vlc  : media player
adobe reader: pdf okuyucu
flash player: internetteki videoları izlemek için
shockwave player: bazı oyunları oynamak için
daemon tools: sanal dvd rom player
internet download manager: indirme yöneticisi
klite codec pack: film ve benzeri uygulamaları sorunsuz izlemek için

ayrıca sürücülerinin güncel olması gerekli, yazılımının da

IE veya mozilla harici

opera = internet tarayıcısı
google chrome : internet tarayıcısı
flash player : flash eklentileri çalıştırmak için gerekli yazılım
java : buda okey gibi oyunları oynamak için gerekli bir yazılım
winrar : dosya sıkıştırma ve açma
nero : pc deki bir dosyayı cd ye veya dvd ye atmak için gerekli program
km player : windows media player harici her türlü videoyu oynatmak için olan program
advanced system care : pc bakımlarını yapmak için

paylaş:

Yorum Yap