Hamileliğin son aylarında anne karnındaki bebek ne durumdadır?

Etiketler: anne, anne karnındaki bebek, ay ay anne karnındaki bebeğin gelişim, bebeğin gelişimi, bebek gelişimi, beyin, çocuk,doktor, fetus, gebe, gebeliğin son ayında beslenme, gebeliğin son ayında cinsel ilişki, gebeliğin son ayında cinsellik, gebeliğin son ayında kanama, gebeliğin son ayında karın ağrısı

Gebeliğin Son Ayında Anne Karnında Bebek Ne Durumda Olur?

Hamilelik 9 ay değil, 9 ay 10 gündür. Son ay dediğimiz 36 ve 40 hafta arasıdır. Son ayda annenin doğum şeklinin ne olacağı belli olur. Doktorların önerisi, anne de veya bebekte anormal bir durum yoksa çoğunlukla normal doğum olmaktadır. Normal doğum yapabilecek anneler bu son ayda yavaş yavaş bebeklerinin doğum kanalına ilerleyişini gözlemleyeceklerdir. Bazen rahim kasılmaları olabilir. Bundan kesinlikle korkmamaları gerekir. Bu hamilelikte olağan bir durumdur. Olağan olmayan ve anne adayının doktora başvurmasını gerektiren durumlar şunlardır:

1. Düzenli olarak 10 dakikada 3 kez giren ve 45-50 saniye kadar süren kasılmalar olursa.
2. Kanama olursa
3. Bebeğin hareketlerinde azalma olursa
4. Su veya nişan gelme durumu olursa

Sezaryen kararı alınmışsa 37,5 ile 39. hafta arasında belirli bir planlamayla olur. Sezaryen veya normal doğum hangisi olursa olsun eğer doğum hastanede yapılıyorsa anne adaylarına epidural doğum şansını kullanmaları önerilir. Epidural yöntemde belden uyuşturularak doğum gerçekleştirilir. Sezaryende anneyi uyutmadan tam anesteziyi sağlamak için, normal doğumda ise 10 cm rahim açıklığı sağlanana dek sancıyı azaltmak amacıyla kullanılan modern bir yöntemdir. Bu yöntem ülkemizdeki anestezi uzmanları tarafından iyi bilinmekte ve uygulanmakta olduğundan anne adaylarının epidural anesteziden korkmasına gerek yoktur. Hastanelerde de sıklıkla yapılmaktadır. Eğer doktor tarafından sezaryen kararı alınmışsa bunu tartışmamak gerekir. Ülkemizde sezaryen oranlarının yüksek olmasından hep şikayet edildiğini biliyoruz fakat unutulmamalıdır ki doktorun tek amacı bebeği annesine sağlam bir şekilde teslim etmektir. Bunun başka bir amacı yoktur.

Aramalar: gebeliğin son ayından neler olur, hamileliğin son ayında bebek ne durumdadır, hamileliğin son günlerinde anne karnındaki bebeğin durumu nasıldır.

Hamileliğin 8. ayında anne karnındaki bebek ne durumdadır?

 

Hamileliğin 9. ayında anne karnındaki bebek ne durumdadır?

Hamileliğin 6. ayında anne karnındaki bebek ne durumdadır?

Hamileliğin 5. ayında anne karnındaki bebek ne durumdadır?

Hamileliğin 4. ayında anne karnındaki bebek ne durumdadır?

Hamileliğin 7. ayında anne karnındaki bebek ne durumdadır?

Hamileliğin 3. ayında anne karnındaki bebek ne durumdadır?

Hamileliğin 2. ayında anne karnındaki bebek ne durumdadır?

Hamileliğin 1. ayında anne karnındaki bebek ne durumdadır?

Hamileliğin son ayında anne karnındaki bebek ne durumdadır?

Hamileliğin son ayında anne karnındaki bebek ne durumdadır ?

Doğumun artık yaklaştığı gebeliğin 9.cu ayında anne karnındaki bebeğin durumuyla ilgili uzmanlardan derlediğimiz bilgileri sizlere aktarıyoruz

gebelik1

Son ay niye son ay 9 ay bitti halbu ki neden çünkü hamilelik 9 ay 10 gündür 9 ay değildir o yüzden son ay var son ay 36 ile 40. Haftalar arasında noluyor anne adayının artık yavaş yavaş doğum şekli belli olmuş oluyor doktorun önerisine göre çoğu zaman normal doğuma yönlendiriyoruz tabi ki normal doğum yapabilecek anne adayları bu dönemde artık yavaş yavaş bebeklerinin doğum kanalarına ilerlemeye başladıklarını görecekler yavaş yavaş zaman zaman kasılmalar olduklarını görecekler rahimde hiç bir şekilde korkmasınlar doktora başvurmayı gerektiren bulgular doğum için düzenli olarak 10 dakikada giren ve 45 – 50 saniye süren kasılma olursa eğer kanaması olursa , bebek hareketlerinde azalma olursa ve su gelmesi yada nişan gelmesi olursa doktorunu arıyacaklar vede hastaneye gidecekler ve doğumunu yapacaklar.

Sezeryan karar verilmişse eğer bu 32,5 ile 39. Hafta arasında oluyor ve planlı bir şekilde yapılıyor ister sezeryan olsun ister normal doğum olsun anne adaylarına önerimiz epidüral şansını kullanmaları eğer hastanede yapılıyorsa epidüral belden uyuşturma yöntemi sezeryanda tam anesteziyi sağlamak için ama uyumadan normal doğumda rahim ağzı yaklaşık 10 cm açık olan ve dönemdeki sancıyı azaltmak için kullanılan çağdaş bir yöntem hiç korkmasınlar güzel uygulayan anestazi doktorları bu işi iyi yapıyorlar Türkiye’de ve hastanelerin önemli bir kısmındada yapılabiliyor eğer doktor sezeryan demişse bunu tartışmanın hiç bir anlamı yok çünkü artık günümüzde her ne kadar ülkede tartışılıyorsada sezeryan olayları çok yüksek diye yüksek olmasının tek nedeni var oda anne adaylarına bebeği sağlıklı bir şekilde vermek doktorun tek kaygısı o.

Etiket:kadın, anne karnındaki bebek, hamileliğin sekizinci ayı, hamilelik, gebelik, fetus, hamilelik gelişimi, hamile, bebek gelişimi, anne, gebelik gelişimi, bebek, gebe, bebeğin gelişimi, doğum, hamileliğin 8. ayı, anne karnındaki bebeğin gelişimi

paylaş:

Yorum Yap