Hamilelik Belirtileri Psikolojik Olurmu, Gebelik Belirtileri Psikolojik Olabilirmi

Gebelik yumurtlama halindeki döllenmeden sonra başlar ve daha sonra gebelik belirtileri ortaya çıkmaya başlar ilk adetin gecikmesi hamileliğin ilk belirtileridir.

Gebelik belirtileri kişiden kişiye farklılık gösterebilir hamile olmadığı halde gebelik belirtilerini hisseden kadınlarda bu durum genelde psikolojik bir duygudur kişi adetin geciktiği andan itibaren kendisini hamile zannetmeye başlar ve baş dönmesi mide bulantısı gibi şikayetleri yaşadığını sanır.

Yalancı gebelik, yani psikolojik gebelik, gebe olmayan bir kadının gebe olduğuna inanması ve gebelik belirtilerine benzer (bulantı, kusma, karın büyümesi gibi) bulgular yaşaması olarak tanımlanıyor. Tıpta, ‘pseudocyesis’ olarak adlandırılan bu durum, aslında psişik bir bozukluğun fiziksel olarak dışa yansımasıdır. İnsanın beyinsel olarak hamile olduğuna inanmasıyla birlikte, gerçekten de hamileliğin fizyolojik belirtileri ortaya çıkabiliyor.

Yalancı gebeliğin çok eski çağlardan beri bilindiğini belirten uzmanlar, 17-79 yaşlar arasındaki kadınlarda pek çok vaka bildirildiği söyleniyor.

En sık görülen belirtiler az adet görme, hiç adet görmeme, karında büyüme ve göğüslerdeki değişiklikler. Bazen bu bulgulara bulantı ve kusma da eşlik edebilir. Yine de jinekolojik muayenede rahimde büyüme saptanmaz. Karın, genellikle gergindir ve gaz birikimi vardır. Hastalar tarafından hissedilen ve bebek hareketleri diye algılanan hareketler, aslında bağırsak hareketleri veya karın kaslarının istemsiz kasılmalarıdır. Bebeğin kalp atışları gibi algılanan ise, kendini hamile zanneden kadının heyecanına bağlı tansiyon artışıdır.

Uzmanlar Göğüsten süt bile gelebilir bazen göğüslerden süt de gelebileceğine değinerek Beyinde yer alan hipofiz bezinde, iyi huylu tümörlere bağlı prolaktin denen süt hormonunun kanda yükselmesi de göğüslerden süt gelmesine neden olabilir.

Hasta, kafasında yaptığı ‘başlangıçta yanıldım’ yorumları ile yalancı gebeliğin süresini, 9 ayla birkaç yıla kadar uzatabilir. Ve çoğu hasta, tahlil sonucuna rağmen gebe olmadığına inanmaz. Bu nedenle gerçekten gebelik olup olmadığının araştırılmasından sonra hastaya psikolojik bir tedavi de planlanmalıdır.

paylaş:

Yorum Yap