Hemoroid (Basur) Nedir, Neden Olur, Nasıl Geçer, Sebepleri ve Tedavisi Hakkında Bilgi

Beslenme ve sağlık önlemleriyle denetim altında tutulabilen, ama çoğu kez cerrahi çözüm gerektiren yaygın bir hastalıktır.
Basur, anüs (makat) bölgesindeki toplardamarlann varis gibi genişlemesidir. Hastalığm birincil ve ikincil olmak üzere başlıca iki biçimi vardır.

İkincil basurlar: ikincil basurlar kapıtoplardamarı düzeyinde kan akımının “engellenmesi sonucunda gelişir; örneğin karaciğerde siroz hastalığı böyle bir gelişmeye yol açabilir. Bu durumda ikincil basurlar kan akımım düzenleyici bir işlev üstlenerek kapı toplardamarındaki kanın alt anatoplardamara ulaşmasını sağlar.

Birincil basurlar:. Birincil basurlar ikincillerden daha sık görülür ve makat bölgesi toplardamar ağının gerçek bir hastalığını oluşturur. Genellikle 25-50 yaş grubunda yaygındır.
Hastalık nedenlerinin başında geçirilmiş toplardamar iltihapları gibi çeşitli edinilmiş toplardamar bozuklukları gelir. Damar duvarının doğumsal zayıflığı da önemli bir etkendir; bu etken basurların kalıtsal özelliğini ve genellikle başka toplardamar hastalıklarıyla birlikte görülmesini açıklar. Bacaklarda varis ve erbezi toplardamarlannın genişlemesi olan varikosel bu tür hastalıklara örnektir. Bazen toplardamarlardaki zayıflığı ortaya çıkaracak ya da artıracak koşullar da bulunabilir. Kronik kabızlık, hareketsiz yaşamak, günün önemli bir bölümünü oturarak geçirmek, aşın alkol almak, çok miktarda baharatlı ve acı yiyecek yemek, aşın beslenmek, art arda gebelikler ve makat bölgesini zedeleyebilecek bisiklet, motosiklet, binicilik gibi sporlar yapmak basur oluşumunu kolaylaştırabilir.


Basur tipleri. Basurlar klinik açıdan dış ve iç olmak üzere ikiye aynlır. Dış basurlar makatın kapanmasını sağlayan büzgen kasın hemen altındaki toplardamarların genişlemesiyle oluşur, iç basurlar ise büzgen kasın hemen üzerindeki toplardamarların genişlemesi sonucudur. îç basurlar büzgen kasın üzerinde bulunduklanndan görülemez. Her iki tip de yumuşak, mavimsi renkte, parmakla bastırınca içleri boşalan küçük yumrular (meme) biçimindedir. Tanı konan olguların büyük bölümünde iç ve dış basurlara birlikte rastlanır. Yalnız bir tipin bulunması durumunda bu daha büyük bir olasılıkla iç basurdur, îç basurlar sürekli dışkı geçişme bağlı olarak dışanya sarkar, büzgen kasın dışına fırlar ve kanayarak kansızlık ya da iltihaplanma gibi sonuçlara neden olur. Olguların çoğunda hastalar makat bölgesinde dolgunluk ve yanma duygusundan yakınırlar; bazen makatta şiddetli kaşıntı da görülür. Dışkının kanla sıvanmış olduğunu ya da dışkılama sırasında birkaç damla açık kırmızı renkli taze kan geldiğini belirten hastalar da vardır. Bu durum dışkının sürtünmesi ve zedeleyici etkisinden ötürü, birkaç basur memesinin yırtılmasına bağlıdır.

Hemoroid nedir

Hemoroid makatın dıştan görünen kısmından 3-4 cm yukardaki kalın barsağın son 7-8 cm lik kısmı olan rektum denilen alandaki bağ dokularının gevşemesi sonucu damarların hem sayıca artması hemde çaplarının genişlemesiyle süngerimsi bir hal almış parmak şeklinde çıkıntı olması halidir.Genellikle hadiseye az veya çok barsak sarkmasıda eşlik eder.

Hemorodin nedenleri 

Hemoroid sadece insanda görülen bir hastalıktır.Nedenleri için şu sebepler sayılabilir

 1. Irsiyet
 2. Meslek
 3. Gebelik ve doğum
 4. Beslenme alışkanlığı
 5. Dışkılama düzeni ve tarzı alinti

HEMOROİD (BASUR) hastalığının ilaçla tedavisinin olmadığını, mutlaka cerrahi müdahele gerektiğini bildiren gazetelerde sık sık ilanlar görürsünüz.

Doğrudur. Basur hastalığını tam tedavi edebilen bir ilaç henüz bulunamamıştır. Amerika ve Almanya gibi dev ilaç Endüstrileri, Hindistan Japonya gibi nebati menşeyli ilaç üretenler de maalesef bugüne kadar bir çare bulamamışlardır. Halbuki yapılan yapılan bir istatistiğe göre insanların %35 i bir diğerine göre de %55 i bu dertten muzdariptir.

Bugün tatbik edilen cerrahi yöntemler:

1-Fistülü lastikle boğup çürüyen kısmı koparmak.

2-Bıçakla veya lazerle kesip dikmek.

3-Lazerle eritmek veya yakarak kotarize etmek.

Bulunduğu yerin hassasiyeti ve Enfeksiyonlara müsait olması nedeni ile bilhassa hanımlarda problem olmaktadır.

Halbuki Ecdadımız bunu doğal bir yolla Ağrısız,sızısız kesip biçmeden tedavi etmeyi başarmış. Şahsen ben de bu hastalıktan böyle kurtuldum.

senelerce çok çektim basurdan en ufak bir zorlanmada dışarı fırlarlardı vede acısı beni öldürürdü ne otuarbilirdim nede yatabilirdim çok kötüydü,sonra bir gün yine bir bayramdı hiç unutmuyorum bu yine azdı annemin amca kızına gitmiştik enişte çok meraklıdır böyle şifalı bitkilere otlar falan bir kitabı vardır aynı zamanda araştırmacı gazetecidir kendisi hemen kitabını aldı eline saba dedi bir reçete yazıcam 7güne kalmaz bir daha basur neymiş unutacaksın dedi tarif aynen şöyle hazır beyaz lahana halen varken mutlaka deneyin derim

beyaz lahananın yaprağını haşlıyorsun iyice yumuşayınca süzüp soğuuyorsun sonra arasına bal koyup fitil gibi yapıyorsun ve her gün bir kere fitil olarak kullanıyorsun

7 gün sonra bir daha basur neymiş unutuyorsun
walla ben 5 gün yaptım tamamen geçti diye bıraktım devam etmedim kaç sene oldu hatırlamıyorum bile ama 10 seneyi rahat geçmiştir bir dahada hiç olmadı herkese tavsiye ederim…

ben bu lahana tarifini dün yapmaya başladım ama birtakım sorularım olacak sana
bir yaprağın tamamını mı kullanıyorsun fitil yapmak için çünkü bu şekilde fitil çok kalın oluyor
bir de iyice haşlanacak yazmışsın o zaman da çok yumuşak olduğu için fitil parçalanıyor , gerçi uygulamaya çalıştım ama ne kadar doğru yapabildim bilmiyorum
lütfen daha ayrıntılı yazar mısın nasıl uyguladığını ve hemen cevap yazarsan sevinirim çünkü dün bu tedaviye başladım , doğru bir şekilde yapmak istiyorum
şimdiden teşekkürler umarım bu yazımı görürsün

acı, balık, lımon, tursu gıbı yıyeceklerın azdırdıgını bılıyorum.
gecen gun tv de duydum, kabak cekırdegı ve susamı ezıp karısımını yenmesını tavsıye ettıler.

——————————————————————

bir paket kısa mahmut otu 4 adet at kestanesi(bıçakla çizeceksin) 5 lt suda kaynatıyorsun demlendikten sonra süzüp cam şişede soğukda muhafaza ediyorsun günde 2 yada 3 kere aç karna bir su bardağı ılıtıp içiyorsun ben yarım ölçekle yaptım kanattım ve yatmadan bir bardak içtim sabah çok rahat tuvalete çıkabildim içmeye devam ediyorum hergün rahat bir şekilde çıkabiliyorum önceden yatmadan evvel keten tohumuyla yoğurt yerdim sabahları kayısı incir kurusu ılık su banamısın demezdi bu karışımının dadı acı ama çektiğim acıdan sonra zehir olsa içerdim allaha şükürler olsun geçti hemoroidi olan herkese tavsiye ederim bana söylenen hemoroidin şiddetine göre içilen zaman uzatılmalıymış ikişer paket aldım :sm_cool:

BASUR İYİLEŞTİRİCİ:
a) DAHİLEN: Defne tohumu, Üzerlik tohumu, Halile, Asma yaprağı, At kestanesi, Deve dikeni tohumu, Ebegümeci, Labada, Kavak tomurcuğu, Servi kozalağı, Sığır kuyruğu, Tavşan memesi, Papatya, Meşe kabuğu, Ayva yaprağı, Beyaz zambak, Nar kabuğu, Mürver çiçeği.
b) HARİCEN (BANYO): Patlıcan yaprağı, Labada, Civan perçemi, Ceviz yaprağı, Mürver çiçeği, Patates, İç yağı, Pazı, Lahana, Katran, Kuru üzüm, Sirke, Tavuk yağı, Zeyt yağı, Balmumu.

————————————————————–

BASUR için şifali

 • Acı yonga
 • Altınotu (haricen)
 • Civanperçemi (haricen)
 • Devedikeni tohumu
 • Kakao yağı
 • Mürsafi
 • Papatya (haricen)
 • Servi kozalağı (haricen)
 • Üzerlik tohumu

————————————————————–

Basur (Hemoroid) , düz bağırsağın (rektum) ve anüsün çok rahatsızlık verici bir hastalığıdır. Düz bağırsağın içinde ya da anüsün dışında oluşabilir. Şifalı bitkilerle içten ve dıştan yapılan tedavilerde genelde başarılı sonuçlar alınabilir. Ama her şeye rağmen, hastalığın kaynağının teşhis edilerek öncelikle tedavisi şarttır. 

Eğer bu temel tedavi yapılmazsa, basurlar hep yeniden oluşacaktır. Hastalığın nedeni kronik kabızlıktır. Hastalığın oluşmasındaki ikinci önemli neden ise, karaciğer fonksiyon bozukluklarıdır. Ayrıca gebelik döneminde alt karında kan dolaşımı yetersizliğinden, hareketsizlikten veya şişmanlıktan da kaynaklanabilir. 

Kan damarı duvarlarının kalıtımsal zayıflığı nedeniyle de basur memeleri oluşabilir. Bu memelerin patlaması sonucunda açık kırmızı renkli kan görülür. Bu kanın gerçekten de basurdan kaynaklanıp kaynaklanmadığının bir uzman doktor tarafından mutlaka teşhis edilmesi gerekir.

Uzun süre oturulduğunda, oturulan bölgeye kan hücum eder. Bu durum, kabızlıkla birlikte basur oluşumuna yol açar. Acaba bu duruma karşı neler yapılmalıdır? Açık havada yürüyüş veya hafif sporlar ve yüzme, alt karın bölgesinin kan dolaşımını uyarır. Ayrıca kabızlığa karşı da önlemler alınmalıdır. 

Buğday kepeği, keten tohumu unu, siyah ekmek, bal, bol miktarda sebze ve pirinç harikalar yaratabilir. Anüs kaslarını çalıştırınız. Böylece damarlarda birikmiş olan kanı dağıtabilirsiniz: Günde pek çok kere, anüs kaslarını birkaç saniye boyunca sıkınız ve bu hareketi en azından 20 kere yineleyiniz. 

Her dışkılamadan sonra anüsü bol suyla yıkayıp, yumuşak tuvalet kağıdı ile kurulayınız. Soğuk suda oturma banyoları, mayıs papatyası ve atkuyruğu kaynama suyu ile hazırlanan soğuk oturma banyoları rahatlatıcıdır.

Basurlar, özellikle karaciğer hastalıkları ile birlikte görüldüğünde, başka bir açıdan ele alınmalıdır. Örneğin siroz hastalığında olduğu gibi, karaciğerde kan birikimi oluştuğunda, kan basıncı bağırsaklara doğru yönelir ve düz bağırsak damarları kanla dolarak şişer. 

Kapı toplardamarında (vena portea) oluşan bu yüksek basınç nedeniyle, anüs mukozası yüzeyinde veya anüs kanalı içinde basur memeleri oluşur. Basurlarından kurtulmak isteyen kişi, bu oluşumun kaynağını araştırmalı ve belki de kapı toplardamarında oluşan basıncın azaltılması yönünde adımlar atmalıdır. 

Bu konuda tabii ki bir uzman doktorun görüşünün alınması gerekir. Uygulanacak olan tıbbi tedavi, basit bir yöntemle de desteklenebilir: Sabah ve akşam yemeklerinden önce 10–15 damla atkestanesi tentürü, biraz suya karıştırılarak alınır.

Kan birikimlerinin harekete geçirilmesi için, hindiba çayı günde 2-3 bardak içilebilir. Lokal tedavi olarak, meşe kabuğu veya ceviz yaprağı kaynama suyu ile uygulanan lavmanlar veya kompresler çok büyük rahatlıklar sağlayabilir, ama önce bağırsakların boşaltılması gerekir. 

Başka bir tedavi biçiminde de uzun süre boyunca, gün aşırı değişimle, beyaz ballıbaba yaprağı, ahududu yaprağı veya böğürtlen yaprağı çayından günde 2 bardak içilir. Ayrıca, uzun süreli kullanımlarda civanperçemi çayı da kendisini kanıtlamıştır. Rahatsızlıklar sona erene kadar bu çay kürlerinin sürdürülmesi gerekir.

Tuzlu suyla hazırlanan mayıs papatyası buğu banyosunun üstünde 10-15 dakika kadar oturduktan sonra, kantaron yağı emdirilmiş bir pamuk, büzgen kasın sonuna kadar ulaşmak üzere, anüsten içeri sokulur. Böylece, dışkılamada rahatlık sağlanmış ve olası mukoza çatlakları önlenmiş olur.

Anüse sürülebilecek veya kompresler yapılabilecek bir merhemi herkes hazırlayabilir: 100g içyağında 20g kurutulmuş çobançantası kısaca kızartılır ve serin bir yere kaldırılır. Ertesi gün yağ tekrar ısıtılır ve tülbentten geçirilerek süzülür. Buzdolabında saklanmalıdır.

Uzun süreli uygulamalar: Isırgan otu, ahududu veya böğürtlen yaprağı çayı, dönüşümlü olarak ve balla tatlandırılarak içilebilir. Bolca çiçek balı tüketimi yararlı olur. Veya hindiba, ısırgan otu, sinirli ot eşit karışımının çayı günde 3 bardak içilir ve aynı zamanda da atkuyruğu veya atkestanesi yaprağı oturma banyoları alınabilir.

———————————————————————–

beslenmelerinde dikkat etmesi gereken bazı hususlar vardır.
Beslenmede özellikle sulu, ılık, lifli gıdaların tüketilmesi çok yararlıdır. Yulaf ezmesi, musli, kuşburnu marmeladı gibi besinlerin tüketilmesi tavsiye edilir. Beslenmede fazla miktarda kırmızı et, katı ve kuru yiyecekler,acılı baharatlı besinler ve aşırı asitli içeceklerden kaçınmak gerekir.
Genelde bize gelen hemoroit hastalarına hemoroit macunu ve bitkisel krem öneriyoruz bunun yanında tavsiye edebileceğim bazı bitkilerden bahsetmek istiyorum.
Gotu kola; Gotu kola özellikle hint tıbbında yaygın olarak kullanılan bir bitkidir. Uzun yıllardır Avrupa da yara iyileştirici olarak ve cilt sorunlarına karşı kullanıldığı bilinmektedir. Gotu koladaki etken maddelerin kan damarlarını özelliklede toplardamarları güçlendirdiği ve esnekliğini arttırdığı saptanmıştır. toplar damarlar üzerindeki olumlu etkisi sayesinde varis,seliülit gibi sorunları gidermede kullanılır ayrıca hemoroit tedavisinde de olumlu etkileri olduğu gözlenmiştir.

Bunun yanında karahalile, at kestanesi, zerdeçal, kuşburnu, üzerlik tohumu, papatya, karakafes otu, civanperçemi gibi bitkiler kullanılabilir.

————————————————————

ilk defa rahat wc ye cıktım sizlerin tavsiyelerinizi okumuştum nette araştırmalar yaptım bi sürü seyler ve size tavsiyem ben yaptım 1 hafta sonrz faydasını gördüm mutlaka uygulayın

sabahları aç karınla 1 çorba kaşığı zeytin yağını yutuyosun üzerine yarım subardağı sıcak suya 1 tatlı kaşığı balı karıştırıp içiyosun arından her öğünden 15 dkka önce 1 çorba kaşığı dere otunu yiyip üzerine bi kaç yudum su içiyosun (ibrahim saraçoğlu) ve her gün mutlaka bir demet kıvırcığın yarısını yiyosun sarımsak yağı mutlaka hergün ve wc den sonra makadına merhem gibi sürülcek
1 ay boyunca devam edicek bunlara veya tam iyleşme olana kadar

acılı,ekşili,baharatlı,tursu,hamurişi,sigara,asitl i yiyecek içecek,domates,peynir,,çikolata,makarna,pirinç et ve et ürünleri yenmicek bunlar anca tam iyleşme sağlandığında azar azar tüketilecek yanlarında mutlaka lifli besinler yemek gerek
bol bol maydonoz kıvırcık meyve sebze kepekli ekmek tüketilecek ve günde en az 8 bardak su içilecek

ben bunları yaptım 1 hafta ilk wc de etkisini görmedim ama 2. wc de sanki o acıları ceken ben değildim okadar rahat cıktımki dneyin derim bence ayrıca tamamen iyleşme olduğunda mutlaka her sabah zeytin yağını ve öğün öncesi dereotunu alışkanlık haline getirin ömür boyu rahat edin hem azınızda güzel bi koku oluyo

————————————————————

KABIZLIĞIN ÖNLENMESİ İÇİN SAĞLIKLI BESLENME ÖNERİLERİ

Ekteki listede sadece kabızlık çekenlerin değil sağlıklı olmak isteyen herkesin uyması gereken genel prensipleri bulacaksınız. Diyet; kısıtlayıcı çağrışımı nedeniyle sevimsiz bir kelime… Kimse ömür boyu kısıtlamalarla yaşamak istemez. Oysa dengeleyici bir yaklaşımla kabızlıktan ve onun neden olduğu hemoroid, fissür, şişmanlık ve hatta kanserden korunmak mümkün. Bol su, lifli gıdalar ve hareket; barsaklarınızın dostudur. Pirinç, hamur işleri, et, balık, tavuk gibi gıdaları, sebze ve meyvelerle birlikte tüketmeye çalışın. Bitki çaylarını tercih edin. Ancak abartmayın. Aynı cins bitki çayını günde 2 fincandan fazla tüketmeyin. Dilerseniz listeyi buzdolabınıza ya da mutfağın görünür bir yerine asın. Beslenme alışkanlıklarınız değiştikçe listeye daha az bakacaksınız.

DOST GIDALAR

Bol su (günde en az 8-10 bardak)
Kepek ekmeği, her türlü kepekli gıda
Bol sebze, meyve
Kabak, Ispanak, Pırasa, Lahana, Havuç, Kereviz, Semizotu, Brokoli, Enginar, Yeşil Salata, Pazı
Erik, Kayısı, İncir, Üzüm, Armut, (Bu meyvelerin kurusu yada hoşafı)
Sıcak-ılık bal şerbeti

YASAKLAR
Çay, kahve, kola
Fast-food
Abur cubur (cips,kraker,bisküvi vb)

KISITLANMASI YADA DENGELENMESİ GEREKEN GIDALAR

Pirinç
Beyaz undan yapılmış her türlü poğaça, kurabiye, börek, hamur işi
Makarna, erişte
Et-balık-tavuk
Muz Şeftali (Kabuksuz)
Bu tür gıdalar yanında uygun sebze, salata, hoşaf, meyve kombinasyonuyla tüketilmelidir. Pirinç mümkünse kabuklu olarak, unlu mamuller kepekli olarak tüketilmelidir.
—————————————————————–
Hemoraidi olan arkadaşlara kuru kayısı ve sıcak suyu öneririm her sabah aç karnına 3 tane sıcak suyla tüketirseniz çok faydasını görürsünüz annemde bu dertten muzdaripti şimdi çok iyi şükür

—————————————————————–

bu rahatsizligi ceken tum arkadaslara buyuk gecmis olsun..gercekten insana buyuk aci ve sıkıntı veren durum.ben ilk bebegimi dunyaya getirdikten sonra cekmistim..bir iki ay bana kabus gibi gelmisti..tuvalet olayinda tüm dünyam basima yikilir avaz avaz bagirir ev halkini ayaklandirirdim.o kadar buyuk izdirabim olurdu..birgun komsum bana kizim kucuk parca cig etin üstüne pudra sekeri ek.gecenden makat bolgene koy.camasirini cek.bu yöntemi bir hafta 10 gun yap.birseyin kalmaz demisti…ben uyguladim.ve de bu yolla sifami bulmustum..simdi konulari okurken aklima dustu yazayim dedim .umarim sizlerede bir yarari olur…hastaliksiz ferah aydinlik saglikli gunlere.

Hemoroid (Basur)

Hemoroid daha çok halk arasında bilinen adı ile basur veya mayasıl kalın barsağın son kısmında yer alan damarların büyümesi veya sarkması ile ortaya çıkan bir rahatsızlıktır.

NEDENLERİ

Aslında hemoroidler insan vücudunda varolan normal anatomik yapılardır. Ancak bir takım nedenlerle hemoroidler hastalıklı hale dönüşürler. Başlıca hemoroid nedenleri; kabızlık veya ishal, ailevi yatkınlık, hamilelik karın i. tümörleri, Sürekli ayakta veya oturarak çalışma, siroz

BELİRTİLERİ

Kanama, kaşıntı, akıntı, ağrı, şişlik…

TEŞHİSİ NASIL KONULUR ?

Teşhis hekim tarafından gerçekletirilen muayene ile konur. Gerektiğinde anoskop veya rektoskop ile makat içersine girilere teşhis netleştirilir ve diğer karşılaşabilecek hastalıklarda böylece teşhis edilebilir.

BASKA HASTALIKLARLA KARIŞABİLİR Mİ?

Evet… Makat bölgesinde pek çok hastalıkla karışabilir. Bu hastalıklar anal fissür (makatta yırtık), fistül (makatta delik), kötü huylu tümörler, rektal prolaps (makatın sarkması), polipler, kondilom (virütik bir hastalıktır), ülser, abse ve iltihabi barsak hastalıkları şeklinde özetlenebilr. Hemoridler 2 ‘ye ayrılır. İç ve Dış Hemoroid… Dış hemoridler makatın içi ile tamamen ilşkisiz dışarıda olan hemoroidlerdir.İç hemoridler ise makatın içinde veya dışarıya doğru sarkan hemorid tipleridir. 4 çeşit iç hemoroid vardır. 1) Tamamen içeride sadece anoskop ile hekim tarafından tespit edilebilen hastada kanama şikayeti yapan hemoroid tipidir. 2 inci Tip hemoroid ise Dışkılama esnasında dışarıya çıkarlar ve kendiliğinden içeriye girerler. Daha çok kanama, akıntı ve kaşıntı yapabilirler. 3. üncü tip hemoroidler: Dışkılama ile dışarı çıkarlar ve elle itmek gerekir. Kanama, akıntı ve kaşıntı yapabilirler. 3 üncü tip Hemoroidler : Dışkılama ile dışarı çıkmıştır ve içeri itilemezler. Şiddetli ağrı, akıntı ve kanama yaparlar.

HEMOROİD TEDAVİSİ

Diyet önerilir. bol posa bırakan lifli gıdalar alınması uygundur. Alkol alınması engellenir. Sıcak sı,u ile pansuman faydalıdır. Birinci ve ikinci derecede hemoroidlerde kanama kontrolünü sağlamak için hemoroidn en üst kısmından bir iğne ile sklerozan (yapıştırıcı, sertleştirici) bir madde verilir ve hemodoide giden kan akımı azaltılır.. Bu yöntem birçok hastada başarılı olur ancak kısa süre etkili olur. Lastik Şeritle Bağlama yöntemi kolay bir yöntemdir. Birinci, ikinci ve üçüncü derece hemoroidlerde kullanılır. ve oldukça etkilidir. Genellikle seanslar halinde yapılır. Lazer (İnfrared Koagülasyon) En popüler tedavi yöntemidir. Hastaya pek çok avantaj sağlar. hastaya sunduğu avantajlar. Öncelikle güvelidir. Gebelerde güvenle uygulanır. Kalbin elektriksel akımı etkilemez. Uygulaması basittir. Narkoz gerektirmez. Ağrı çok çok azdır. dikiş atılmaz. Kısa sürer.

paylaş:

Yorum Yap