Gözde kornea incelmesinin nedenleri, kornea neden incelir, nasıl tedavi edilir, tedavi yöntemleri hakkında bilgi

Keratakonus Nedir ?

KERATOKONUS NEDİR ?

Gözün en önünde yer alan ve bir kubbe bombeliğinde olması gereken saydam tabakanın bombeliğinin bozulması ve konik şekil almasıdır. Yani keratokonus, “konik şekilli kornea” anlamındadır. Normalde yuvarlak şekilli olan korneanın konikleşmesiyle görme azalır.

KERATOKONUS’DA GÖRME NEDEN AZALIR ?

Keratokonus hastalığında korneanın şeklinin bozulması, deforme olması, gözde oluşan görüntünün de deforme olmasına, görme netliğinin ve kalitesinin bozulmasına ve görme derecesinin azalmasına neden olur.

KERATOKONUS’DA İLK BELİRTİ NEDİR ?

Keratokonuslu gözlerde, başlangıçta astigmat denilen görme bozukluğu ortaya çıkar. Bu, genellikle miyop-astigmat türündedir. Hastalığın ilerlemesi ile birlikte göz gittikçe daha fazla miyop ve astigmat olmaya başlar, özellikle astigmatizma çok ilerler, kornea (saydam tabaka) giderek öne doğru konikleşir ve incelir, düzensiz bir şekil alır. Bu şekil bozukluğuna paralel olarak da gözlükle düzeltilemeyen bir astigmatizma oluşur.

KERATOKONUS’UN NEDENİ BİLİNİYOR MU ?

Keratokonusun nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte genetik bir yönü mevcuttur. Keratokonus bir anlamda, korneanın dejeneratif bir hastalığıdır. 

KERATOKONUS SIK GÖRÜLEN HASTALIK MIDIR? KAÇ YAŞINDA GÖRÜLÜR ?

Keratokonus, toplumda ortalama her 2000 kişide bir (1/2000) görülen bir hastalıktır. Ortaya çıkışı genellikle 15-20 yaşlarındadır. Her hastada değişik seyredebilir. Bazen 4-10 yıl ilerler, sonra durabilir. Bazen de hızla ilerler, görme kısa zamanda bozulabilir.

KERATOKONUS TEDAVİ EDİLEBİLİR Mİ ?

Keratokonusda rahatsızlığın dönemine göre değişik tedavi uygulamaları yapılır. Hafif miyopi ve astigmatizmanın bulunduğu erken dönemde gözlükle hasta net görebilir. Hastalık ilerlediğinde artık gözlükle net görüş sağlanamaz duruma gelir. Bu dönemde özel keratokonus lenslerinden (gaz geçirgen kontakt lensler) faydalanır. Hastalar kontakt lens takabildikleri ve görme dereceleri yeterli seviyede kaldığı sürece ameliyata gerek yoktur. Hastalığın ileri dönemlerinde görme derecesi düşer ve kontakt lens takılamaz hale gelir. Bu dönemde ameliyat gerekli hale gelir. İstatistikler, keratokonuslu gözlerin sadece %20’sinde ameliyat gerektiğini göstermektedir. Söz konusu ameliyat, deforme olan merkezi korneanın yerine sağlam bir korneanın nakledilmesidir. Tıbbı adı keratoplasti veya kornea transplantasyonu olan bu ameliyat halk arasında yanlış olarak “göz nakli” ismiyle bilinmektedir. Bu ameliyat bir organ nakli olamayıp doku naklidir. Kornea tabakası (gözün saydam tabakası) damarsız bir doku olduğundan, doku reddi organ nakillerine göre çok azdır.

Doğu’da ilk “kornea cross linking” ameliyatı 

Kornea tabakasının deforme olarak incelmesi ve öne doğru uzaması olarak tanımlanan ve körlükle sonuçlanabilen keratokonus hastalığının durdurulması için Türkiye’de sadece birkaç merkezde yapılabilen kornea cross linking ameliyatı, Erzurum’da ilk kez gerçekleştirildi.

Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Gülay Güllülü tarafından Doğu’da ilk defa yapılan kornea cross linking ameliyatı ile bir hastanın keratokonus hastalığının ilerlemesi durduruldu.

Prof. Dr. Güllülü, yaptığı açıklamada, şunları söyledi:

“Erken dönemlerinde görme, gözlük ya da sert kontakt lenslerle artırılabilir ancak, hastalık ilerledikçe bunlar da yetersiz kalır ve görme giderek azalır. Bu aşamada en son çözüm kornea nakli ameliyatı yapılmasıdır. Kornea nakli ameliyatı, kornea bağışının az ve pahalı olması ile vücudun dokuyu reddedebilmesi gibi sebeplerle sorunlu bir ameliyattır.

Ancak ‘kornea cross linking’ uygulamasıyla hastalığın ilerlemesi durdurulabilir ve kornea nakli gereksinimi ortadan kaldırılabilir. Genetik geçiş özelliği bulunan hastalık, uygun olmayan gözlere lazer ameliyatı yapılmasından sonra gözün saydam tabakasının zayıflanması durumunda da ortaya çıkabilir.”

Teşhisi zor

İrsi yönü olan hastalığın çocuk yaşta teşhisinin zor olduğunu; çok detaylı muayenelerle belirlenebileceğini belirten Prof. Dr. Güllülü, birçok hastanın kendilerinde “miyop astigmat” rahatsızlığı olduğunu zannettiklerini kaydederek, şunları söyledi:

“Keratokonus, 20 ila 40 yaş arasında ilerleme gösterir. Bu dönemde gözlük numaraları sık sık değişmeye başlar ve hastalara her gittikleri göz uzmanı değişik numaralı gözlük reçeteleri verebilir.

Gözlüğe rağmen hasta net göremeyebilir. Teşhisi zor olan bu hastalık, durdurulmaması halinde körlükle sonuçlanabilir. 2 bin kişide bir görülen bu hastalığın erkenden tedavisine başlanılmalıdır.

Sert kontakt lensler ile ilerleme durdurulabilir veya en azından yavaşlatılabilir. Fakat zamanla gözlük veya kontakt lens kullanımı da istenilen sonucu vermez ve görme yeteneği azalır.

Görme yeteneğinin kaybedilmesine yol açan bu hastalığın
tedavisinde ileri dönemlerinde tek yol kornea naklidir. Ülkemizdeki organ bağışının azlığı dikkate alınırsa bunun ne kadar güç olduğu daha iyi anlaşılır.”

Sık sık gözlük numarası değişiyorsa

Teşhisi zor olan hastalığın anlaşılmasında en önemli verinin sık sık gözlük numaralarının değişmesi olduğunu kaydeden Prof. Dr. Güllülü, “Doktorlar değişik numaralı gözlük reçeteleri veriyorlarsa hasta bundan şüphelenmeli, durumunu en iyi şekilde uzmanlara aktarmalı ve çok detaylı muayeneden geçmek istemelidir” dedi.

Çocukluk çağında hastalığın teşhis edilmesinin önemine dikkati çeken Prof. Dr. Güllülü, özellikle yakınlarında bu tür rahatsızlık öyküsü olanların daha duyarlı olması gerektiğini ifade ederek, “Bu nedenle ebeveynlerin çocuklarını belirli dönemlerde uzman hekimlere götürerek, dikkatli ve detaylı muayeneden geçirilmelerini sağlaması hastalığın teşhisinde büyük önem taşır” dedi.

Dünyada 6 yıldır yapılıyor

Erzurum’da ilk defa gerçekleştirilen “kornea cross linking” ameliyatının dünyada sadece 6 yıldır yapıldığını ifade eden Prof. Dr. Güllülü, ameliyatta UV ışığı ve riboflavin kullanılarak korneanın kollajen moleküllerine etki edip, kornea mekaniğini artırarak, hastalığın ilerlemesinin durdurulabildiğini söyledi.

Türkiye’de belirli merkezlerde yapılan bu ameliyatın artık Erzurum’da da yapılabildiğini sözlerine ekleyen Prof. Dr. Güllülü, “Bölgemiz insanının bu rahatsızlığını artık ameliyatla kolayca durdurabiliyoruz.

Yapılan ameliyatların başarılı olup olmadığını 3 ay içinde öğrenebiliyoruz. Ancak bu ameliyatlarda istenilen başarının sağlandığı dünyaca bilinmektedir” diye konuştu.

paylaş:

Yorum Yap