Greenland Nüfusu, Coğrafi Özellikleri, Ekonomisi, İklimi, Kültürü, Yönetimi, Dini İnancı Hakkında Bilgi

Greenland  Hakkında Bilgi,   Greenland İle İlgili Ansiklopedik Bilgiler


Bayrak


Resmi dil Kalaallisut ve Danca
Başkent Nuuk
En büyük kent Nuuk
Siyasi sistem Parlamenter Demokrasi
Kraliçe (Monarşi) 2.Margrethe
Başbakan Hans Enoksen
Yüzölçümü
– Toplam
– Su %’si Ülkeler arasında 13’üncü2
2,166,086 km²
%81.1
Nüfus– Toplam (?)
– Nüfus yoğunluğu Ülkeler arasında 244’üncü
56,344
0.026/km²
Para birimi Danimarka Kronu (DKK)
Saat dilimi GMT+0
Ulusal marş Nunarput utoqqarsuanngoravit
İnternet alan adı .gl
Uluslararası telefon kodu +298

Grönland Adası, adanın yerli halkı Kalaallit dilinde: Kalaallit Nunaat, anlamı “Kalaallit’lerin ülkesi”. Atlas Okyanusu’nun kuzeyinde, 2.166.086 km² ile kuzey kutbundaki en büyük buz örtüsüyle kaplı, Danimarka’nın özerk bölgesi. Bu buz tabakası 3 km. kalınlığında ve tabanı da deniz düzeyinin altında bulunur. Adanın kuzeyinde Kuzey Buz Denizi (Arktik Deniz), güneydoğusunda İzlanda, batısında Kanada’nın Ellesmere Adası ve Baffin Körfezi yer alır. Grönland, yüzölçümü açısından dünyanın en büyük adası konumundadır.

Grönland’da yaşayan nüfus 56.000 civarındadır. Nüfusun büyük kesimi batı kıyısındaki küçük kasabalarda yaşar. Grönlandlılar, hem Kalaallit(Inuit) hem İskandinavya kökenlerini taşımaktadırlar ve Grönlandca (Greenlandic=Kalaallisut) dilini konuşurlar. İki önemli şehri Başkent Godthab (Nuuk) ile Godhavn’dır. Ortalama sıcaklığın -7oC olmasına karşın iklim kuru ve güneşlidir. Kışlar soğuktur ve buzlu bölgelerde sıcaklık yazın bile donma noktasının altındadır. Bir Danimarka sömürgesi olan Grönland’in, yerli Kalaallisut dilindeki adı Kalaallit Nunaat’dır.

Tarih [değiştir]900 yılında Gunnbjorn Ulfsson Grönland’ı keşfetmiştir. 986 yılında ise Kızıl Erik, Grönland’da bir Viking sömürgesi kurdu.

Özelliği 

Atlas Okyanusu’nda bulunan Grönland, Kuzey Amerika kıtasına bitişik olmakla birlikte tarihsel olarak Avrupa ile bağları daha fazladır. Her ne kadar geniş özerklikleri olsa da, Danimarka Kraliyet Birliği’nin bir parçasıdır. Danimarka’ya bağlı olarak 1973 yılında Avrupa Topluluğu’na dahil olan Grönland, 23 Şubat 1983 tarihinde yapmış olduğu bir halk oylaması sonucunda AB’den ayrılma kararı alır ve gelişmelerin ardından 1 Şubat 1985’de Grönland topluluktan ayrılır; halen Avrupa Birliği’nin dışındadır.

Grönland Kronu 

Grönland Kronu,Grönland’da gelecekte kullanılması düşünülen para birimidir.Günümüzde Danimarka kronu kullanılmaktadır.Mayıs 2007’de Danimarka’da çıkan yasaya göre Grönland’a Danimarka kronunun kendi versiyonlarını çıkartabilme hakkı verildi.

Etiketler:greenland, greenland bayragi, greenland başkenti, greenland hangi ülke, greenland nerdedir, greenland nerededir, greenland neresi, greenland resimleri, greenland ülkesi, grolland neresi, gronland neresi, grönland adası hangi ülkeye aittir, grönland nerede, grönland nerededir, grönland neresi, grönland neresidir, grönland nersi

paylaş:

Yorum Yap