Hemen İshal Yapan Şeyler Nelerdir? İshal Olmanın Kesin Yolları Garanti Yöntemleri

Geçenlerde bende çok kötü kabız olmuştum ben marketten şansıma kavun buldum ama hala varmıdır bilmiyorum 250 gr kuru kayısı yedim üzerinede yarım kavun yedim 2 saat geçmeden ishal oldum ve en az 10 kez gittim tuvalete

Bir bardak sicak süte aksamdan 5-6 tane erik ve kaysi dograyip atin. Sabahlyin aç karina için. Bu kadar. Umarim ise yarar. Beni ishal yapmisdi çünkü

en yakın poliklinige git lavman yaptır.. 10 dakikada sindirim sistemin temizlenmiş olur..

YADA ECZANEYE GİT İKİTANE LİBALAKS AL 5 DAKKA SONRA AÇILIRSIN

aç karnına süt iç bide üstüne haşlanmış mısır ye 1 saate cırcırsın :99)

İshal Yapan Yiyecekler

İshal, gıda zehirlenmesi, bakteriyel enfeksiyonlar, alerjiler, ilaç kullanımı, sindirim sistemi hastalıkları, hipertiroid ve diyabete bağlı olarak görülebilir. Bu durumlar dışında kalan ishal şikayeti ise bazı yiyeceklerden dolayı oluşabilmektedir. Yiyecekler nedeniyle görülen ishalin başlıca sorumlusu, sindirim sisteminin çeşitli gıdalara (laktoz intoleransı gibi) gösterdiği hassasiyettir. Örneğin laktoz intoleransı olan birinin süt veya süt ürünleri yemesi kaçınılmaz olarak ishale yol açar. Tabii ishalin derecesi vücudun o gıdaya ne kadar tepki verdiğiyle doğru orantılıdır. Besinler haricinde aşırı alkol tüketimi ve sigara kullanımının da ishale neden olduğu bilinmektedir.

İshal Yapan Yiyecekler Nelerdir?

İshal sizin için rutin bir durumsa öncelikle başka bir hastalığın belirtisi olarak ortaya çıkıp çıkmadığını öğrenmek için doktora gitmelisiniz. Geçmeyen ishalin iki ciddi tehlikesi bulunmaktadır. İlki fazla su kaybı nedeniyle sürekli halsizlik, ileri durumlarda bayılma ve ölümle sonuçlanabilecek kadar ciddi dehidratasyon, ikincisi ise besinlerin gerektiği gibi sindirilememesi dolayısıyla görülebilecek vitamin ve mineral eksiklikleridir. İshalin neden olduğu diğer sorunlar arasında şişkinlik, mide krampları, mide bulantısı ve sık tuvalete çıkma sayılabilir.

Çeşitli sağlık koşullarından bağımsız olarak görülen ishalin nedeni aşağıdaki yiyecekler olabilir:

Acı Biber: Acı biberde bulunan ve metabolizmayı hızlandıran “capsaicin” adlı bileşen ishal nedenleri arasındadır. Acı bibere bağlı ishal, yemekten 1-2 saat sonra oluşabilir.

Yapay Yağlar: Özellikle diyet, az yağlı veya yağsız etiketleriyle satılan patates cipsinde kullanılan yapay yağ “Olestra” ishale yol açabilir. Bunun nedeni yapay yağın mideden ve bağırsaklardan hiç sindirilmeden geçmesidir.

Yapay Şekerler: Aşırı gazın nedenleri arasında da bulunan “sorbitol” ve “mannitol” gibi tatlandırıcılar sindirilemediği için ishale neden olabilir. Yoğurt ve şekerlemeler bu tatlandırıcıların en sık kullanıldığı ürünler olmakla birlikte pek çok farklı gıdada bu bileşenleri bulabilirsiniz. Satın aldığınız ürünün “içindekiler” bölümünü okuyarak yapay tatlandırıcı içerip içermediğini öğrenebilirsiniz.

Kafein: Kafein bağırsak hareketini arttırarak kasılmalara ve ishale neden olabilir. Ayrıca idrar söktürücü özelliği ile vücudun susuz kalmasına yol açabilir.

Suda Çözünmeyen Besin Lifi: Uzmanların sağlıklı bir sindirim için tavsiye ettiği besin ögeleri arasında yer alan lif, bazı durumlarda ishale neden olabilmektedir. Lif bakımından zengin, çiğ sebze ve meyveler, fındık ve diğer yemişler “geçici ishal” nedenleri arasında sayılabilir. Diğer yandan “çözünebilir” lifli patates, pirinç, makarna ve yulaf ise gevşek dışkının sertleşmesine yardımcı olarak ishalin daha kısa sürede geçmesini sağlar.

Alkol: Tüm sindirim sistemini olumsuz yönde etkileyen alkol, vücudun aşırı su kaybetmesine de yol açtığı için, vücuda çifte zarar vermektedir.

İshalin Diğer Nedenleri

Gıda Hassasiyeti: İshal, bazı yiyeceklerin vücudunuz tarafından tam olarak sindirilememesinden kaynaklanıyor olabilir. Bu hassasiyet genel olarak süt ürünlerine karşı olmakla birlikte çeşitli yapay tatlandırıcılar ve gıda kimyasallarının bazı kişilerin sindirim sisteminde olumsuz etkilere yol açtığı bilinmektedir. Bu durumda belirtilere ishal dışında bulantı, mide krampları ve gaz eşlik edebilir.

Kronik durumlar: 3 günden uzun süren ishalin nedeni irritabl bağırsak sendromu, inflamatuar bağırsak hastalığı veya çölyak hastalığı gibi sindirim sistemi hastalıkları olabilir. Bu hastalıklar oldukça yaygındır ve genellikle beslenme programında yapılan değişikliklerle tedavisi mümkündür. Sindirim sistemiyle direkt olarak ilgili olmayan diyabet, hipertiroid, kronik pankreatit ve Addison hastalığı gibi diğer hastalıkların belirtileri arasında ishal de bulunmaktadır.

Gıda Zehirlenmesi: Hijyenik ortamlarda muhafaza edilmeyen ve bozulmuş gıdalar şiddetli ishale yol açabilir. Bu tip ishal gıdanın tüketilmesinden 1-2 saat sonra görülür ve tamamen geçmesi 1-2 günü bulabilir. Özellikle pişmemiş et, şarküteri, yumurta ve soğutmalı raflarda satılması gereken süt ve mayonez gibi besinler gıda zehirlenmesine bağlı ishalin başlıca nedenleri arasındadır.

Gıda Alerjileri: Gıda alerjisi tüketilen gıdada bulunan belirli bir protein nedeniyle oluşur. Vücut, gıda yoluyla alınan alerjenden kurtulmak için aralarında ishalinde bulunduğu bazı yöntemlere başvurabilir. Gıda hassasiyeti (intoleransı) ve gıda alerjisi sık sık birbiriyle karıştırılmasına karşın aynı şey değildir. Kabuklu deniz ürünleri, yer fıstığı, balık ve yumurta en çok görülen alerjenlerdir. Gıda alerjisi durumunda ishalle birlikte kusma görülebilir.

Ani Beslenme Değişiklikleri: Bütün gün aç kalıp ağır yağlı bir yemek yemek veya birden bire, fazla kırmızı et tüketmeye başlamak sindirim sisteminin alışık olduğu düzeni değiştireceği için ishale neden olabilir. Beslenme değişiklikleri yavaş yavaş ve vücudu alıştırarak yapılmalıdır.

İshal Yapan Şeyler


İshal Yapan Şeylerİshalin en yaygın nedeni gıda zehirlenmesidir. Belirtileri genelde yedikten yaklaşık altı saat sonra kendini gösterir. Çok fazla kahve içmek ishale neden olabilir. İshalin nedeni mideye etkiyen bir viral enfeksiyon olabilir. İshal, stres ve anksiyeteye (gerginlik) bağlı olarak da ortaya çıkabilir.

Bazı ilaçlara karşı gelişen tepkiler de ishalin nedeni olabilir.Yeni bir ilaç kullanıyorsanız, doktorunuzla bu konuyu görüşmenizde yarar vardır. Gıda duyarlılığı ve alerji de ishale yol açabilir. Başka bir bölgeye ya da ülkeye tatile gittiğinizde, sağlıklı olmayan yiyecek ve içecekler ya da vücuda giren yabancı bakteriler ishale yol açabilir. Bu durum, yeni bakterilere alışkanlık kazanıncaya kadar mideyi bozabilir.

İshal için Doktor Önerileri Nelerdir?

Bazı ciddi durumlar dışında ishal için tıbbi bir müdahaleye gerek yoktur. Dehidrasyondan (bol su kaybı) kaçınmak için, ishalken bol miktarda kaybedilen sıvı ve tuzları geri almak çok önemlidir. Özellikle çocuklarda dehidrasyon riski yüksektir. Sıvı ve mineral kaybını karşılayacak uygun çözeltiyi eczaneden alabilir veya kendiniz yapabilirsiniz. 1 çay kaşığı tuz ve 8 çay kaşığı şekeri, 1 litre (5 su bardağı) suyun içinde karıştırın. Çözeltiyi, daha büyük bir kapta hazırlayarak bir seferde daha çok karışım elde edebilirsiniz.

Ancak karışım oranlarını korumaya özen gösterin. Saat başı yarım litre (2 buçuk su bardağı) için ve ishal bitene kadar katı yiyecekler tüketmeyin. Katı yiyecekler yemeye başladığınızda, ilk olarak hafif yiyecekleri tercih edin. Doktorlar genelde muz, lapa ve pişmiş elma önerir. Kaynamış pirinç suyunu içmek ya da yoğurt yemek de ishal için yararlı olabilir. Gezilerde alınması uygun tedbirler arasında yalnızca hazır sulardan içmek, içeceklerin içine buz koymaktan kaçınmak sayılabilir. Özellikle salatalardan uzak durun, meyve ve sebzeleri iyice yıkamadan tüketmeyin ve uzun süre sıcakta kalmış yemekleri yemeyin.

İshal için Doktora Danışın

İshal yetişkinlerde 48, çocuklarda ise 24 saatten çok sürdüyse, kusma varsa, dışkıda yapışkan mukus ya da kan görüldüyse, soluk, cıvık ve kötü kokulu dışkının yanında gaz, mide krampları ve halsizlik de varsa kısa zaman içerisinde doktorunuza danışmanız faydalı olacaktır.

İshal için Bitkisel ve Alternatif Tedaviler

Bitkisel ilaçlar ile ishal tedavisi; Kasık otu (Agrimonia sp.), sinirli ot (Plantago sp.) veya sardunya (Pelargonium sp.) çayı demleyebilirsiniz. Hazırlamak için, 1 çay kaşığı bitkiyi sıcak suyun içinde 10 dakika beklettikten sonra süzün. Günde 3 kere, 3 ila 4 yemek kaşığı içebilirsiniz. Tıbbi nane ve papatya çayları da ishali hafifletmede etkilidir. * Tıbbi nane (mentha piperita) evlerde kullanılan naneden farklı içeriğe sahiptir.

Zihinde Canlandırma ile ishal tedavisi; Bu yöntem ishale neden olan stresle başa çıkmanıza yarayabilir. Telefonunuzun kablosunu çekin. Uzanın ya da rahatça geriye yaslanıp gözlerinizi kapatın. On beş dakika boyunca hoş ve huzurlu bir yerde, örneğin bir sahilde olduğunuzu hayal ecîin. Ya da gözlerinizi kapatın ve yarım saat boyunca hafif bir müzik dinleyip derin derin nefes alın.

Akupres ile ishal tedavisi; Parmaklarınızı bacağınızın iç kısmına, ayak bileğinin iç kısmının dört parmak yukarısına, incik kemiğinin tam arkasına yerleştirip yukarıya doğru ovun. Parmak ucunuzu göbek deliğinizin üç parmak altına, karnınıza yerleştirin ve çemberler çizerek yavaşça masaj yapın. Refleksoloji ile ishal tedavisi; Sindirim sistemine yardımcı bölge, ayak tabanında, topuğun hemen ilerisindedir. İnce bağırsak için, bu refleksoloji noktasına resimde görüldüğü gibi basınç uygulayın. Ardından bu bölgenin her iki yanında kalın bağırsağa karşılık gelen noktalara da basla ve masaj yapın.

Darı :Buğdaygillerden, kuraklığa dayanıklı bir bitkidir. Tohumları besin olarak kullanılır.

Kullanımı

Darı unundan yapılan yiyecekler, zihin yorgunluğunu giderir. Sinirleri kuvvetlendirir. Hamilelere de faydası vardır.

Şalgam

Apse, dolama, kan çıbanı ve donmalarda kullanılır. Ergenlik sivilcesi ve egzama gibi cilt hastalıklarında faydalıdır. Göğsü yumuşatır. Akciğerleri ve bronşları temizler, vücuda rahatlık verir. Boğaz iltihaplarını giderir. Nekahat devresini kısaltır. Kabızlığı giderir.

Ceviz Ağacı

Uzun ömürlü; gövdesi kalın, kerestesi ve meyvesi değerli ulu bir ağaçtır. Yemişi nişastalı ve yağlıdır. Hekimlikte; yaprakları, meyvesinin üzerindeki yeşil kabukları ve yağı kullanılır. Bir çok çeşidi vardır.

Kullanımı

Yaprakları ve kabukları ile hazırlanan ilaçlar kanı temizler, kansızlığı giderir. İshal ve dizanteriyi keser. Verem ve şeker hastalığında hem besleyici, hem de tedavi edicidir. Kadınlarda görülen beyaz akıntıyı keser. El ve ayak donuklarında, deri çatlaklarında faydalıdır. Saç ve elleri boyamakta da kullanılır. Çok kuvvetli bir besin olduğundan fazla yememelk gerekir. Cevizyağı, raşitizm ve sıracada faydalıdır. Kabızlığı giderir. Bağırsak solucanlarını düşürür. Derinin yanmasını önler.

paylaş:

Yorum Yap