Günde kaç kalori almalıyım, günlük kaç kalori almalıyız, kilo vermek için bir günde kaç kalori almak gerek?

Öncelikle, dengeli bir beslenme programı uygulayarak vücudunuzdaki her yarım kilo için 10 kalori almalısınız. Buna, günlük aktivite durumunuza göre, 400-700 kalori daha eklemelisiniz. Sözgelimi 65 kiloda aktif bir kadının günlük alması gerekli kalori miktarı 2000 civarındadır ve bu kişinin, haftada bir kilo vermek istediğinde, günlük kalori miktarından 500 kalori daha az beslenmesi yeterlidir. Eğer siz daha kalıcı çözümler istiyorsanız, diyetiniz boyunca günlük kalori miktarından 250 kalori indirin ve 250 kaloriyi yaktıracak kadar da egzersiz

Bir günde en çok kaç kalori almalıyız?

Hay Sağlık ve Güzellik Merkezi”nden Medikal Estetik Hekimi Dr. Gönül Ateşsaçan, “Herkesin midesi, kendi 2 avucu kadardır. Bir öğünde kendi 2 avucunuz kadar yemek yenilmesi uygundur. Diğer bir değişle masadan yüzde 75 doyarak kalkmamız gerekir” dedi. İşte Gönül Ateşsaçan’dan diyetin püf noktaları.

MEVSİMİNE GÖRE YİYİN

Evde veya dışarıda yerken mümkün olduğu kadar basit şekilde beslenin. En fazla 3 veya 4 yiyeceği karıştırın. Mevsimlere göre beslenmeye özen gösterin.Yazın sulu va serin besinler; kışın sıcak ve kuru (su, domates ve salça olmadan, kendi suyunda pişirilmesi; ızgara veya fırında veya buharda pişirilmesi uygundur)

Mevsimine göre sebze ve meyve yiyin.

Tatlandırıcı ve şeker kullanmayın; sakız çiğnemeyin. n Yiyecekleri 30-40 kez çiğneyin. Çok çiğneyince asidik gıdalar, alkali olurlar ve midede o denli az asit oluştururlar. Bu da sindirimi hızlandırır.

HIZLI YEMEYİN

Yemek sırasında su veya başka sıvı tüketmeyin. Sindirim yavaşlar.

Öğün aralarında olmak üzere 10-12 bardak-2 litre sıcak su tüketin.

Sakin bir ortamda yiyin. Yemeklerinizi sakin bir ortamda, oturarak, huzurlu olarak yiyin. Ne kadar hızlı yerseniz, o kadar yavaş hazmedersiniz. Bu da kilo almanıza neden olur. Hastayken, ateşiniz varken sulu gıdalar tüketin.

ENDİŞE KİLO ALDIRIR

Duygusal çöküntü yaşıyorsanız, kızgın, endişeli ve çok üzüntülü iseniz fazla yemek yemeyin. Sindirim sistemi kapanır çalışmaz. Yediğiniz herşey kalır, asit ve toksin üretir. Bu da yağlanmanıza neden olur. Unutmamak gerekir ki önemli olan: ne yediğiniz ve ne kadar yediğiniz. Daha da önemlisi ne ile birlikte yediğinizdir. Çok yiyen beden hastalıkla doludur.

GÜNDE KAÇ KALORİ ALMALIYIZ

Öncelikle, dengeli bir beslenme programı uygulayarak vücudunuzdaki her yarım kilo için 10 kalori almalısınız. Buna, günlük aktivite durumunuza göre, 400-700 kalori daha eklemelisiniz. Sözgelimi 65 kiloda aktif bir kadının günlük alması gerekli kalori miktarı 2000 civarındadır ve bu kişinin, haftada bir kilo vermek istediğinde, günlük kalori miktarından 500 kalori daha az beslenmesi yeterlidir. Eğer siz daha kalıcı çözümler istiyorsanız, diyetiniz boyunca günlük kalori miktarından 250 kalori indirin ve 250 kaloriyi yaktıracak kadar da egzersiz yapın.

KOLESTEROLÜ HANGİ YİYECEKLER DÜŞÜRÜR

Lif bakımından zengin sebzeler, sözgelimi yulaf, fasulye ve soyalı besinler, kolesterolü düşürüyor. Bunlar, kandaki kolesterol miktarını dengeleyici özelliğe sahip bulunuyor. Kolesterolünüz yüksekse, özellikle az yağ içeren bir diyet yapmalısınız. Aldığınız yağ miktarını azaltmak için meyve ve sebze ağırlıklı öğünler yemelisiniz ve kırmızı eti azaltmalısınız. Ayrıca süt ve süt ürünlerinden de yağsız olanları tercih etmelisiniz.

Kalori Hesabı Nasıl Yapılır? Kaç Kalori Almalıyım?

Diyet yapmaya karar verdiniz. Şimdi kalori cetvelini karşınıza aldınız. Peki amakalori hesabı nasıl yapılır? Alınması gereken kalori miktarı nedir? Harcanması gereken kalori miktarı ne kadar olmalıdır? İşte bu sorular için Prof. Dr. Osman Müftüoğlunun tavsiyelerine kulak verelim.

Kalori Hesabı Nasıl Yapılır? Kaç Kalori Almalıyım?

Prof. Dr. Osman Müftüoğlu, kilo vermek isteyenler için basit bir kalori hesabı öneriyor. Gün içinde alınması gereken kalori miktarını  (enerji kazanımı) şu basit formülle hesaplayabilirsiniz:

Alınacak kalori:   sağlıklı kilo x      2 x      10

Alınması gerken kalori miktarı, sağlıklı kilonuzu 2 ile çarpıp, sonra 10 ile çarparak bulabilirsiniz.

Örneğin sağlıklı kilosu 75 kilo olan bir kişinin

75 x 2 x 10 = 1500 kalori (bir günde alınması gerken kalori miktarı)

Alınması gereken kalori miktarını belirledikten sonra, Prof. Dr. Osman Müftüoğlu“500 kalorilik negatif kalori bilânçosu” yöntemi ile sağlıklı zayıflayabilirsiniz.

Hocamız, alınması gereken kalori miktarınızdan günde 200-300 kalori kısıtlaması yapmayı öneriyor. Sağlıklı ve fonksiyonel bir vücut için alınması gereken miktardan birazcık kısmalısınız.

200-300 kalori kısmak ne demek?

Yani gözünüze çok zor gelmesin:

Bir dilim ekmekte ortalama 50-70, bir tabak pirinç pilavında 350-400, bir tabak makarnada 400, bir kaşık zeytinyağında 120 kalori civarında enerji var. Bir kutu kolalı içecekle 150, orta boy bir pizzayla 600, bir fincan cafe latte ile 350 kalori kazanıyorsunuz.

Kola yerine su içerek, porsiyonlarınızı ufaltarak, ekmeği bir kaç dilim az yiyerek hedefinize ulaşabilirsiniz. Makarna üzerine mayanoz yerine domates sosu eklemeniz bile faydalı olabilir.

Kaloriden kısmak zayıflamak için yeterli mi?

Sadece kaloriden kısmak ve negatif kalori miktarını midenize yüklemek doğru olmaz. Peki 500 negatif kaloriye nasıl ulaşacağım?

200-300 kalorilik basit bir egzersiz ya da aktivite yapmanız yeterli. Gözünüzde büyütmeyin:

35-40 dakikalık sıkı bir yürüyüş, ya da yüzme 200-300 kalori harcamanıza yetiyor. Dakikada 20 adım ile 40 dakika yapılan “power walking- hızlı yürüme” 40 dakikada 200-250 kalori harcatır.

Makul kalori kısıtlaması ve 250-300 kalorilik harcama ile günde 500 kalori kara geçerseniz, bu size bir haftada en az yarım kilo yağ kaybetmeyi sağlayacaktır. Evet su ve kas değil, yağ kaybını sağlayacaktır.

Zayıflamak İsteyenler Günde kaç Kalori Almalı Kaç Kalori Azaltmalı

Zayıflamak İsteyenler Günde kaç Kalori Almalı Kaç Kalori Azaltmalı, Zayıflamak İçin Günde kaç Kalori Vermeliyiz, Günde Kaç Kalori Almak Gerek Günde Kaç Kalori Azaltarak Kilo Veririz, günde kaç kalori alırsak zayıflarız, kilo vermek için kaç kalori almalıyız, kilo vermek için günde kaç kalori azaltmalıyız, günlük kaç kalori azaltarak kilo veririz, günde normal bir insan kaç kalori almalıdır.
Günde Kaç Kalori Almak Gerekir
Öncelikle, dengeli bir beslenme programı uygulayarak vücudunuzdaki her bir kilo için 20 kalori almalısınız. Buna, günlük aktivite durumunuza göre 400-700 kalori daha eklemelisiniz. Mesela 65 kiloda aktif bir kadın günlük olarak 1800-2000 kalori alması gerekir.
Bu kişi haftada yarım ile bir kilo vermek istediğinde, günlük kalori miktarını 500 kalori azaltması lazım. Eğer daha kalıcı ve sağlıklı kilo çözümleri istiyorsanız, diyet yaparken günlük kalori miktarından 250 kalori indirin ve 250 kaloriyi yaktıracak kadar da egzersiz yapın.

Günlük Kalori İhtiyacınız Kalori Tüketimi Kalori Hesabı Günlük Kaç Kalori Almalıyım

Etiketler: kaç kalori almalıyım, günde kaç kalori almalıyım, günlük kaç kalori almalıyım, 500 kalori kaç kilo, günde kaç kalori almalıyız, kilo vermek için kaç kalori almalıyım, bir günde kaç kalori almalıyız, haftada 1 kilo vermek için kaç kalori almalıyım, günlük kaç kalori almalıyız,

paylaş:

1 Yorum

  1. 56 kiloyum. 2 ay icinde 5 kilo aldim veremiyorum. Maydonoz suyunu ictim fakat faydasindan cok zarar oldu. Cildim fazlasi ile bozuldu. Yediklerime dikkat etmeme ragmen kilomu veremiyorum. Ne yapmaliyim

Yorum Yap