Gözün bulanık görmesinin nedenleri

Gözün bulanık görmesinin nedenleri

Konu ile alakalı etiketler: göz de göz yaşarması ve bulanıklık, gözün bulanık görmesinin nedenleri, göz çift görme yazı, uzağı bulanık görme, uzagi bulanik görme, gözlerde bulanık görme, göz bulanık görme, gözlerin bulanık görmesi, göz bulanıklığı ve uzağı çift görme, bulanik gorme uzagi, yazıları bulanık görme, gözde yaşarma ve yanma belirtiler, uzaği bulanik görme, yarı bulanık görme, göz yaşarmasının nedenleri, gözyaşarmasınedenolur, bulanık görme nedenleri, göz yaşarması neden olur, göz yaşarması ve yanması, göz yaşarmasının sebepleri, bulanık görmek, bulanik görmenin sebepleri, bilgisayarındaki yazıları bulanık görme, gözlerde yaşarma, bulanık görme sebepleri

BULANIK GÖRME GİZLİ ŞEKER VE DİYABET HABERCİSİ

BULANIK GÖRME GİZLİ ŞEKER VE DİYABET HABERCİSİ

Bulanık görme çeşitli göz hastalıkları ve katarakt nedeniyle olabildiği gibi Gizli şeker veya şeker hastalığı nedeniyle de ortaya çıkabilir. Kandaki şeker düzeyindeki oynamalar, şeker düşmesi ve şekerin yükselmesi görmede bulanıklık yapabilir. Bu durumda bir Göz doktoruna gidiniz. Ancak aynı zamanda açlık ve tokluk kan şekeri düzeyini de ölçtürmeyi ihmal etmeyiniz.

Görme Bulanıklığı Nedenleri, Göz Neden Bulanık Görür? TIKLAYINIZ!!!

BULANIK GÖRME NEDENİ OLARAK ŞEKER DÜŞÜKLÜĞÜ

Yemek sonraları kan şekeri düşüklüğü, yaşamı çok kötü etkileyen, enerjiyi düşüren, halsizlik, yorgunluk ve baş dönmesi yapan, iş verimini düşüren ve sizi kızgın, öfkeli, sabırsız bir hale getiren bir durumdur. Çok sık olmasına rağmen üzerinde pek durulmayan önemli bir hastalıktır. Kilo veremeyen kişilerin çoğunda reaktif hipoglisemi vardır. 
Gün içinde acıkma atakları oluyor ve şekerli gıdalara saldırıyorsanız; öğleden sonraları baş ağrısı varsa; uykudan birkaç saat sonra gece yarısı uyanıyor ve zor uyuyabiliyorsanız; kötü rüyalar görüyor ve devamlı bir yorgunluk varsa; öğleden sonra canınız şeker veya kahve içmeyi çok istiyorsa; baş dönmeleri varsa; yemek yiyinceye kadar halsizlik ve yemek gecikince kendinizi bitkin hissediyorsanız; halsizliğiniz yemek yiyince düzeliyorsa; yemek gecikince ellerde titreme ve çarpıntı oluyorsa; çok duygusalsanız, çabuk sinirleniyor ve kontrolünüzü kaybediyorsanız; yemek önceleri çok huzursuzsanız; yemeklerden sonra uyku basıyor ve gün boyu uyukluyorsanız, bu belirtiler kahvaltı öncesi de oluyorsa, kan şekerinizde düşüklük olabilir. Bunun başlıca nedeni de dengesiz beslenme, fazla karbonhidratlı, nişastalı gıdalar ve şeker yeme, stres ve aşırı kafein alımı (kahve, çay, kola) veya ailenizde şeker hastalığı olmasıdır.
Kilolu kişilerde hipoglisemi atakları daha fazla görülürse de, normal kilolu ancak egzersiz yapmayan ve depresyon yaşayan kişilerde de kan şekeri düşüklüğü olabilir. Bu kişilerin bir kısmı psikolog ve psikiyatrlarda depresyon tedavisi görürler. Kan şekerinde düşme, genellikle sabah saat 11.00 ve öğleden sonra saat 16.00 civarında daha sık olur. Bu hastalar bu saatlerde biraz daha yorgun olurlar, hafif baş ağrısı, depresyon ve derin bir açlık hissederler. Bu nedenle de, bu saatlerde çikolata, kek, pasta, kurabiye yer veya kola içerler. Bu gıdaları alan kişinin şikayetlerinde hafif bir düzelme olur. Sabah saat 11.00’de oluşan kan şeker düşüklüğünün nedeni sabah kahvaltıda yenen şekerli ve nişastalı gıdalardır. Öğle yemeğinde yenen tatlı ve nişastalı gıdalar da öğleden sonra, saat 16.00’da kan şekeri düşmesine neden olur. Buna karşılık sabah ve öğleyin proteinli gıda alanların kan şekerinde pek düşme olmaz. Kan şekeri düşünce yenen şekerli gıdalar 30-60 dakika süreyle bir rahatlık sağlar, ama daha sonra kan şekeri tekrar düşer. Sonunda bu kişiler gün içinde kan şekerinde yükselme ve düşmeler yaşar ve bol miktarda şeker, çikolata ve buna benzer şekerli gıdalar tüketirler. Bu kişiler sabah kalktıklarında huzursuzdurlar, kavga etmeye ve tartışmaya eğilimlidirler. Bir şeyler yedikten sonra rahatlarlar 

Kısaca özetlersek, kan şekeri düşmelerine tıp dilinde hipoglisemi denir ve bu kişilerde şu belirtiler ortaya çıkar:
·Halsizlik, bitkinlik
·Psikolojik durumda değişiklik
·Sinirlilik
·Baş ağrısı
·Ellerde titreme
·Bulantı
·Görmede bulanıklık veya çift görme
·Soğuk terleme
·Çarpıntı, kalp atımlarını hissetme
·El ve ayakta çözülme, iç titremesi ve kas ağrıları
·Baş dönmesi
·Soluk ve terli bir görünüm
·Ani başlayan bir yorgunluk hissi
·Şiddetli yorgunluk
·İç ezilmesi ve yeme isteği
·İsteksizlik
·Anksiyete, depresyon ve kontrolü kaybetme
·Allerjiler (astım, saman nezlesi ve ciltte alerjik bulgu eğilimi)
·Bazı şeylerden korkma (fobi)
·Uykusuzluk
·Şekerli gıdalara saldırma
·Unutkanlık
·Sebepsiz yere ağlama
·Şiddetli kan şekeri düşmelerinde bayılma ve koma

BULANIK GÖRME NEDENİ OLARAK GİZLİ ŞEKER

Açlık kan şekerinin 100 ile 126 mg/dl arasında olmasına ‘’Açlık Kan şekeri Bozukluğu’’ adı verilirken, kan şekerinin yükleme testi (OGTT) sırasında (75 gram glukozla yapılan şeker yükleme testinde) 2. saattte 140 ile 199 mg/dl arasında çıkmasına ise ‘‘ Şeker Tolerans Bozukluğu’’ veya ‘’Gizli Şeker’’ adı verilir. İşte hem açlık kan şekeri bozukluğuna hem de glukoz tolerans bozukluğuna ‘’Pre-Diyabet’’ adı verilir. ‘’Pre’’ sözcüğü latince ‘’ön’’ veya ‘’erken’’ anlamına gelmektedir. Diğer bir deyimle şeker hastalığının ön veya erken devresi demektir. Bu kişilerde diyabeti önleme programı ile (sağlıklı beslenme, egzersiz ve fazla kiloların verilmesi) hastalık geriletilebilir veya ortaya çıkması geciktirilir. 

BULANIK GÖRME NEDENİ OLARAK DİYABET

Kan şekerinde yükselme şu belirtiler yapar:
1.Susamada artma , çok su içmek
2.Daha fazla acıkma ve yemek yeme hissi
3.Sık idrara gitme
4.Gece idrara çıkma
5.Yorgunluk ve uyku hali
6.Bulanık görme
7.Yara ve kesiklerin geç iyileşmesi
8.Mide bulantısı, yüz kızarması
9.İdrarda aseton varsa karın ağrısı olabilir

Diyabet hastasında Orta şiddette bir kan şekeri düşüklüğünde baş ağrısı, karın ağrısı, bulanık görme, uyuşukluk, çarpıntı ve konuşma zorluğu olabilir. 

Aşağıda şikayetlerden biri sizde varsa mutlaka doktorunuza başvurunuz:
Görme keskinliğinde azalma
Bulanık görme
Görme alanında hareketli noktalar veya yanıp sönen ışıklar olması
Çift görme
Gözde ağrı veya basınç olması
Okurken zorlanıyorsanız

Görme bulanıklığı kan şekerinin yükselmesinden kaynaklanabilir. Kan şekeri yükselince uzak mesafelerin bulanık görülmesine neden olabilir. Bulanık gören kişilerde katarakt da olabilir. Bu durumu göz doktoru değerlendirerek size söyler.

KAYNAKLAR
1. http://www.drdiyabet.com
2. http://www.sekerhastaligi.biz
3. http://www.gidiyet.com
4. http://www.reaktifhipoglisemi.webs.com

BULANIK GÖRME

Bulanık görme gözle ilgili en sık raslanan semptomdur. Değişik şekillerde ortaya çıkıp, çok çeşitli nedenleri olabilir. Aşağıdaki yazıda görme değerlendirilirken, göz uzmanı olmayanların işine yarayabilecek muayene teknikleri gözden geçirilecektir. Ayrıca göz hastalıkları uzmanına acilen sevk ve acil tedavinin gerekli olduğu vakaların nasıl belirleneceği açıklanacaktır.

Göz muayenesi

Hikaye
Bulanık görme ne zaman başlamış, nasıl fark edilmiş? Başlangıç ani mi yoksa yavaş yavaş mı oldu. Ağrılı olup olmaması,tek ya da çift taraflı olması tanı için önemli olabilir.Travma hikayesinin olması,kullanılmakta olan bazı ilaçların ( steroid,antibiotik,
antimalaryal ,psikotrop ) bulunması önemli olabilir.Ailede glokom ve maküla dejenerasyonu hikayesi ipucu olarak ele alınabilir.

Muayene teknikleri
Göz uzmanı olmayan bir hekim tarafından yapılan göz muayenesinde görme keskinliği, görme alanı, pupillalar,göz dışı kasların hareketleri,ön segment ve arka segment kontrol edilmelidir.

  • Görme keskinliği: Heriki gözde ayrı ayrı muayene edilmelidir. Gözlük ya da kontakt lens varsa çıkarılmamalıdır. Eğer 0.5 in altında ise iğne deliği açıklığı olan bir kapama ile yeniden ölçülmelidir. Eşeli okuyamıyorsa parmak sayma,el hareketi ya da ışığı fark edip etmediği sorulmalıdır.
  • Görme alanı: Nörolojik hastalıklara ya da retina dekolmanına bağlı olan bulanık görme, periferik görme alanı kaybı olarak değerlendirilebilir. Bunun için basit ve hızlı bir yöntem olan konfrotasyon testi uygulanabilir.Bu test ile serebrovasküler olaylardaki homonim defekt,ya da retina dekolmanında hardan ve hemisfer defekti ortaya çıkabilir.Bunun dışında merkezi görme alanını test etmek için Amsler kartı kullanılabilir,böylelikle retina hastalığı için ipucu elde edilebilir.
  • Göz dışı kas hareketleri: Hastalar bazen göz hareket bozukluğuna bağlı olarak ortaya çıkan çift görmeyi bulanık görme olarak algılar. Hareket kısıtlılığı varsa kaydedilmelidir.
  • Ön segment: Sklera,konjunktiva,kornea,ön kamara,iris ve lens ön kamarayı oluşturur. Görebilmek için direkt oftalmoskopi kullanılır.Bunun için pupillanın genişletilmesi kolaylık sağlar. Katarakt,vitreus kanaması,retina ve koroid dekolmanı bulunması halinde kırmızı retina reflesinde değişiklikler meydana gelir.

Bulanık görmenin patalojik olmayan nedenleri
Refraksiyon kusurları: Bu nedenle olan bulanık görme genellikle iki taraflı olup,giderek artar,ağrısız olup mesafeye bağlıdır.Myopi,hipermetropi,astigmatizma ve presbiopi olarak bulunabilir.

Fonksiyonel görme kaybı: Görme keskinliğinde algısal veya psikolojik bir bozukluktan kaynaklanan bulanıklık fonksiyonel görme kaybı olarak adlandırılır.

Bulanık görmenin patolojik nedenleri
Patolojik nedenler nadir görülmesine karşın, çok daha acildir.

  • Ani,tek taraflı ve ağrısız görme kaybı: Genellikle gözün arka segmentindeki bir sorundan kaynaklanır. Diabet veya travma ile oluşan vitreus kanaması çok sık raslanır.Bu hastalar kanama,eksüda,ödem ve neovaskülarizasyon ile başvurabilir.Bazıları için acil retina fotokoagülasyonu gerekebilir. Maküla değişiklikleri, seröz dekolmanlar, yaşa bağlı maküla dejenerasyonları şeklinde görülebilir. Retina ven tıkanmaları retinada kanamalarla birlikte görülebilir. Retina arter tıkanmasından önce amarozis fugax ( geçici görme kaybı) meydana gelebilir.
  • Ani, tek taraflı, ağrılı görme kaybı: Korneaya ait nedenler abrazyon,enfeksiyon (kornea ülseri) ve ödem olarak sayılabilir.İris siliyar cisim ve ön uvea dokusunun iltihabında fotofobi ile birlikte görme azalması da olur. Travmatik hifema genellikle ağrılı olup,görmeyi azaltır. Göziçi basıncının hızla artışı (akut glokom) ağrı ve kornea ödemine yol açarak görme bozulmasına neden olur.
  • Temporal arterit: İskemik optik nöropati sonucu görme bozulur.Sedimentasyon hızı yükselmiştir.Daha çok yaşlı insanlarda görülür. Gençlerde ise optik nevrit görülür.Mültipl skleroz ile birlikte olabilir. Orbital selülit retrobulber boşluğun enfeksiyonu olup,görmeyi ve hatta hayatı bile tehdit eder.
  • Ani, iki taraflı, ağrılı görme kaybı: Yabancı cisimler ve kimyasal yanıklar ön segment travmasına yol açarsa, kaynak yapan kişi ultraviyole radyasyonuna maruz kalırsa ani ve iki taraflı ve ağrılı görme kaybı meydana gelebilir.
  • Aşamalı, tek taraflı, ağrısız görme kaybı: Birinci neden katarakt olarak sayılabilir. Maküla dejenerasyonlarıdaha çok yaşa bağlı olarak ortaya çıkabilir. Nadiren orbita ve kafa içi boşluklarında yavaş yavaş bası oluşturan lezyonlar da bu tür görme kaybı yapabilir.

Sonuç olarak,bulanık görme ,gözlükle düzeltilebilecek kadar basit kırma kusurları nedeniyle ortaya çıkabileceği gibi,aynı zamanda hayatı tehdit eden hastalıklara kadar varan çok çeşitli başka nedenleri olabilen karmaşık bir semptom olmasından dolayı son derece önemli kabul edilmektedir.

Görme Bulanıklığı

Isığa karşı duyarlılığın bozulması görme keskinliğinde azalma ve görme alanı kusuru olarak ortaya çıkar. Görme yeteneği ya zayıf ışıkta ve alacakaranlıkta (gece körlüğü) ya da aydınlık ortamlarda (gündüz körlüğü) azalabilir.Ağrı duyumuyla birlikte ışığa karşı aşırı duyarlılık gösterme fotofobi olarak bilinir. Kırılma kusurları ya da başka göz hastalıklarına bağlı olmayan görme bulanıklığıya da azalmasına ambliyopi denir. Amoroz herhangi bir nedene bağlı olarak ortaya çıkmış körlüktür. Bir gözün görme alanı içinde karanlık ya da kısmen karanlık bir lekenin algılanmasına skotom denir.

Her bir gözün görme alanları bakışımlı (simetrik) ya da bakışımsız (asimetrik) olarak daralabilir. Bu daralma görme alanlarının dörtte biri, hatta yarısına kadar ulaşan bir bölümü içerebilir. Görme sinirlerinde görmeyi sağlayan sinir lifleri belirli bir biçimde yerleşmiştir. Bu sayede görme alanındaki kusurlardan sorumlu yer kolayca saptanabilir..

Bilgisayar kullanımına bağlı göz yorgunluğu

Bilgisayar kullanımına bağlı göz yorgunluğu

Günümüz modern teknolojisinde, ister iş hayatı ister özel hayat olsun, bilgisayarların yeri ve önemi inkar edilemez. Bu makinelerin faydası yadsınamamakla birlikte, kullanımları yüksek görsel dikkat istemektedir. Bilgisayar kullanımına bağlı olarak artan şikayetlerin büyük çoğunluğu, gözlerle ilgili olanlarıdır.

Bilgisayar kullanımına bağlı olarak, gözün kendisinde ya da görme kalitesinde birtakım problemlerin meydana gelmesi, göz yorgunluğu hali olarak yorumlanmaktadır. Sıklıkla görülen belirtileri şöyle sıralanabilir: Yorgun ve ağrılı gözler, gözlerde yanma ve batma, bulanık görme, kuruluk hissi, sulanma, kaşıntı, kızarıklık, gözleri kısarak bakmak, odaklama zorluğu, çift görme, yazı karakterlerinin veya grafiklerin etrafında ışık hareleri ya da saçılmalar görmek, ışığa karşı hassasiyet, baş ağrısı, boyun, sırt ve omuz ağrısı.

Sayılan bu belirtilerden bazılarının, bilgisayar karşısında çalışırken yaşanıyor olması, bilgisayara bağlı göz yorgunluğunu işaret ediyor olabilir. Belirtilerin görülme sıklığı ve şiddeti, kişiye bağlı sebepler dışında, çalışma ortamının şekline ve kişinin alışkanlıklarına göre de değişiklikler gösterecektir. Bu bağlamda, bilgisayar kullanımının gözlerde yarattığı problemlerden ve çözüm önerilerinden bahsetmek faydalı olacaktır.

Bahsedilen yorgunluk belirtilerini kendisinde hisseden kişi ilk olarak muayenesini yaptırıp, göz sağlığı hakkında bilgi edinmelidir; çünkü bu belirtilerin en büyük nedeni gözlerdeki kırma kusurudur (gözlük veya lens takmayı gerektirecek numara bozukluğu). Miyopi, hipermetropi, astigmatizma gibi kırma kusurlarının olup olmadığı saptanarak bunların gözlük camı veya lenslerle düzeltilmesi bu konudaki ilk aşamadır. Ayrıca halen kullanılan gözlük camı veya lenslerin numaralarının yetersiz kalması da göz yorgunluğuna sebep olabilecektir. Burada, halk arasında yaygınca inanılan yanlış bir görüşe değinmek ve doğrusunu anlatmak yerinde olacaktır; bilgisayar kullanımı insanların gözlerini bozmaz. Ancak mevcut olan ve kişinin o ana kadar önemsemediği veya bilmediği bir kırma kusurunun, belirtileriyle ortaya çıkmasına aracılık eder. Çalışma koşulları çok aşırıya kaçmadıkça normal bir göz bilgisayar karşısında bozulmaz.

Yakın objelere bakarken gözlerde meydana gelen uyum değişiklikleri, tıp dilinde akomodasyon olarak adlandırılır. Uzaktaki cisimden yakın bir cisme bakıldığında, gözlerdeki birtakım küçük kaslar kasılarak, kristal lens dediğimiz göz içindeki merceğin çapını değiştirir, böylece gözler yakına uyum sağlamış olur. Farklı uzaklıktaki objelerin her an net görülebilmesi, ancak bu bahsettiğimiz akomodasyon mekanizmasının sorunsuz çalışabilmesiyle mümkündür. Mekanizmada yetersizlik oluşursa, bilgisayar monitöründeki objelere ve/veya uzaktaki cisimlere bakarken kısa veya uzun süreli geçici bir bulanık görme hali oluşur. Normal şartlarda gözler, yakından uzağa ( veya uzaktan yakına) yarım saniye içerisinde uyum sağlarlar, yani yakın objeye bakarken birden uzaktaki cismi seçmek ve onu net algılamak bu süreyi geçmemelidir. Eğer bu süre uzarsa uyum mekanizmasında yetersizlik söz konusudur. Bu durum göz yorgunluğu ve baş ağrısına yol açacaktır, tedavisinde gözlükler kullanılmaktadır.

Akomodasyon (uyum) mekanizması, 40 yaşından sonra insanlarda doğal bir süreç olarak yetersiz olmaya başlar ve 60 yaşlarında tam yetersizlik gelişir. Bu duruma presbiyopi (yaşa bağlı yakın görme bozukluğu) adı verilir. Tedavisi yakın okuma gözlüğüdür ve genellikle 35-40 cm’ lik yakın okuma mesafesine göre ayarlanarak verilir. Ancak bilgisayar karşısında çalışırken monitörler genellikle 70- 75 cm uzakta bulunur, bu mesafeyi net görmek için ikinci bir yakın gözlük edinmek yararlı olacaktır, çünkü esas yakın gözlüğüyle monitöre bakmak, mesafe uygunsuzluğu nedeniyle gözleri yoracaktır.

Bilgisayarlarda ekran özellikleri, gözleri etkileyen diğer bir önemli faktördür. Çalışmalar sonucu anlaşılmıştır ki, gözler monitöre baktığında tam bir kilitlenme (yani tam bir ekrana uyum) sağlanamamakta, yukarda bahsettiğimiz küçük göz kasları sürekli kasılıp gevşemekte ve kristal göz merceği devamlı şekil değiştirmektedir; bunun anlamı gözlerin ekrana tam odaklanamamasıdır, tabii ki sonucunda göz yorgunluğu şikayetleri başlayacaktır. Bu sebeple, göz sağlığı açısından, kullanılan ekranlar yüksek çözünürlü ve düşük parlaklık oranlı olmalıdır, büyük ve daha gelişmiş teknoloji ürünü ekranlar (LCD) en sorunsuz ekran tipleridir. Koruyucu filtre kullanılması hem yansımayı azaltır, hem de düşük bir oranda da olsa monitörden yayılan radyasyonu süzer. Teknik bir bilgi olarak, 14’’ lik monitörlerin, yeni teknoloji ürünü düşük radyasyonlu büyük monitörlere oranla on kat daha fazla radyasyon yaydığını burada vurgulayalım.

Gözlerde kuruma hissi, bilgisayar kullanıcılarının en sık karşılaştığı sorundur; yanma, batma, kaşınma, göz yaşarması ve kızarma ile kendini belli eder. Bu durum kontakt lens kullananlarda daha belirginleşir, sebebi lensin doğallığını koruyan gözyaşı tabiatının monitör karşısında değişmeye başlamasıdır. Gözdeki kuruma hissinin en büyük sebebi, monitöre bakarken normalin 1/3’ üne inen göz kırpmalarıdır, çünkü insan yakındaki bir objeye dikkatini verdiğinde refleks olarak daha az göz kırpmaya başlar. Gözkapakları her kırpmada gözyaşını kornea dediğimiz saydam tabakaya yayıp, oksijenlenmesini, nemlenmesini ve beslenmesini sağladıkları için, az kırpıldığında gözler kuru kalacak ve batmaya başlayacaktır. Diğer bir sebep monitörün göz hizasının üzerinde bulunmasıdır, bu durumda gözler yukarı doğru bakacağından kapaklar daha açılmış kalacak, bu da göz yaşının buharlaşmasını arttırarak kurumaya yol açacaktır. Ayrıca, çalışma ortamındaki havalandırmanın nem oranının yüksek olması ve havalandırmanın direk göze doğru gelmesi de gözlerde kurumaya yol açabilecektir. Bilgisayar kullanırken, sayılan bu etkenlerden gözlerin kurumasını önlemek için, göz kırpma sayısını bilinçli olarak arttırmak, belirli aralıklarla uzağa bakarak göz kırpma refleksini normale döndürmek alınacak önlemler arasındadır. Monitörü göz hizasının altına yerleştirmek gerekir, bunun ayarı monitörün üst kenarının göz seviyesinin biraz altında kalmasını sağlayarak yapılabilir. Bu önlemlerle geçmeyen göz kuruması, suni gözyaşı damlalarıyla tedavi edilmek durumundadır.

Gözlerimizde, fazla ışığın içeri girmesini ve gözü rahatsız etmesini engelleyen bir mekanizma bulunmaktadır. Aşırı parlak bir ışık bu mekanizmayı otomatik olarak devreye sokar ve gözün daha fazla çalışarak efor sarf etmesine neden olur. Bunun uzun sürmesi durumunda gözler yorulacak, bu aşırı ışıklı ortamdan rahatsız olduğunu, yorgunluk belirtilerini ortaya çıkararak anlatmaya çalışacaktır. Çalışma ortamında direk göze gelen bir ışık kaynağını ortadan kaldırmak gerekir, pencereden sızan ışığın arkaya alınması da gözleri rahatlatacaktır. Kullanılacak ışık kaynağının, arkadan, omuz hizasından monitöre veya çalışma masasına düşecek şekilde ayarlanması gerekir. Ayrıca monitörün kontrast ve parlaklık ayarının da uygun bir şekilde ayarlanması yerinde olacaktır, ekran zemin renginin açık, yazı karakterlerinin ise koyu renklerde tercih edilmesi gözlerin zorlanmasını önleyecektir.

Bilgisayar karşısında çalışırken, gözlerin sağlığını korumanın en güzel yolu, onları sık sık dinlendirmektir. Her yarım saatte bir ara vermek, birkaç saniye kapalı tuttuktan sonra uzaktaki bir objeye bakıp gözleri rahatlatmak yeterlidir. Çalışma masası ve sandalyesinin ergonomi kurallarına uygunluğu vücudu da rahatlatacaktır. Uzun süreli çalışmalarda, saat başı yapılacak basit vücut egzersizleri, diri kalmaya yardımcı olacaktır.
Op.Dr. Özcan Karakurt

Bulanık görme sebebi ne olabilir, nasıl tedavi edilir?

paylaş:

Yorum Yap