Hamilelikte kaç kilo almalıyım hesapla

hamilelikte kilo 199x300 Hamilelikte Kaç Kilo Almalıyım?

 Bu yazıda hamilelikte kaç kilo alınmalı, hamilelikte alınacak kilo hesabı nasıl yapılır, hamilelikte ne kadar kilo almalıyım, gebelikte kaç kilo alınır:

Hamileyken kaç kilo almalıyım?

Hamileliğiniz süresince “Sen çift canlısın, bunu da yemelisin” diyerek önünüze konan porsiyonların sayısı arttıkça, siz de “Ay yok teşekkürler, çok kilo aldım” cevaplarını sıralarsınız. Ama bunlar çoğu zaman boşunadır. Siz ne kadar yerseniz yiyin, bebeğiniz kendi ihtiyacı olanını alacak ve geri kalanlarını vücudunuzun çeşitli bölgelerinde yağ dokuları olarak size bırakacaktır.

Hamilelikte alınan kilolar, anne adaylarının sahip olduğu fiziksel yapıya göre kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Anne adayının hamile kalmadan önceki kilosu, plasentanın erişeceği boyutlar, genetik özellikler ve beslenme alışkanlıkları gibi pek çok değişken, hamilelik kilosunu etkiler.

Hamilelik boyunca şu kadar kilo alınmalıdır” gibi kesin bir rakam vermek yerine, şöyle kabaca bir hesap yapalım: Hamilelikte alınan kilonun yaklaşık 3-5 kilogramı bebeğe aittir.

Bebeğinizin yanı sıra karnınızda 500 gram plasenta, 1 kilogram kadar amnion sıvısı taşırsınız. Ek olarak ağırlığı artan uterus için 1 kilogram, memeler için 300 gram ve kan – sıvı miktarı için de 6 kilogramlık bir artış hesaplarsak; 12 kg 300 gr eder. Yani ortalama olarak 11 – 14 kg arası ideal sayılabilir. Gördüğünüz gibi bebeğiniz dünyaya gelirken bunları yanına alacak, gerisi sizde kalacaktır. (Verilen bu ortalama rakamlar kişilere göre değişiklik gösterebilir.)

Bebeğinizin bütün önemli yapıları ve organ sistemleri ilk üç ayda oluşur. Daha sonraki dönemde ise bunlar büyüyüp gelişirler ve bebeğinizde kilo artışı görülür. İlk üç ayın sonunda, bebek ortalama 8 cm. boyunda, 20 gram ağırlığında minyatür bir insan görünümündedir. Pek çok organ sistemleri oluşmuş ve hatta çalışmaya başlamıştır bile. Ufacık el ve ayak parmaklarında minicik tırnakları bile vardır.

Gözünüzde canlanan bu sevimli görüntülerden asıl konumuz olan kiloya dönersek; ilk üç ay sonunda anne adayı bir ya da iki kilo alır ve bu dönemden sonra da gebeliğin sonuna kadar her hafta 500 gram almaya devam eder. İlk 20 hafta en fazla 2.5 kg alıp, ilerleyen haftalarda dengeli biçimde kilo alımının devam etmesi idealdir.

Hamilelik öncesinde zayıfsanız (beden kitle indeksi 18,5’in altında) ve doktorunuzun başka bir uyarısı yoksa hamilelik boyunca yaklaşık olarak 15 kg kadar kilo almanız uygun olacaktır. Aynı şekilde fazla kilo ile hamileliğe başladıysanız ve yine hekiminizin herhangi bir uyarısı yoksa, hamilelik süresince 8-9 kg almanız bebeğin gelişimi için uygun sayılabilir.

Hamilelikte fazla kilo alanların yanında, bir de az kilo ile doğuma gidenler mevcut. Özellikle son dönem trendlerine kapılıp, sadece 5-6 kilo almalarıyla övünen bazı ünlüleri kendine örnek almaya çalışan hamile adaylarına şunu hatırlatmakta fayda var: Gebelik süresince 9’dan az kilo alanların, normal seviyede kilo alanlara göre yüksek oranda erken doğum ve 2-3 kez daha fazla oranda düşük kilolu bebek doğruma riskleri bulunmakta.

Bunların yanı sıra hamilelikte vücudunun bozulması endişesiyle yapılan diyetler sonucu, vücut gereksinimini karşılayamazsa protein depolarının kullanılacağı ve bunun da hem anne hem de bebek açısından hiç de sağlıklı sonuçlar doğurmayacağı unutulmamalı.

Tüm bu yazılanlar dışında, kilo alımınızda daha farklı bir durum söz konusuysa hemen paniğe kapılmamalısınız. Daha önce de belirttiğimiz gibi bu, her anne adayının fiziksel yapısına göre değişiklik gösterebilecek bir durum. Hamilelik esnasında kilo alımınız normal seyrederken ani bir değişiklik olursa (daha fazla kilo alımı veya kilo kaybı) en kısa süre içinde mutlaka hekiminizle görüşmelisiniz.

Hamilelikte kaç kilo almalısınız?

Hamilelikte alınması gereken kilo, kişiden kişiye değişir. Siz de beden kitle endeksinizi hesaplayarak, hamilelikte almanız gereken kiloyu bulabilirsiniz.

Hamilelik boyunca almanız gereken kilo miktarını, hamilelik öncesi kilonuz belirler. Anne adayının, hamilelikten önce; zayıf, normal, kilolu veya çoğul bebek taşımasına bağlı olarak, hamilelik sürecinde alması gereken kilo miktarları değişir.
Örneğin normal kilolu bir kadının, hamilelik boyunca 9-12 kilo alması beklenir. Alınan fazla kilolar, annenin yeterince sağlıklı beslendiği ama dengeli beslenmediği anlamına gelir. Üstelik fazladan alınan her kilo, bebeğe fazladan bir şey katmadığı gibi, hamile kadının doğumdan sonra kilo vermesini de güçleştirir.
Her kadının hamilelik boyunca alması gereken kilo oranı, BMİ (BEDEN KİTLE ENDEKSİ) ile hesaplanır.
Şimdi, hamileliğiniz süresince almanız gereken kilo miktarını belirleyelim.
BMİ nasıl hesaplanır?
            KİLO (Kg)
BMİ= ……………… şeklinde hesaplanır.
            BOY (m²)
BMİ <19 zayıf anne adayı 12.5 – 18 kg/m²
BMİ <19.8 normal ağırlıklı anne adayı 11.5-16 kg/m²
BMİ <20-26 kilolu anne adayı 7 – 11.5 kg/m²
Kilonuzu boyunuzun karesine böldüğünüzde bulduğunuz değer, yani BMİ’niz 19’dan küçükse, sizin zayıf anne adayı olduğunu gösterir. Bu nedenle hamilelik boyunca en az 12.5, en çok 18 kilo almalısınız.
BMİ’niz 19.8 çıktıysa, o zaman normal kilolu bir anne adayısınız. Hamileliğiniz boyunca en az 9, en çok 12 kilo almalısınız.
BMİ’niz 20 ile 26’nın üzerinde çıktıysa, kilolu bir anne adayısınız. Hamilelik boyunca en az 7, en çok 11.5 kilo almalısınız.
BMİ’niz 26’nın üzerinde çıktıysa, siz obez bir anne adayısınız. Bu nedenle, diyet uzmanıyla birlikte mutlaka özel bir beslenme planı uygulamalısınız.
 
 
American Dietetic Associalion (Amerikan Diyetisyenler Birliği)’ne göre;
Anne adayı   Ortalama alınması gereken kilo Maksimum alınması gereken kilo
Düşük ağırlıklı         12 kg                                                 18 kg
İdeal ağırlıklı              9 kg                                                 12 kg
Kilolu                           7 kg                                                 11 kg
İkiz bebek                 16 kg                                                 20 kg olmalı.
Hamileliğin ortalama 39-40 hafta olduğu kabul edildiğinde, anne adaylarının, hem doğum hem de doğumdan sonraki günler için kilolarını kontrol etmesi son derece önemli.
Normal kilolu kadınların kontrollü bir hamilelik için, alması gereken kilo miktarları:
Gebeliğin 4. ayına kadar; toplam 1 veya 3 kg almak idealdir.
Gebeliğin 5. ayında;          en fazla 1 kg
Gebeliğin 6. ayında;          en fazla 1 kg
Gebeliğin 7. ayında;          en fazla 2 kg
Gebeliğin 8. ayında;          en fazla 2 kg
Gebeliğin 9. ayında;          en fazla 2 kg almalısınız.
Hamilelikte sadece annenin kilo artışı değil, bebeğin kilo artışının da dikkate alınması gerekir. İlk 16 hafta içinde yavaş gelişen bebekler, en çok kiloyu, 7. ile 9. aylarda alırlar. Özellikle bu aylarda, bebeklerin haftada 250 gram kilo aldığı düşünüldüğünde, anne adaylarının en fazla kilo artışını 7 ile 9. aylara bırakması gerekir.
Bununla birlikte hamilelikte, zayıflama amacıyla diyet yapılmamalı, gereğinden fazla kilo da alınmamalıdır.
Hamilelik boyunca ne kadar kilo alabileceğinizi saptamak için, haftada bir kez, aynı saatte, aynı kıyafetlerle tartılıp, kilonuzu bir yere not edin. Eğer hamilelik aylarına göre fazla kilo aldıysanız, mutlaka diyet uzmanına başvurun.

Gebelikte Kaç Kilo Alınmalı

gebelik – hamileler kaç kilo almalı – hamilelikte ideal kilo – hamilelikte kilo almak

Gebelikte annenin almış olduğu kilo, bebeğin büyümesini ve doğum kilosunu etkiler ve yetersiz beslenme düşük doğum ağırlığına neden olur. Annenin gebelik ilerledikçe yeterli miktarlarda kilo alması, kalori alımının yeterli olduğunu göstermekle birlikte, annenin yeterli ve dengeli beslendiğini göstermemektedir.

Vitamin kullanımı büyüme, gelişme ve gebeliğin sağlıklı bir şekilde sürdürülmesi açısından önemlidir. Gereken miktar karşılanamadığında ya da yanlış pişirme yöntemleri ile vitaminlerden yeterli miktarda yararlanılamadığında, gebelik sürecinde takviye yapılması gerekmektedir.

Annenin tükettiği gıdalar gebelikte beslenme standartlarına uygun olmalıdır. Ortalama olarak gebelikte annenin alması gereken günlük kalori miktarı 2300, protein miktarı 74 gr., karbonhidrat miktarı minimum 150 gr., sodyum miktarı 2-3 gr., kalsiyum miktarı 1200 mg.,magnezyum miktarı 450 mg., demir miktarı ise 30mg.’dır.

Gebelikte kilo alma miktarı, beden kitle indeksine göre de değerlendirilmektedir. Beden kitle indeksi kilogram cinsinden ağırlığın, metre cinsinden boya bölünmesi ile bulunur. (Örnek hesaplama: 55 kilo / 1,60 boy ölçülerine sahip bir kişinin beden kitle indeksi 55/1,60=21.48 olacaktır.) Hamile kalınmadan önceki beden kitle indeksi düşük yani 19.8′den az olan kadınlar için 12,5 – 18 kilo arası, beden kitle indeksi 19,8-26 aralığındaki normal ağırlıktakiler için 11,5 – 16 kilo arası, beden kitle indeksi yüksek olan 26-29 arasındakiler için 7-11,5 kilogram arası ve son olarak şişman olarak tabir edilen ve vücut kitle indeksi 29 değerinden büyük olanlar için maksimum 7 kilogram normal ve ideal olarak kabul edilmektedir.

Hamilelikte Kilo Hesaplama Yöntemi

Hamile Kadın

Kadın, tarihin en eski çağlarından beri dış görünümüne erkekten daha fazla önem vermektedir. Bu bir gerçeklik ve Bunu tarihsel araştırmalardan görüyoruz. Ayrıca  herkes Taş Devri Çizgi Filmindeki  Wilma Çakmaktaş’ ın fit vücudunu ve kolye, bileklik takarak güzel görünme kaygılarını hatırlar! Hamilelikte kilo alımı da tarih boyunca hem hamileleri hem de tıp bilimini meşgul etmiştir. Örneğin 1970’li yıllarda hamilelikte kilo alımının kötü bir şey olduğu düşünülmekte ve anne adaylarının kilo almasını önlemeye yönelik önlemler alınmaktaydı.

Devir değişti, kadınlar için fit olmak(!) halen önemini koruyor; ama artık gebelikte kilo almaya daha bilimsel yaklaşılıyor. Ne kadar kilo alınması gerektiği, alınan kiloların ne işe yaradığı ve bu kiloların nasıl verilmesi gerektiği konusunda artık kadınlarımız daha bilinçli.

Hamilelikte Ne kadar Kilo Alınmalı

 

Hamilelikte ne kadar kilo almanız gerektiği gebe kalmadan önceki durumunuzda yakından ilgilidir. Bu nedenle hamilelik öncesi durumunuzu tespit etmek gerekir. Bunu Vücut kitle hesaplama aracımızla yapıp tekrar bu yazıya dönebilirsiniz. Ya da aşağıda vereceğimiz  hesaplama yöntemiyle kolayca kendiniz de tespit edebilirsiniz.

 

Vücut Kitle Endeksi Hesaplama

Hamilelik Öncesi Kilonuz / boy*boy

 

Örnek olarak hamilelik öncesi kilosu 63 kg olan  ve boyu 1.63cm olan bir kadının vücut kitle indexi23.71 olarak hesaplanacaktır : 63/(1.63*1.63)=23.71

 

(Size kendinizi ortalama Türk kadınının değerleriyle kıyaslama yapmak için fırsat. Burada kullandığımız değerler Türkiye Aile Planlaması Derneğinin yaptığı çalışmada saptadığı ortalama Türk Kadını kilosu ve boyudur)

Bu hesaplamada Sonuç 18,5’nin altında çıkarsa düşük kilolu; 18,5-24,9 arasında çıkarsa normal kilolu; 25-29,9 arasındaysa fazla kilolu; 30’un üzerinde çıktığında ise obezite olarak sınıflandırılır.

Grubunuzu bulduktan sonra yapmanız gereken ne kadar kilo almanızın ”normal” olacağıdır.

Hamilelikte Kilo Alımı Ne Kadar Olmalı ?

Düşük Kilolu                   12,7 – 18,2 kg

Normal Kilolu                  11,3 – 16 kg

Fazla Kilolu                      6,8 -11,3 kg

Obez                                       5-9     kg

İkiz Taşıyanlar                16-20,4  kg

Bu tablodaki rakamlar Amerikan İlaç Enstitüsünün (IOM) 2009 yılı Mayıs ayında yaptığı çalışmadan alınmıştır.


Dikkat etmeniz gereken, çevrenizde az kilo almışsın, çok kilo almışsın diye dedikodu yapanlar veya alışveriş merkezinde yürürken sizi süzen diğer kadınlar değil, buradaki değerler ve doktorunuzla takip edeceğiniz kilo alım cetvelinizdir.Not:

 

Hangi Ayda Ne Kadar Kilo Almalıyım ?

Normal şartlar altında hamilelikte ilk 3 ay içinde 1,5 veya 2,5 kilo arası artış olmaktadır. Hamileliğin 3.ayından sonraki dönemde ise her ay ortalama 2 kilo alımınız normal olarak değerlendirilecektir.

Aslında doktorunuzu her ziyaretinizde kilonuz ölçülecektir; ama bir ay çok uzun bir süredir.Bu sürede bir ay içinde 4-5 kg alıp sonra panik yapmamak için düzenli kilo ölçümünüzde fayda var.Düzenli olarak kilonuzu ölçmeniz çizelgenin dışına çıkmanızı engelleyecektir. Bu nedenle kilonuzu sabahları kahvaltınızı yapmadan düzenli olarak ölçer ve kaydederseniz takibiniz daha kolay olacaktır.

Hamilelikte Kilo Hesaplama Yöntemi

Hamilelikte Kaç Kilo Almalıyım?

Hamilelikte kaç kilo almalısınız?

Hamilelikte kaç kilo almalıyım nasıl hesaplanır

 

paylaş:

1 Yorum

Yorum Yap