Hareketli Oyun Örnekleri Okul Öncesi Anaokulu İçin Hareketli Oyunlar

Okul öncesi çocuklara öğretebileceğiniz birkaç oyun örneği;

OYUNUN ADI : Kurbağa ve Leylekler

YAŞ GRUBU : 61-72 ay grubu

GELİŞİM ALANI : Psikomotor ve bilişsel gelişim

AMAÇ : Çocukların beden gelişimine yardımcı olmak ve dikkatini arttırmak

MATERYAL :Tebeşir

OYUNUN OYNANMASI:

Oyun yerine iç içe iki büyük daire çizilir.2 Gruba ayrılan çocukların bir bölümü leylek olur ve büyük dairenin dışına sıralanır.Diğerleri kurbağa olur ve orta daireye dağılır.En içteki daire göl ve bataklık alanıdır.Leylekler büyük dairenin dışında leylek yürüyüşü ile ‘‘lak lak lak ‘’ diye gezinmeye başlarken kurbağalarda kurbağa sıçraması ile ‘‘kuvak kuvak kuvak’’ sesleri ile dolaşırlar.Öğretmenin :
-Karnınız aç mı? Sorusuna leyleklerin:
-Aç demesi üzerine kurbağalar yakalanmamak için hemen göle sıçrarlar.Bu sırada göle kaçamayıp leyleklere yakalanan leylek olurlar ve oyuna yeniden başlanır.Leylekler hiçbir zaman göle girmemelidir.

OYUNUN ADI : Çömel Kurtul

YAŞ GRUBU : 4-5-6 yaş grubu

GELİŞİM ALANI : Çocukların beden hareketlerinin gelişimine yardımcı olur.

AMAÇ : Çocukların dikkatini arttırır.

MATERYAL :Mendil

OYUNUN OYNANMASI:

Oyuncular arasından bir ebe seçilir. Diğerleri oyun alanına dağılır. Ebe ayakta gördüğü oyucuları kovalamaya ve mendille vurmaya çalışır. Diğerleri vurulmamak için ebe yanına geldiği sırada yere çömelir,ebe bunları vuramaz. Ayakta ebelenen olursa, kendini arkadaşlarına tanıtmak için bir kolunu yukarı kaldırır ve ‘’ ben ebeyim ‘’ diye bağırır. Oyun bir süre böyle devam eder.

OYUNUN ADI : Kırmızı – Beyaz Oyunu

YAŞ GRUBU : 4-5-6 yaş grubu

GELİŞİM ALANI : Psikomotor gelişimi

AMAÇ : Çocukların beden gelişimine yardımcı olmak

MATERYAL :Tebeşir

OYUNUN OYNANMASI:

Oyuncular iki takıma ayrılır.Takımlardan birisi kırmızı,diğeri beyaz diye adlandırılır.30 adım kadar aralık bırakılarak her iki takıma birer kale çizgisi çizilir.Sonra her iki takımda birbirine sırtları dönerek dizilir.Öğretmen önce hangi takımın adını söylerse o takım diğer takımı kale çizgisine kadar kovalar,yakalanan esir olur.

OYUNUN ADI :Kahkaha Oyunları

YAŞ GRUBU : 61-72 ay grubu

GELİŞİM ALANI : Dikkat ve motor haraketlerini kontrol etmesine yardımcı olur .

AMAÇ : Çocukların dikkatini arttırır. Çocukların motor hareketlerini kontrol altına almalarına yardımcı olur.

MATERYAL :Tebeşir.

OYUNUN OYNANMASI:

Öğretmen elinde tutuğu bir eşyayı göstererek ‘’Çocuklar, bu elimdeki tebeşiri yukarı attığımda herkes istediği gibi kahkahalarla gülebilecek ama tebeşiri tuttuğum zaman hiç kimse gülmeyecek ,ciddi olacak ‘’der. Önce oyunun bir denemesi yapılabilir. Sonra uygulamaya geçilir. Bu arada gülmesini tutamayan olacaktır. Ama birkaç kez kurala uymayan olursa bir süre oyuna katılamaz. Hiç yanılmayan olursa, oyun monoton bir şekile dönüşürse öğretmen elindeki eşyayı yukarı atarmış gibi yapar ve avucuna saklar. Bu hareket bir çok oyuncuyu şaşırtabilir.

paylaş:

Yorum Yap