Giysideki Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkar – Halıdaki Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkar

Mürekkep; renklendiriciler, pigmentler ve boyalar kullanılarak elde edilen sıvı bir maddedir. Tükenmez kalem, dolmakalem, keçeli kalem, mürekkep püskürtmeli yazıcılar; birçok alanda boyama, baskı yapma veya yazma amacıyla kullanıldığından her an mürekkep lekesi ile karşılaşmak veya mürekkep lekesine bulaşmak mümkündür.

Günümüzde mürekkeplerin çoğu, çok çabuk kuruyacak ve ayrıca kalıcı iz bırakacak şeklide hazırlanmaktadırlar. Dolmakalem mürekkepleri içlerinde boya ihtiva etmezler, çünkü nispeten katı halde olan boya dolmakalem ucundaki mürekkep akışını engelleyebilir. Tükenmez kalem sözkonusu olduğundaysa boya maddesi içeren mürekkepler tercih edilir. Bunlar dolmakalem mürekkeplerine göre daha koyu renktedirler. Keçeli kalem için kullanılan mürekkeplereyse çabuk kurumalarının önüne geçebilmek için alkol katılır.

Şu anda en fazla kullanılan mürekkep, basım amaçlı kullanılan matbaa mürekkepleridir. Kitap, gazete, dergi gibi basılı materyallerde baskı amaçlı kullanılan bu mürekkepler seri basımda kullanıldığından çabuk kurumaları için içlerine kurşun, kobalt, manganez gibi malzemeler katılır.

Mürekkep; kullanımı göz önüne alındığında lekeleme amacıyla tasarlanmıştır ve çıkarılmaya, silinmeye karşı dayanıklı boyalardan veya pigmentlerden yapılır. Hiç kuşkusuz, pahalı giysilerinizden birinin üzerine mürekkep dökülmesi durumunda bu durum gerçekten sorun yaratır, çünkü mürekkep lekesi bulaştıkları kadar kolay çıkarılamamaktadır. Televizyon reklamlarındaki su bazlı mürekkep lekesi daha gevşek bir yapıda olduğundan kolay çıkarılabilirken, yağ bazlı mürekkep lekesi daha konsantre durumdadır ve çıkarılması zor bazen de imkansızdır.

Giysinize mürekkep döküldüğünde, çoğunlukla lekenin çıkarılmasına yardımcı olacak malzemenin çoğuna erişemeyeceğiniz bir yerde olacaksınızdır. Böyle zamanlarda panik yapmayın. Sadece lekenin kurumamasını sağlayın. Mürekkep lekesi olan bölgeyi su kullanarak nemlendirin. Bu işlem, lekenin çıkarılması sürecini kolaylaştıracaktır. Eğer mürekkep lekesi kurursa, sonradan leke çıkarılamayabilir veya lekeyi çıkarmak için çok daha fazla uğraşmanız gerekebilir.

Mürekkep lekesine nasıl müdahele edilmeli sorusuna verilecek ilk yanıt; mürekkebin türüne, su bazlı veya yağ bazlı olup olmadığına dikat edilmesi gerektiğidir. Tuz, limon, kolonya, gliserin, terebentin gibi maddelerle ve internette yer alan genel tavsiyelerle mürekkep lekesini çıkarmak için işlem yapmamak gerekir. Çünkü başarısız olan her deneme biraz daha mürekkep lekesini sabitleştirerek çıkmasını imkansızlaştırabilir.

Mürekkep lekesi çıkarmada uygulanılabilecek kolay ve başarılı olabilen bazı yöntemler:

Giysideki Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkar?

* Mürekkep lekesi için ilk bilinmesi gereken, kumaşı asla sıcak suyun içine koymamak ve lekeyi yaymamaktır. Birçok insan, sıcak suyun mürekkebi çözeceği ve uzaklaştıracağı şeklinde yanlış bir fikre sahiptir. Aslında, sıcak su durumu kötüleştirmekten başka işe yaramayacaktır; çünkü mürekkep lekesi kumaşa yerleşecek ve dolayısıyla lekeyi tamamen çıkarma olanağı belki de kalmayacaktır.
* Diğer bir önemli konu, mürekkep ıslandığı zaman akacak ve yayılacak olduğundan mürekkep lekesi için yapılacak müdahelenin en sınırlı alanda yapılması gerektiğidir.
* Lekeye daha ıslak durumdayken müdahale edilmesi de leke çıkarma başarısını olumlu etkiler.
* Mürekkep sıvısı yoğunsa öncelikle beyaz ve temiz bir kuru bez veya kağıt havluya lekeyi emdirin.
* Sonra hazırlamış olduğunuz bir bardak su ve ağartıcı içermeyen sıvı çamaşır deterjanı karışımını temiz bir bez veya kağıt havlu yardımıyla lekeli bölge üzerine tamponlayın (ovmadan bastırın).
* Giysiyi ılık suyla yıkayın.
* Giysiyi kurutmadan önce, lekenin gitmiş olduğundan emin olun.
* Eğer leke çıkmamışsa, yukarıda belirtilen aşamaları tekrarlayın.

Alternatif Yöntemler

Saç spreyi ve ispirto uygulamak mürekkep lekesi için olumlu sonuçlar verebilmekle beraber saç spreyi başka lekelenmelere yol açabildiği için, ispirto da yanıcı ve zehirli bir madde olduğundan dolayı evde kullanmak tehlikeli olduğu için kullanılmalarını tavsiye etmiyoruz.

Yapılan işlemler mürekkep lekesi için etkili olmaz veya mürekkep lekesi tamamen çıkmazsa Dry Center Kuru Temizleme Servisi’nden destek alabilirsiniz.
Mürekkep Lekesi Kumaştan Nasıl Çıkar Sorusu İçin Ek Bilgiler

Yukarıdaki bilgileri vererek, mürekkep lekesi kumaştan nasıl çıkar konusunda başarılı olabilecek yöntemlerle ilgili sizleri bilgilendirmeyi amaçlıyoruz. Bununla birlikte, bütün çabalarınıza rağmen leke tamamen çıkarılamayabilir. Bu durumda, mürekkep lekesinin kumaştan çıkarılması için profesyonel destek almanız daha iyi sonuçlar verecektir.
Tabii, yapılan her başarısız denemenin kumaştaki mürekkep lekesini çıkarmayı daha da zorlaştıracağını aklınızdan çıkarmamanız gerekir.

Halıdaki Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkar ?

Piyasada satılan halıların büyük bölümü sabit boyalıdır. Aynı durum yüksek kaliteli, makine kilimleri için de geçerlidir. Fakat bazı iplikler ne yazık ki solmaz nitelikte değildirler. El kilimlerinde ve bazı halıların ilmiklerinde boya akması durumuna oldukça sık rastlanır. Burada belirtilen ve evde gerçekleştirilen müdahaleler, solmaz boyalara sahip halılara ve kilimlere ilişkindir. Mürekkep lekesi için yapılacak işlemden emin değilseniz veya hassas halılar söz konusuysa profesyonel halı yıkama hizmeti veren Dry Center’dan destek almanız iyi olacaktır.

* Mürekkep lekesine daha ıslak durumdayken müdahale edilmesi lekenin çıkarılmasını olumlu etkiler, bu yüzden mümkün olduğunca mürekkep lekesinin kurumasına izin vermeyin.
* Halıdaki veya koltuktaki mürekkep lekesi çıkarılır iken sıcak su kullanmamanız ve müdaheleyi en sınırlı alanda yapmanız gerekir.
* Halıya bulaşan mürekkep yoğunsa öncelikle beyaz ve temiz bir kuru bez veya kağıt havluya mürekkebi emdirin.
* Sonra bir çay kaşığı ağartıcı içermeyen sıvı çamaşır deterjanı ve bir bardak suyla hazırlamış olduğunuz karışımı emdirmiş olduğunuz temiz bir bez veya kağıt havluyu lekeli bölge üzerinde ovmadan bastırın (Ovalamak, mürekkep lekesinin halı liflerine işlemesi neden olacağından dolayı lekenin çıkarılması daha güç olacaktır.).
* Halının mürekkep lekesi için müdahele ettiğiniz kısmını, mümkün olan en az ılık suyla durulayın. Durulama işlemi için ıslattığınız bir süngeri kullanabilirsiniz.
* Halıda kalan nemi, temiz bir bez veya kağıt havlu yardımıyla mümkün olduğunca emdirerek alın.

Halıda mürekkep lekesi kalırsa bir temizleme profesyonelinden destek almanız faydalı olacaktır. Dry Center; ön leke çıkarma işleminin yapıldığı profesyonel halı yıkama hizmeti vermektedir. Ayrıca yerinde halı yıkama için Dry Center’dan duvardan duvara halı yıkama hizmeti de alabilirsiniz.

paylaş:

Yorum Yap