Hangi ilaçlar greyfurt suyu ile içilirse zehirler?

Meyvelerin her derde deva olduğu söylenir. Her gün gazetede başka bir meyvenin mucizevi faydalarından söz edilir. Fakat bu haberimizde her meyvenin yeri geldiğinde şifa ama yeri geldiğinde de bir zehir görevi görebileceğini görüyoruz.

Greyfurt suyu ile birlikte ilaç içmek zehirlenmeye neden olur mu?

Doktorlar bazı ilaçların greyfurtla birlikte alınması konusundaki tehlikelerin bilinmediğine dikkat çekti. Kanada Tıp Birliği Yayın Organı’nda yayımlanan araştırmaya göre, 2008’de greyfurtla birlikte alındığında tehlike yaratan ilaç sayısı 17 iken, 2012’de bu sayı 43’e çıktı.

Greyfurtla beraber olumsuz etkiler yaratan ilaçlar arasında tansiyon, kanser ilaçları, kolesterol düşürücü statinler ve organ naklinden sonra bağışıklık sistemini bastırmak için kullanılan ilaçlar yer alıyor.

SU VE GREYFURT SUYU FARKI

Bir bardak greyfurt suyu içen bir kişide felodipine adlı tansiyon ilacı oranı, bir bardak su içen kişiye kıyasla üç kat yüksek çıktı.

İlaçlarla greyfurt arasındaki ilişkilerde görülen yan etkiler, değişim gösteriyor.

Bu yan etkiler arasında midede kanama, kalp atışında farklılık, böbrekte tahribat ve ani ölümler bulunuyor.

GREYFURT ZEHİRLEYEBİLİR

Araştırmacılardan Dr. David Bailey BBC’ye yaptığı açıklamada,“Bir bardak greyfurt suyuyla bir hap almak, bir bardak suyla 5-10 hap birden yutmaya benziyor. İnsanlar inanmıyor ama bunu bilimsel olarak kanıtlamak mümkün. Dolayısıyla farkında olmadan, sadece greyfurt suyu içmekle, tedavi aşamasından zehirlenme aşamasına geçilebilir” dedi.

Kraliyet Farmakoloji Derneği’nden Neal Patel, greyfurtun sorun yaratan tek besin olmadığını, örneğin birlikte alındığında sütün de bazı antibiyotiklerin çözülmesini durdurduğunu belirtti.

Greyfurtun içindeki furanokumarin adlı kimyasal madde ilaçları çözen enzimleri öldürüyor.

Bu da ilacın vücudun kaldıramayacağı kadar büyük kısmının sindirim sisteminden çıkması anlamına geliyor.

paylaş:

Yorum Yap