Google Chrome Dil Ayarları Nerede Nasıl Yapılır, Yazı tiplerini, dilleri ve kodlamaları ayarlama

Google Chrome Dil Ayarları hakkında daha fazlası için aşağıdaki linki tıklayabilirsiniz.

Google Chrome Dil Ayarları

Google Chrome’un yazı tipi ve dil ayarları, web’i kendi dilinizde okuyabilmenizi ve tarayıcıyı kendi dilinizde kullanabilmenizi sağlar. Bu ayarları değiştirmek için aşağıdaki adımları izleyin:

  1. Tarayıcı araç çubuğunda İngiliz anahtarı simgesini İngiliz anahtarı simgesi tıklayın.
  2. Seçenekler‘i (Mac ve Linux’ta Tercihler‘i) belirtin.
  3. Gelişmiş Seçenekler sekmesini tıklayın ve “Web İçeriği” bölümüne gidin. Çeşitli ayarları düzenleyebilirsiniz:

Tarayıcı arayüzü dili

Tarayıcı arayüzü dili tarayıcının menülerini ve iletişim kutularını görüntülemek için kullanılır ve Google Chrome’u ilk indirdiğinizde seçtiğiniz dile göre belirlenir.

Windows’ta bu ayarı değiştirmek için aşağıdaki adımları izleyin:

  1. “Dil ve Giriş” iletişim kutusunu açmak için Diller ve yazım denetimi ayarları‘nı tıklayın.
  2. Listeden kullanmak istediğiniz dili seçin. Dil listede yoksa, öncelikle tercih ettiğiniz web sayfası dillerinizden biri olarak ekleyin.
  3. Sağ panelde, Google Chrome’u bu dilde görüntüle‘yi tıklayın.
  4. Değişiklikleri uygulamak için tarayıcıyı yeniden başlatın.

Mac bilgisayarlarda, tarayıcı arayüz dili şu anda Sistem Tercihlerindeki Dil ve Metin ayarıyla belirlenmektedir. Sistem dilinizi güncellemeyi öğrenmek için Apple Computer Destek sitesini  (yalnızca İngilizce) ziyaret edin.

Linux yüklü bir bilgisayarda, sistem dil desteğinizi kontrol edin.

Web sayfası dil tercihleri

Web sayfası dil tercihleri, Google Chrome’un bir web sayfasını görüntülerken hangi dili kullanması gerektiğini belirlemesine yardımcı olur. Tercihlerinizi ayarlamak için, öncelikle “Dil ve Giriş” iletişim kutusunu açmak üzere Diller ve yazım denetleyici ayarları‘nı tıklayın. Listeye dil ekleyin veya mevcut dilleri kaldırın ve tercihinize göre sıralamak için sürükleyin.

Windows kullanıyorsanız, Doğu Asya dillerini veya karmaşık alfabeler kullanan dilleri eklemek için Windows dil ayarlarınızı yapılandırmanız gerekebilir.

Kötü amaçlı web siteleri, ziyaret ettiğiniz web adresi konusunda sizi yanıltmak üzere farklı dillerden benzer görünümlü karakterler kullanabileceğinden, yalnızca gereken dilleri ekleyin.

Varsayılan yazı tipleri ve kodlamalar

Standart ve sabit genişlikli yazı tiplerinizi, minimum yazı tipi boyutunuzu ve kodlamayı belirtmek için yazı tiplerini özelleştirin. Varsayılan kodlamanız, bir web sitesi için gereken kodlamayla eşleşmiyorsa, metin düzgün görünmeyebilir. Ziyaret ettiğiniz sayfa için her zaman yazı tipi boyutunu el ile ayarlayabilir veya görüntülediğiniz sayfanın kodlamasını geçici olarak değiştirebilirsiniz.

paylaş:

Yorum Yap