Gözde çıkan it dirseği (arpacık) nasıl geçer, tedavisi hakkında bilgi

itdirseği 

Arpacık halk arasında itdirseği de denen göz kapaklarındaki iltihaplı yağ bezeleridir. Bu  yağ bezeleri küçük şişlikler oluşturarak iltihaplandığı için göz kapağından göz yüzeyine baskı yaparak ciddi ağrılara neden olurlar.

Arpacık neden olmaktadır?

Arpacık göz kapaklarındaki yağ bezelerinin iltihabı sonucunda oluşmaktadır. Köz kapaklarındaki yağ bezelerinin iltihabını

  • Aşırı stres sıkıntı,
  • Tozlu ve havalandırmasız ortamlar,
  • Sivilceli cilt tipi,
  • Göz kanallarının kapanması veya tıkanıklığı,
  • Başkalarının havlusunu kullanmak

Gibi etkenler ve olaylar tetiklemektedir.
Arpacık(itdirseği tedavisi):

it dirseği

İt dirseği basite alınabilecek bir rahatsızlık değildir. Bu rahatsızlığın giderilmesi için mutlaka doktorunuza başvurmanız gerekir.
Genelde arpacık tedavisi çeşitli damlalar ve pomatlar yardımıyla yapılmaktadır. Bazı durumlarda arpacık ciddi boyutlarda olduğundan gözü tehtit eder duruma gelmektedir, bu durumda it dirseğinin tedavisi küçük cerrahi müdahalelerle gerçekleştirilir.
İt dirseği rahatsızlığının giderilmesi için gereken cerrahi müdahale iltihaplı bölgeden iltihabı boşaltarak buranın göze baskı uygulamasını engellemek şeklinde yapılmaktadır.

İtdirseğine evde alınacak önlemler ve ilk müdahale

arpacık

İtdirseği tedavisinin doktorlara bırakılması daha doğru bir davranış olacaktır. Ancak bazı durumlarda erken müdahale gözü rahatlatacağından önemlidir. Arpacık rahatsızlığına yapılacak en iyi erken müdahale göz kanallarının açılarak buralardaki mikrobik birikintiyi uzaklaştırmaktır.
Göz kanallarının açılmasını sağlayan en iyi uygulama ise sıcak tampon uygulamasıdır. Sıcak veya ılık suya batırılmış bir pamuk parçası veya temiz havlu alınarak göz üzerine hafif baskılar yapılır ve beklenir. Bu yöntem gerçekten çok etkili bir yöntemdir.

İt dirseği(arpacık) şifalı bitkiler:
Kan dolaşımına olan mucizevî etkisinden dolayı Yaban mersinini tüketmek iyi bir seçenek olduğu gibi ılık gülsuyu, çay ve papatya çayı da göze tampon yapılabilir.
İt dirseği bazı durumlarda açıkta göz kapağının üzerinde veya kirpiklerin hemen dibinde oluşabilmektedir. Bu durumda dışarıdan it dirseğine sürülecek közlenmiş soğan çok faydalı olabilmektedir. Sarımsak arpacığa iyi gelse de göze sürülmesinin sakıncalarından dolayı dikkatli olunmalıdır.

İt Dirseği nedir? İt Dirseği neden çıkar?

İt Dirseği Hakkında Bilgi

Arpacık (İt Dirseği), göz silleri enfeksiyonlarından biridir. Hastalık, aniden, 1-2 gün içerisinde oluşur ve gözdeki batma, gözkapağındaki gerilmelerle beraber kendini gösterir. Başta bir nokta halinde olan bozulum, 1-2 gün içinde ağızlaşma (püstül) durumuna geçer.


Erken teşhiste damlalar, antibiyotikler ve merhemler arpacık oluşumunun önüne geçebilirken, tanıların genelde 1-2 günü aşması nedeniyle, hastalık daha geç düzelmektedir. Arpacıklı hastalar, ışık korkusu (fotofobi) barındırmaktadır; ışığa bakan arpacıklı gözde yaşarmalar meydana gelmektedir. Bu aşamada, hasta göze sıcak kompres yaparak arpacığın yayılmasını önleyebilir. Bir kaşığa sarılı pamuk, gözü acıtmayacak kadar sıcak bir suya batırılarak gözde 10 dakikalık aralarla tutulduğunda, arpacığın sebebi olan mikroorganizmaların, bulundukları yağ keseciklerinden dışarı çıkmasına yardımcı olmaktadır.

 

Etiketler:arpacık, arpacık kaç günde geçer, arpacık nasıl geçer, arpacık tedavisi, gözde arpacık nasıl geçer, gözde çıkan hastalıklar, gözde çıkan it dirseği, gözde it dirseği, hordoleum, it dirseği, it dirseği nasıl geçer, it dirseği neden çıkar, it dirseği nedir, it dirseği tedavisi, it dirsegi, it dirsegi nedir, it dirsegi tedavisi, itdirseği, itdirseği nedir, itdirseği tedavisi

paylaş:

Yorum Yap