Görme Bulanıklığı Nedenleri, Göz Neden Bulanık Görür?

Göz Bulanıklığı 

 Göz bulanıklığı hastalığı, göz merceğinin ve göz retinasının normal görevlerini yerine getirememesi ile kişinin görme yetisini tam olarak hissedememesi ile uzak veya yakını görememe, insanların yüzlerini tam olarak seçeme, baktığı yerlerde sürekli bulanık bir tablo görme haline göz bulanıklığı denilebilir.

Görme bulanıklığı, çoğunlukla ışık oranının az olduğu mekânlarda, gece görüşlerinde veya aşırı derece ışık olan yerlerde ortaya çıkar.

Görme Bulanıklığında Belirtileri Nelerdir?
Tıp dilinde fotokopi olarak adlandırılan ve çok aşırı derecede ışığa maruz kalınması ile ortaya çıkan hassaslaşma ve bunun kabinde gelişen ağrıların hissedilir boyuta gelmesi göz bulanıklığının nedenleri arasında yer alır. Kişinin göz yapısı, maruz kaldığı ışığı olması gereken oranda kıramaz ise görüşünde bulanıklık veya görme azlığı sorunları yaşamaya başlar. Bu duruma da ambliyopi denir.

Şayet kişinin baktığı nokta tamamen karanlık ise karanlık noktaların yani lekelerin olduğu vakalarda skotom hastalığı riski söz konudur. Bu tür hastalıkların hemen hemen hepsi görme bulanıklığı ile alakalı hastalıklardır. Bu tür görme sorunları yaşıyorsanız hiç vakit kaybetmeden göz hekimine başvurmanız gerekir.

göz bulanıklığı tedavisi

Görme Bulanıklığında Tedavi:

Görme bulanıklığı halk arasında pek önemsenmese de, insna hayatının kalitesi için en önemli organlardan biri olan göz, asla ihmale gelmeyecek organlardan biridir. Bu sebeple bulanık görme, göz bulanıklığı dediğimiz sorunların yaşanması halinde hemen uzman bir göz hekimine başvurulmalı ve gerekli kontroller yapıldıktan sonra, doktorunuz sizin için uygun gördüğü tedavi sürecine başlanmalıdır. Göz içersinde bulunan ve net bir biçimde görmeyi sağlayan sinir liflerinin en ufak bir sorun yaşaması halinde göz bulanıklığı, görme sorunları ortaya çıkabileceğinden, mümkün mertebe göz hastalıklarını ihmal etmeden doktorunuza başvurmanız gerekir.

GÖRME BULANIKLIĞI
Isığa karşı duyarlılığın bozulması görme keskinliğinde azalma ve görme alanı kusuru olarak ortaya çıkar. Görme yeteneği ya zayıf ışıkta ve alacakaranlıkta (gece körlüğü) ya da aydınlık ortamlarda (gündüz körlüğü) azalabilir. Ağrı duyumuyla birlikte ışığa karşı aşırı duyarlılık gösterme fotofobi olarak bilinir. Kırılma kusurları ya da başka göz hastalıklarına bağlı olmayan görme bulanıklığı ya da azalmasına ambliyopi denir. Amoroz herhangi bir nedene bağlı olarak ortaya çıkmış körlüktür. Bir gözün görme alanı içinde karanlık ya da kısmen karanlık bir lekenin algılanmasına skotom denir.

Her bir gözün görme alanları bakışımlı (simetrik) ya da bakışımsız (asimetrik) olarak daralabilir. Bu daralma görme alanlarının dörtte biri, hatta yarısına kadar ulaşan bir bölümü içerebilir. Görme sinirlerinde görmeyi sağlayan sinir lifleri belirli bir biçimde yerleşmiştir. Bu sayede görme alanındaki kusurlardan sorumlu yer kolayca saptanabilir..

BULANIK GÖRME GİZLİ ŞEKER VE DİYABET HABERCİSİ

Bulanık görme çeşitli göz hastalıkları ve katarakt nedeniyle olabildiği gibi Gizli şeker veya şeker hastalığı nedeniyle de ortaya çıkabilir. Kandaki şeker düzeyindeki oynamalar, şeker düşmesi ve şekerin yükselmesi görmede bulanıklık yapabilir. Bu durumda bir Göz doktoruna gidiniz. Ancak aynı zamanda açlık ve tokluk kan şekeri düzeyini de ölçtürmeyi ihmal etmeyiniz.

BULANIK GÖRME NEDENİ OLARAK ŞEKER DÜŞÜKLÜĞÜ

Yemek sonraları kan şekeri düşüklüğü, yaşamı çok kötü etkileyen, enerjiyi düşüren, halsizlik, yorgunluk ve baş dönmesi yapan, iş verimini düşüren ve sizi kızgın, öfkeli, sabırsız bir hale getiren bir durumdur. Çok sık olmasına rağmen üzerinde pek durulmayan önemli bir hastalıktır. Kilo veremeyen kişilerin çoğunda reaktif hipoglisemi vardır. 
Gün içinde acıkma atakları oluyor ve şekerli gıdalara saldırıyorsanız; öğleden sonraları baş ağrısı varsa; uykudan birkaç saat sonra gece yarısı uyanıyor ve zor uyuyabiliyorsanız; kötü rüyalar görüyor ve devamlı bir yorgunluk varsa; öğleden sonra canınız şeker veya kahve içmeyi çok istiyorsa; baş dönmeleri varsa; yemek yiyinceye kadar halsizlik ve yemek gecikince kendinizi bitkin hissediyorsanız; halsizliğiniz yemek yiyince düzeliyorsa; yemek gecikince ellerde titreme ve çarpıntı oluyorsa; çok duygusalsanız, çabuk sinirleniyor ve kontrolünüzü kaybediyorsanız; yemek önceleri çok huzursuzsanız; yemeklerden sonra uyku basıyor ve gün boyu uyukluyorsanız, bu belirtiler kahvaltı öncesi de oluyorsa, kan şekerinizde düşüklük olabilir. Bunun başlıca nedeni de dengesiz beslenme, fazla karbonhidratlı, nişastalı gıdalar ve şeker yeme, stres ve aşırı kafein alımı (kahve, çay, kola) veya ailenizde şeker hastalığı olmasıdır.
Kilolu kişilerde hipoglisemi atakları daha fazla görülürse de, normal kilolu ancak egzersiz yapmayan ve depresyon yaşayan kişilerde de kan şekeri düşüklüğü olabilir. Bu kişilerin bir kısmı psikolog ve psikiyatrlarda depresyon tedavisi görürler. Kan şekerinde düşme, genellikle sabah saat 11.00 ve öğleden sonra saat 16.00 civarında daha sık olur. Bu hastalar bu saatlerde biraz daha yorgun olurlar, hafif baş ağrısı, depresyon ve derin bir açlık hissederler. Bu nedenle de, bu saatlerde çikolata, kek, pasta, kurabiye yer veya kola içerler. Bu gıdaları alan kişinin şikayetlerinde hafif bir düzelme olur. Sabah saat 11.00’de oluşan kan şeker düşüklüğünün nedeni sabah kahvaltıda yenen şekerli ve nişastalı gıdalardır. Öğle yemeğinde yenen tatlı ve nişastalı gıdalar da öğleden sonra, saat 16.00’da kan şekeri düşmesine neden olur. Buna karşılık sabah ve öğleyin proteinli gıda alanların kan şekerinde pek düşme olmaz. Kan şekeri düşünce yenen şekerli gıdalar 30-60 dakika süreyle bir rahatlık sağlar, ama daha sonra kan şekeri tekrar düşer. Sonunda bu kişiler gün içinde kan şekerinde yükselme ve düşmeler yaşar ve bol miktarda şeker, çikolata ve buna benzer şekerli gıdalar tüketirler. Bu kişiler sabah kalktıklarında huzursuzdurlar, kavga etmeye ve tartışmaya eğilimlidirler. Bir şeyler yedikten sonra rahatlarlar 

Kısaca özetlersek, kan şekeri düşmelerine tıp dilinde hipoglisemi denir ve bu kişilerde şu belirtiler ortaya çıkar:
·Halsizlik, bitkinlik
·Psikolojik durumda değişiklik
·Sinirlilik
·Baş ağrısı
·Ellerde titreme
·Bulantı
·Görmede bulanıklık veya çift görme
·Soğuk terleme
·Çarpıntı, kalp atımlarını hissetme
·El ve ayakta çözülme, iç titremesi ve kas ağrıları
·Baş dönmesi
·Soluk ve terli bir görünüm
·Ani başlayan bir yorgunluk hissi
·Şiddetli yorgunluk
·İç ezilmesi ve yeme isteği
·İsteksizlik
·Anksiyete, depresyon ve kontrolü kaybetme
·Allerjiler (astım, saman nezlesi ve ciltte alerjik bulgu eğilimi)
·Bazı şeylerden korkma (fobi)
·Uykusuzluk
·Şekerli gıdalara saldırma
·Unutkanlık
·Sebepsiz yere ağlama
·Şiddetli kan şekeri düşmelerinde bayılma ve koma

BULANIK GÖRME NEDENİ OLARAK GİZLİ ŞEKER

Açlık kan şekerinin 100 ile 126 mg/dl arasında olmasına ‘’Açlık Kan şekeri Bozukluğu’’ adı verilirken, kan şekerinin yükleme testi (OGTT) sırasında (75 gram glukozla yapılan şeker yükleme testinde) 2. saattte 140 ile 199 mg/dl arasında çıkmasına ise ‘‘ Şeker Tolerans Bozukluğu’’ veya ‘’Gizli Şeker’’ adı verilir. İşte hem açlık kan şekeri bozukluğuna hem de glukoz tolerans bozukluğuna ‘’Pre-Diyabet’’ adı verilir. ‘’Pre’’ sözcüğü latince ‘’ön’’ veya ‘’erken’’ anlamına gelmektedir. Diğer bir deyimle şeker hastalığının ön veya erken devresi demektir. Bu kişilerde diyabeti önleme programı ile (sağlıklı beslenme, egzersiz ve fazla kiloların verilmesi) hastalık geriletilebilir veya ortaya çıkması geciktirilir. 

BULANIK GÖRME NEDENİ OLARAK DİYABET

Kan şekerinde yükselme şu belirtiler yapar:
1.Susamada artma , çok su içmek
2.Daha fazla acıkma ve yemek yeme hissi
3.Sık idrara gitme
4.Gece idrara çıkma
5.Yorgunluk ve uyku hali
6.Bulanık görme
7.Yara ve kesiklerin geç iyileşmesi
8.Mide bulantısı, yüz kızarması
9.İdrarda aseton varsa karın ağrısı olabilir

Diyabet hastasında Orta şiddette bir kan şekeri düşüklüğünde baş ağrısı, karın ağrısı, bulanık görme, uyuşukluk, çarpıntı ve konuşma zorluğu olabilir. 

Aşağıda şikayetlerden biri sizde varsa mutlaka doktorunuza başvurunuz:
Görme keskinliğinde azalma
Bulanık görme
Görme alanında hareketli noktalar veya yanıp sönen ışıklar olması
Çift görme
Gözde ağrı veya basınç olması
Okurken zorlanıyorsanız

Görme bulanıklığı kan şekerinin yükselmesinden kaynaklanabilir. Kan şekeri yükselince uzak mesafelerin bulanık görülmesine neden olabilir. Bulanık gören kişilerde katarakt da olabilir. Bu durumu göz doktoru değerlendirerek size söyler.

Göz Bulanıklığı

Gözün ışığını kırarak, ışığa duyarlı bölümlerin kısacası merceği ile retinasının işlevinin yitirilmesi neticesinde, görüşün tamamen sağlanamıyor olması, keskin görüşte zorlanma, uzak ve yakında bulunan cisimler ile insanların iyi şeçilemiyor olmasıyla seyretmekte olan göz rahatsızlığıdır.

Görme bulanıklığı, ışığın az olduğu yerlerde ve de gece karanlığı ve ya normalim üstündeki aydınlıklarda ve de ışığın patlamasının olduğu hallerde yaşanır. Görme bulanıklığı; gözün görme eşiğine ulaşmamakta olan ve ya görme eşiğinin aşıldığı hallerde ortaya çıkar.

Görme Bulanıklığında Belirtiler:

Tıpta fotokopi diye de isimlenen ve de fazla ışığa maruz kalındığında hassaslaşma ve de bununla birlikte ağrının hissedilmesi halinde görme bulanıklığının nedeni olabilmektedir.

Göz, gelen ışığı istene ölçülerde kıramazsa ya da bir göz rahatsızlığının sebep olduğu görmede bulanıklık ve ya görmede azalma var ise buna ambliyopi denilir.

Eğer ki gözün bakış açısı, kısaca görüş alanı tamamiyle karanlıksa ve ya kısmi olarak karanlık parçanın, lekenin olduğu durumlarda skotom hastalığı olma olasılığınız çok yüksektir. Bütün bu hastalıklar görme bulanıklığıyla alakalıdır. Bu problemleri yaşıyor iseniz vakit kaybetmeden göz hekimine başvurmalısınız.

GÖZ BULANIKLIĞI

Görme Bulanıklığında Tedavi:

Vücuttaki gözlerin bakış açısına karşılık gelerek, iki sağlıklı gözde de bulunmakta olan simetrik ve de asimetrik olarak daralmakta olan iki görüş alanımız bulunur.

Bu bahsi geçen asimetrik ve de simetrik daralma görüş açısını %25 kaplamaktadır. Kim hallerdeyse daralmanın % 50 ‘lere çıkması uzmanlar tarafından belirtilmektedir. Güzün iç bölümünde, net biçimde görmemiz konusunda en mühim parça ve de görme sinirinde var olan sinir lifi bulunmaktadır. Bunlar, görmeyi net bir şekilde gerçekleştirebilmek için inanılmaz bir düzen içerisinde yerleştirilmiştir. Bu sebepten ötürü, eğer ki görmede bir bulanıklık probleminiz var ise uzman hekimler bu konuyu çok kolay bir şekilde, yalnızca ufak saptamalar ile çözerler.

Görme bulanıklığı önem verilmesi gerekmekte olan bir vaziyettir. Gözlerin yaşamsal değeri çok yüksektir ve de doğacak ufak bir bozukluk bile tedavisinin yapılmamasından ve ya gecikilmesinden dolayı beklenmedik ciddi sonuçları da doğuracağının unutulmaması gerekir.

paylaş:

Yorum Yap